Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A furat dar a si facut !

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#1
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
https://observatorne...nit-474282.html

https://mesagerulnea...-FLCx2hR7ir3KkU

Attached Files

  • Attached File  podu.jpg   253.6K   219 downloads


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu cred că locul postării cu investiția penale e la Fun... E cam de Poiană.

#3
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Veniti sa vedeti Targu Frumos - Botosani , au inceput drumul si acuma au plecat ca a dat firma faliment sau nu mai au bani, si mergem ca in evu mediu doar pe pietre.

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
  • podul a fost supus unui proces de reabilitare, cu finanțare prin Planul Național de Dezvoltare Locală, de către Consiliul Județean Neamț;
  • în perioada de probe, până la recepția la terminarea lucrărilor, podul a fost supus unui test de verificare a structurii de rezistență, prin încărcarea cu un convoi de camioane, în greutate totală de peste 340 de tone;
  • rezultatele testului au confirmat că structura podului a avut un comportament normal în urma testului și că podul poate fi folosit în condiții de siguranță;
  • până la recepție, care nu a fost finalizată, urmau a fi executate alte noi teste și probe, care să confirme rezultatele testului de greutate;
  • recepția nu a fost finalizată de către Consiliul Județean Neamț, podul fiind încă în administrarea constructorului;
  • pentru finalizarea recepției urmau a fi executate alte noi teste și probe, care să confirme rezultatele testului de greutate;
  • constructorul, proiectantul și cei care au dat soluțiile tehnice răspund de starea podului;
  • va fi efectuată o anchetă, pentru a afla dacă soluția tehnică a fost bună și dacă firma care a executat lucrările a respectat soluțiile din proiectul tehnic;
  • în baza concluziilor anchetei, vinovații de acest incident vor suporta consecințele.

Ca urmare a incidentului survenit, astăzi, 9 iunie, prin care podul rutier dintre comunele Sagna și Luțca (jud. Neamț) a fost avariat, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației face următoarele

PRECIZĂRI:

Din punctul de vedere al Ministerului Dezvoltării, obiectivul de investiții nu a fost finalizat, întrucât nu a fost transmis Procesul Verbal de Recepție la Terminarea lucrărilor. Lucrările la acest pod nu sunt finalizate și recepționate, așadar, obiectivul nu putea fi dat în folosință.

Reabilitarea podului pe DJ 207 A km 6+591, peste râul Siret, la Luțca (jud. Neamț) se realizează prin Programul Național de Dezvoltarea Locală (etapa a II-a).

Conform contractului de finanțare încheiat între Ministerul Dezvoltării și Consiliul Județean Neamț, valoarea finanțării, alocată prin PNDL, este de 7.374.449,36 lei, sumă din care MDLPA a decontat 7.295.280,58 lei (au mai rămas de decontat 79.168,78 lei).

Încheierea contractului pentru execuția efectivă a lucrărilor se face între autoritatea contractantă (în acest caz, Consiliul Județean Neamț) și firma responsabilă cu proiectarea și execuția lucrărilor.

Durata de execuție a lucrărilor este de 24 de luni (începând cu data de 23.07.2020), termenul de finalizare a lucrărilor fiind luna iulie 2022.

Cseke Attila, ministrul dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, a dispus ca reprezentanții Inspectoratului de Stat în Construcții să se deplaseze de urgență la fața locului pentru a verifica stadiul lucrărilor, iar rezultatele acestor verificări vor fi făcute publice.

#5
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
A cazut destul de frumos. E aproape intact, doar ca acum e ceva mai jos. Seamana cu podurile din Ucraina, dupa bombardamente.

#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
”A furat, dar a și picat!”

#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postcumparator, on 09 iunie 2022 - 17:12, said:

A cazut destul de frumos.

Ca tot e la fun - cum se spune, in cliseu sportiv: " - a cazut de pe un cal frumos !... " Posted Image

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Este o metoda interesa asta cu "nu s-a facut receptia". Sunt firme care executa lucrarile, primesc bani, dar receptia nu se face niciodata. Peste cativa ani baga firma in faliment.

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Eu nu inteleg cum dreq a rezistat la test de incarcare cu 380 tone dar a picat cand pe el circulau o basculanta (plina ce e drept) si o autoutilitara.
Probleme cu subspalarea la fundatie nu erau (din filmari se vede nivelul Siretului destul de mic), deci...

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Pe-acolo e si locul unde am copilarit eu.
La acel pod am invatat sa inot, undeva in anul 1990. Au fost niste inundatii cumplite, apa trecea de ferestrele unor case.
Sunt doar vreo 5 case acolo, dar la una dintre ele alea am invatat sa sar in cap iar propulsia suvoiului de apa m-a determinat sa invat repede sa inot ca alta sansa nu aveam. Apoi am invatat sa sar de pe acel pod.
Pacat ca l-au reabilitat. O parte din amintirile mele nu mi le mai da nimeni inapoi acuma. S-au dus dracu.

View Postsylvius, on 09 iunie 2022 - 17:26, said:

Ca tot e la fun - cum se spune, in cliseu sportiv: " - a cazut de pe un cal frumos !... " Posted Image
Silviule, stii ce zic?

Edited by maccip, 09 June 2022 - 17:55.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postrinaldoparaipan, on 09 iunie 2022 - 17:53, said:

Eu nu inteleg cum dreq a rezistat la test de incarcare cu 380 tone dar a picat cand pe el circulau o basculanta (plina ce e drept) si o autoutilitara.
Testul s-a făcut din pix. Pe hârtie totul e minunat. În teren s-au pus câteva camioane goale, cu husa pe ele. Cel mult, zic.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt ca testele alea la lifturi, bifat, factura.

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
In cazul asta cine a semnat PV de receptie e de penal.
Asa, la ohi , ala nu e pod sa pui 380 tone pe el.
Adica vreo 12 tiruri incarcate full

Edited by rinaldoparaipan, 09 June 2022 - 18:08.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrinaldoparaipan, on 09 iunie 2022 - 17:53, said:

Eu nu inteleg cum dreq a rezistat la test de incarcare cu 380 tone

Au furat la cantar Posted Image

Totusi, sa apreciem ca a cazut frumos.

Edited by george_alexandru, 09 June 2022 - 18:04.


#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Nu ca cica nu au semnat receptia.

De ce crezi ca am zis ca la lifturi, la lifturi se angajeaza muncitori de la ziar, aia se bucura ca dau cu pixul, nu stiu ca raspunderea este la ei. Nu conteaza ca pleaca din tara, cat timp este liftul in garantie ei raspund ca au dat cu pixul pe foaie.

#16
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postmaccip, on 09 iunie 2022 - 17:55, said:

Pacat ca l-au reabilitat. O parte din amintirile mele nu mi le mai da nimeni inapoi acuma. S-au dus dracu.

Silviule, stii ce zic?


Stiu, Macc-ule, ce spui.

Te-a cuprins nostalgia si simti o trista melancolie.

Les seuls paradis sont les paradis perdus !... Posted Image

Edited by sylvius, 09 June 2022 - 18:26.


#17
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Toate podurile sunt praf, daca intri sub ele nu ,mai ai curajul sa-l treci, multe au peste 70 de ani, bine ca nu a murit nimeni, putea fi un carnagiu acolo!

#18
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Și când mă gândesc câte poduri sunt expirate în România cu perioada de garanție depășită.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate