Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Pareri Golf Mk6 1.4 TSI 122cp

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Baciu09

Baciu09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2022
Salutare!

Vreau sa mi cumpar prima mea masina, pana acum am condus masinile familiei, un Passat B7 2.0tdi si Logan 1.5 dci, iar avand in vedere viitorul prost al diesel-ului as vrea sa trec pe benzina.

Am buget de 5000-7000 de euro si mi s-a parut potrivit Golf 6 cu motorul de 1.4 TSI de 122cp pentru plimbari prin oras, naveta la facultate dar si drumuri lungi cateodata, insa am tot citit si auzit din mai multe locuri cum ca motoarele pe benzina pana in 2013 sunt stricacioase, dar in special la acesta de 1.4 tsi ar fi problema la distributie care necesita o atentie mai mare.

In rest va intreb pe voi, ce probleme stiti ca ar avea motorul asta? Merita?
Accept si alte sugestii de

Thx :D

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Adica tot ce s-a scris pe net pana acum in atatia ani nu iti este suficient?
Aici noi nu putem decat sa repetem ce s-a mai scris deja.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Daca are istoric de service la reprezentanta, daca il iei de la primul proprietar => este ok. Deja ai eliminat 99% din ofertele din piata pentru ca daca iei unul forjat o sa ajungi sa bagi 1l de ulei la 1000km si sa faci tu distributia pe banii tai.

Cauta un Golf cu motor MPI (ideal 1.6), ii pui GPL si merge ok. Sau un Logan/Sandero mai nou.

Orice ai gasi sa iti lasi 5-600 euro pentru revizii; sa nu iti cheltuiesti tot bugetul pe masina si apoi intretinere 0!

#4
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 Baciu09, on 08 iunie 2022 - 12:05, said:

Accept si alte sugestii


salut. avand in vedere suma de bani:

1. pentru agrement la volan, un turbo mic dar vivace, care a confirmat ca “merge” bine -> https://www.autovit....p-ID7GZw42.html

sau

2. din categoria “motoare”, un aspirat 1.8L (consum mare in aglomeratiile urbane, respectiv alura unui motor civilizat pur-sange) -> https://www.autovit....i-ID7H0aVd.html


#5
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
pai daca ai 3-4000 lei sa dai pe schimbarea distributiei, inca vreo 2000 sa repari rugina de la aripi+praguri si poti suporta un consum de 11-12 in oras....go for eat. Basca alte nimicuri..anvelope, vreun etrier, filtre..ulei..etc.

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007

 Baciu09, on 08 iunie 2022 - 12:05, said:

Salutare!
...
....

Am buget de 5000-7000 de euro si mi s-a parut potrivit Golf 6 cu motorul de 1.4 TSI de 122cp pentru plimbari prin oras, naveta la facultate dar si drumuri lungi cateodata, insa am tot citit si auzit din mai multe locuri cum ca motoarele pe benzina pana in 2013 sunt stricacioase, dar in special la acesta de 1.4 tsi ar fi problema la distributie care necesita o atentie mai mare.

In rest va intreb pe voi, ce probleme stiti ca ar avea motorul asta? Merita?
Accept si alte sugestii de

Thx :D
Vezi...ai citit si tot te manca sa iei un motor stiut cu probleme (tot motoru e praf, distributie, segmenti)
Dar nu-ti ajunge si mai vrei sa citesti aceleasi lucruri spuse inca o data.
De asta merge treaba la sh-uri, vezi ca sunt modele/motoare dovedit grav problematice, dar te manca...poate ca tu ai noroc...n-ai noroc crede-ma.

Reno Megane 1.6 16v, exemplu alternativa. Ii pui si gaz daca ti-e scumpa benzina si gata.


#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Masutatsu-Oyama, on 08 iunie 2022 - 13:11, said:

salut. avand in vedere suma de bani:

1. pentru agrement la volan, un turbo mic dar vivace, care a confirmat ca “merge” bine -> https://www.autovit....p-ID7GZw42.html

sau

2. din categoria “motoare”, un aspirat 1.8L (consum mare in aglomeratiile urbane, respectiv alura unui motor civilizat pur-sange) -> https://www.autovit....i-ID7H0aVd.html

ce preturi nesimtite se cer acum pentru masini.

Logan ce a costat 9000 de euro, dupa 6 ani si 160k km, il da cu 6000, las-o in puii mei.

#8
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 Baciu09, on 08 iunie 2022 - 12:05, said:

Salutare!

Vreau sa mi cumpar prima mea masina, pana acum am condus masinile familiei, un Passat B7 2.0tdi si Logan 1.5 dci, iar avand in vedere viitorul prost al diesel-ului as vrea sa trec pe benzina.

Am buget de 5000-7000 de euro si mi s-a parut potrivit Golf 6 cu motorul de 1.4 TSI de 122cp pentru plimbari prin oras, naveta la facultate dar si drumuri lungi cateodata, insa am tot citit si auzit din mai multe locuri cum ca motoarele pe benzina pana in 2013 sunt stricacioase, dar in special la acesta de 1.4 tsi ar fi problema la distributie care necesita o atentie mai mare.

In rest va intreb pe voi, ce probleme stiti ca ar avea motorul asta? Merita?
Accept si alte sugestii de

Thx Posted Image
Insignia 2.0 turbo autoamta 4x4 :) 220 de cai sau chevrolet cruze e aceiasi chestie.

Nu are nicio problema cunoscuta ca la celelalte marci de masini (ford pica cutia powershift, distribtuia la ecoboost e in ulei, VW tsi mananca ulei fsi la fel 1l la 3000km. sare distributia lantul in mers de la un pinion prost plastic etc  Insignia nu are probleme deloc e si frumoasa, super dotata, fiabila, intretinerea ulei filtre 450-500 de lei , nu are filtru de benzina, dar in schimb  intra 6L de ulei.

#9
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Mitul masinii germane a apus de mult. Vrei masina atunci japoneza sau koreana. Nu ca ar conta, de 40 de ani repar masini si asta e concluzia mea.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mitul masinii germane a apus de mult si a aparut mitul masinii asiatice care il depaseste cu mult pe cel al masinilor germane.

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 alexandrualexww2, on 08 iunie 2022 - 17:44, said:

Nu are nicio problema cunoscuta ca la celelalte marci de masini (ford pica cutia powershift, distribtuia la ecoboost e in ulei, VW tsi mananca ulei fsi la fel 1l la 3000km. sare distributia lantul in mers de la un pinion prost plastic etc  Insignia nu are probleme deloc e si frumoasa, super dotata, fiabila, intretinerea ulei filtre 450-500 de lei , nu are filtru de benzina, dar in schimb  intra 6L de ulei.
Insignia are probleme foarte mari pe partea electronica si electrica - pica senzorii intr-o veselie, bordul se transforma in pon de Craciun de la martori aprinsi, etc.

Te bucuri ca nu are filtru de benzina (care costa 100 de lei) si schimbi pompa de benzina care costa 1000 de lei :-)

Edited by Xman_ghio, 09 June 2022 - 07:02.


#12
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Daca excludem Alfa Romeo nu exista motor mai prost/nefiabil pe piata sub 3L...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate