Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Fam. Tanase - Dezvoltatori imobiliari in Bucuresti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
incognito_castravete

incognito_castravete

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2022
Tanase Florea/ Tanase Nicu - Dezvoltatori imobiliari in Bucuresti

Salut,

Am zis sa las undeva publica experienta mea cu acest clan.

In primul rand, depinde ce noroc ai, poti da de acest grup daca iti cauti un apartament in Bucuresti.
Au mai multe blocuri si toate au diverse probleme.

In viata reala, sunt 2 oameni onesti la prima, foarte credinciosi. E intotdeauna o placere sa discut cu ei de la om la om.

In viata profesionala sunt ciment.

Blocurile construite de ei au imbunatatiri interioare minime, sunt prost organizate si se ridica rapid.
Acest lucru te determina daca esti serios si vrei sa iti cumperi o casa sa intri intr-un ritm infernal si sa adaugi imbunatatiri.

Pe ei nu ii intereseaza, te mint in fata si negociaza din topor la acest capitol -> Scump si stresant.

Ca sunt de buna credinta, au demonstrat ca ne-au lasat sa ne mutam in apartamente.
Ca sunt idioti, au demosntrat pentru ca urmeaza sa fim evacuati daca nu platim noul pret pe care ni-l impun la semnarea contractului de vanzare-cumparare.


Pe scurt situatia Sofia Residence, Esarfei 56-58:

Exista un litigiu de 3 ani pe autorizatie.
Oamenii ne-au lasat sa ne mutam, pe buna credinta. Initial am ezitat dar in 3 ani trebuie sa te muti, ca nu suntem magnati..

Acum au luat rejudecare. Alti 4 ani de procese, probabil pana in 2027.
Vor desfiinta toate promisiunile de vanzare cumparare, apartamentele vor fi trecute spre revanzare iar imbunatatirile citez: Ce, te-am pus eu? ( corect si nu prea, daca ai avut incredere in el si te-ai mutat)

Deci paguba imensa, materiala si emotionala pt ca ne-am stresat sa le aducem in starea in care le-am vrut. (Daca mai vad un mester, renunt)

Intrebare la final: Are rost atata mizerie pentru a sti ca ai un loc in care sa stai?
Are rost sa te legi cu niste oameni cu probleme cu nervii si memoria scurta?
Are rost ca dupa 3 ani sa fii amenintat ca iti schimba iala pe Whatsapp? Sau ca iti taie apa?
Sa fii la mana unui om cu prea multi bani si prea putina minte sa organizeze un complex si sa se faca de rahat nonstop cu amenintari pe whatsapp?

Raspuns pe scurt : Daca vrei circ pe banii si pe linistea ta, best deal il gasiti aici.
Daca vrei sa stai linistit, sa iti vezi de familie, cariera si linistea sufleteasca, mai baga 10k euro la pret si ia ceva in regula.

Va pup,

P.S. Ei dau o suma de bani unui constructor. In baza acelei sume de bani, constructorul se angajeaza ca va ridica blocul la un anumit standard.
(mai mult sau mai putin corect. Excelent structura, jalnic finisaje)
Te vor minti ca iti ofera posibilitatea de a aduce imbunatatiri, dar
1. Nu iti va scadea din pret
2. Finisajele pe care nu le vrei vor fi cumparate, pt ca e contractul de asa natura. Va trebui sa le vinzi cu amanuntul.
3. Ritmul pentru modificari e infernal. Nu merge efectiv in lumea actuala. Daca nu ai instalatia gata, el toarna sapa ca are baietii cu sapa in 2 saptamani.
4. La receptie, ne curgea apa din priza. (Na situatie)

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Lucrurile astea le iei in calcul cand semnezi contractul, asa la semnare mergi pe idea ca totul va fi bine si cand te lovesti de probleme vezi ca nu ai acoperire in ce ai semnat si eventual, sa-ti rezolve altii problemele.

A cumpara un apartament de la dezvoltator, fara sa fie construit inca, e un fel de pacanele, intradevar, riscul nu este la fel de mare ca la pacanele, dar nici castigul.

#3
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
aoleu, nici n-a venit criza si au reaparut experientele astea? sau a venit deja?...

#4
incognito_castravete

incognito_castravete

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2022
@cristiandrei

Adevarat.

In special partea cu : Nu esti acoperit deloc in relatia cumparator - vanzator.

Cam asta e. Post-ul e pentru cei ce continua sa cumpere apartamente de la ei. As fi vrut sa am si eu un post de genul, dar aparent dupa 4 blocuri erau sute de nemultiti dar nici unul nu a scris in online.

#5
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Știu dezvoltatorul,peste tot a fost la fel,structura buna,finisaje jalnice,dar pana acum nu a avut probleme cu autorizatiile...

#6
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
am fost la o vizionare in acest bloc acum aproximativ 1 an si jumatate si nu mi-a placut ce am vazut in materie de finisaje plus ca erau deja infiltratii de apa pe peretii exteriori.

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
pot confirma cam ce zice omul asta. A un coleg de munca care daduse avans pt un apartament in acel bloc (inainte sa afle de proces). Dupa ce a aflat de proces a renuntat sa mai cumpere si si-a recuperat banii (repede si fara probleme), dar inca  urmareste situatia acelui bloc mai mult din motive de "proprie lauda" (se bucura ca a luat decizia corecta de a renunta la achizitie).

#8
incognito_castravete

incognito_castravete

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2022
Litigiul existent poate fi verificat pe portal.just.ro
Situatia descrisa poate fi verificata cu orice locatar care iese pe poarta. Majoritatea sunt oameni senzationali. Foarte multi sunt tineri.

Motivul pentru care folosesc un cont nou, este pentru ca inca am o suma importanta de bani blocata in acest joc.
Cat de indicat ar fi sa ma prezint : Sunt Marin Marin impotriva unui grup de milionari orgoliosi? Nu prea.

Scopul acestui post e de a ridica macar un semnal de alarma.
Nu luati o decizie in baza acestui post. Verificati si dicustati cu partile avizate.
Scopul meu nu e de a dicta investitiile personale.

#9
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021

View Postcristiandrei, on 08 iunie 2022 - 11:50, said:

Lucrurile astea le iei in calcul cand semnezi contractul, asa la semnare mergi pe idea ca totul va fi bine si cand te lovesti de probleme vezi ca nu ai acoperire in ce ai semnat si eventual, sa-ti rezolve altii problemele.

A cumpara un apartament de la dezvoltator, fara sa fie construit inca, e un fel de pacanele, intradevar, riscul nu este la fel de mare ca la pacanele, dar nici castigul.

Din pacate in segmentul "dezvoltatorilor imobiliari" sunt majoritari cei care fac lucruri mizerabile (de la constructie pana la finisaje). Cred ca este mult mai indicat sa adaugi la buget 10.000 euro (+/-) si sa achizitionezi de la cineva care are renume sau macar potential. Pe piata sunt dezvoltatori straini destui, nu ca ei ar face lucrurile perfect (exemple pot da destule) dar cu toate astea riscurile sunt considerabil mai mici.

#10
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Lasa ca adaugi 10 mii, avem cazuri nasoale, ca cel de mai sus, nu este vorba de 10 mii, pierderea pare mult mai mare, doar cea financiara, daca mai adaugi si disconfortul ...
Am o cunostinta care a dat avans 50 de mii, apartamentul trebuia sa fie gata acum un an, daca nu chiar spre doi, iar acum, cand este aproape gata, dezvoltatorul vrea sa-i mareasca pretul. Pai asta devine deja teapa.

Pe de alta parte, la noi in Iasi a fost un caz cand cineva a dat avans 30 de mii, si pentru ca locuinta nu a fost gata la termenul stabilit, cred ca a mai asteptat cateva luni, a cerut dublu, conform cu contractul avut, si a primit, in justitie dar a primit. Acum dezvoltatorul se dadea victima, pai ei vor sa se foloseasca de acel contract doar cand le este lor convenabil.

#11
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
si eu am in precontract o clauza asemanatoare dar constructorul a scris ca imi da dublu doar daca totul este terminat si cu toate avizele luate.
Aceste contracte si le editeaza ei cum le convine...nu prea e loc de negociat aici pentru ca cererea e mare si isi permit sa iti dea cu flit daca ai comentarii.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa dea naiba dacă am înțeles problema ta. Ești cam haotic în explicații.

Pe scurt, ai o promisiune de vânzare cumpărare, ai platit tot? V-ati mutat? Nu înțeleg.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Da, este mutat de 3 ani si tot de atunci dezvoltatorul este in litigiu cu autoritatile pentru ca defapt blocul nu are autorizatie de constructie (sau nu a respectat-o pe cea pe care o avea).

Sincer nu stiu cum naiba a facut actele si intabularea/cadastrul , etc.  Practic si el e la fel de ilegal ca si dezvoltatorul.....  Numai nebuni pe lumea asta.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A plătit tot prețul și a intabulat proprietatea? Ca nu înțeleg.

Daca a plătit prețul integral poate sa îl dea în judecata pe dezvoltator când obține autorizația de construcție și sa câștige.



#15
SMG16

SMG16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.11.2020
Acum un an și jumătate am mers și eu la Sofia Residence (Eșarfei 56-58) pentru o vizionare. La momentul respectiv aveau deja procesul în derulare (proces cu Asociatia Salvati Bucurestiul - asociatie condusa in trecut chiar de actualul primar al capitalei), iar agentul de vânzări m a informat ca pot achita avans pentru a rezerva un apartament, cu mențiunea ca procesul se va finaliza favorabil lor în scurt timp. Dar și cu garanția verbala ca dacă nu se finalizează repede, eu ma pot muta în apartament când e gata fără nici o problema...iar actele le facem când se scoate litigiul.
Chiar mi au propus sa achit și un avans mai mare, pentru a primi un discount.
Practic ei vindeau apartamente în timp ce aveau proces în derulare pe acel proiect.
Credeam ca s a finalizat toată treaba pana acum, dar observ ca încă e complicat.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Orice actiune in justitie in Romania este complicata. Am un mini-bloc construit la mine pe strada, terminat acum 3 ani. Sta gol de atunci. E clar ca e in proces cu alti vecini pentru ca este evident ca a fost construit aiurea. Nu au respectat distantele fata de vecini si nici spatiu verde nu are.

Probabil lucruri similare s-au petrecut si la Sofia astia (sau cum ii cheama).  Ce nu pot eu sa pricep este cum naiba poate sa iti dea prin cap sa te muti intr-un astfel de imobil. Chiar nu mai erau locuinte in tot Bucurestiul asta ?

#17
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
I se zice Bulin si e din Targoviste. Sa mai zic ca e de etnie indoielnica?

#18
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
De pe thread-ul din sectiunea ansambluri imobiliare: "Cand intre un bloc de 8 etaje si casele de langa el este o distanta de doar 2 lungimi  de masina, e greu sa spui ca litigiul nu este justificat", cunosc si eu zona si cred ca nu sunt nici suficiente locuri de parcare

Edited by XtremePWN, 09 June 2022 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate