Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Trebuie repetat botezul pentru cei care au făcut yoga,reiki...?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Am o cunoștință care a fost ademenită de un fost coleg de facultate, fost lector universitar,care s-a căsătorit cu o doctora ce este maestru reiki nivelul nu știu cât...
Au ademenit-o cu iubire,iertare,muzica de relaxare, stări de pace,calm,relaxare date de meditație,tămâie prin camere, icoane cu Mântuitorul și Maica Domnului lângă statui cu Buddha și flori de lotus.
A făcut yoga,reiki,a fost și la spirale,unde i-au cerut poze(probabil lucrează pe poze,nu stiu) - oricum spiralele astea numai bine nu fac țării noastre de atâția ani în doua zone vitale geografice ale României, munte și mare,dar asta e alta discuție. La reiki a primit inițieri în nu știu câte grade până la gradul de maestru,dar nu a folosit palmele pentru vindecări. Aceste inițieri sunt considerate de ei ca un adevăr botez. Asta e credința lor. Adică sunt ireversibile. Energia primita va lucra toată viața din creștetul capului prin palme.
Persoana se luptă de ani de zile sa scape de toate aceste energii,a trecut prin lucruri extraordinar de grele în ultimii ani după ce a plecat de la ei. Probabil trimit duhuri sa se răzbune, sa te îngenuncheze, sa te întorci din nou la ei. Aceste secte oculte sunt extrem de periculoase.

Am sfatuit-o sa se spovedească, împărtășească, sa tina post, sa meargă la biserică, sa ducă o viață creștină autentică. Dar problemele persistă și nu poate scăpa de acea energie primita. Apoi a fost la Sfinte Masluri și dezlegări.

Ma gândesc ca poate ar trebui repetat botezul.Pentru ca dacă o persoană crestin ortodoxa trece la protestanți și apoi revine la ortodoxie i se repeta botezul.
Ma gândesc ca asa ar trebui și în cazul sectelor oculte,păgâne și idolatre.
Intr-un moment de disperare persoana în cauza a vrut sa se boteze la protestanți doar va scăpa de acele energii și influențe.
E vorba de vărul meu. A fost în Misa un an și la reiki a făcut inițieri pe toate gradele.

Duhovnicul i-a spus că nu trebuie repetat botezul,ca este unic,spovedania este al doilea botez.
Pe internet am văzut ca exista preoți care spun ca pentru cei care au practicat yoga,reiki și alte asemenea orientale trebuie repetat botezul. La o căutare cu google.

Există o poziție oficială, dogmatică, canonică în asemenea cazuri?

Edited by sergiu88888, 08 June 2022 - 05:26.


#2
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Da halatu' .... halatu' se mai plateste odata?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Am și eu o întrebare: cei care au fost botezați în rit ortodox (la o vârstă prea fragedă pentru a li se cere consimțământul) apoi - ca adulți - realizează/cred că-s agnostici sau atei se pot adresa adresa Patriarhiei pentru a fi scoși din vreun registru/evidență? Pentru comoditate poate printr-o platformă online? Menționez că nu-s membru/fan MISA (altă turmă manipulată de alți escroci).

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 05:17, said:

A făcut yoga,reiki,a fost și la spirale,unde i-au cerut poze(probabil lucrează pe poze,nu stiu) - oricum spiralele astea numai bine nu fac țării noastre de atâția ani în doua zone vitale geografice ale României, munte și mare,dar asta e alta discuție. La reiki a primit inițieri în nu știu câte grade până la gradul de maestru,dar nu a folosit palmele pentru vindecări.

Persoana se luptă de ani de zile sa scape de toate aceste energii,a trecut prin lucruri extraordinar de grele în ultimii ani după ce a plecat de la ei. Probabil trimit duhuri sa se răzbune, sa te îngenuncheze, sa te întorci din nou la ei. Aceste secte oculte sunt extrem de periculoase.



Ma gândesc ca poate ar trebui repetat botezul.


MARE ATENTIE! Este foarte grava situatia persoanei daca a facut spirale, rasuciri, intoarceri, flipflap etc. Trebuie de urgenta sa fie botezata persoana insa nu botez normal de-al nostru. Trebuie sa mearga in Israel pe pamant sfant si sa fie botezata in apa Iordanului ca Isus. Totusi eu nu cred ca mai are scapare. Duhurile rele o vor haitui mereu. Ar trebui sa se calugareasca, parerea mea. Poate asa mai are o speranta.

Cum se simte acum dupa spovedanie? A tinut postul de 3 zile si 3 nopti cum scrie la carte? Pt duhuri ar merge si usturoi la geam. Plus o salba de usturoi sa o poarte la gat o saptamana non stop, sa nu o dea deloc jos oriunde merge.

Edited by MembruAnonim, 08 June 2022 - 06:09.


#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 MembruAnonim, on 08 iunie 2022 - 06:02, said:

MARE ATENTIE! Este foarte grava situatia persoanei daca a facut spirale, rasuciri, intoarceri etc. Trebuie de urgenta sa fie botezata persoana insa nu botez normal de-al nostru. Trebuie sa mearga in Israel pe pamant sfant si sa fie botezata in apa Iordanului ca Isus. Totusi eu nu cred ca mai are scapare. Duhurile rele o vor haitui mereu. Ar trebui sa se calugareasca, parerea mea. Poate asa mai are o speranta.

Cum se simte acum dupa spovedanie? A tinut postul de 3 zile si 3 nopti cum scrie la carte? Pt duhuri ar merge si usturoi la geam. Plus o salba de usturoi sa o poarte la gat o saptamana non stop, sa nu o dea deloc jos.
In ce carte ai citit tu prostiile astea? Poate in Bram Stoker despre... vampiri; in Biblie nu scrie asa ceva!

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Am citit cu sufletul la gura.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 05:17, said:

E vorba de vărul meu. A fost în Misa un an și la reiki a făcut inițieri pe toate gradele.

Varul tau este mancat. Nu vreau sa te inspaimant insa nu cred ca mai are sanse. "Cu cât te deschizi mai mult către tărâmul spiritual și catre aceste duhuri rele, cu atât mai rău vor deveni atacurile. Când practici yoga, intri în tărâmul necuratului".  Tocmeste un sobor de preoti sa incerce sa alunge aceste spirite, duhuri.

"Yoga: modalitate de indracire sau de extaz?"
Varul tau se pare ca a ales indracirea. In prezent un sir de draci ii dau tarcoale..

Edited by MembruAnonim, 08 June 2022 - 06:25.


#8
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Când citesc asemenea mesaje postate la "bascalie" realizez de ce am eșuat ca indivizi și ca societate.

Nu e comic,e trist.

Iar perspectivele nu pot fi decât sumbre...

Vremurile sunt grele și e clar ca va fi din ce în ce mai rău.
Nu mai este credință, nu mai este moralitate,nu mai sunt valori,nu educație și așa mai departe.
Nu e de mirare ca ajung sa troneze derbedeismul și golanismul.
Si ne miram de ce ajung sa își dea în cap indivizii unii altora.Pentru ca a dispărut omenia. Nu mai sunt oameni.

Din ce în ce mai rău și mai rău.
Doamne, ai mila de noi și de lumea în care trăim!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 06:48, said:

realizez de ce am eșuat ca indivizi și ca societate.

Isus, Fiul lui Dumnezeu a fost rastignit/ucis de oameni. De ce esti mirat ca am esuat ca societate/indivizi?

Edited by MembruAnonim, 08 June 2022 - 06:51.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 05:17, said:

Probabil trimit duhuri sa se răzbune, sa te îngenuncheze, sa te întorci din nou la ei. Aceste secte oculte sunt extrem de periculoase.


Așa e. Tipul ăsta s-a tot luptat cu ei dar până la urmă l-au înfrânt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iN7zn2hNzWo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
De ce oare cind vremurile sunt grele(din vina unor oameni lacomi)muritorii cauta sprijin in biserica?

#12
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 06:48, said:

Când citesc asemenea mesaje postate la "bascalie" realizez de ce am eșuat ca indivizi și ca societate.


Exact.Ca societate ati ramas printre ultimii din Europa...

Vorba aceea...In Romania se fac slujbe si rugaciuni pentru venirea ploii...In tarile "pagane" au construit sisteme de irigatii...
Cam aia e diferenta.
E mai usor sa dai vina pe te miri ce zeu,si mai greu sa intreprinzi ceva.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 Melteanu, on 08 iunie 2022 - 06:59, said:

De ce oare cind vremurile sunt grele(din vina unor oameni lacomi)muritorii cauta sprijin in biserica?

Pentru ca e mai usor sa dai vina pe niste personaje imaginare sau pe vointa lor decat sa faci ceva in legatura cu situatia in care te afli Posted Image
ONtopic : botezul e ultima problema a OP-ului si a cunostintei sale

Edited by Andreysc7, 08 June 2022 - 08:37.


#14
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 __Dan__, on 08 iunie 2022 - 05:53, said:

Am și eu o întrebare: cei care au fost botezați în rit ortodox (la o vârstă prea fragedă pentru a li se cere consimțământul) apoi - ca adulți - realizează/cred că-s agnostici sau atei se pot adresa adresa Patriarhiei pentru a fi scoși din vreun registru/evidență? Pentru comoditate poate printr-o platformă online? Menționez că nu-s membru/fan MISA (altă turmă manipulată de alți escroci).
La recensamant trebuia sa specifici.
In fine, nu ai altceva decat sa-i anatemizezi scris . Posted Image

 sergiu88888, on 08 iunie 2022 - 06:48, said:

Când citesc asemenea mesaje postate la "bascalie" realizez de ce am eșuat ca indivizi și ca societate.

Nu e comic,e trist.
Varul tau e idiot.
Totul e numai in capul lui de idiot . . . . scuze dar nu am putut sa ma abtin , plus ca si tu pui botul la tampeniile lui.
Sunteti creduli , nu credinciosi.
Vrea sa scape ? Atunci sa-si indrepte imaginatia/gandul catre o persoana iubitoare. Findca are si nevoie de partasia cu acea persoana, trebuie musai sa fie in relatie apropiata. Dar sa si intelega ca trebuie sa lase si libertate persoanei iubite.

#15
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Slujba de  Taina Sfantului  Maslu.
Moliftele  Sf. Vasile cel  Mare.
Rugaciune  de  cateva ori pe zi, Tatal  Nostru.
Rugaciune catre  Ingerul pazitor.
Spovedanie si  Impartasanie.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Adrexx, on 08 iunie 2022 - 08:46, said:

Slujba de  Taina Sfantului  Maslu.
Moliftele  Sf. Vasile cel  Mare.
Rugaciune  de  cateva ori pe zi, Tatal  Nostru.
Rugaciune catre  Ingerul pazitor.
Spovedanie si  Impartasanie.

Rugaciune catre Ingerul pazitor mi se pare nefolositoare, nu are efect deloc. Eu recomand in locul ei rugaciunea Sfantului Efrem Sirul. Este o rugaciune cu o putere mai mare.

#17
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
As vrea asa mult ca voi astia credinciosi sa va puneti in postura noastra de atei si sa cititi ce postati pe aici si sa realizati si voi ce tampenii puteti scrie ce debitari semi-schizofrenice puteti posta unii ii ridicol....
Nu cred ca Jesus se supara pe tine ca ai facut yoga pentru (SANATATEA TA FIZICA) ...

#18
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Ce probleme au unii...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate