Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Probleme cu Vecinul, Amenintari cu moartea de peste 10 ani...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Sincer, nici nu stiu cu ce sa incep pentru ca sunt foarte multe... O sa incerc sa remuz pe scurt intamplarile de care imi aduc aminte, pentru ca, cum am spus au fost si sunt foarte multe...

In urma cu aprox. 10-15 ani vecina de langa casa mea a murit iar ulterior s-a mutat fiul ei, moment din care au inceput si problemele. Eu m-am nascut acolo, adica am locuit peste 30 ani la adresa respectiva, parintii mei au cumparat casa in urma cu 40 ani, nu au fost probleme cu aceasta vecina, ne-am inteles bine, totul a fost in regula cu exceptia cand mai venea fiul ei pe la ea si incepea sa o injure si sa o bata (fara motiv, a vrut sa moara cat mai repede ca sa puna stapanire pe casa), daca ieseai pe strada in acele momente si era si el, incepea sa te injure si pe tine fara nici un motiv, sa-ti arate el ca este seful "Eu sunt seful pe strada asta"

Ce tin sa precizez, nu este interlop, nu este parlamentar, nu este camatar, este un om obisnuit cu o situatie financiara precara (nu asta este problema sau treaba mea), doar ca am tinut sa precizez acest lucru ca sa nu existe motive de nerezolvare a "cazului"

In urma cu 5 ani eu am fost nevoit sa ma mut din Romania, am avut de gand sa imi aduc si parintii doar ca nu s-au putut acomoda asa ca am decis si au fost si ei de acord ca sa ramana in Romania, la aceeasi adresa cu vecinul problematic.

Pana acum 5 ani, cat timp am mai fost si eu acasa, au mai fost probleme, ne-au injurat, amenintat cu toporul fel si fel de filme americane, nu-mi mai aduc aminte exact pentru ca au fost unele si mai grave si mai putin grave, am facut si reclamatii dar fara nici o rezolvare.

De cand nu mai locuiesc in Romania si au ramas parintii mei singuri care sunt in varsta, peste 70 ani, s-au accentuat aceste probleme ei fiind singuri iar eu aici...

----O prima problema mai recenta (2-3 ani) dintr-o 1000, care din nou a accentuat disputa a fost urmatoarea.

Acest individ nu s-a racordat la canalizare si normal, si-a sapat in curte o groapa pentru ca fosa nu s-a putut numi, chiar langa casa mea, ca sa simt si eu briza, nu avea capac sau altceva, normal a facut-o asa cu intentie doar ca problema cea mai mare unde a fost? Cand se umplea aceasta fosa, el nu chema o firma de vidanjare, si-a cumparat o pompa si scotea toate dejectiile din fosa pe marginea strazii unde era o scurgere care ducea catre canal, doar ca aceasta scurgere trecea exact prin fata casei mele + prin fata casei unui alt vecin, dar a mea fiind prima, normal ca acolo se mai opreau si fecale, miros de urina, etc. Cand doream sa pun masina in poarta sau s-o bag in garaj treceam peste rahat, etc....... Am incercat dupa alte 10000 de discutii, sa purtam o conversatie normala ca sa-i spun sa nu mai faca acest lucru. Cu el cam asa decurge orice discutie "Buna ziua, as vrea sa discutam despre problema x" Raspuns "Dute-n aia mea de aici, vezi ca iau toporul, ba tu nu auzi" si intra in curte si vine cu toporul afara "Te omor ma daca mai zici ceva" mai vine si concubina lui "Te aia in gura, tu nu auzi" Deci practic nu ai cu cine sa porti o conversatie.

Normal, am depus 2-3 reclamatii, a primit doar un advertisment, in continurea proceda asa, adica scotea dejectiile din fosa pe strada, doar ca de data asta o facea cu stil, doar cand ploua ca sa se mai piarda din urme, dar tot mai ramanea rahat .. Normal, a stiut cine a facut reclamatia, din nou, de fiecare data cand eram si eu acasa sau se intalnea cu parintii mei, incepea cu amentirarile, ca taie gatul, ca omoara cainele, etc...

Am mai depus inca 2-3 reclamatii pentru aceasta problema, a mai depus si celalalt vecin iar dupa jumatate de an in care a procedat asa si 2-3 amenzi primite, a incetat..

Dupa aceea normal, au mai urmat injuraturi, amenintari si o alta intamplare mai veche dar noua oarecum, chiar acum mi-am adus aminte in timp ce scriam, cei de la Gaz in urma cu 15 ani, au montat cutia mea de Gaz la strada pe stalpul casei mele, doar ca acest individ avea stalpul de la gardul lui de la strada in fata stalpului de sustinere a casei mele iar atunci automat cutia de gaz a venit peste stalpul lui. Nu m-a deranjat treaba asta, ca el are stalpul de la gard peste casa mea cum ar veni, ani de zile nu a fost nici o problema ca am avut cutia de caz acolo. Dintr-o data incepe cu injuraturi, ganditi-va dupa ani de zile, injuraturi, vin cu flexul iti tai teava de gaz si i-am spus frumos, pai stalpul tau este  in fata stalpului meu eu ar trebui sa ti-l tai. Mi-a strambat peste cateva zile intentionat cutia de tabla de la ceasul de gaz. Ulterior, chiar in urma cu 1 an am mutat si cutia de gaz in alta parte ca sa evit discutiile.. Stalpul lui de la gard inca se afla pe stalpul nonstru. Aici cer ajutorul vostru. Ce pot sa fac legal ca sa-si mute si el stalpul ??? Nu mai vreau pur si simplu sa stea pe casa mea.

O alta amenintare care are legatura cu ce se intampla acum a fost urmatoarea. "Pentru asta, o sa te las fara curent (treaba cu dejectiile) ca sa nu mai poti vorbi cu ai tai din Germania ca sa le spui ce se intampla aici" asta a spus catre tatal meu. Ce a facut acest animal, pentru ca om nu-l pot numi. A plantat in fata casei lui in urma cu 2-3 ani, pe domeniul public, in dreptul stalpului de curent unde sunt firele de electricitate si internet care vin catre casa noastra, un nuc. Ca sa va ganditi, nu-si uda gradina, nimic altceva, dar acest nuc il uda ca sa creasca cat mai repede, de ce? Ca sa ajunga la fire, sa fie noi probleme, noi discutii..... In momentul de fata, acest nuc este matur, inalt, a ajuns deja la fire, inca nu le-a rupt. Am contactat Enel-ul, am contactat firma de internet ca sa le spun de aceasta problema, adica, exista un copac care va poate rupe firele de curent respectiv internet. Ei au spus ca nu au ce sa faca pana in momentul in care se rup... Normal, am incercat din nou sa port o conversatie cu acest individ cand am fost in Romania, inclusiv tatal meu, acelasi raspuns "bag aia in gura ta, te omor daca mai zici ceva, daca vine cineva sa taie copacul asta stiu ca tu i-ai pus, o sa-ti omor cainele, etc... " Ce pot sa fac in acest caz ??????? Unde sa ma adreseaz, la ce institutie? Am chemat si politia la acel moment, si ei au incercat sa ne impace, acest individ ne injura de fata cu politia, iar respectivii nu i-au dat nici macar un advertisment..... Nu mi se pare normal ca un pom sa fie plantat atat de haotic, bine, in acest caz cu intentie + a crescut atat de mare incat vine si peste parcela din fata casei mele, nu-mi pot lasa masina in fata portii pentru ca pica frunze, pica nuci, lipici de copac etc... Cum pot rezolva acesta problema, la cine sa apelez??? Doar ca imi este frica ca dupa aceea o sa raman fara caine, arunca otrava peste gard, face el ceva pentru ca a mai facut o sa va spun imediat...


O alta problema care la prima vedere poate o sa para nesemnificativa dar este cu intentie din partea lui ar fi urmatoarea:

Strada pe care locuim este destul de ingusta, adica, daca parchezi o masina pe partea stanga/dreapta mai ramane loc cat sa treaca o masina. Acest individ am aflat ulterior ca are 2 masini dar se victimizeaza ca este sarac, una pe care o foloseste zilnic si una care sta parcata intentionat exact pana in dreptul casei mele (intrarea in garaj) respectiv unde se termina casa lui, ca sa imi ingreuneze accesul cand venim cu masina si vrem sa o bagam in garaj sau sa o parcam in poarta. Eu in urma cu 3 luni am fost in Romania in concediu, am stat 1 luna, si in prima zi cand am ajuns, am sesizat masina asta. Cei care locuim acolo pe strada stim foarte bine ca nu trebuie sa ne lasam asa masinile pentru pentru ca practic il incurcam pe celalalt vecin, adica ori o pui in poarta sau in garaj, ori o pui dupa intrare dar nu inaintea intrarii.. Am zis ok, este la cineva in vizita iar brusc a 2-a zi a disparut masina timp de 1 luna !!!! Macar a fost totusi om... Dupa ce m-am intors in Germania, adica la 1 ora dupa ce am plecat, a readus masina exact in acelasi loc si de 3 luni nu a mai miscat-o de acolo, exact din acest motiv, ca sa ii ingreuneze tatalui meu cand vine cu masina accesul la garaj/in fata portii.

Ca o mica paranteza, a parcat cineva masina care nu locuia la noi pe strada si nu avea de unde sa stie, la fel cum a parcat-o individul cu prizina ca sa ne ingreuneze accesul, si ma gandesc ca stiti ce a urmat. L-a injurat pe respectivul de toti sfintii, si toate cele + oglinda rupta...... Ce pot sa fac in privinta asta pentru ca repet, o face din nou in mod intentionat ca sa iste alte discutii si probleme!!!!!


Tot cand am fost in concediu in urma cu 3 luni, tatal meu a iesit cu catelul nostru de talie mica la plimbare, iar acest individ ce credeti ca a facut, a dat drumul la cainele lui care este de talie mare, normal ca sa se ia de cainele nostru. Tatal meu a reactionat, a sarit peste cainele lui pentru ca altfel il omora pe cel mic, iar acest individ statea si radea, noroc ca au mai fost cativa vecini afara si au intervenit si ei. Si vecinii respectivi i-au spus acestui individ "Bai omule tu nu esti normal" ulterior am chemat si politia, pe tatal meu l-a muscat cainele individului, a venit si jandarmeria, iar raspunsul lor, a fost "impacati-va pe cale amiabila" individul tot ne injura, politia nu facea nimic!!! Am depus sesizare pentru aceasta intamplare si dupa 3 luni nici un raspuns....


Tot in legatura cu cainele lui, defapt are 2. La cel mic i-a facut cusca langa casa noastra, foarte aproape de geam, din nou intentionat, este un caine pe care il tine flamand ca sa latre 24 ore 7 zile din 7, sa ne deranjeze, cainele respectiv mai mult de un lant nu a vazut. In schimb cel de al 2-lea caine care este de talie mare, care de altfel era sa-l omoare pe al nostru, este la fel tinut, fara mancare si in lant doar ca noaptea ii da drumu din lant, sare poarta ca sa vaneze pe strada, ce prinde, alti caini, pisici, sobolani, de nenumarate ori l-am vazut cu pisici omorate in gura, sarea inapoi in curte ca s-o manance ma gandesc. Deci asta se intampla noapte de noapte! Ii da drumul din lant la 12 noaptea pana la 6 dimineata, acesta este programul lui pentru ca dupa aceea il leaga din nou.
Acest individ are o poarta metalica, iar cainele cand sare poarta, se aude un zgomot de parca vine cutremurul, parca tuna afara, iar acum cum este vara si dormi cu geamul deschis se aude foarte tare + ca celalalt caine al lui, cand acesta sare incepe sa latre timp de 1-2 ore.... Au trecut noaptea pietoni, au fost muscati, doar ca nu stia nimeni a cui este cainele la cine sa te duci la poarta... Intr-o alta noaptea a muscat un vecin din zona iar a 2-a zi a venit la acest individ la poarta, la fel a facut si cu acesta, mai sa nu-l taie cu toporul.. Ce este de facut si in acest caz?????? Nu da de mancare la caini, cainele mare omoara alte animale ca sa se hraneasca, doamne parca suntem in jungla!!!

Astea ar fi doar cateva intamplari mai recente, m-am gandit sa actionez si in instanta pentru unele lucruri, doar ca eu fiind plecat din tara, parintii mei sunt in varsta nu stiu cum ar putea sa decurga procesul, cat ar dura, ar fi destul de complicat, chiar nu stiu ce este de facut!!!!! Intamplarea are loc intr-un oras mare din zona de Vest a Romaniei, strada este in oras, nu este in varf de munte, suntem in secolul 21 si inca se intampla nenorociri de genul acesta, amenintari peste amenitnari, politia nu face nimic, reclami, la fel, nimic. Ce este de facut, spuneti-mi voi pentru ca toata treaba asta nu se v-a termina niciodata pana nu se intampla ceva !! I-am propus sa-i vand casa, dar nu asta-i problema, pur si simplu din asta se hraneste familia asta, din certuri si lucruri de genul acesta. Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac, cand merg in concediu mi-l strica, cand sunt plecat din Romania aproape zilnic primesc telefon de la parinti ca acest individ are din nou probleme, injura, se ia de ei etc...

Ce este de facut ????

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Reclamatie la politie, reclamatie la primarie, reclamatie la Garda de Mediu.
In prealabil ar fi bine sa iei legatura cu un avocat.

ps.
Banuiesc ca solutia cea mai accesibila, adica mutatul, iese din discutie. Nu de alta, dar daca in 10-15 ani nu s-a rezolvat nimic, mari asteptari nu vor fi nici de acum incolo.

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sa ai doua masini nu e dovada de bunastare.La oamenii normali apar in familie mai multe mijloace de transport din pricina nevoii,joburi diferite,nevoi diferite,.La romanii cretini masinile multe sunt dovada de bunastare,si nu ma refer la posesorii de masini de genuri,tipuri diferite,ma refer la prostime.Privitor la dilema ta,nu prea vad solutii clare.As alege intre sa il ignor total sau bataie,terorizare fara martori.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Vindeți casa altcuiva. Căruia "uitați" să-i menționați problema. Sau unui clan.

 Melteanu, on 07 iunie 2022 - 15:20, said:

Sa ai doua masini nu e dovada de bunastare.
Nici una de sărăcie. Depinde evident și ce mașini, cu ce asigurări, număr de kilometri parcurși anual.

#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
doamne câtă răbdare. ăla trebuie bătut bine.. genul ăsta nu știe decât de bâtă

#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Vecini si vecini.

Solutia este una destul de simpla si sunt vreo 2. Gard mare, inalt, gros de beton.
Ignore total. Cum va injura, inregistrat si sunat la politie.
Facut plangere scrisa.
Si apoi plangere contra politistilor ca nu isi fac treaba.

1 singura data m-am luat la cearta cu un vecin, dasta invatat tare in gura, de atunci nu ne-am mai discutat, ce sa ne salutam?
Si nu ma salut cu el, nu am treaba cu el, tot asa se cearta cu toata lumea dupa strada, ala ca merge prea repede si ca se joaca copilasi pe strada, ala ca parcheaza si nu poate el parca sau sa isi bage masina in curte.


Deci? Gard inalt si camere de supraveghere, montate de firma autorizata sa nu te reclame ca filmezi strada sau casa lui.

O relatie rece este a mai buna relatie pe care o poti avea cu vecini din cartier.

Edited by -ARA-, 07 June 2022 - 15:54.


#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Motive de tatonare gasesti. Am 2 vecini de pe strada care se tatoneaza de la rahatul de caine.
Sunt cativa care isi plimba caini pe strada, din cine stie ce motive ciudate isi plimba caini pe strada, cartier de case, strada asfaltata, caini aia isi fac nevoile pe trotuar sau pe strada. Si asa ramane rahatul acolo.
Un vecin tot vorbeste tare sa auda aia cu caini.
Vecini cu caini sunt mirati, deranjati, ca ala este deranjat ca isi plimba caini si ca isi fac nevoile pe strada.

Eu personal nu inteleg ce cauti sa iti plimbi cainele pe strada, inafara ca isi fac nevoile pe strada, discutam de partea in care latra toti caini din curtile pe langa care trece un nebun cu un caine la plimbare.
La bloc inteleg ca asta este, nu ai unde naiba sa-l plimbi, nu vrei sa cumperi litiera, o avea nevoie de ceva plimbare si cainele ala, dar la curte ce naiba sa-l mai plimbi?

Am o cunostinta care sta la bloc si se amuza, se distreaza cand trece cainele prin fata vreunei case din cartier, se distreaza ca se latra caini. Eu ma gandesc cum este sa fii acolo sa vina un nebun sa treaca cu cainele prin fata curti si sa latre cainele tau ca nebunul atatat de ala.
Si i-am zis, ia de tine cainele din scurt ca nici nu iti dai seama cum deranjezi pe cineva.
Si tot asa cu rahatul, este moda asta cand nu se uita careva este ok, ce mai iei pungulita sa ridici de jos, lasa ca este pe zona verde, lasa ca nu te-a vazut careva.

Dupa cum vedeti fiecare avem treburile noastre ciudate.

Edited by -ARA-, 07 June 2022 - 16:10.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Părinții tăi au dreptul să-și trăiască anii bătrâneții în liniște, nu sa fie terorizați de un psihopat. Nu are leac, oricâte reclamații vei face, individul nu se va potoli decât dacă face un avc și devine leguma sau moare.
Vinde casa, cauta alta locuința pentru părinții tai.
Ce e mai important, sa aveți liniște și pace sau sa suferiți de dragul faptului ca acolo stați de o viata și va leagă atâtea amintiri de casa, zona, ceilalți vecini?


#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Nu prea sunt adeptul zicalei cu capul plecat si sabia, dar sunt de parere ca nimic nu e mai presus de confort si liniste. Mai ales pentru oameni de 70+.
Am avut si eu parte de vecini cretini, unul chiar foarte asemanator cu al tau (dar la bloc). Chiar si la bloc a facut multe lucruri similare cu ce ai povestit. Dar e alta poveste.

Cand dai peste un cretin din asta ai urmatoarele variante
- suporti tot (nu e o optiune)
- incerci sa discuti omeneste eventual implicand politia (s-a demonstrat ca nici asta nu-i o optiune)
- il faci sa inteleaga ca esti mai nebun ca el si daca nu se linisteste regreta (exclus in cazul tau, dupa atatia ani)
- te muti.

Cunosc foarte bine ce inseamna mutarea. Am facut-o de multe ori si nu prea din placere, ci din nevoie. Uneori chiar din cauza vecinilor.
Parintii tai au dreptul dupa o viata de munca sa traiasca in pace. Stiu ca e absurd sa pleci din cauza unui tampit, dar crede-ma din experienta ca o mutare e cea mai buna optiune. Stiu, nu iti garanteaza nimeni ca nu vor da din lac in put. Dar nu putem gandi asa.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Amenintarile cu moartea constituie infractiune. Inregistrat si facut plangere penala cand va mai ameninta. Daca in amenintarile alea mai si flutura toporul, cum zici acolo...puscarie scrie pe el.

Edited by george_alexandru, 07 June 2022 - 16:27.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Camere sau martori pentru datile cu amenintari si politie (locala, judeteana, pe rand cat mai sus) .

Dar, totusi, sa te troleze punand un copac, jos palaria.

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Din pacate numai cu politia poti sa o rezolvi.
Faci plangere documentata, cu ore, circumstante(pe scurt). Focuseaza-te pe o singura chestie, cea mai importanta, adica amenintarea cu moartea.
Solicita de la politie un procuror. Ei ar trebui sa cheme un procuror sa faca rechizitoriu, dar pentru peroane obisnuite ii doare fix in cur. Nu te certa cu politia, dar daca la a doua plangere nu fac nimic, spune-le, fara sa ameninti, ca esti nevoit sa te adresezi mai departe, la judet.
Si fa-o si acolo, pe motiv ca politia nu face nimic in cazul amenintarii cu moartea.
Iti trebuie date si circumstante exacte, nu povesti. Martorii sunt foarte buni, daca ai.
Nu te certa deloc cu individul. La fiecare amenintare plangere la politie.
Ignora aia cu veceul, lasa nucul in pace ca creste greu si cand se taie curentul vine cineva sa-l repare. Lasa aia cu cacatul si mai stiu eu ce, focuseaza-te pe amenintarea cu moartea. Tu si parintii tai va simtiti amenintati de acest individ care nu respecta nicio regula sociala. Te folosesti de astea doar ca argument justificativ pentru care ati intrat in conflict, dar problema ta nu e nucul, nu e firul, nici mirosul de cacat ci faptul ca esti amenintat.
Detaliile amenintarilor. toporul, martorii etc
In cazul unei amenintari te retragi din orice discutie cu individul, sa nu se puna pe seama faptului ca "s-a enervat" din cauza de galceava.

Individul e periculos si trebuie pus cu botul pe labe.

#13
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006
Acum stau si ma gandesc, oare toate chestiile astea se intampla si in SUA, si ce urmari or fi acolo...politia, sau vin vecinii si se impusca intre ei...
Avem o tara superba, nimeni nu isi face treaba....

#14
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cand chemi politia evita sa zici prea multe, mai ales ca are el o gaura cu rahat sau ca a plantat un nuc sa iti taie tie firul de curent sau internet.
Iti da seama care a fost reactia celor de la firma de curent si firma de internet. Ce anume le-ai cerut sau ce anume le-ai spus?
Ca vecinul a plantat un nuc si ei sa vina sa taie nucul, sa-l fasoneze? Sa certe vecinul?

Cand chemi politia ai grija sa nu le faci jocul lor, sa nu spui prea multe, scurt si la obiect.
Nu te apuci de teme S.F. cu sicanari cu masina ca daca le spui ca de 10 ani va tot certati voi, nu o sa ii intereseze prea mult.

Eu am citit pe sarite, daca nu zicea colegul de nuc nici nu observam.
Scurt si la obiect.

#15
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Camere de supraveghere performante si in curtea ta si la strada ! Dilii de acest gen fac scandal pentru ca li se permite si pentru ca e greu de gasit dovezi si martori !
Ii spui si ca il faci vedeta pe retelele de socializare si il dai la ProTv ! Daca iese cu multe distribuiri , vine politia instant !

Edited by Alltrack, 07 June 2022 - 17:27.


#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 ovidiu21, on 07 iunie 2022 - 17:11, said:

Acum stau si ma gandesc, oare toate chestiile astea se intampla si in SUA, si ce urmari or fi acolo...politia, sau vin vecinii si se impusca intre ei...
Avem o tara superba, nimeni nu isi face treaba....
Sunt canale si emisiuni din america.
Acolo vecini sunt mult mai distanti. Casele sunt mai la departare, strazile mai late.
Dar si acolo sunt dastia care se sicaneaza cu tot felul de treburi.
Si ce crezi? Sunt emisuni pe youtube de rad de amandoua tabere.

Mai citesc subiectele astea si recunosc ca mai invat si eu din ele. Si eu am vecini ciudati pe strada. Pastrez relatiile cat mai rece, ca piatra aia tinuta la umbra.

Acum ani de zile, am vazut ca au vecini flori plantate pe strada, zic hai sa plantez si eu. Ce faine erau, ce frumoase. Si observ ca rupeau florile vecinilor de pe la poarta. Eu apucasem sa plantez. Am vazut o roata pe langa o floare, am vazut o alta floare scoasa.
Mi-am dat seama ca imi fac stres aiurea. Nu am mai plantat nimic, asfaltat si zona unde erau plantate florile.

Un alt vecin avea un pom fructifer, cred ca era deranjat de catre cei care mai luau poame ca s-a tot certat cu ei, gasea crengi pe jos cand venea de la serviciu.
Si intr-o vara a luat drujba si gata tentatia.

Am camera de supraveghere orientata spre poarta, mai observ cand vreun dobitoc arunca gunoaie pe strada, vreau sa stiu care prost este de vina.

Deci nu te gandi ca in alte orase treaba sta mai bine, doar ca, camerele de supraveghere ajuta.

Edited by -ARA-, 07 June 2022 - 17:37.


#17
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Reclamații cu dovezi.

#18
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Cazul cu copacul este 100% paranoia din partea inițiatorului.
Ai spus că este într-un oraș mare din vestul țării. Deci creste copacul in 10 ani și îți rupe firele și te lasă fără curent. Ce crezi că se întâmplă atunci? Vin aia care se ocupa de fire și le repara in câteva ore pe cheltuiala lor. Ori vecinul ăla este atât de prost, ori tu atât de speriat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate