Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ce lichid de parbriz folosiți (vara/iarna)?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 08 iunie 2022 - 19:04, said:

Apa de ploaie voi incerca in care sa pun un concentrat calitativ de spalat geamuri.Rigorosamente nu fabricat in patrie,nu din snobism,dar sunt gunoaie.
ai incercat duze spalator parbriz  tip perdea?  cum merg
vreau sa cumpar la masina mea. Io am alea normale din fabrica ... :(

#38
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015

View Postalexandrualexww2, on 08 iunie 2022 - 17:48, said:

Cel mai ieftin de la Selgros sau de la LIDL.




Am folosit, nu mi-a placut la final efectul sau, doar parfumul, si cui ii pasa de parfum afara?

Ce anume nu ti-a placut ?

#39
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View PostMembruAnonim, on 10 iunie 2022 - 18:51, said:

ai incercat duze spalator parbriz  tip perdea?  cum merg
vreau sa cumpar la masina mea. Io am alea normale din fabrica ... Posted Image
Nu imi trebuie perdea,la modesta mea masina am stropitoare cu 2 gauri fiecare....La w140 aveam cu 3 gauri pe stropitor.....e deajuns sa le orientezi cum trebuie...

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stropitoare cu 2 gauri am si eu, o stropitoare e infundata, abia picura pe langa ea. De aceea vreau sa le schimb pe ambele

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMembruAnonim, on 10 iunie 2022 - 18:51, said:

ai incercat duze spalator parbriz  tip perdea?  cum merg
vreau sa cumpar la masina mea. Io am alea normale din fabrica ... Posted Image
uda si ele parbrizul. consumi mai mult lichid, alt avantaj nu vad vara. iarna totusi parca ajuta la dezghetare distributia mai uniforma a lichidului de parbriz.

#42
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
Pentru Iarna ce se vinde la Kaufland sub brandul lor de -30 grade, incerc sa prind la promotie si cumpar cateva bidoane.
Vara nu conteaza, folosesc chiar si apa.

#43
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Apa nu degreseaza deloc,alcoolul ataca partile de cauciuc.Ar fi bun un amestec de apa cu izopropil eventual....

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 11 iunie 2022 - 09:06, said:

Apa nu degreseaza deloc,alcoolul ataca partile de cauciuc.Ar fi bun un amestec de apa cu izopropil eventual....
doar iarna la dezghetat folosesti izopropilic ;)

#45
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Izopropilicul nu dezgheata,ci degreseaza.Daca vei cauta pe net,vei gasi reteta gen izopropilic,ceva otet si multa apa.....Ideea e sa cauti in alte limbi,ca la noi Dorel nu stie alte limbi.Plus ca e de hotarit,vorbim de lichid parbriz de iarna sau de vara?

#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View Postslai, on 10 iunie 2022 - 23:03, said:

uda si ele parbrizul. consumi mai mult lichid, alt avantaj nu vad vara. iarna totusi parca ajuta la dezghetare distributia mai uniforma a lichidului de parbriz.
Si sa si nu. Are debit mai mare probabil la spray, dar din ce am vazut la mine dai "spritz" mai putin, plus ca stropeste fain/pe suprafata mare, nu "sageata" .
E trist la masinile noi sa vezi stropitori tip "sageata"

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 11 iunie 2022 - 09:47, said:

Izopropilicul nu dezgheata,ci degreseaza.Daca vei cauta pe net,vei gasi reteta gen izopropilic,ceva otet si multa apa.....Ideea e sa cauti in alte limbi,ca la noi Dorel nu stie alte limbi.Plus ca e de hotarit,vorbim de lichid parbriz de iarna sau de vara?
folosea forumistii din ce citeam apa cu izopropilic in sticla de spalst geamuri si pufaiau pe parbrizul inghetat, pe la yale sa bage cheia sa descuie masina

#48
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View PostMelteanu, on 11 iunie 2022 - 09:47, said:

Izopropilicul nu dezgheata,ci degreseaza.Daca vei cauta pe net,vei gasi reteta gen izopropilic,ceva otet si multa apa.....Ideea e sa cauti in alte limbi,ca la noi Dorel nu stie alte limbi.Plus ca e de hotarit,vorbim de lichid parbriz de iarna sau de vara?
Dezgheata in primu rand. Toate solutiile pt dezghetare sunt facute pe baza de aclcool izopropilic

Pe geamurile laterale se vede cel mai bine

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o1kAujvflOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Tind sa iti dau dreptate,solutia de dezghetat incuietorile auto e pe baza de izopropil...Prin deductie lichidul de parbriz de iarna ar trebui sa contina un procent mai mare de izopropil...

Edited by Melteanu, 11 June 2022 - 10:33.


#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Cei care experimentati cu tot felul de solutii mai ales cu acid,,, ganditi-va ca e posibil sa distrugeti capota ca se scurge si pe a si nu e intelept sa puneti acid (otet) pe ea. Solutiile de parbriz trebuie sa fie simple, corect diluate si fara prea mutle prostii in ele, doar un detergent, un antiinghet si solutie de baza pe apa, eventual putin alcool dar putin ca si ala ataca plastice si vopsea.
Eu am patit pe o masina veche dupa ce am folosit un sezon antiinsect puternic facut de fabrica culmea sa am urme in forma stropirii de la duze care nu s-au mai luat niciodata. Nu mai folsoesc asa ceva...

Parbrizul se spala cu carpa cand e nevoie si se dezgheaza doar cu incalzirea interioara. Daca sunt conditii meteo nasoale te scoli cu 30 min inainte sa ai timp de dezghet corect fara solutii agresive.

Edited by andreic, 11 June 2022 - 10:54.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 11 iunie 2022 - 10:49, said:

Cei care experimentati cu tot felul de solutii mai ales cu acid,,, ganditi-va ca e posibil sa distrugeti capota ca se scurge si pe a si nu e intelept sa puneti acid (otet) pe ea. Solutiile de parbriz trebuie sa fie simple, corect diluate si fara prea mutle prostii in ea, doar un detergent, un antiinghet si solutie de baza pe apa, eventual putin alcool dar putin ca si ala ataca plastice si vopsea.
Izopropilicul decoloreaza vopseaua daca nu clatesti bine cu apa.

#52
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNeaceasca85, on 08 iunie 2022 - 09:56, said:

Eu sunt culmea comoditatii si de multe ori doar parbrizul si partial luneta sunt curate

Mai degraba culmea inconstientei. pentru ca vizibilitatea perfecta este vitala.
Eu nici iarna nici vara nu plec la drum pana nu am curate TOATE geamurile, parbrizul si luneta, chit ca dureaza pana le curat.
Nu degeaba legea prevede pedepse pentru geamuri murdare. Din pacate doar legea, agentii de circulatie mai puitin o aplica.

#53
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmarconius, on 07 iunie 2022 - 18:24, said:

..scria clar pe eticheta "metanol"
dar înainte de asta zicea NU CONȚINE

și în iunie n-ai să vezi soluție de iarnă

#54
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Eu as pune altfel intrebarea: cand toti aveam Dacia 1300 sau Lada/Trabant inainte de 89, ce lichid de parbriz foloseati ?  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate