Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

A furat dar a si facut !

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#37
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006

View PostSidorin, on 09 iunie 2022 - 18:26, said:

Și când mă gândesc câte poduri sunt expirate în România cu perioada de garanție depășită.

Sa vezi podul de la Voluntari, Dn2, trecerea peste CF Bucuresti-Constanta cum arată pe dedesupt.
Betoane exfoliate, armături ruginite si ajunse la diametru de sârmă.
Onor ministru transporturilor a declarat că podurile administrate de CNAIR au inspectie la 6 luni. Povești...
Podul de pe Dn 2K de la Milișăuți - Suceava a fost reparat dupa ce s-a lăsat fundația pilei 2.Totul bine și frumos, a ținut un an,  pană a căzut  consola pietonală pe douș deschideri.
De doi ani se circulă la semafor, anul ăsta au inceput reparațiile.
E drept că in cei doi ani s-a lucrat zi-de-zi la el.Pentru schimbarea bateriilor de la semafor....

Edited by rinaldoparaipan, 09 June 2022 - 21:27.


#38
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
nu vad ce ar mai fi de zis Posted Image
Reporterii Observator au descoperit că stâlpii uriașei construcții au înăuntru polistiren și se rup cu mâna.
https://observatorne...ren-474318.html

Attached File  Fără titlu.jpg   478.94K   82 downloads

Edited by STARTREK1, 09 June 2022 - 22:35.


#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Să le fie cald la iarnă :D

Si când te gândești că statul tocmai ce vrea să ne mai ia impozite. Avem și un topic pe aici în care talibanii taxelor aplaudă cu putere. Acuma, mă gândesc că dacă ne jupuiau mai rău, băgau polistiren mai de calitate :roflmaofast:

#40
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View PostSTARTREK1, on 09 iunie 2022 - 22:32, said:

Reporterii Observator au descoperit că stâlpii uriaşei construcţii au înăuntru polistiren şi se rup cu mâna.

Daca vor cauta mai atent vor gasi si tevile de la centrala :lol:

#41
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Probabil era o structura usoara care invelea cablurile alea ce tineau tablierul podului. Betonul oricum nu rezista la intindere, ar fi ingreunat structura aiurea. Nu discut despre solutia tehnica ca nu ma pricep, dar cel putin la prima vedere n-ar fi ceva tocmai ilogic.

#42
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View PostMindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:05, said:



De ce crezi ca am zis ca la lifturi, la lifturi se angajeaza muncitori de la ziar, aia se bucura ca dau cu pixul, nu stiu ca raspunderea este la ei. Nu conteaza ca pleaca din tara, cat timp este liftul in garantie ei raspund ca au dat cu pixul pe foaie.

Ce prostioare vorbesti tu aici ?
Esti nevorbit ?
muncitorii nu dau cu pixu, dau cu ciocanu.
nu da reply ca te fac de ras pe subiectul asta,

#43
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2010

View Postmaccip, on 09 iunie 2022 - 17:55, said:

Pe-acolo e si locul unde am copilarit eu.
La acel pod am invatat sa inot, undeva in anul 1990. Au fost niste inundatii cumplite, apa trecea de ferestrele unor case.
Sunt doar vreo 5 case acolo, dar la una dintre ele alea am invatat sa sar in cap iar propulsia suvoiului de apa m-a determinat sa invat repede sa inot ca alta sansa nu aveam. Apoi am invatat sa sar de pe acel pod.
Pacat ca l-au reabilitat. O parte din amintirile mele nu mi le mai da nimeni inapoi acuma. S-au dus dracu.


Silviule, stii ce zic?

Amintirile nu îți pot fi luate de nimeni. Cine, ce să-ți dea înapoi!! !??
Nu s-au dus dracu nicăieri. Le pierzi doar dacă uiți ce-ai făcut, altfel îți rămân întipărite în minte pentru totdeauna.
Vorbe fără rost.

#44
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nu ma pricep la camioane/tonaj, etc...
Care ar fi greutatea permisa pe pod, conform acestui semn?
Attached File  10T.jpeg   183.6K   79 downloads

#45
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
300 de tone :w00t: o zis-o si stimat onor domnul Arsene

#46
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
"Accesul interzis vehiculelor cu masa mai mare de 10 tone pe osia simplă".

#47
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Geniile astea de la Aqua Park Neamț fac un pod, tot hobanat, pe centura mică a Galațiului. N-am văzut niciodată mai mult de 10 muncitori pe șantier, beton turnat când își aduc aminte, armaturi lăsate expuse la rugină, high quality work!
Noroc că am pe unde ocoli!

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSTARTREK1, on 09 iunie 2022 - 22:32, said:

nu vad ce ar mai fi de zis Posted Image
Reporterii Observator au descoperit că stâlpii uriaşei construcţii au înăuntru polistiren şi se rup cu mâna.
Deci au facut reabilitare ... termica.
Ca la blocuri :D

#49
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Acel pod nu a fost testat la 300+ tone numai in vis .
Tensiune de forfecare aplicata de radier asupra unui set de stalpi , tutul a cazut pe principiul cartilor de jos , doua posibilitati : proasta proiectare statica sau materiale inadecvate .
Podurile fac parte din categoria lucrarilor de arta si au o garantie de 100 ani - sa vedem cine raspunde aici ...mizeria la asemenea lucrare nu se poate ascunde sub pres ! sa vedem ce minuni vor gasi cand fac teste de compresiune la beton si rupere la armatura , otel vapor made ce pusca doar daca il incovoi putin

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din imaginile vazute problema era la betonul de la picioare - au cedat brusc toate. Otelul s-a indoit, lucru normal. Dar betonul parea ca nu e in specificatii - nu asa ar fi trebuit sa arate un beton de calitate deteriorat in cazul in care ar fi fost proiectat gresit. Parea casant. Daca e adevarat ce s-a zis mai sus cu polistiren bagat in el...

#51
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,066
  • Înscris: 04.08.2007

View Postvanitty, on 10 iunie 2022 - 06:45, said:

300 de tone :w00t: o zis-o si stimat onor domnul Arsene

Eu știu că podul este în construcție și încă n-a fost recepționat", a declarat Vasile Niță, prefectul de Neamț. Cum explică șeful județului ce s-a întâmplat astăzi? "Era o limitare de greutate pe pod. Constructorul nu știe ce să zică. Nu știe cum să își explice asta. În urma probelor cu 340de tone toate instituțiile care au fost acolo și au semnat au spus că podul ăla nu mai pică nici 100 de ani. Asta am spus și eu. Eu nu cred că constructorul n-a respectat. Dar dacă e să îmi dau părerea cred că de la prouectare și de la expertiză", a declarat Ionel Arsene, președintele Consilului Județean.

View Postgarett, on 10 iunie 2022 - 06:57, said:

Geniile astea de la Aqua Park Neamț fac un pod, tot hobanat, pe centura mică a Galațiului. N-am văzut niciodată mai mult de 10 muncitori pe șantier, beton turnat când își aduc aminte, armaturi lăsate expuse la rugină, high quality work!
Noroc că am pe unde ocoli!

Dupa ce-l termina se poate cere unei case de pariuri sa facă niște cote pt nr de luni în care pica. După experienta podului de la Luțca dacă-ți pui banii pe ceva "maxim 6 luni" poți face profit frumușel.

View Posteiffel, on 10 iunie 2022 - 07:31, said:


Deci au facut reabilitare ... termica.
Ca la blocuri :D
Fac și ei ce știu. Asta știu, asta fac.
Numai sa nu se apuce sa reabiliteze barajul de la Bicaz!

View Posteiffel, on 10 iunie 2022 - 08:20, said:

Din imaginile vazute problema era la betonul de la picioare - au cedat brusc toate. Otelul s-a indoit, lucru normal. Dar betonul parea ca nu e in specificatii - nu asa ar fi trebuit sa arate un beton de calitate deteriorat in cazul in care ar fi fost proiectat gresit. Parea casant. Daca e adevarat ce s-a zis mai sus cu polistiren bagat in el...
Marfa de calitate

Attached Files


Edited by remvirg, 10 June 2022 - 08:25.


#52
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
Baronu' de Neamt strikes again! Prima data spitalu', acum podu'.

De remarcat ca "investitia" a fost finantata din PNDL.

In rest, s-a demonstrat inca o data ca incompetenta si coruptia PSD-ului sunt extrem de periculoase.

#53
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Cu titlu informativ - polistirenul din reportaj era în tiranți. Lucrul în tiranți era făcut de cablurile metalice, polistirenul avea rol de umplutură. Altfel volumul respectiv ar fi fost umplut cu beton și ar fi încărcat inutil structura.
Așa e cînd ai reporteri cu studii pe Facebook. Le ia ochii senzaționalul și uită să verifice informația.

#54
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Toata lumea stie cum au facut receptia, pacat ca nu vad ca nimeni de la autoritati sa isi piarda serviciul sau sa isi dea demisia. Au facut aia trei poze acolo si apoi s-au mutat cu totii la un paranghelie cu purcel la protap si ce-o mai pofti baronul de Neamt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate