Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Panouri fotovoltaice acoperis 8grade

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Buna ziua. Vreau sa montezi panouri fotovoltaice(10 buc 370W) pe un acoperis care are doar 8 grade inclinatie! Ce imi recomandati sa fac? Sa le pun la acel unghi sau sa le ridic la 30-40 grade cu riscul sa mi le distruga o furtuna mai zdravana?
Multumesc

#2
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
le pui cu "scoci" sau de ce o sa ti le distruga o furtuna mai zdravana ?

Edited by pexic, 09 June 2022 - 13:55.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Le pui la cat vrei si cum vrei.

Problema e la eficienta lor. Ideal ar fi sa bata soarele perpendicular pe ele ptr eficienta maxima.
Dar asta ar insemna sa le orientezi permanent dupa soare - in functie de anotimp si de orele zilei.

P.S. Problema cu vantul daca sunt puse mai "verticale" se rezolva cu sisteme de prindere mai tapene.
Pe de alta parte cu cat sunt mai orizontale pot fi zapacite mai usor cand da cu piatra sau iarna se pune zapada pe ele....

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
O să aibă eficiență mai bună vara când soarele trece chiar peste casă, în rest mai mică decât normal. Per ansamblu cam 10% mai puțin, se poate rezolva adăugând încă 2 panouri.

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Problema similara, doar ca acoperisul in cauza are 12 grade.
Diferenta de performanta e foarte mica cica, si nu merita financiar urcarea la 30-40 grade.
Le-am lasat asa, la 12 grade.

#6
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018

View Postluci_flash, on 09 iunie 2022 - 15:09, said:

Problema similara, doar ca acoperisul in cauza are 12 grade.
Diferenta de performanta e foarte mica cica, si nu merita financiar urcarea la 30-40 grade.
Le-am lasat asa, la 12 grade.
Imi e teama de iarna la acel unghi. Pana la urma cred ca le montez pe acoperisul casei care are 25grade! Am vrut sa evit o eventuala infiltratie!

#7
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Este mai eficientă montarea lor în unghi de 30-40 de grade, iar majoritatea caselor cred că au acoperișul construit în acest unghi, sau într-unul apropiat.

Cred că ar trebui să modifici acoperișul dându-i înclinația necesară, ulterior fixezi panourile pe acoperișul modificat.

.

Fain. Cred că este rezonabil unghiul de 25 de grade.

.

#8
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View PostGybernat91, on 09 iunie 2022 - 15:14, said:

Imi e teama de iarna la acel unghi. Pana la urma cred ca le montez pe acoperisul casei care are 25grade! Am vrut sa evit o eventuala infiltratie!

De ce sa ai infiltratii?

Ce orientare vor avea panourile?
Ca daca nu le pui pe SUD, faptul ca le pui la 8 grade nu mai conteaza foarte mult.

Unghiul si orientarea ideala se impune la parcuri fotovoltaice, sau la aplasare la sol, unde decizi tu de la inceput.
In rest, te cam adaptezi dupa ce iti ofera acoperisul casei,

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Le pui la unghi de iarna, 30...40gr, atunci ai nevoie multa de energie in timp scurt.
Vara...este curent din belsug.
Succes!

#10
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Majoritatea panourilor solare sunt rezistente la grindină și chiar și la vandalism.
Am văzut o demonstrație a unei persoane care juca în picioare un panou solar.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Au o anumita rezistenta, dar in timp scade eficienta - se zgarie. Ideea era ca la 8 grade se depune pe panou gheata si zapada.
Si nu recomand sa calci in picioare un panou solar - demonstratiile sunt una, realitatea e alta.

#12
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Ok. Am inteles care sunt riscurile cu unghiul de 8 grade! Am sa fac un schelet si le pun la 25+8 grade. Este oke asa? Ce parere aveti de canadian solar sunt bune? Panou de 375w la 890lei!

#13
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sunt cumva in aceeași situație cu tine. Am terasa cu acoperiș plat, înclinat câteva grade spre Nord. Am hidroizolație aplicată pe terasă, și sunt excluse prinderile mecanice. Am studiat diverse prinderi, dar producătorii de structuri nu vând sisteme de prindere autoportante înclinate mai mult de 15gr. La 25gr înclinare, un panou de 1m lățime are deja o înălțime de 42cm. Dacă nu pui paravant, probabil ca panoul și structura ta se transforma intr-o vela.
Apoi, mai e problema așezării panourilor și autoumbrirea. Dacă mergi cu rânduri individuale, la 25gr dispunere, ai nevoie de un spațiu de 103cm între panouri (soare la 22gr pe 21 Decembrie). Astea sunt date pentru așezare pe orizontala. Pe verticala, poți sa calculezi și cu, dar deja sunt alte înălțimi (mult mai mari).
Sistemele la care făceam referire sunt de la K2 Systems, V-Dome sau D-Dome.

#14
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
E simplu sa faci triunghiuri din cornier din otel. Dai o vopsea pe ele si aia e.
Pe baza cornierului pui dale ca sa nu gauresti hidroizolatia si ca sa nu le ia vantul.
Le poti pune linistit la 15-20 grade, nu pierzi foarte mult. Pierzi ceva vara, cand oricum bagi in retea, dar produci mai mult iarna cand probabil folosesti cam tot ce scoate sistemul pt consum propriu.

#15
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
De panouri ce parere aveti?

#16
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Canadian Solar e o firma buna. Atenție însă ca înțeleg ca exista o serie de copy-cat-uri. Dar in cazul tău vezi întâi ce dimensiune de panou îți este necesară. Sunt panouri de pana la 1700mm lungime, de 1750-1780mm, de 2100-2200mm dar și de 2300mm.
Panourile sub 1700mm lungime sunt cele sub 345W, 120 celule, și deja se găsesc greu de tot, ca sunt generație mai veche. In căutările mele, am găsit Sharp la prețuri decente. Mai ai și variante Trina, Jinko, JA Solar, și altele.

#17
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Panourile au dimensiunea de 1760*1045 375W pret 10 buc 890lei/buc. Pana la urma am mai explorat curtea si miam dat seama ca, cladirea este spre sud vest(la ora 15:00 umbra este paralela cu cladirea). Din acest motiv ma gandesc sa fac 5 suporti(2 panouri/suport) pe pamant orientate spre sud cu inclinatie reglabila 20-60grade. Ce ziceti merita riscul si investitia?

#18
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Fa un calcul aici: http://re.jrc.ec.eur.../en/tools.html.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate