Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vecini gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
io totusi as fi curios de niste poze, nu pot neam sa-mi inchipui cum iriga cineva de pleaca apa in curtile vecinilor.

#38
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

 marius.bunu, on 07 iunie 2022 - 09:18, said:


In locul tau as face un brau de beton suficient de adanc si de inalt incat sa scap de tembel for good.
Nu merita sa stai prin tribunale pentru asta....


Un brâu de beton... ușor de zis, cam greu de făcut.  Terenul este in pantă, am spus că diferența de nivel medie este de 20 cm dar la extremitate este de 40 cm sau chiar mai mult. Brâul de betun exista, are adâncime la nivelul meu de circa 50 cm, este soclul pe care se află gardul. Apa a penetrat și prin acel așa zis brâu, a erodat cimentul și crează mlaștină pe partea mea. Sigur pământul adus pentru înâlțare de vecin a fost afânat, nu l-au bătătorit bune lucratorii și au aparut canale de infiltrare la mine în curte. Fenomenul a aparut practic la sfârșitul verii trecute, am crezut că a fost un accident. Omul este total refractar la orice propunere de colaborare, nu vrea să facă rigolă de scurgere, pe motiv că apa curge... aste e... panta rhei... să-mi înalț și eu terenul....  Numai justiția ar fi soluția cu tembelii aceștia. Am accesat un avocat pentru consiliere, sunt programat zilele urmatoare. Vă voi informa. Mulțumesc @ sirgoofy pentru sugestia realistică în acest caz.

#39
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 slai, on 07 iunie 2022 - 17:56, said:

io totusi as fi curios de niste poze, nu pot neam sa-mi inchipui cum iriga cineva de pleaca apa in curtile vecinilor.
Nu cred ca poate sa iti puna poze.
Este identic ca la raised beds. Vecinul fiind mai sus toata apa se scurge la el. Fiind si pamant adus proaspat, aerisit, iti dai ca se scurge si mai repede la el.
Si apa aia se scurge pana ajunge la nivel, adica la el.

Eu urmaream un filmulet pe youtube de la un youtuber care detine firma, vinde seminte, ingrasaminte. Si povestea cum el uda doar sus si apa se scurge si uda si plantele de jos.

Cand am citit subiectul si cum a descris ca a adus pamant, am zis, gata, fix treaba asta se petrece.
Alta varianta inafara sa blocheze cumva apa aia nu are.

Sau sa sape pe langa gard, baga o teava cu gauri in ea, o conecteaza si capteaza apa de la suprafata si o duce in alta parte.
Cauta pe youtube "french drain" si vede cum tot asa, vecini de la care se scurgea apa, nu s-au inteles, si-au montat french drain si au scapat de probleme.

Este o teava PPR ingropata in pamanat cu ceva pietris pe langa ea.
Sau varianta cu sapat, bagat tabla si turnat beton. Sa balteasca la vecin la gard.

#40
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

 slai, on 07 iunie 2022 - 07:13, said:

Art 604 alineat 3 cod civil.

(1) Proprietarul fondului inferior nu poate împiedica în niciun fel curgerea firească a apelor provenite de pe fondul superior.
(2) Dacă această curgere cauzează prejudicii fondului inferior, proprietarul acestuia poate cere autorizarea justiţiei spre a face pe fondul său lucrările necesare schimbării direcţiei apelor, suportând toate cheltuielile ocazionate.
(3) La rândul său, proprietarul fondului superior este obligat să nu efectueze nicio lucrare de natură să agraveze situaţia fondului inferior.

Fals si neaplicabil. Am studiat articolul și se referă la apele curgătoare, nicidecum la inundațiile provocate de vecini. Ar insemna ca locatarul de la etajul 1 să accepte curgerea firească al inundațiilor provocate de cel de la etajul 2. Decât asemenea postări, mai bine renunță.

Edited by dingo31, 07 June 2022 - 20:52.


#41
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

 -ARA-, on 07 iunie 2022 - 19:33, said:

Nu cred ca poate sa iti puna poze.
Este identic ca la raised beds. Vecinul fiind mai sus toata apa se scurge la el. Fiind si pamant adus proaspat, aerisit, iti dai ca se scurge si mai repede la el.
Si apa aia se scurge pana ajunge la nivel, adica la el.

Eu urmaream un filmulet pe youtube de la un youtuber care detine firma, vinde seminte, ingrasaminte. Si povestea cum el uda doar sus si apa se scurge si uda si plantele de jos.

Cand am citit subiectul si cum a descris ca a adus pamant, am zis, gata, fix treaba asta se petrece.
Alta varianta inafara sa blocheze cumva apa aia nu are.

Sau sa sape pe langa gard, baga o teava cu gauri in ea, o conecteaza si capteaza apa de la suprafata si o duce in alta parte.
Cauta pe youtube "french drain" si vede cum tot asa, vecini de la care se scurgea apa, nu s-au inteles, si-au montat french drain si au scapat de probleme.

Este o teava PPR ingropata in pamanat cu ceva pietris pe langa ea.
Sau varianta cu sapat, bagat tabla si turnat beton. Sa balteasca la vecin la gard.

Atasez si poze, se vede ca pe partea inalta se afla si un scut de beton, dar ineficient pentru ca apa se scurge prin fisurile create la nivelul de jos.


[ https://i.postimg.cc/PNp505d7/20220608-093853.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/ctm9FNkB/20220605-095829.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Da, se vede cum balteste apa.
Problema pe care o observ este ca gradina se continua pe langa casa si asta ar insemna alte probleme.

La cum arata poza mai ai putin si apa aia o sa inceapa sa iti manance din pavaj, o sa se lase.

Cred ca inainte de toate ar trebui pus un cot la scurgerea de pe casa, cumperi o teava ppr de 3-4 metri si o duci catre canalizare sa reduci cat de cat apa din zona respectiva.
Apoi nu stiu ce trebuie facut acolo ca este mult prea multa apa. Daca intaresti gardul cu ceva beton hidroizolant o sa se duca spre casa, deci mai bine lasi sa curga pe acolo si faci cumva sant micut din beton, sa se duca apa.

Da, nu este o varianta ideala dar la cat de multa apa o sa ai beleaua asta si cand ploua torential, tot ce ploua pe petecul ala de iarba o sa treaca prin pamant.

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
...și surpriză!
consilierea va avea ca rezultat un zid de beton, adânc de 80 cm și înalt de 40, gros de cam 20 cm să poți pune ceva pe el!

#44
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Vine vara, seceta, apa va fi la mare preț în gradina.Mai ales daca ești prin sudul țării... Bănuiesc că nu uda iarna și toamna. Eu as face un canal discret, de 10-20 cm adâncime, înierbat, astfel încât să duc apa pe unde am nevoie.
Colac peste pupăză, te duci la vecin și îi spui direct sau indirect ce bine îți prinde apa plătită de el. Sa vezi atunci ce atent e, își face dig, uda in reprize sa intre apa în pământ...numai sa nu te mai vadă așa fericit. Bine că e apa curata și nu sunt dejecții...


#45
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

 stefan0011, on 18 iunie 2022 - 11:46, said:

Vine vara, seceta, apa va fi la mare preț în gradina.Mai ales daca ești prin sudul țării... Bănuiesc că nu uda iarna și toamna. Eu as face un canal discret, de 10-20 cm adâncime, înierbat, astfel încât să duc apa pe unde am nevoie.
Colac peste pupăză, te duci la vecin și îi spui direct sau indirect ce bine îți prinde apa plătită de el. Sa vezi atunci ce atent e, își face dig, uda in reprize sa intre apa în pământ...numai sa nu te mai vadă așa fericit. Bine că e apa curata și nu sunt dejecții...

Am luat deja legatura cu un avocat.
Nu am nevoie de apa lor si oricum o lucrare adiacenta presupune o cheltuiala poate mai mare si nesigură, pentru ca s-ar putea să schimbe tactica.

#46
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 dingo31, on 18 iunie 2022 - 15:17, said:

Am luat deja legatura cu un avocat.
Nu am nevoie de apa lor si oricum o lucrare adiacenta presupune o cheltuiala poate mai mare si nesigură, pentru ca s-ar putea să schimbe tactica.
Ce sa zic, succes! Daca o sa ne tii la curent, sunt si eu curios cum se va rezolva...
Daca ai ales calea razboiului, iti sugerez sa te indrepti si catre ISC cu o sesizare, apa balteste periculos de aproape de fundatia casei.

Edited by stefan0011, 20 June 2022 - 16:08.


#47
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

 stefan0011, on 20 iunie 2022 - 16:05, said:

Ce sa zic, succes! Daca o sa ne tii la curent, sunt si eu curios cum se va rezolva...
Daca ai ales calea razboiului, iti sugerez sa te indrepti si catre ISC cu o sesizare, apa balteste periculos de aproape de fundatia casei.

Deocamdata am convenit cu avocatul sa adresam o notificatie, iar in functie de reactia inundacilor stabilim daca mergem mai departe. Ca titlu informativ, onorariul pentru notificare a fost de 500 RON, pentru instanta probabil va fi 2000 ron sau mai mult, dar asta dureaza.

Ce este ISC?

#48
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Inspectoratul de stat in Constructii

Parerea mea e ca va fi greu procesul. Cine va constata stuatia? trebuie cineva avizat/autorizat. cum vei putea demonstra ca vecinuyl a inaltat curtea recent si nu a fost asa dintotdeauna, parca am vazut in poza ca era iarba dincolo de gard. Cel ce va trebui sa constate va trebui cumva sa l prinda in flagrant, altfel ar putea spune ca e apa de la tine acolo... etc  Ai discutat toate aspectele astea cu avocatul? Sper sa ne tii la curent cu rezolvarea. Asta daca nu il va speria notificarea.

Edited by stefan0011, 20 June 2022 - 22:02.


#49
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020
Situatia se complica cu avocatul. Am platit onorariul de 500 ron pentru notificatie, el era gata sa-mi ia de pe acum onorariul intreg pentru proces, nu s-ar fi jenat chiar daca mai devreme imi spunea ca la toamna vrea sa iasa la pensie.
Problema este ca nu stiu decat numele proprietarului, dar acesta este la munca in strainatate si vine rar acasa. Nu am habar cum o cheama pe nevasta lui iar prin urmare notificarea nu a putut fi predata.
Avocatul avea toate datele acestea, i-am spus ca nu stiu cum o cheama pe nevasta celui in cauza dar nu a comentat, a luat onorariul si acum ma trimite la postas, la primarie ori unde vrea el ca sa aflu cum se numeste femeia. Oficial,nici postasul sau un serviciu de-al primariei nu are obligatia sa-mi de-a aceste detalii.
Ori schimb avocatul cu unul mai competent decat cu ramolitul aflat in pragul pensionarii sau caut alta solutie, dar nu stiu ce
Aveti vreo solutie cum pot afla detaliile nevestei proprietarului? Cred ca prin iulie sau august s-ar intoarce pentru scurt timp, deci alti 500 ron pentru o alta notificare?

#50
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Pai daca vecinul e plecat în străinătate, cine uda gradina? Soția lui? Ud-o și tu pe ea! Cred că tre să chemi poliția, sa o legitimeze. Sau în actele de proprietate îți sunt trecuți vecinii. Daca avocatul nu a reușit să ți spună cum îi poți identifica, e zero, schimba-l.

#51
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

 stefan0011, on 28 iunie 2022 - 16:49, said:

Pai daca vecinul e plecat în străinătate, cine uda gradina? Soția lui? Ud-o și tu pe ea! Cred că tre să chemi poliția, sa o legitimeze. Sau în actele de proprietate îți sunt trecuți vecinii. Daca avocatul nu a reușit să ți spună cum îi poți identifica, e zero, schimba-l.

Cum sa ud vecina? Ma va da in judecata pentru agresiune iar asta presupune chiar fapte mai grave, stipulate in codul penal.
Avocatul e zero, asa este! Exista pe undeva vreo posibilitate de a reclama avocatii incompetenti, care percep onorariul si apoi se eschiveaza cu tot felul de scuze?
Ceva gen OPC aplicabil in domeniul juridic?
Adica platesti avocatul, apoi el vine si spune ca nu are ce sa faca din lipsa de informatii! Dar asta dupa ce-ti ia banii!

#52
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
Eu cred ca justitia romana NU iti va da dreptate. Incearca o solutie amiabila sau una care sa depinda numai de tine. Avocatii sunt, fomisti si abia asteapta entuziasti ca tine, gata sa-si cheltuiasca banii pentru niste orgolii. Nu mai arunca banii, foloseste-i ca sa construiesti ceva. Parere de pensionar.

#53
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 dingo31, on 28 iunie 2022 - 18:53, said:

Cum sa ud vecina? Ma va da in judecata pentru agresiune iar asta presupune chiar fapte mai grave, stipulate in codul penal.
Avocatul e zero, asa este! Exista pe undeva vreo posibilitate de a reclama avocatii incompetenti, care percep onorariul si apoi se eschiveaza cu tot felul de scuze?
Ceva gen OPC aplicabil in domeniul juridic?
Adica platesti avocatul, apoi el vine si spune ca nu are ce sa faca din lipsa de informatii! Dar asta dupa ce-ti ia banii!

Deci vecina iti face zile fripte?....interesant.
Pe avocat il poti da in judecata doar daca ai un contract cu el, in care sa se descrie exact ce trebuia sa faca pt tine. Banuiesc ca nici nu ti a dat vreo chitanta/bon ceva cand i ai dat banii. Si banii nu se dau inainte, cel putin nu toti.
In ce zona a tarii esti? La tine nu e seceta? Singurul motiv pt care as continua cu demersurile astea ar fi daca apa ar putea sa ti afecteze fundatia casei. Altfel nu te mai pune cu toti prostii, apa se va restrictiona curand, vor seca puturile...din motive de seceta. Atunci sa ii spui  vecinei sa mai ude.

#54
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Pe avocat il poti reclama la Baroul din care face parte (din judetul respectiv). Daca stii cum il cheama poti gasi aici detaliile despre el: https://www.ifep.ro/...wyersPanel.aspx

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate