Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trebuie repetat botezul pentru cei care au făcut yoga,reiki...?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Ca sa raspuns la titlul topicului: DA!

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Evonxxx, on 08 iunie 2022 - 09:16, said:


Nu cred ca Jesus se supara pe tine ca ai facut yoga pentru (SANATATEA TA FIZICA) ...

Sa nu ajunga vreo ruda, fiica de-a ta sa faca unul yoga cu ea pentru sanatatea lor fizica, sa nu ajungi sa experimentezi pe pielea ta cum e cu yoga si sanatatea asta.

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 05:17, said:



Există o poziție oficială, dogmatică, canonică în asemenea cazuri?
Exista. Botezul nu se poate repeta decat in cazul in care nu a fost facut in mod valid.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 overseas, on 08 iunie 2022 - 09:31, said:

Sa nu ajunga vreo ruda, fiica de-a ta sa faca unul yoga cu ea pentru sanatatea lor fizica, sa nu ajungi sa experimentezi pe pielea ta cum e cu yoga si sanatatea asta.

Nu confunda yoga cu practicile unor secte care sustin ca practica yoga.

Altfel, exista consiliere psihologica pentru persoanele care trec prin astfel de traume. Nu se rezolva cu botezuri.

Edited by george_alexandru, 08 June 2022 - 09:38.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 george_alexandru, on 08 iunie 2022 - 09:38, said:

Nu confunda yoga cu practicile unor secte care sustin ca practica yoga.


Asta e un slogan care pe invers suna asa: nici nu tu confunda popa beat din cartierul tau sau o biserica de babe superstitioase cu Crestinismul autentic.
Ce zici ?

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
E la fel de corect.

#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 05:17, said:

Am o cunoștință care a fost ademenită de un fost coleg de facultate, fost lector universitar,care s-a căsătorit cu o doctora ce este maestru reiki nivelul nu știu cât...
Au ademenit-o cu iubire,iertare,muzica de relaxare, stări de pace,calm,relaxare date de meditație,tămâie prin camere, icoane cu Mântuitorul și Maica Domnului lângă statui cu Buddha și flori de lotus.
A făcut yoga,reiki,a fost și la spirale,unde i-au cerut poze(probabil lucrează pe poze,nu stiu) - oricum spiralele astea numai bine nu fac țării noastre de atâția ani în doua zone vitale geografice ale României, munte și mare,dar asta e alta discuție. La reiki a primit inițieri în nu știu câte grade până la gradul de maestru,dar nu a folosit palmele pentru vindecări. Aceste inițieri sunt considerate de ei ca un adevăr botez. Asta e credința lor. Adică sunt ireversibile. Energia primita va lucra toată viața din creștetul capului prin palme.
Persoana se luptă de ani de zile sa scape de toate aceste energii,a trecut prin lucruri extraordinar de grele în ultimii ani după ce a plecat de la ei. Probabil trimit duhuri sa se răzbune, sa te îngenuncheze, sa te întorci din nou la ei. Aceste secte oculte sunt extrem de periculoase.

Am sfatuit-o sa se spovedească, împărtășească, sa tina post, sa meargă la biserică, sa ducă o viață creștină autentică. Dar problemele persistă și nu poate scăpa de acea energie primita. Apoi a fost la Sfinte Masluri și dezlegări.

Ma gândesc ca poate ar trebui repetat botezul.Pentru ca dacă o persoană crestin ortodoxa trece la protestanți și apoi revine la ortodoxie i se repeta botezul.
Ma gândesc ca asa ar trebui și în cazul sectelor oculte,păgâne și idolatre.
Intr-un moment de disperare persoana în cauza a vrut sa se boteze la protestanți doar va scăpa de acele energii și influențe.
E vorba de vărul meu. A fost în Misa un an și la reiki a făcut inițieri pe toate gradele.

Duhovnicul i-a spus că nu trebuie repetat botezul,ca este unic,spovedania este al doilea botez.
Pe internet am văzut ca exista preoți care spun ca pentru cei care au practicat yoga,reiki și alte asemenea orientale trebuie repetat botezul. La o căutare cu google.

Există o poziție oficială, dogmatică, canonică în asemenea cazuri?

La adevaratii ortodocsi, botezul se repeta in fiecare an.
Citeste-l pe Parintele Pafnutie, e cel mai avizat.

Edited by marius.bunu, 08 June 2022 - 10:36.


#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 05:17, said:

Am o cunoștință care a fost ademenită de un fost coleg de facultate, fost lector universitar,care s-a căsătorit cu o doctora ce este maestru reiki nivelul nu știu cât...
Au ademenit-o cu iubire,iertare,muzica de relaxare, stări de pace,calm,relaxare date de meditație,tămâie prin camere, icoane cu Mântuitorul și Maica Domnului lângă statui cu Buddha și flori de lotus.
A făcut yoga,reiki,a fost și la spirale,unde i-au cerut poze(probabil lucrează pe poze,nu stiu) - oricum spiralele astea numai bine nu fac țării noastre de atâția ani în doua zone vitale geografice ale României, munte și mare,dar asta e alta discuție. La reiki a primit inițieri în nu știu câte grade până la gradul de maestru,dar nu a folosit palmele pentru vindecări. Aceste inițieri sunt considerate de ei ca un adevăr botez. Asta e credința lor. Adică sunt ireversibile. Energia primita va lucra toată viața din creștetul capului prin palme.
Persoana se luptă de ani de zile sa scape de toate aceste energii,a trecut prin lucruri extraordinar de grele în ultimii ani după ce a plecat de la ei. Probabil trimit duhuri sa se răzbune, sa te îngenuncheze, sa te întorci din nou la ei. Aceste secte oculte sunt extrem de periculoase.

Am sfatuit-o sa se spovedească, împărtășească, sa tina post, sa meargă la biserică, sa ducă o viață creștină autentică. Dar problemele persistă și nu poate scăpa de acea energie primita. Apoi a fost la Sfinte Masluri și dezlegări.

Ma gândesc ca poate ar trebui repetat botezul.Pentru ca dacă o persoană crestin ortodoxa trece la protestanți și apoi revine la ortodoxie i se repeta botezul.
Ma gândesc ca asa ar trebui și în cazul sectelor oculte,păgâne și idolatre.
Intr-un moment de disperare persoana în cauza a vrut sa se boteze la protestanți doar va scăpa de acele energii și influențe.
E vorba de vărul meu. A fost în Misa un an și la reiki a făcut inițieri pe toate gradele.

Duhovnicul i-a spus că nu trebuie repetat botezul,ca este unic,spovedania este al doilea botez.
Pe internet am văzut ca exista preoți care spun ca pentru cei care au practicat yoga,reiki și alte asemenea orientale trebuie repetat botezul. La o căutare cu google.

Există o poziție oficială, dogmatică, canonică în asemenea cazuri?

La protestanti botezul nu are o actiune mistica, este doar un act simbolic, care certifica hotararea persoanei si credinta deja asumata de aceasta. Vorbesc de protestanti legitimi mainstream, care cred in Sf. Treime (exclus martori, mormoni, adventisti).

Din ce spui, varul tau s-a bagat adanc in gaura de sarpe, absolut similar vrajitoriei, ocultismului. Sigur ca exista speranta si prima regula este sa nu mai rationeze conform principiilor invatate 'acolo', de genul: 'odata initiat, energia lucreaza toata viata prin tine etc'... Sa rationeze pe calea crestina, biblica, cu materialul, ideile si conceptele crestine. Noul Testament mentioneaza clar cazuri de oameni convertiti de la vrajitorie si magie.

Pe de o parte, varul tau are dreptate sa astepte izbavirea de la Dumnezeu, adica din afara lui. Pe de alta parte, aceasta nu va veni in stil McDonalds, printr-un singur act exterior (fie el si botez). Este vorba de pocainta, credinta, iertarea lui Dumnezeu pe baza jertfei lui Cristos (nu a penitentelor noastre). Cel mai puternic in cazul lui este cuvantul scris (Nout Testament) care vorbeste de puterea jertfei si invierii lui Cristos de care beneficiaza credinciosii.

#27
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Yoga e cea mai buna tehnica pentru sănătate.

#28
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 overseas, on 08 iunie 2022 - 10:52, said:

La protestanti botezul nu are o actiune mistica, este doar un act simbolic, care certifica hotararea persoanei si credinta deja asumata de aceasta. Vorbesc de protestanti legitimi mainstream, care cred in Sf. Treime (exclus martori, mormoni, adventisti).

Din ce spui, varul tau s-a bagat adanc in gaura de sarpe, absolut similar vrajitoriei, ocultismului. Sigur ca exista speranta si prima regula este sa nu mai rationeze conform principiilor invatate 'acolo', de genul: 'odata initiat, energia lucreaza toata viata prin tine etc'... Sa rationeze pe calea crestina, biblica, cu materialul, ideile si conceptele crestine. Noul Testament mentioneaza clar cazuri de oameni convertiti de la vrajitorie si magie.

Pe de o parte, varul tau are dreptate sa astepte izbavirea de la Dumnezeu, adica din afara lui. Pe de alta parte, aceasta nu va veni in stil McDonalds, printr-un singur act exterior (fie el si botez). Este vorba de pocainta, credinta, iertarea lui Dumnezeu pe baza jertfei lui Cristos (nu a penitentelor noastre). Cel mai puternic in cazul lui este cuvantul scris (Nout Testament) care vorbeste de puterea jertfei si invierii lui Cristos de care beneficiaza credinciosii.

Deși au trecut mulți ani de când nu mai practica nimic decât viața Bisericii îmi spune ca tot simte energie alba ca un curent care circula prin palme.
Si culmea,mai ales la Molifta de spovedanie sau alte rugăciuni.
Mai multe nu știu decât am relatat în postarea de mai sus.

Mai era o poveste a unei fete pe internet cu ceva vreme în urma. Fata asta lucra cu cristale,spunea ea de la Hristos. Pana când a început să audă voci. Vocile erau ale pietrelor.Au început să o înnebunească. A mers peste tot,nu știa ce sa mai facă.Din biserică în biserica și mănăstire în mănăstire.
În final a găsit un preot călugăr la o mănăstire care i-a spus că trebuie repetat botezul,pentru că atunci când i s-a făcut,când era bebelușa, nu i s-au citit complet toate rugaciunile.
După ce a botezat-o din nou,spunea ea,au încetat vocile.
Bănuiesc că a terminat cu lucrul cu pietre,ma rog,cristale...

Acuma nu știu ce sa spun....Canonica nu știu dacă a fost re-botezarea.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 11:20, said:

Deși au trecut mulți ani de când nu mai practica nimic decât viața Bisericii îmi spune ca tot simte energie alba ca un curent care circula prin palme.
Si culmea,mai ales la Molifta de spovedanie sau alte rugăciuni.


De urgenta facut din nou botezul. Cel putin 4-5 preoti la slujba.

Spui ca atunci cand i se citeste Molifta simte energia aia prin palme. Asta pentru ca Molifta ii face rau. De ce? Pt ca nefiind botezat, Molifta vede trupul varului tau ca ceva dracesc si il ataca. D'asta se intampla ce povestesti. Deci inca o data, de urgenta sa mearga sa fie botezat din nou, cu macar 4-5 preoti. Eu recomand 7-9/sobor de preoti

Iar dupa, dimineata pe stomacul gol sa bea timp de 44 de zile Apa Sfintita. Eu recomand sa fie adusa de pe Muntele Atos sau Ierusalim, apa sfintita de la noi nu are puterea celei din Ierusalim. Este diluata a noastra.

Edited by MembruAnonim, 08 June 2022 - 11:40.


#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Cand cineva incepe sa auda voci, e cazul sa dea o tura si pe la medic.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Testosteron, on 08 iunie 2022 - 11:16, said:

Yoga e cea mai buna tehnica pentru sănătate.

pt sanatatea lui guru...

am stramosi de ai mei care stateau cu oile prin munti de ii ingroapa pe guru ai tai, la peste 70 ani carau busteanul in carca, vai mama lor de yoghini cu balegi in cap

Edited by overseas, 08 June 2022 - 11:40.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Asta e din categoria "daca nu mi s-a intamplat mie, nu exista" sau "stiu eu pe cineva, deci e general valabil".

Terminati cu prostiile astea, yoga e una...ce fac aia la Misa sau alte secte e alta.

#33
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
exagerati, yoga e buna... de cand m-am apucat pot sa mi-o bag in pantaloni, s-a scurtat... acum a ramas de doar 35... in stare flasca!

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 Evonxxx, on 08 iunie 2022 - 09:16, said:

As vrea asa mult ca voi astia credinciosi sa va puneti in postura noastra de atei si sa cititi ce postati pe aici si sa realizati si voi ce tampenii puteti scrie ce debitari semi-schizofrenice puteti posta unii ii ridicol....
Nu cred ca Jesus se supara pe tine ca ai facut yoga pentru (SANATATEA TA FIZICA) ...

Unii au fost îndobitociți religios de mici, orice e in afara credinței lor e nociv sau intră in sfera păcatului. Trist e când treaba asta devine patologica și convingerile lor ii fac să ia decizii care pun în pericol sănătatea lor și a apropiaților... sunt familii care în loc să-și ducă apropiații bolnavi la medic, i-au dus la preot, în ideea că face vreo minune. Care minune, evident, n-a venit.

Edited by george_alexandru, 08 June 2022 - 12:09.


#35
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Este relevantă cartea scrisa de Dan Ion Vasile, fost membru Misa și care s-a convertit la ortodoxie: Jurnalul Convertirii.De la Zeița Morții la Împăratul Vieții 

...Vietii/mode/2up

De asemenea, Klaus Kenneth,un om care a trecut prin atâtea si a cutreierat toată planeta,un căutător spiritual care a ajuns sa cunoască Adevărul 

https://ro.scribd.co...-Adevarului-pdf

Mărturia unui tânăr care a practicat yoga:

https://www.sfaturio...bioenergie2.htm



#36
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 Evonxxx, on 08 iunie 2022 - 09:16, said:

As vrea asa mult ca voi astia credinciosi sa va puneti in postura noastra de atei si sa cititi ce postati pe aici si sa realizati si voi ce tampenii puteti scrie ce  debitari semi-schizofrenice puteti posta unii ii ridicol....


Da, exact asta-i logica violatorului care-i cere victimei să se pună-n postura lui de psihopat care nu se poate abţine.

Ce-ar căuta un ateu pe secţiunea "ortodoxie" şi de ce-ar citi ce-şi scriu ortodocşii între ei?

A, nu se poate abţine. Ei, da, asta-i altceva! Poate chiar o manifestare semi-schizofrenică?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate