Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Recomandare tigaie grill

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 06.05.2019
Am o tigaie veche din aluminiu  in genul asta
https://altex.ro/tig...RhoCmTcQAvD_BwE
Dar a inceput sa se dezlipeasca vopseaua aia neagra

Vreau sa o schimb
Bun, vad ca acum se gasesc si tigai din fonta unii le lauda alti nu, parca as vrea tot aluminiu ca astea nu trebuie sa le dau cu ulei dupa ce le spal fata de fonta care rugineste

as lua de la tefal mai de firma
https://www.emag.ro/...GxoCTaAQAvD_BwE


Am gasit una turceasca la 50 lei in cora, are cineva tigaia asta?

Asa la o prima verificare la ochii nu mi se par mari diferente de constructie intre una de 50 si una de 150 lei

Attached Files


Edited by ioni68939, 08 June 2022 - 15:28.


#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Renunta la ambele. Aluminiul e otrava, substantele anti aderente cauzeaza multiple probleme la randul lor.
Ia un grill de fonta sau otel carbon si ai terminat balamucul.
Spalat cu apa si perie de sarma, condimentat cum trebuie ... lasi mostenire tigaia nepotilor.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Fonta este pe vecie ... vecia mai multor generatii.

Chiar daca rugineste ... cu un pic de efort se curata si esta ca noua.

Aluminu vopsit este pretentios si sigur nesanatos.

#4
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 06.05.2019
Fonta vad ca este pretentioasa, trebuie bagata 2 ore la cuptor si unsa cu ulei etc.
Nu imi surade ideea sa fac 2 mici in 3 ore, aici e chestia.
Scot tigaia , pun carnea , o spal cu apa o sterg cu un servetel de hatie si o bag in dulap.
La fonta toti zic ca trebuie unsa, lasata ba in cuptor, ba pe aragaz 1 ora.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 ioni68939, on 08 iunie 2022 - 16:18, said:

Scot tigaia , pun carnea , o spal cu apa o sterg cu un servetel de hatie si o bag in dulap.
La fonta toti zic ca trebuie unsa, lasata ba in cuptor, ba pe aragaz 1 ora.
Ia fonta emailata si gata.
Nu e deloc asa pretentioasa nici fonta bruta, doar ca nu o speli cu detergent, doar cu burete de sarma, dupa care o lasi sa se usuce, o dai cu putin ulei, intinzi cu un servetel si o incingi pe aragaz pana cand se vede caldura cum radiaza din ea.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,530
  • Înscris: 30.08.2017
Am mers pe fontă. Ceva mai pretențioase, dar durabile și nu îmi bat capul ca emană nu știu ce substanțe.

Apoi, eu am și plită pe inducție iar fonta merge bine.

 danX, on 08 iunie 2022 - 16:31, said:


Ia fonta emailata si gata.
Nu e deloc asa pretentioasa nici fonta bruta, doar ca nu o speli cu detergent, doar cu burete de sarma, dupa care o lasi sa se usuce, o dai cu putin ulei, intinzi cu un servetel si o incingi pe aragaz pana cand se vede caldura cum radiaza din ea.

Așa fac și eu. La început am dat-o cu lei și băgat-o la cuptor să îi protejez împotriva ruginei exteriorul.

 ioni68939, on 08 iunie 2022 - 16:18, said:

Fonta vad ca este pretentioasa, trebuie bagata 2 ore la cuptor si unsa cu ulei etc.

O singură dată.

Edited by george_alexandru, 08 June 2022 - 16:45.


#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 ioni68939, on 08 iunie 2022 - 16:18, said:

....
La fonta toti zic ca trebuie unsa, lasata ba in cuptor, ba pe aragaz 1 ora.

Faco asta (asezonare) la prima utilizare ... iar apoi doar dupa mari perioade de neutilizare (sau depozitare necorespunzatore).

Eu am vase din fonta pe care le folosesc mwi des la care nu a fost necesar de peste 5 ani.
Dupa utilizare se curata mecanic - eu folosesc un curator cu zale special, se sterge si se usuca cu servetel si pusa la pastrat.
Atat timp cat nu se vad urme de rugina nu wi de ce sa ti bati capul.

Problema reala a vaselor de fonta este ca sunt mult mai grele ... si cam atat ... in rest numai avantaje.

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Fonta este simplu de folosit/curatat. Dupa ce iti faci treaba cu ea si o speli, o pui pe foc cateva minute (sa se usuce), o ungi cu un strat f.subtire de ulei (2-3 picaturi) si cu asta basta. Nimic mai complicat si te tine mai multe vieti.

Ai sa gasesti Lodge pe piata (Usa) sau Lava (Turcia) sau o groaza de alte made in China. Sau ceva frantuzesti daca te tine buzunarul. In principiu toate fac acelasi lucru ....

sfatul meu: mergi pe traditional si nu ai cum sa gresesti.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ioni68939, on 08 iunie 2022 - 15:27, said:

Vreau sa o schimb
Bun, vad ca acum se gasesc si tigai din fonta unii le lauda alti nu, parca as vrea tot aluminiu ca astea nu trebuie sa le dau cu ulei dupa ce le spal fata de fonta care rugineste

Dar nu trebuie să le dai cu ulei după ce le speli. Le dai din când în când, și le bagi la cuptor. Treaba asta o repeți la câteva luni, nu după fiecare spălat. Ar fi bine să aibă mâner tot din fontă, dar merge și lemn. La astea important e să nu le lași cu apă pe ele, atunci ruginesc. Le speli, după care le pui pe foc, până se evaporă apa.
Eu am un grătar de-ăla de fontă, la care îmi fac friptură, l-am asezonat cu ulei, la cuptor, acum vreo 6 luni. Tot fac la el, îl spăl, nu-i bai, merge.

Eu nu văd mare diferență între grătarul ăla cu teflon și tigaia clasică cu teflon. Friptura iese cam la fel. Nu văd de ce aș cumpăra și grătar.

Am tigăi de fontă, wok-uri de oțel carbon (care și astea se tratează cu ulei), dar și tigăi cu teflon. Le găsesc o utilizare fiecăreia. Cea mai inutilă oală e una mare, de 6 litri, de fontă netratată. Cu aia chiar nu prea am ce face, poate mă apucă de un pui la cuptor, ceva, dar altfel... În rest, tigaia de fontă, grătarul, sunt cele mai utilizate. Se curăță ușor, că poți băga buretele de sârmă fără stres, și distribuie căldura mai uniform decât aluminiul.

Edited by SmurfK, 08 June 2022 - 17:55.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La Lidl gasesti din cand in cand vase de fonta smaltuite de la Ernesto, excelente pentru facut chestii la cuptor.
La Ikea iarasi gasesti vase din fonta de calitate.
Iar daca vrei sa cumperi romanesc sau regional, Turnatoria MAE din Iasi.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,530
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am de la Turnătoria MAE. Sunt mulțumit de ea.

#12
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Eu mi-am luat de aici tigai si grill:
https://www.ceaunefonta.ro/
Folosesc din cand in cand si o tigaie din aluminiu de la tefal pentru prajit oua si mai am una tot Tefal pentru clatite.
Pe astea din fonta le folosesc pentru gatit, copt chiar si afara direct pe jar.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.cora.ro/media/catalog/product/2/3/2314397_hd_1.jpg?optimize=medium&bg-color=255,255,255&fit=bounds&height=&width=&canvas=: - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Cora gasesti tigaie grill din fonta pura la pret bun de 69.99 lei.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 xmanyacs77, on 08 iunie 2022 - 18:41, said:

La Cora gasesti tigaie grill din fonta pura la pret bun de 69.99 lei.

Fix aceeași tigaie (fără scris pe mâner) am luat-o din Dedeman, am dat sub 40 lei. De aia ziceam mai sus, că o folosesc des, asezonată de 6 luni, și încă merge super. Am văzut și prin Kaufland. E același producător pentru toate, doar că își pun diverse firme logo-ul pe ele. Tigăile sunt la fel. Sunt chiar bune, dar 70 de lei e mult.

Edited by SmurfK, 08 June 2022 - 18:58.


#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
De fonta e sfanta,dar e grea pentru brat.Si asezonat inseamna altceva.

#16
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Fonta e sfanta si foarte versatila.
Cu uleiul potrivit o duci la peste 270 grade pe aragaz (daca vrei sa faci crusta la o friptura de vita, trebuie peste 250 grade). O iei de pe aragaz si o bagi in cuptor.
O poti folosi pe gratar.
Daca ti-e lene sa o asezonezi corespunzator in cuptor, unge-o cu putin ulei si pune-o pe gratar intr-o zona fara foc sub ( ca sa nu se umple de funingine) , inchide capacul si pana se ard lemnele/carbunii ai asezonat tigaia.

Attached File  IMG_20201031_170336.jpg   281.64K   35 downloads

Attached File  IMG_20201029_182844.jpg   394.62K   38 downloads

Incearca 300 grade cu o tigaie cu teflon Posted Image

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
M-au terminat cele de teflon fie de firma fie luate de ocazie din supermarket , niste tampeni care nu rezista mai mult de 6 luni .Am luat de fonta 2 bucati , 26 cm si 28 cm , le-am dat la un amic sa le arda in cuptor de forje , sa le trateze cu ulei , stiu ei ce trebuie facut , iese gratarul mai bun ca la restaurant , doar gustul de fum de carbune lipseste .
Nu ai ce compara , fonta este peste toate sau tuci cum i se mai spune , sa vezi ce tocanita iese in oala de tuci la foc mic .
Dezavantaj : grea , cere o oarecare intretinere permanenta , daca o scapi clar trebuie schimbata dala de gresie , daca vi afumat si prinde nevasta tigaia minim 10 zile de spitalizare scrie pe tine .

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 08 iunie 2022 - 19:48, said:

M-au terminat cele de teflon fie de firma fie luate de ocazie din supermarket , niste tampeni care nu rezista mai mult de 6 luni .Am luat de fonta 2 bucati , 26 cm si 28 cm
Am luat eu din piata de aluminiu si tuci facute .Recomand :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate