Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cersetoria - pareri. Oferiti bani/mancare etc cersetorilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Poll: Cersetoria - pareri. Oferiti bani/mancare etc cersetorilor? (81 member(s) have cast votes)

Oferiti bani cersetorilor?

  1. Da (9 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

  2. Nu (72 votes [88.89%])

    Percentage of vote: 88.89%

Oferiti mancare/haine etc cersetorilor?

  1. Da (22 votes [27.16%])

    Percentage of vote: 27.16%

  2. Nu (59 votes [72.84%])

    Percentage of vote: 72.84%

Vote Guests cannot vote

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oferiti bani/mancare/haine etc cersetorilor?

Las mai jos parerea unui user

"Eu nu mai dau bani cersetorilor de vreo 10 ani, indiferent de cat de lacrimogena e povestea lor. Acum ceva ani, a coborat in intersectia de la Razoare un tip cu ceafa lata si lant de aur imens, si toti cersetorii s-au adunat in jurul lui sa ii dea partea. Copii, femei cu bebelusi, batrani (pseudo)invalizi.
Alta data, am vrut sa-i dau unei batranici un meniu (pui, legume, paine etc), s-a uitat cu scarba la mine si mi-a zis ca ea accepta doar bani.
Si cam aia a fost."


La locul de munca este o femeie (bunica copilului) de etnie cu un copil care sta si cerseste relativ in acelasi loc. De cateva ori am facut cheta si ii cumparam de mancare. Pana intr-o zi cand un coleg a filmat ce facea de fapt cu mancarea, si nu doar cu cea oferita de noi.. o arunca la tomberonul de peste drum. Ne-a cuprins scarba pe toti. Ce comandam pt noi ii luam si ei, adica mancare buna. Apoi am surprins cum fiica femeii (la vreo 20 de ani) venea sa colecteze banii de la ma-sa. Spuneti si voi.. mai este ceva de comentat?! Crezi ca ajuti un om amarat.. cand de fapt...

Edited by MembruAnonim, 08 June 2022 - 16:03.


#2
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Oamenii amarati nu stau la colturi sa cerseasca!! Nu dau bani sau altceva celor care cersesc! Si nici nu fac poze si postez pe retelele de socializare atunci cand ajut cu pachete batranii (daca o fac) : ) Este si acesta un subiect de dezbatut: sa ne laudam pe FB cum ajutam noi pe cei mai putin norocosi.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu dau bani de pomana. Ii intreb dacă le e foame și ma ofer sa le cumpăr ceva de mâncare.

#4
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
O meserie ca oricare alta. Eu nu le dau nimic.

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
A da bani cersetorilor este, de cele mai multe ori, aproape la fel ca si cum te-ai duce sa faci sex cu o fata, eventual minora, de care stii ca este obligata sa se prostitueze.

Intretii un cerc vicios in care unii fac bani de pe urma unor oameni cu diverse probleme, care iti vand niste iluzii si niste satisfactii, fizice sau psihice.

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Uneori dau, uneori nu.

Incerc sa imi dau seama daca e pus de vreun oxidat sa cerseasca, sau pur si simplu o duce rau.

Nu stiu daca o nimeresc de fiecare data, dar ma mint ca am dreptate.

Uneori o fac doar pentru mine, pentru a ma simtii mai bine si sa imi amintesc ca este destul. Abundance mindset.

Nu sunt toti pusi de ciori sa cerseasca.

Am luat unu odata de pe centura in drum spre casa, cersea la semafor. L-am pus sa sape niste pomi, sa faca curat, etc. I-am dat mancare si niste bani, a fost foarte recunoscator. Ma gandesc ca, daca era manageriat de vreo cioara, nu isi permitea sa stea toata ziua sa sape.

#7
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

 MembruAnonim, on 08 iunie 2022 - 15:51, said:

La locul de munca este o femeie (bunica copilului) de etnie cu un copil care sta si cerseste relativ in acelasi loc. De cateva ori am facut cheta si ii cumparam de mancare. Pana intr-o zi cand un coleg a filmat ce facea de fapt cu mancarea, si nu doar cu cea oferita de noi.. o arunca la tomberonul de peste drum. Ne-a cuprins scarba pe toti. Ce comandam pt noi ii luam si ei, adica mancare buna. Apoi am surprins cum fiica femeii (la vreo 20 de ani) venea sa colecteze banii de la ma-sa. Spuneti si voi.. mai este ceva de comentat?! Crezi ca ajuti un om amarat.. cand de fapt...

Eu am vazut un copil de 6-7 ani care cersea la un Mega Image si o femeie a iesit din magazin i-a dat un mar din punga cu produse. A asteptat sa se departeze la 20-30 de metri si l-a aruncat jos.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cumva tangent la subiect. De ce bebelusii cersetoarelor nu plang niciodata:

https://www.garbo.ro...rilor-dorm.html

De asta, si din mai multe alte motive, nu ofer bani pe strada.

#9
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
Din principiu, niciodata.

Cei care ofera sunt 100% responsabili pentru fenomen.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T1tCr9Ar9n4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Nu dau bani cersetorilor, daca imi cer de mancare le dau cu mare drag orice ( ma rog in limita bunului simt ), dar chiar daca as fi vrut sa dau bani cersetorilor nu as fi putut, nu am mai avut bani lichizi de vreo 5 ani, cu exceptia cand mai cumparam tigari aduse din ro ( locuiesc uk ) .

#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Oferiti unui cersetor sa munceasca, pe bani. E o nevoie uriasa de forta de munca pe piata, de la facut curatenie, la plimbat caini, la sapat santuri, etc. Si totusi veti fi refuzati, e mai "rentabil" sa cersesti. Trageti voi concluzia.

#13
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Depinde.

De la caz la caz si de la cersetor la cersetor...

Edited by sylvius, 08 June 2022 - 17:40.


#14
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Foarte rar le dau ceva de mancare...si aia sa cumpar eu si sa vad ca nu are unde fugi sa vanda pe tigari sau sa dea la schimb.

Foarte rar daca e batran/batrana.

Si de la mosii si babele care au chestii de vanzare, ma asigur de la cineva din zona ca e asa, si le cumpar marfa dar nu le-o iau acasa. Le las sa mai vand. DOAR daca stiu ca sunt batrani nevoiasi, nu ca vand sa faca bani de bautura.

Edited by alexandrualexww2, 08 June 2022 - 17:41.


#15
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Acum 3 ani înainte de Crăciun, am văzut un homeless de 57 ani în gară - jegos de mirosea 5 m în jurul lui.
Tot am rămas singur acasă, i-am propus să vină să doarmă și să mănânce omenește 2 zile.
În prima noapte a venit pe jos, s-a dezbrăcat pe scară și a pus hainele într-un sac menajer mare.
După aia a mers la baie, întâmplător am găsit și un aparat de ras tip vechi cu lamă. Tardiv am observat că șamponul
era expirat, apartamentul nu mai fusese locuit de 4-5 ani.
L-am îmbrăcat din cap până în picioare-  inclusiv maieu, cămașă, șosete și chiloți, doar ghetele și le-a păstrat. I-am dat chiar și o geacă de piele și pulover pe gât, gros.
Atunci erau -13 grade, dar nu mai suferea de frig.
A doua zi l-am adus cu taxiul. Dimineața a fost dezamăgit că nu l-am mai lăsat să doarmă o oră, și nu am vrut să-i dau bani de țigări.
Dar dacă venea maică-mea și găsea bagabontul, mă dezmoștenea Posted Image

La un moment dat a ieșit scandal că nu mai găseam camera video cu filmările familiei, era într-o cutie cu toate cablurile.
- Sigur, ai adus pe cineva în casă!
- Dă cheile că merg la apartament și verific personal!
- Lasă... am căutat peste tot... NU ESTE!
Timp de 6 luni am fiert în suc propriu că bagabontul a furat camera, mă gândeam să-l caut să-l iau la întrebări.
Până când am trecut din întâmplare pe acolo, iar camera era ascunsă bine... DUPĂ UȘĂ Posted Image
Roza scleroza!!

Edited by NelsonMandela, 08 June 2022 - 18:53.


#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Nu ofer pomană. Încerc să mă autoconving că fac bine dar mi-e rușine de fiecare dată. În 95% din cazuri aveți dreptate, cerșetorii fac parte dintr-un cerc de exploatare și le produc BMW-urile unor rromi cu ceafa groasă. Dar puțin din asta le asigură și lor traiul, nu? Când eram student - acum 25 de ani - o gagică mă contraria spunându-mi că ei îi e mai milă de bătrânii homeless decât de pruncii scoși la produs. Încet-încet (intrând și-n zona de vârstă menționată) tind să-mi schimb opinia.

Edited by __Dan__, 08 June 2022 - 19:29.


#17
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Oferirea de mancare cersetorilor desi e un gest nobil trebuie privit si din cealalta perspectiva.

Nu toti oamenii iubesc cersetorii.
Exista un risc real sa fie otraviti.
Cat de serioasa o sa fie ancheta?


Pe de alta parte, cand dai bani cersetorilor in intersectii. 90% sanse sa ii dai unei retele de fapt.
Intersectiile sunt controlate.
Cersetorii sunt rotiti intre intersectii.

E si o munca in sine.
Cine e neputincios, nu sta in intersectie.
Nu am fost cersetor, am impartit pliante cand eram june.
Si cred ca faceam maruntis pe langa un profesionist al intersectiilor.

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 cosmin_235423, on 08 iunie 2022 - 16:51, said:

Din principiu, niciodata.

Cei care ofera sunt 100% responsabili pentru fenomen.
Fiecare face ce vrea!
eu le dau, ma gindesc ca oricind pot sa fiu eu in locul lor! la fel si voi, oricate Kg de aur sau jde mii de euroi ati avea!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate