Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Trotuare perimetrale

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Acum circa 10 ani, am facut trotuarele cu beton turnat si facut manual in betoniera. Desi reteta a fost respectata, trecerea anilor isi spune cuvantul, astfel incat betonul se exfoliaza an de an. Intrucat n-as vrea nici sa investesc o suma foarte mare si nici sa ma inalt foarte mult caci n-o sa mai fiu la nivel cu trotuarele din pavele, m-am gandit la urmatoarea solutie: ciment si nisip 1:1 plus apa, peste un strat de margaritar si periat frumos ca sa se vada agregatul.
Alte solutii mai aveti?
Atasez si poza cu trotuarele.

Attached Files



#2
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ar trebui sa existe niste mortare de reparatii mai adecvate, care sa se intareasca bine. Daca are cineva un exemplu folosit, il rog sa posteze.

#3
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,700
  • Înscris: 09.05.2008
Orice ai pune, tot aia e.
Daca suprafata nu e foarte mare si nu te ucide la buget, gresie de exterior.
Sau marmura.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
mărgăritarul de care vorbești se amestecă numai cu ciment și nu se folosește deloc nisip

#5
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View PostInginerul_bv, on 09 iunie 2022 - 09:42, said:

Acum circa 10 ani, am facut trotuarele cu beton turnat si facut manual in betoniera. Desi reteta a fost respectata, trecerea anilor isi spune cuvantul, astfel incat betonul se exfoliaza an de an. Intrucat n-as vrea nici sa investesc o suma foarte mare si nici sa ma inalt foarte mult caci n-o sa mai fiu la nivel cu trotuarele din pavele, m-am gandit la urmatoarea solutie: ciment si nisip 1:1 plus apa, peste un strat de margaritar si periat frumos ca sa se vada agregatul.
Alte solutii mai aveti?
Atasez si poza cu trotuarele.

Ceresit CD 25 "periat".

#6
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Neperiat nu merge? Aplicat doar local.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am pus gresie la exterior de 3 ori in 10 ani, cu 3 echipe diferite, cu cei mai smecheri adezivi de exterior si tot praful s-a ales.

#8
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu mai pune gresie :)

#9
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Nu cred ca a fost buna reteta betonului.Daca nu vrei sa te inalti 5 cm cu alt beton, probabil ca cel mai ieftin este sa spargi si sa torni tot beton.

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Cand torni noul beton baga niste xypex C-1000 in el pt impermeabilizare.

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Arata nasol, ai dat cu sare pe el iarna? Betonul facut la betoniera are apa multa, de aia nu are rezistenta. Daca vrei sa incerci sa torni din nou, fa un beton  cat se poate de vartos, cat sa se amestece in betoniera, raport apa-ciment 0.5 , 350=400 kg/mc ciment. Daca bagi si un superplastifiant, iti iese beton de statie (testat). Gresie poti pune doar pe substraturi fixe, trotuarele au din constructie rosturi de deformatie, asa ca...nu.
Daca ai loc pe inaltime poti placa cu niste piatra naturala cu un mortar facut calumea, aditivat. Trotuare din astea am vazut mai mult prin zone de munte, pe la manastiri. Si in asta iti pot aparea fisuri, daca se misca substratul. Eventual toi rosturi cu flexul la final, peste cele existente.
cam asa ceva https://www.pavajepi...ntru-trotuar-01

#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Se pun dale si ai scapat de problema.

#13
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Există o metodă de pavare numită covor de piatră care folosește adeziv poliuretanic transparent, lăsând agregatele expuse...

Mai multe imagini găsești direct pe Google.

Așa se montează... probabil că o poți face și singur, nu este extrem de complicat.

Attached Files



#14
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Poststefan0011, on 10 iunie 2022 - 01:51, said:

Daca bagi si un superplastifiant, iti iese beton de statie (testat).

Cine il testeaza? Tata mare? Mie mi-au turnat un B250 de statie, dar daca ala e B250, eu sunt Papa de la Roma. E legea junglei la noi in tara, nu mai are nimeni rusine sau frica. La planseu o sa comand cu 2 clase peste ce am nevoie doar ca sa ma asigur ca nu imi cade in cap.

#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Iei legătura cu un laborator, îți dau tiparele și confecționezi frumusel probele. Costa 2-300 lei pt 3 cuburi testate, dar dormi liniștit. Cand o să vadă că iei beton din cifra, o să le tremure chiloții. Bine, pt a avea valoare juridică testele astea, tre să ai avize și facturi de la stație, contract cu laboratorul, sa vina omul lor sa preleveze probele etc.
Asta cu "testat" ce am zis mai sus m am referit că am reușit să fac la betoniera beton mai tare de C25/30.


#16
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
In zona mea, cel putin, sunt un fel de semi-interlopi patronii, fac ce vor, au legaturi cu autoritatile. Sunt in stare sa intoarca cifa din drum si sa te lase asa daca vad ca vrei sa iei probe.

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Facem ce facem și tot la autorități care nu-și fac treabă ajungem...
Plătești TVA pt betonul care îl iei, îl iei cu factura sau  la negru?

In cazul asta faci așa: te comporți că și cum nu s a întâmplat nimic și când toarnă mergi cu roaba sa iei niste beton, găsești un motiv sa nu dai de bănuit, te duci Intr un loc ferit și pui betonul in matrițe. Te duci după 28 zile și l testezi și rezultatele le tii pentru tine, dar știi cu cine ai de a face și cât/ dacă te fura.

#18
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu am factura, certificat de calitate, dar era o zoaie cand au turnat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate