Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Contributii CNAS

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Buna ziua.

Am si eu o problema pe care nu prea o inteleg. Sper sa primesc un raspuns care sa ma lamureasca.

M-am angajat la o firma, de aproape 2 ani de zile. Dupa vre-un an, nu stiu din ce motiv, am verificat daca firma plateste contributiile pentru mine la casa de asigurari de sanatate.
Apaream pe siteul lor ca "persoana selectata nu este asigurata".
Atunci nu am apucat sa vorbesc cu nimeni din firma, fiind toti in concediu inclusiv eu.

Pe urma, m-am luat cu alte treburi si am uitat de situatie pana astazi. Am sunat la birouri si am expus situatia respectiva. Ei au zis ca contributiile sunt platite la zi pentru fiecare angajat in parte si o sa sune astazi la casa de asigurari de sanatate sa vada care este problema. Acum am primit un email de la firma precum situatia s-a remediat si ca a fost o problema de la sistemul cnas.

Bun, intrebarea este...2 ani de zile sa persiste aceasta problema in sistem ? Sau doar astazi au vazut ca mi-am dat seama de asta si au rezolvat ei repede problema?

Tin sa precizez ca acum pe site apar ca asigurat.

Astazi colegul meu a patit la fel, s-a remediat problema si pentru el.

Este posibil ca timp de doi ani sa nu fi platit contributiile pentru mine si colegul meu sau a fost doar o eroare de sistem informatic ?

Multumesc !

#2
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019
Daca nu a platit si nu ai avut nevoie atunci nu i nici o problema.Bine ca plateste acum.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Apar sistematic erori. Sa nu te mire daca peste un timp apari iarasi ca neasigurat.

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,502
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmariustm32, on 08 iunie 2022 - 17:07, said:

Buna ziua.

Am si eu o problema pe care nu prea o inteleg. Sper sa primesc un raspuns care sa ma lamureasca.

.................
fa-ti cont la casa de pensii cnpp.ro si vezi exact cind au fost depuse declaratii si sumele respective! in rest, site-ul cnas merge ca porcu'!

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Sisteme bugetare. Facute prost, pe foarte multi bani. Nu te mira. Si mie mi-a aparut la un moment ca nu sunt asigurat. Si erau platite asigurarile cu siguranta pentru ca eu le plateam fiind propriul angajat. Din pacate, asta e statul roman.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjm2010, on 08 iunie 2022 - 19:30, said:

Si erau platite asigurarile cu siguranta pentru ca eu le plateam fiind propriul angajat.
- Nu aveti asigurare ca nu au fost platite contributiile.
- Pai, eu le platesc si sunt sigur ca le-am platit.
- Vorbiti cu angajatorul sa le plateasca.
.........

#7
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Firma depune D112 la ANAF. Ăia o validează apoi o trimit la CNAS unde este împărțită pe județe și apoi procesata.
Erorile apar ori la completarea D112 la firmă, ori la transmiterea de la ANAF la CNAS ori o mai ia SIUI-ul razna și nu procesează toate calupurile de la ANAF.

Bottom line, greșeala poate fi la oricare din cei trei participanți. :)

Edited by burebista, 08 June 2022 - 19:40.


#8
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Sistemul de la casa de sanatate este praf...., de trei saptamani nu mai functioneaza cum trebuie.
Daca acum doua luni am dus concediul medical al unei colege , au verificat  si s-a decontat concediul medical ,
saptamanta trecuta la aceeasi colega imi spune ca nu este angajata si nu a cotizat de la inceputul anului 2019.

Clasic romaneste , a fost necesar sa mai fac un drum dus-intors, sa ma prezint cu adeverinta de stagiu in munca al colegei.

#9
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

View Posttytysor, on 08 iunie 2022 - 19:23, said:

fa-ti cont la casa de pensii cnpp.ro si vezi exact cind au fost depuse declaratii si sumele respective! in rest, site-ul cnas merge ca porcu'!
Buna idee. Am sa incerc sa-mi fac cont acum. Sunt foarte curios de situatie... Multumesc de sfat.

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003

View Postmariustm32, on 08 iunie 2022 - 20:32, said:


Buna idee. Am sa incerc sa-mi fac cont acum.
Și timp liber să te duci la Casa de Pensii cu cererea dacă nu ai semnătura digitală. :)

#11
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

View Postburebista, on 08 iunie 2022 - 20:36, said:

Și timp liber să te duci la Casa de Pensii cu cererea dacă nu ai semnătura digitală. Posted Image
Cand am zis ca s-a mai simplificat ceva prin Romania, ai venit si mi-ai stricat "Feng-suiu". Ma gandeam ca pot rezolva problemele cu institutiile statului...cu un click :)

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmariustm32, on 08 iunie 2022 - 20:32, said:

Buna idee. Am sa incerc sa-mi fac cont acum. Sunt foarte curios de situatie... Multumesc de sfat.
Vezi ca se face asa: completezi o pagina online (penibilitate facuta de expulzati din liceu si angajati bugetari pe IT), la next iti zice sa o tiparesti si sa mergi la sediul lor sa o depui semnata. Asa se face contul in sistemele statului roman.

Edited by jm2010, 08 June 2022 - 20:55.


#13
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

View Postjm2010, on 08 iunie 2022 - 20:54, said:

Vezi ca se face asa: completezi o pagina online (penibilitate facuta de expulzati din liceu si angajati bugetari pe IT), la next iti zice sa o tiparesti si sa mergi la sediul lor sa o depui semnata. Asa se face contul in sistemele statului roman.
Multumesc pentru informatie. Am sa o fac cand o sa fiu acasa :)

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

View Postjm2010, on 08 iunie 2022 - 20:54, said:

Vezi ca se face asa: completezi o pagina online (penibilitate facuta de expulzati din liceu si angajati bugetari pe IT), la next iti zice sa o tiparesti si sa mergi la sediul lor sa o depui semnata. Asa se face contul in sistemele statului roman.
E foarte bine ca se face asa, din motive de securitate. ;)

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
mie mi-ar fi frică să lucrez la CAS, sunt acolo niște munți de dosare instabili și insalubri
oricând pot cădea peste tine
dacă cumva se face curent de aer, apare pericolul de tromboză pulmonară :(
...
și mai venim și noi cu tot felul de pretenții exagerate: cum adică vrem să știm dacă suntem asigurați? :o :P

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View Postaaaa4567, on 09 iunie 2022 - 09:08, said:

E foarte bine ca se face asa, din motive de securitate. Posted Image
Suntem in sec XXI in cazul in care nu stiai. Problemele de securitate sunt rezolvate pentru sisteme cu muuult mai importante decat amaratul ala de CNAS. Ar putea si ei sa ceara cuiva sa ii invete daca nu stiu sa citeasca in engleza.

#17
andreeachirila

andreeachirila

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2022
Buna ziua. Va scriu in speranta de a primi un raspuns cat mai prompt. Pe mama am coasigurat-o la mine in 2016. In 2017 eu am nascut, intrand din septembrie in concediul de crestere copil. In decembrie 2018 m-am angajat la alt loc de munca. Mentionez ca in prezent, mama apare coasigurata. Nelamurirea mea este: mama in ianuarie se va interna in spital pentru ceva controale. I s-a cerut sa aiba la internare adeverinta de coasigurat.De unde pot elibera aceasta adeverinta? Am vorbit si la locul actual de munca. Ca trebuie ca eu si mama sa completam niste declaratii etc. Eu aici inteleg ca o inregistram pe mama iar cum am facut si prima oara. Credeam ca daca ea inca figurand ca si coasigurat, puteam sa cer aceasta adeverinta de la medicul de familie. Va rog, dati-mi un sfat. Ce e de facut. Multumesc anticipat.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prostia aia de adeverinta o obtii de la cjas-ul unde merg contributiile tale.

Teoretic nu e nevoie de adeverinta. calitatea de asigurat ar trebui dovedita prin cardul de asigurat.

Edited by pasilla, 06 December 2022 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate