Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

A furat dar a si facut !

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#19
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Cică, într-o zi, peste un râu din jud. Neamt se construiește un pod... Vine Gheorghe cu bicicleta în mare viteză, se apropie de capătul podului și, când vede podul în față, pune o frână hotărâtă și zgomotoasă și zice înciudat:
- Or făcut pod!
Reușește să oprească până la el, se dă jos de pe bicicletă, coboară pe lângă pod în apă, traversează pe malul celălalt cu bicicleta deasupra capului și apa până la gât, apoi se întinde mulțumit la soare...
Vine și Vasile spre râu, cu calul, în galop. Când vede podul, trage de-a dreptul inconștient de hățuri ca să oprească armăsarul și remarcă și el:
- Or făcut pod!
Ca și Gheorghe, se dă jos de pe cal, coboară în apă și se chinuiesc să traverseze râul, apoi, când reușește, se tolănește lângă Gheorghe pe iarbă...
Vine și Ion cu camionul. Nu încetinește deloc, intră senin cu camionul pe pod, podul se rupe și Ion moare...
Vasile se uită lung la Gheorghe, țâțâie nemulțumit și spune, mai mult pentru el:
- Apăi, Ion chiar n-o văzut c-or făcut pod?

#20
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nU0v0xfLlsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
Unde-s inginerii si muncitorii de alta data?
https://www.digi24.r...cobitori-157246

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Podul asta....e o chestie de cumatrie politica.
E la 5 km de mine, il foloseam des, ca sa ajung la un prieten.

Podul vechi avea ceva probleme. In principiu trebuia asfaltat cam des.
S-a trecut la reabilitare. Care de fapt a fost doar o spoiala, lucrari de suprafata, facute sa para nou. Probabil ca pe parcursul lucrarilor s-a atins unde nu trebuie in structura de rezistenta, dracu` stie ce-au facut (sau ce nu au facut). Practic au turnat betoane peste sarmele vechi, ruginite.

Bineinteles ca acum nu e nimeni vinovat, ca nu s-a facut receptia. Adica nu era gata - inca se lucra.
Doar ca de vreo 6 luni de zile nu mai e picior de muncitor pe-acolo, sau vreun utilaj...

Toata "reabilitarea" asta e doar o sifonare smechereasca dictata de vreun politician sarac si (ne)cinstit.

Acuma...sa prezicem rezultatele anchetei:
- lucrarile nu erau terminate, betonul avea nevoie de mai mult timp sa se intareasca. Nu e vina constructorului(el a facut treaba ca la carte) si nici a statului (ca nu s-a facut receptia). E vina aluia cu basculanta - ce dreaq cauta pe un pod nefinalizat?(desi podul a fost deschis circulatiei cu circul aferent inca din toamna 2021)
- lucrarile s-au facut bine, s-a respectat tot. Doar ca sub Siret mai era un izvor nedescoperit care a surpat sub pilonii podului. Plus ca batea vantul prea tare.
- constructorul e de vina. A facut treaba prea buna. A bagat fier mai mult si beton de clasa superioara celui din proiect. Si asfalt mai gros, din ala scump, de import, doar ca sa fie treaba buna. Doar ca a venit niste apa acidica pe Siret (probabil din cauza razboiului) si aia a macinat pilonii. Acuma construtorul o sa fie obligat sa refaca podul, dar cu materiale inferioare, ca in proiect.

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Stati sa vedeti podul Constanta cel din sectorul 1, cand o cadea si o sa prinda coloanele de masini, care sunt aproape permanent sub el.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,256
  • Înscris: 06.01.2007

 Pekiasan, on 09 iunie 2022 - 18:45, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nU0v0xfLlsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A fost un pod cu demnitate.
Chiar cazut in apa, nu s-a udat.
Dumnezeu sa-l odihneasca!

 florinel, on 09 iunie 2022 - 18:57, said:

Podul asta....e o chestie de cumatrie politica.
E la 5 km de mine, il foloseam des, ca sa ajung la un prieten.
Deci suntem din sate vecine. Posibil sa ne fi cunoscut la vreo bataie intre sate.
Doamne, cat de multi oameni a legat podul asta! Fara el probabil ca nu ne-am fi intalnit niciodata!

Ati pus-o la fun dar mie  imi vine sa plang!

#25
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Vorba titlului topicului: a furat, dar a si luat.Posted Image

#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 maccip, on 09 iunie 2022 - 19:23, said:




Deci suntem din sate vecine. Posibil sa ne fi cunoscut la vreo bataie intre sate.


As fi vrut eu sa fiu de la sat. Da` poate se implineste. Chiar vizionasem de curand cateva proprietati in Sagna, se ajungea rapid din/in oras...utilitati...etc.
Acuma, ca s-a rupt podul....nu mai este atat de tentant. Bine...am si gasit altceva intre timp....

#27
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Arsene, tampitul care s-a batut cu pumnii in piept ca face drumul Bicaz - Poiana Largului, l-a tinut inchis timp de 2 ani ca la final sa fie refacute doar podetele. Un demagog ordinar...

 Sidorin, on 09 iunie 2022 - 18:26, said:

Și când mă gândesc câte poduri sunt expirate în România cu perioada de garanție depășită.

oho, poti sa mai zici o data. mie mi-e frica de podurile nereabilitate din orasele mari, pe care stau coloanele de masini calare zi de zi.

#28
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Deasta suntem unde suntem....ne furam singuri caciula si pe urma urlam la sefu statului ca deh, lucru bine facut... asteptam sa vina johanis sa puna mana pe lopata sau pompierii sa ne scoata din birtul inundat.

Pana nu se starpeste coruptia, nu o sa fim mai buni ca rusii care sa vazut cat de gauriti sunt de coruptie...

#29
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Eu ma mir cum de nu s-a lasat cu morti sau raniti mai multi.

#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Pekiasan, on 09 iunie 2022 - 18:45, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nU0v0xfLlsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acela a fost testul real in teren...o basculanta de 40 tone cu nisip i-a facut felul! Posted Image

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate inteeg eu a fost ceva cumetrie PSD pe-acolo - fiul constructorului a fost deputat PSD.

Si din cate inteleg constructorul doar a varuit si asfaltat. Zice ca nu a fost vorba de nicio consolidare...

#32
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 maccip, on 09 iunie 2022 - 19:23, said:

A fost un pod cu demnitate.
Chiar cazut in apa, nu s-a udat.
Dumnezeu sa-l odihneasca!
RIP! Daca am ajuns sa zicem asta, inseamna ca am ajuns departe... in urma.

 maccip, on 09 iunie 2022 - 19:23, said:

Ati pus-o la fun dar mie  imi vine sa plang!
Te cred. Imagineaza-ti prin ce trec familiile celor raniti.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 maccip, on 09 iunie 2022 - 17:55, said:

Pe-acolo e si locul unde am copilarit eu.
La acel pod am invatat sa inot,
am invatat sa sar de pe acel pod.

Pedeapsa lu' Dumnezeu, Gogule
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UWZ6o28tQOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,256
  • Înscris: 06.01.2007

 A10, on 09 iunie 2022 - 20:21, said:

Pana nu se starpeste coruptia, nu o sa fim mai buni ca rusii care sa vazut cat de gauriti sunt de coruptie...

Cat timp o sa vorbim despre coruptie asa, la modul general si generic si nu aratam direct inspre PSD, o sa tot avem parte de coruptie.
Da, stiu, sunt si ceilalti, dar trebuie sa incetam cu relativizarea asta. Pesedeul e closca coruptiei in tara asta, restul nu are rost sa-i amintesti ca faci mai mult rau prin relativizare decat bine prin conformitate.

#35
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 maccip, on 09 iunie 2022 - 20:31, said:


Cat timp o sa vorbim despre coruptie asa, la modul general si generic si nu aratam direct inspre PSD, o sa tot avem parte de coruptie.
Da, stiu, sunt si ceilalti, dar trebuie sa incetam cu relativizarea asta.
Pesedeul e closca coruptiei in tara asta, restul nu are rost sa-i amintesti ca faci mai mult rau prin relativizare decat bine prin conformitate.

Foarte bine punctat maestre! Posted Image

#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,256
  • Înscris: 06.01.2007
Foarte bine am punctat maniace, dar am gresit topicul. E asta de fun, dar si unul pe bune.

Aici voiam sa mai zic despre acest pod si ce reprezinta el pentru amintirile mele, totemul din viata reala care-mi tinea amintirile sa n-o ia razna, sa devina din niste simple amintiri nevinovate, completate de creierul care nu poate sta degeaba, sa devina fabulatii colosale.
Ca aceste lucruri se intampla mai maniace. Ajungi sa-ti amintesti casa bunicilor ca fiind un palat, pana cand o vizitezi peste 40 de ani si vezi ca-i o simpla casa amarata de lut. Daca lasi mintea libera fara repere totemice din realitate, ea o ia razna, zburda inspre fabulatie.
Ei bine, acel pod asta reprezenta pentru mine, un reper.
S-a dus!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate