Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare masina care ”tine cu casa” - buget 20.000-25.000 E

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
c0brazor

c0brazor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2022
Salut!

Imi puteti recomanda va rog niste masini care sunt mai fiablie/consuma mai putin,piese ieftine etc in bugetu de pana in 25000?

Ce vreau eu e ca masina sa fie mai noua si cu km mai putini deci marcile premium ies din ecuatie.

Ca si caroserie as vrea sedan sau hatchback , motorul sa consume cat mai putin(si hybridurile sunt bine venit daca stiti ceva okey) , ca si cai nu am un numar fix.. nu vreau multi dar sa ma pot baga intr-o depasire linistit:)). Vreau sa ma folosesc de masina asta linsitit cativa ani buni fara sa am cheltuieli mari cu ea. Mentionez ca nu sunt pasionat auto si nu am condus multe masini la viata mea asa ca sper ca cineva mai priceput imi poate da o recomandare asa cum am scris in titlu , SA TINA CU CASA :))!

Multumesc anticipat!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Pana la 25000 euro gasesti masini noi.
https://vanzari.rena...0x69429201.html Modelul asta e un facelift la facelift. E de ani de zile in productie.
Eu am un Golf 7 1.0 TSI de 5 ani cu 43000 km facuti si nici o problema tehnica pana acum. Banii tai au aceiasi valoare si uzati dar masina veche ramane veche si cu probleme de uzura.

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Deci practic in aceeasi propozitie incerci sa ne spui ca masina ta e fara probleme dupa cinci ani dar toate celelalte de pe piata nu. Pe la rolul banilor si conceptul de valoare inglobata nu ma bag ca nu suntem la ora de economie.

#4
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
In primul rand respecta cerintele minime daca vrei sa primesti sfaturi de la colegi.

Inainte de a cere sfat achizitie auto e de dorit sa ne dati cateva detalii:
1. Buget de achizitie
2. Noua sau SH
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual)
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice
5. Cutie Manuala / Automata
6. Modele si dotari preferate
7.Gen caroserie (break,sedan,suv,hatchback,etc.)
Altfel te vom considera TROLL!!!

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
25k lei poate, la 25k eur nu tii cu casa si bugetul ci le spargi pe amandoua. Sau, daca ai venituri corespunzatoare, nu mai e cazul sa aduci in vedere "consuma mai putin,piese ieftine".
Si masina sh, adica pret de lista 35+k.
cam reiese ca vrei BMW :)

#6
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
din experienta personala:
Honda Civic sedan, model 2017, luata sh in 2019 la 36.5k km. nicio problema pana in momentul de fata, 82k km, eu sunt foarte multumit desi multi zic ca preturile pieselor la ea sunt scumpe. acum depinde si cum o alergi si unde, ca daca ai "talpa mai grea si esti meserias" pui pe butuci si una noua destul de repejor.
tu vad ca ai vrea chiar si ceva nou. ia in calcul si faptul ca livrarea e posibil sa dureze si de la 9 luni in sus (am un amic dealer la Ford care mi-a zis ca anul asta numai de la 9 luni in sus a dat termene de livrare + alte experiente povestite de colegi pe forumuri)
. ai un buget generos, recomandarea mea este Honda, prinzi noua si cu ceva dotari pe ea la banutii astia.
repet, ca sa nu ma ia alti colegi la spituri: este doar experienta mea personala, poate altii au avut neplaceri. ce merge pentru unii cu siguranta nu merge si pentru altii, de asta e bine sa nu generalizam.
multa bafta si noroc in ceea ce vei alege!

Edited by Gbr_smt, 09 June 2022 - 09:23.


#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cit mai noua si sa tina cu casa nu sunt,din ce stiu eu.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Totusi care este motivul pentru care doresti sa achizitionezi o masina sh compacta la pret de noua, exceptand timpul de livrare ?

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
ce sens mai are expresia " sa tina cu casa"" daca tu spargi o gramada de bani pe masina? De pilda, ce mai conteaza un litru - doi in plus la consum, cand tu platesti pe masina echivalentul a 14,7 tone de benzina? (25 de mii de euro impartit la 1,7 euro / litrul).

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
financiar iesi cel mai bine cu un rablament mai rasarit de clasa mica care sa-l repari cu piese din dezmembrari si cauti sa fii prieten cu mecanicul. o mai treci si pe gaz daca esti scotian pur sange. dar confortul psihic pe care ti-l aduce o masina noua, in stare tehnica buna si careia ii dai cheie si tot te duci e priceless.

Edited by Fane, 09 June 2022 - 10:01.


#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 Fane, on 09 iunie 2022 - 10:00, said:

financiar iesi cel mai bine cu un rablament mai rasarit de clasa mica care sa-l repari cu piese din dezmembrari si cauti sa fii prieten cu mecanicul. o mai treci si pe gaz daca esti scotian pur sange. dar confortul psihic pe care ti-l aduce o masina noua, in stare tehnica buna si careia ii dai cheie si tot te duci e priceless.
Daca ce recomanzi il repara cu piese sh,ce rost isi mai are masina sa nu fie sh?Posted Image

Edited by Melteanu, 09 June 2022 - 10:03.


#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 cattavencu, on 09 iunie 2022 - 09:54, said:

ce sens mai are expresia " sa tina cu casa"" daca tu spargi o gramada de bani pe masina? De pilda, ce mai conteaza un litru - doi in plus la consum, cand tu platesti pe masina echivalentul a 14,7 tone de benzina? (25 de mii de euro impartit la 1,7 euro / litrul).

Sunt altii care dau 50mii EUR pe o masina tot ca sa faca economie la benzina, ca e scumpa.. rasucite sunt mintile oamenilor sau matematica e foarte grea

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Fane, on 09 iunie 2022 - 10:00, said:

dar confortul psihic pe care ti-l aduce o masina noua, in stare tehnica buna si careia ii dai cheie si tot te duci e priceless.

Asta in teorie. Posesorii de Dacia 3 (a/c, BMS, EWG, volanta etc.), Tucsonuri (dilutie ulei), Sportage (rola intinzatoare) etc . te-ar cam contrazice.

#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 cattavencu, on 09 iunie 2022 - 10:17, said:


Asta in teorie. Posesorii de Dacia 3 (a/c, BMS, EWG, volanta etc.), Tucsonuri (dilutie ulei), Sportage (rola intinzatoare) etc . te-ar cam contrazice.
Nu cumva lista e muult mai lunga?Nu cumva masinile de azi,chiar marci consacrate ofera acel feeling doar celor ce provin de pe masini mult mai modeste sau de pe carute cu cai?

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Bineinteles ca e mai lunga, eu am scris de alea pe care le urmaresc.

Mai e dilutie de ulei la H.onda, de exemplu.

Edited by cattavencu, 09 June 2022 - 10:46.


#16
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007
Tot timpul am considerat, ca cel mai bun raport calitate-pret il au masinile de 3-5 ani vechime.

Edited by mitica13, 09 June 2022 - 12:22.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Corolla Hatchback Eco HYB 6 ani garantie = 24000euro

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
cunosc un Peugeot 508, diesel - hybrid = MĂ-SA!!! (cu cretimă :) )
deci dacă chiar vrei consum mic, acest tip de mașină este cea cu consumul cel mai bun.

deci caută pe site-uri diesel-hybrid

bine, bine, vei găsi numai sh-uri, deoarece ipocrizia conducătorilor lumii nu are limite...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate