Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Ajutor recuperare date sterse accidental laptop win10

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005
Salutare.
Am reusit azi sa fac o mare tampenie.
Incercand sa mai eliberez spatiu de pe disc, la un Laptop cu Win10, am intrat la stocare si apoi, incercand sa sterg fisierele temporare, am bifat din greseala si fisierul de descarcari (download), unde aveam multe poze si pdf-uri importante salvate.

Am mai incercat sa le recuperez cu Recuva si EaseUS Recovery, mi-au mai gasit cate ceva, dar toate fisierele recuperate par a fi corupte si nu se pot deschide.

Se mai pot recupera cumva datele din Download?

Multumesc anticipat.

#2
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,489
  • Înscris: 18.10.2011
Au fost corupte (suprascrise) pentru ca tot ce instalezi scrii pe disk (probabil tot C:-ul) suprascrie spatiu liber, adica cel care poate fi marcat ca putad fi nreclaimed (refolosit). [Sper ca stii ca atunci cand stergi fisiere in nmod regular, sectoarele nu sunt suprascrise.] Acum, la tin,e banuind ca fisierele sunt destul de mari si ca nu ai lucrat prea mult, sansa e sa ai doar o parte din sectoare suprascrise. Incearca cu ceva instrumente specializate pentru poze sau fisiere mari, sau apeleaza la ajutor specializat (firme), daca te tine...

Sau, inca o data: scoate discul si ataseaza-l la o statie ca disc auxiliar (deci nu lansa SOul de pe el) si examineaza-l cu tools pentru feorensics etc.

Ideal, ar fi trebuit ca imediat dupa stergere sa actionezi, sa nu mai scrii nimic (ideal, sa examinezi discul de pe alta statie), adica nici instalat, nici operat (pentru ca SOul scrie tot in partitia sistem , vezi memoria virtuala etc)

Asta asa, foarte pe scurt. Eu nu ma ocup curent cu recuperari (ca sa pot recomanda ceva mai precis etc), dar ca idee...

Edited by Ravy, 08 June 2022 - 16:14.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,004
  • Înscris: 28.10.2006
Daca este vorba de HDD, pot incerca eu recuperarea. Nu garantez nici eu 100 % recuperare, cum nici macar firmele specializate nu garanteaza recupararea integrala a datelor.
Daca este SSD, sansele sunt de 0,1 % de a putea recupera ceva, mai ales daca era si optiunea de OPTIMIZE disk lasta default pe ON.

#4
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Stick bootabil cu photorec

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,497
  • Înscris: 15.06.2004
Inclin sa cred ca e vorba de un SSD...
Deci zero sanse.

Altfel Recuva era suficient sa recuperezze niste fisiere sterse daca nu s-a mai scris nimic peste.

#6
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postviceroy56, on 08 iunie 2022 - 16:32, said:

Daca este vorba de HDD, pot incerca eu recuperarea. Nu garantez nici eu 100 % recuperare, cum nici macar firmele specializate nu garanteaza recupararea integrala a datelor.
Daca este SSD, sansele sunt de 0,1 % de a putea recupera ceva, mai ales daca era si optiunea de OPTIMIZE disk lasta default pe ON.
din pacate este un SSD m2 de 500GB care are si Win10 pe el.
Speram ca windowsul sa aiba si vreo optiune de UNDO sau RECOVER la ce am facut eu.

Pana la urma nu se putea face vreun backup automat care sa ma scoata acum din rahat?
Sau ceva cu restore point?

#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
backup periodic, sau mai convenabil configurat folderul de Download pe altă partiție.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Tare asta. Înainte să eliberezi spațiu pe o partiție, verifici ce date chiar îți trebuie de acolo. Și le salvezi pe alt suport.

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 08.08.2018
Regula de aur dupa ce ai sters accidental fisiere este sa eviti orice scriere ulterioara pe suportul cu pricina si sa opresti calculatorul. Adica e absurd sa instalezi programe de recuperare pe suportul de pe care ai sters date, chiar programul instalat va sterge o parte a acelor date, ca sa nu mai discutam despre managementul SSD-urilor, care functioneaza tot timpul. In cazul tau este deja prea tarziu sa mai recuperezi tot, nimeni nu-ti va putea da mai mult decat Recuva sau EaseUS. Daca stii ce fel de fisiere au fost, poti incerca sa reconstitui antetul fisierelor recuperate, ori sa completezi fisierele cu valori oarbe, conform antetului, pentru a putea citi macar ce a mai ramas din el, folosind un editor hex, dar nu e ceva ce se invata in scoala primara iar rezultatele nu pot fi garantate.

Edited by mannick, 08 June 2022 - 20:06.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,497
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgompo, on 08 iunie 2022 - 19:17, said:

Speram ca windowsul sa aiba si vreo optiune de UNDO sau RECOVER la ce am facut eu.
Pai are... Se cheama Recycle bin.
Ce stergi se duce intai acolo. Daca le stergi si de-acolo pai inseamna ca le-ai sters cu buna stiinta.

#11
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005
Cand am bifat, din greseala, sa sterg si folderul de Downloads, nimic din ce era acolo nu s-a dus in Recicle Bin.
Poate si pentru ca avea peste 25GB de date.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,497
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal totul se duce in Recycle bin.
Exista o singura exceptie - fisiere foarte mari in general peste cativa Gb per fisier. Dar si la alea primesti mesaj daca vrei sa le stergi complet. Deci daca aveai fisiere mai mici de ordinul Kb pana la 1 Gb trebuiau sa se duca in Recycle bin.

Acum legat de folderul ala, eu nu salvez nimic in C - am folder de Download facut pe o alta partitie - de obicei HDD. Si toate browserele setate sa salveze acolo, nu pe C. Nici documente sau altceva - totul merge pe hard.

Ia fa un click dreapta pe Recycle bin si da Properties.

Iti va da dimensiunea maxima pe fiecare partitie - tot ce depaseste dimensiunea aia se sterge complet, dar cu atentionare - te intreaba daca vrei sau nu.

Si vezi sa nu fie bifata a doua optiune - Do not move fiels to Recycle bin... Ea nu e bifata default dar poate "Cineva" a bifat-o.

Edited by eiffel, 09 June 2022 - 08:27.


#13
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005
Pe SSD am o singura partitie, de 465GB.
Recicle Bin are cam 12GB pentru acea partitie.
Nu e bifata a doua optiune, acolo e ok.

Pana la urma, nu erau acolo chestii vitale pentru mine sau omenire, deci nu este chiar o catastrofa majora.
O sa incerc sa fiu mai atent pe viitor.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgompo, on 08 iunie 2022 - 19:17, said:

...Pana la urma nu se putea face vreun backup automat care sa ma scoata acum din rahat?
Sau ceva cu restore point?
Cont de Google si configurat Google Drive sa faca backup si la directorul Downloads.
Te va scoate din r***t data viitoare, fiindca de pe Drive (cel putin la mine) nu le sterge fara sa confirmi, si le pastreaza din cate stiu in Recycle Bin (din contul Google).

Edited by Hider141, 09 June 2022 - 09:49.


#15
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Oare nu poate folosi restore point?

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,208
  • Înscris: 05.01.2006
Nu prea... Acela face backup la fișierele importante

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate