Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum isi ingrijesc soferii profesionisti ochii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Sunt soferi profesionisti destul de in varsta fara ochelari.
In cazul meu e imposibil sa conduc cu ochelari doarece se aburesc.

Exista solutia radicala a implantului de cristalin, dar daca te trage curentul ochii se inflameaza, in plus nici praful nu le prieste, iar la noi e plin de praf ca nu mai vezi prin geamuri, trebuie sa le stergi uneori si in timpul traseului, ce sa mai vorbim de ochi.

Am cautat alte variante, a aparut acum colir cu lanosterol sau lanosterol si NAC (n acetil carnozina) acest lanosterol ar proteja si pastra structura proteinelor care alcatuiesc cristalinul, intentia primara este pentru prevenirea si reducerea cataractei, dar are si un efect emolient asupra cristalinului, ajuta si la presbiopie.

Am gasit in USA, nu e ieftin, dar e mai ieftin ca implantul de cristalin, merita incercat este o metoda neinvaziva.

Unii mai recomanda colir cu pilocarpina, dar asta e doar cu efect fizic, reduce apertura numerica a ochilor micsorand pupila, daca apertura este mica nu mai e nevoie de lentila, se focalizeaza si fara, dar intra putina lumina, noaptea nu ajuta.

Lanosterolul ar putea face treaba buna, cunosc un chimist de laborator pensionar care i-si pune dexometazona in ochi, si vede fara ochelari, asta e tot un corticosteroid ca lanosterolul, dar e de sinteza.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 stdalionutpwr, on 08 iunie 2022 - 17:40, said:

In cazul meu e imposibil sa conduc cu ochelari doarece se aburesc.

sunt ochelarist, dar n-am patzit asa ceva nici macar iarna .. sa-ti faci operatie la ochi doar pentru un fenomen care poate fi inlaturat mult mai simplu (curent de aer) nu mi se pare "eficient economic" ;)

#3
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
https://www.insightv...chelarii-sport/ ... greu search-ul pe google

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Consumul regulat de fructe de padure: afine, aronia, coacaze rosii, zmeura, mure, prune, combinate cu morcovi cruzi reduc riscul de aparitie a cataractei si degenerarii maculare a ochilor.
Oricum condusul numai noaptea este extrem de obositor pentru ochi, mai ales pe distante lungi....

Edited by xmanyacs77, 08 June 2022 - 18:25.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 stdalionutpwr, on 08 iunie 2022 - 17:40, said:

In cazul meu e imposibil sa conduc cu ochelari doarece se aburesc.

nu se aburesc decat cand intri de la frig la cald. si atunci ii lasi in pace 2 minute sa se aclimatizeze si le trece. mi se pare o tampenie sa faci nu stiu ce operatii cand o pereche de ochelari corecteaza simplu problema ta. si dupa ce te supui riscurilor inerente unei operatii la ochi nici macar nu vei dobandi o acuitate vizuala mai buna decat cea dobandita cu ochelari. in plus la ochelari daca nu-s ok sau problema ta a avansat (chestie care se intapla frecvent la miopie sau hipermetropie) arunci ochelarii si-ti faci altii. cu operatia ce faci?

Edited by Fane, 08 June 2022 - 18:42.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Transplant de cristalin, desi nu inteleg de ce nu cu ochelari?
Eu a trebuit sa duc munca de lamurire cu doctorul sa ma opereze, ca eram okay cu ochelari

Eu am vrut sa schimb cristalinul pentru ca nu vedeam clar GPS-ul de la motocicleta. La masina era okay, puteam folosi ochelarii

Ceea ce stii tu de transplant de cristalin sunt vrajeli, mituri.
Am 9+ ani de cand mi-am schimbat xenoanele personale

#7
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Tata are la un ochi si are ochiul tot timpul inflamat, este risc de infectie altfel n-ar zice sa nu te speli pe cap o luna de la operatie.

Daca nu merge cu lanosterol, implant, alta solutie nu mai este.
N-am nevoie sa vad de aproape, macar sa fie pe zero pentru departe.
Din fericire nu traiec din volan, dar sotia vrea sa-si recupereze copilaria de care n-a avut parte si eu nu mai vad bine sa-i pot plimba.

Nu-i nevoie de nici o lamurire, marci banul si se face.
Nu stiu cum se impaca cu praful si mizeria.

Edited by stdalionutpwr, 08 June 2022 - 19:12.


#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

 Tsunnnami, on 08 iunie 2022 - 18:39, said:

Eu am vrut sa schimb cristalinul pentru ca nu vedeam clar GPS-ul de la motocicleta. La masina era okay, puteam folosi ochelarii
Asta e una dintre cele mai adânci pe care le-am citit de când mi-am făcut cont aici. Navigator/tabletă cu diagonală mai mare? Sau lipsă?

#9
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Am avut un coleg radiolog care a facut implant la varsta de 38 ani, fara cataracta,  fostul meu coleg chimist ma lasa perplex, era umflat, tot corpul era inflamat, nu vedea fara ochelari, de o vreme s-a tras, nu mai are inflamatie si vede fara ochelari.

Tata are inflamatie generalizata, inclusiv la ochiul cu implant, il deranjaza destul de tare.

Eu nu sunt ca tata, dar nici ca acel inginer chimist, am ceva inflamatie, dar redusa, nu mananc carne de multi ani, carnea am vazut ca i-mi dadea inflamatie destul de intensa, predomina insa bolile degenerative, spondiloza, nu pot sa ridic mana nici macar sa reglez oglinda interioara, e de multi ani cu timpul s-a agravat, la ochi aceeasi situatie.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 __Dan__, on 08 iunie 2022 - 19:42, said:

Asta e una dintre cele mai adânci pe care le-am citit de când mi-am făcut cont aici. Navigator/tabletă cu diagonală mai mare? Sau lipsă?

Pe motor?
Unde dracu ai tu loc sa pui televizoare LCD pe motor?

#11
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
este, iata un exemplu la intimplare

https://s13emagst.ak...bb3c2dab698.jpg

Am o retinere sa fac implant imediat de frica sa nu am complicatii sau durere dupa, dar daca altceva nu merge acolo ajung.

#12
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
E genetic, degeaba o tot răsuciți pe toate părțile.
Sportiv, cu alimentație, stil de viață sănătos, crapă la 60 de ani.
Bețivan, fumător, o duce bine mersi la 80, speră să prindă cel puțin 90.

Implantul de cristalin e f bun, a făcut tata la un ochi, are tendința să l folosească numai pe ăla, cică celălalt nereparat încă îl încurcă ...  Figuri...
Înainte nu prea mai putea să conducă, acum a făcut 300 de km dintr o bucată....
Citește de aproape lejer, la distanță are ochi de șoim, mă mai și enervează că cică după îl repară și pe al doilea o să vadă mai bine ca mine 😁
Ghinionul lui că pot să i dau cu flit, n am nevoie de ochelari.

Ideea e că implantul de cristalin e o operație cu efecte benefice extraordinare.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
N-ai nici pe dracu
Mi-a facut un ochi (eu vroiam ambii in acelasi timp) si al doilea dupa 2 zile

Nu e bun GPS-ul ala pentru ce am eu nevoie:
Attached File  GPSMaps.jpg   45.11K   12 downloads

Operatia e o joaca, a durat sub 3 min

#14
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Pe motor imi pun gmaps pe telefon in buzunar, daca ma ratacesc cumva, opresc old school si ma prefac ca am harta de hartie ca pe vremuri.
Nu as face operatie la ochi pentru GPS :) dar poate nu sunt eu suficient de comod.
Am avut si apa la genunchi aparuta cu 3 saptamani inainte de un zbor spre state, mi-a zis sa imi traga cu seringa, dar am insistat sa incercam alte variante... ce nu au functionat, si cu o zi inainte de zbor am ajuns tot la seringa.

#15
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 Tsunnnami, on 08 iunie 2022 - 20:59, said:

N-ai nici pe dracu
Mi-a facut un ochi (eu vroiam ambii in acelasi timp) si al doilea dupa 2 zile

Nu e bun GPS-ul ala pentru ce am eu nevoie:
GPSMaps.jpg

Operatia e o joaca, a durat sub 3 min

Băi, fugi de aici, vă operează pe bandă în America ?

Intr adevăr, mai mult durează pregătirea decât operația in sine, dar în România e o pauză de o lună între primul ochi și al doilea.
Și nu e vb de bani.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 DarthBane, on 08 iunie 2022 - 21:17, said:

Băi, fugi de aici, vă operează pe bandă în America ?

Intr adevăr, mai mult durează pregătirea decât operația in sine, dar în România e o pauză de o lună între primul ochi și al doilea.
Și nu e vb de bani.

Ghini, in Romania am facut operatia

#17
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ce să zic, așa a fost programat tata, la o lună.
Și a cerut omul, pe semnătura, că vrea mai repede, dar i se a spus că nu se poate...

#18
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

 stdalionutpwr, on 08 iunie 2022 - 17:40, said:

In cazul meu e imposibil sa conduc cu ochelari doarece se aburesc.

?!?!?!??!?!? Ce conduci ? O sauna ? Conduci iarna cu geamul deschis ? Eu nu ma prind.


Daca e vorba de masina, foloseste mai multe perechi de ochelari, what the problem is.


 xmanyacs77, on 08 iunie 2022 - 18:23, said:

Consumul regulat de fructe de padure: afine, aronia, coacaze rosii, zmeura, mure, prune, combinate cu morcovi cruzi reduc riscul de aparitie a cataractei si degenerarii maculare a ochilor.

Exista si pastile in loc de fructe. Ti le prescrie oftalmologul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate