Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Traseu Timisoara Grecia prin Bulgaria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Buna Colegii,
Ma puteti ajuta cu un sfat? Plecam din Timisoara in Grecia, Halkidiki si nu am carte verde pentru MAcedonia, ca sa pot merge pe traseul pe care am mai fost, respectiv Serbia, Macedonia Grecia. Prin urmare m-am gandit sa o iau de la NIS spre Bulgaria, sa tranzitez Bulgaria si sa ies in Grecia. Imi spuneti va rog daca e o decizie buna, avand in vedere ca Broker -ul la care am facut asigurarea mi-a zis ca nu se mai gasesc carti verzi de cumparat separat de asigurare. Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

Nu am mai fost pana acum prin Bulgaria, care ar fi traseul optim ( orase mai mari care sa le iau ca si reper de la NIS, Serbia)? Vad ca pe google map pe Chrome nu imi da optiune alternativa prin Bulgaria.

Ptr Bulgaria, inafara de vignieta mai am nevoie de ceva? Pot sa o cumpar online sau musai de la o benzinarie, sa o am fizic la mine in caz ca sunt oprit de politie?
Recunosc ca nu am mai fost dinainte de pandemie in Grecia, daca ar fi ceva important ce ar trebui sa stiu, va rog sa imi spuneti

Multumesc

#2
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Poti cum ai zis tu sau poti pe la podul Calafat - Vidin.

Poti cumpara online vinieta de Bulgaria.

#3
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Vigneta la bulgari,o cumpar online de ani de zile ,cu cateva zile inainte sa plec.Nu te complica la chioscuri sau benzinarii,nu are rost.Site-ul oficial este in limba romana. https://web.bgtoll.bg/

Edited by PiticVerde, 09 June 2022 - 09:18.


#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Traseul cel mai ok, ca sa eviti Macedonia, ar fi : Timisoara - Nis - centura Sofia - Halkidiki. Pui aceste 4 locatii pe Maps si iti va genera un traseu de vreo 860 km, 10h 45 min.
Vigneta Bulgaria - cea de 1 luna, ca banuiesc ca stati mai mult de 1 saptamana.
Vigneta pe Bulgaria este 15 eur sau 30 leva pt 1 luna si se cumpara f usor de pe site-ul dat de @piticverde mai sus.
Atentie sa intri direct pe acel site, pt ca mai sunt unele pe Google care seamana cu acela si pretul aceleiasi vignete ajunge sa fie si de 2 sau de 3 ori mai mare.

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,867
  • Înscris: 30.07.2006

 gealatu, on 09 iunie 2022 - 08:15, said:

Buna Colegii,
Ma puteti ajuta cu un sfat? Plecam din Timisoara in Grecia, Halkidiki si nu am carte verde pentru MAcedonia, ca sa pot merge pe traseul pe care am mai fost, respectiv Serbia, Macedonia Grecia. Prin urmare m-am gandit sa o iau de la NIS spre Bulgaria, sa tranzitez Bulgaria si sa ies in Grecia. Imi spuneti va rog daca e o decizie buna, avand in vedere ca Broker -ul la care am facut asigurarea mi-a zis ca nu se mai gasesc carti verzi de cumparat separat de asigurare. Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

Nu am mai fost pana acum prin Bulgaria, care ar fi traseul optim ( orase mai mari care sa le iau ca si reper de la NIS, Serbia)? Vad ca pe google map pe Chrome nu imi da optiune alternativa prin Bulgaria.

Ptr Bulgaria, inafara de vignieta mai am nevoie de ceva? Pot sa o cumpar online sau musai de la o benzinarie, sa o am fizic la mine in caz ca sunt oprit de politie?
Recunosc ca nu am mai fost dinainte de pandemie in Grecia, daca ar fi ceva important ce ar trebui sa stiu, va rog sa imi spuneti

Multumesc

Vigneta la bulgari se ia online, apoi traseul clasic prin Sofia-> Kulata-> Halkidiki

#6
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
La intrare in NMK nu se poate plati asigurarea? cât costa? e mai scumpă mult că vignetaBG?
Anu trecut am stat 4 ore in vama Srb-Bg iar după vama drum în construcție...dezastru... In loc de Edirne m-am oprit la Plovdiv că eram terminați :)

#7
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Multumesc la toti de raspuns


Nis-Sofia-Kulata Am autostrada?
Multumesc

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,867
  • Înscris: 30.07.2006

 gealatu, on 09 iunie 2022 - 11:00, said:

Multumesc la toti de raspuns


Nis-Sofia-Kulata Am autostrada?
Multumesc

La greu.
Comparativ cu noi stau bine.
Iar acolo unde nu e autostrada, drumurile sunt libere.

Edited by marius.bunu, 09 June 2022 - 11:15.


#9
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Exista topic special(cu masina spre GR prin BG). Nu e nevoie sa se deschida unul nou.

#10
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 24.02.2010
iti faci o asigurare noua pe o luna la grawe sau care iti iese mai ieftin , prietenul meu e in Grecia si avand asigurare la Euroins a preferat sa isi faca o asigurare pe o luna la GRawe de 340 lei decat sa mearga prin Bulgaria, anul trecut si eu am procedat la fel doar ca eu am platit doar 80 de lei pe o luna .

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
iti faci asigurare separat pentru macedonia si chiar daca e alb negru te lasa in tara. testat 1000000000000000% de mine anul trecut.

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Suni la asigurare sa iti treaca si Macedonia.. Si eu am avut problema asta acum vreo 4 ani si am platit vreo 12 lei in plus sa adauge Macedonia. Nu stiu cat o fi acum, dar suna si vezi ce iti propune.

#13
astrahcdti

astrahcdti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.05.2017
de obicei vama de la kalotina la intrare in BG din SRB este fff aglomerata in perioada asta t ca se duc turcii din D si A acasa in concediu
plus ca o portiune de aprox 20km e santier

#14
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Chestia cu cartea verde MK cade,ar incalca dreptul al libera circulatie prevazut de Constitutie!
Pana la urma ce drum ai ales?

#15
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007

 anonima1, on 27 iunie 2022 - 19:34, said:

Chestia cu cartea verde MK cade,ar incalca dreptul al libera circulatie prevazut de Constitutie!
Nu pari să fii dintre cei care scriu din plictiseală, deci mă întreb ce ai vrut să spui.

#16
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Reciteste si iti vei da singur seama!

#17
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Nu are rost să continuu. Dar ca idee generală, orice drept (chiar și din constituția NMK, că nu e clar despre care constituție vorbești) are niște limite, impuse prin legi și alte reglementări. Dacă tu știi attceva, poți să dezvolți.

Apropo, de ce dai banii pe RCA în Ro (dacă dai) ? Cine te-ar putea opri să circuli, e dreptul tău ?

#18
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Singura țară care nu are dreptul să-ți refuze intrarea, este țara al cărei cetățean ești.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate