Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Izolare fonica perete

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
La birou avem o camera in care se face galagie in permanenta (munca pe timp de noapte, call center) lipita de o camera de odihna in care ar trebui sa fie perfecta liniste.
Care ar fi solutiile de izolare fonica cele mai bune? M-am gandit la astfel de panouri, cu aprox. 500 lei s-ar acoperi tot peretele, insa nu sunt sigur cat de eficient ar fi.
Target-ul nostru este sa nu se mai auda nimic in camera de langa. Din comentarii, observ ca toti sunt multumiti de faptul ca nu se mai aude ecou in camera respectiva, insa nimic de efectul pe care-l doresc eu.
Recomandari / sugestii?

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Pe partea galagioasa minim un perete dublu, decuplat de cel existent. Dar daca e cladire de birouri adevarata si aveti podea tehnica si tavan fals nu rezolvati asa usor. Trebuie construit din planseu in planseu.

#3
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Cladirea este tip casa, fara etaj, costructie simpla din BCA. Problema este ca pe peretele pe care vrem sa-l izolam avem toate prizele, dozele si suporti de echipament greu, nu prea ne permitem sa construim un al doilea perete. Speram sa existe ceva de pus pe perete, fie doar pe partea galagioasa, fie pe ambele, pentru a atenua zgomotul.

#4
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Aceeasi problema am si eu.Am comandat sambata panouri fonoizolante PST90.Vreau sa montez panourile pe 2 pereti,apoi pun rigips cu izolare fonica peste.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
sunetul este de fapt vibratie. il anulezi cu materiale care absorb vibratiile (cum ar fi acel burete). daca intre cele 2 camere exista legaturi prin elemente care transmit vibratiile (ex: beton), nu o sa ai liniste perfecta, oricate chestii lipesti pe ambele parti ale peretelui.
varianta ideala e sa mutati camera de odihna intr-un loc unde e mai multa liniste. pe locul 2 ar fi ce a propus @sebulbus (peretele poate fi construit si pe partea dinspre camera de odihna, nu neaparat pe partea dinspre camera galagioasa).

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Și dopuri în urechi.

#7
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Si in Dedeman gasesti astfel de panouri fonoabsorbante cu folie autoadeziva pe spate.
Check them out.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Fonoizolatia e mult mai eficienta cand e montata pe partea cu galagia. Dozele si prizele se prelungesc extrem de usor. Despre suportii vostri nu stiu.
Oricum, poate linistea de dincolo e de fapt parte din problema. Oamenii pot dormi lejer cu zgomot de fond rezonabil daca e constant. Adaugati un generator de zgomot alb si retestati. Cel mai simplu ar fi un ventilator indreptat spre perete.

#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,731
  • Înscris: 01.10.2002
Eu am rezolvat cu rezultate multumitoare izolarea unui perete de dormitor cu placi de izolatie fonica pentru pereti HD Foam. E o spuma poliuretanica comprimata de densitate foarte mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate