Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Vecini gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 06.09.2008
Consultă un avocat care să-i trimită notificare oficială cu privire la situație, adică ce legi încalcă , i se dă o durata de remediere..... să înțeleagă că nu te joci.
Dacă nici așa nu rezolvă problema atunci instanța dpmdv.

Eu nu m-aș lăsa, dacă lași nesimțiții sa facă ce vrea mușchiul lor ajung și mai tupeiști !

Edited by sirgoofy, 07 June 2022 - 09:17.


#20
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

View Postlaffin, on 07 iunie 2022 - 09:08, said:

cat dai pe avocat, mai bine fa-ti tu pe latura cu el niste rigole sa preia apa si inchei discutia.

As vrea eu să fie așa simplu, dar el e căpos și refuză discuția sau orice colaborare.
Rigolele le-aș face eu dar nu pot intra la el în curte. Cred că nu este altă cale decât instanța.

#21
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Da ,corect, citeva rigole, o balta mica ,( sapi groapa ,pui folie trei pietre frumoase ,gata balta), o pompa cu baterie solara, liniste, o arteziana mica, curata praful din jur, e odihnitoare, trei pesti , doua rate(separat), o testoasa, papura trestie...si pina la urma vecinu o sa opreasca apa de ciuda ca iti face balta functionala....variante mai sint, dar uita de autoritati, ca daca nu intelege de vorba buna, te va macina toata viata, si sigur nu-ti doresti suparari zilnice toata viata.

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdingo31, on 07 iunie 2022 - 09:16, said:

As vrea eu să fie așa simplu, dar el e căpos și refuză discuția sau orice colaborare.
Rigolele le-aș face eu dar nu pot intra la el în curte. Cred că nu este altă cale decât instanța.

Consulta un avocat oricum , sa vezi ce sanse ai, ce lege incalca,etc
Si ce poti obtine,mai exact.

In locul tau as face un brau de beton suficient de adanc si de inalt incat sa scap de tembel for good.
Nu merita sa stai prin tribunale pentru asta.

Una e sa ai o relatie rece, dar neconflictuala cu vecinul, alta e sa va faceti dusmani pe viata.

Edited by marius.bunu, 07 June 2022 - 09:26.


#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 06.09.2008
Edit

Edited by sirgoofy, 07 June 2022 - 09:20.


#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdingo31, on 07 iunie 2022 - 08:44, said:

Inainte apa se infiltra uniform in pamânt pe toată suprafața, nu se aduna lânga gard. Cred că dacă ar face o rigolă de scurgere pentru surplusul de apa de la irigațiile sale în exces nu ar fi probleme.
Dar e capsoman și necooperant. Cum pot să-l oblig?
Un telefon la Garda de Mediu din judetul tau cred ca ar rezolva multe.
Daca nu are pile pe-acolo, si ei sesizeaza ca incalca vreo lege ce intra in competenta lor, ii vor tranti o amenda de va incepe vecinul tau sa vorbeasca singur.

Edited by Hider141, 07 June 2022 - 09:31.


#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmarius.bunu, on 07 iunie 2022 - 09:18, said:

Una e sa ai o relatie rece, dar neconflictuala cu vecinul, alta e sa va faceti dusmani pe viata.

Dar nu-i violează copiii, își cere doar dreptul de a nu avea pământul inundat. E o treabă de bun simț.

Am impresia că unii vedeți lucrurile conform deformat. Găsiți mai "practic" să vă rezolvați disputele prin orice alte mijloace decât prin cele legale și civilizate. Te adresezi judecătorului tomai pentru că:

View Postdingo31, on 07 iunie 2022 - 09:16, said:

el e căpos și refuză discuția sau orice colaborare.

Edited by SmurfK, 07 June 2022 - 09:49.


#26
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Sincer sa fiu are dreptate in cea ce scrie, marius.bunu, mai bine o relatie rece in loc sa te certi cu tampitul pentru orice. Poate doresti sa construiesti ceva, sa vezi ce te reclama si el.
Mai bine o relatie rece de va evitati sau salutati asa in scarba in loc sa va urati cum va vedeti pe strada.

Sapat pe langa gard, cautat metode de redirectionat apa aia.

Asa este in Romania, un nebun face o prostie si alti trebuie sa o corecteze. Tu o sa faci brau de beton pe langa el, probabil apa o sa se scurga la ceilalti vecini sau o sa balteasca la el la gard.
Poate or sa se ridice si ceilalti vecini.
In orase se ridica curtea sa se scurga apa la vecini in cartierele in care nu era canalizare trasa.

Cu vecini o sa ajungi la concluzia mea, cum auzi ca bate vecinul un cui, sa fii atent la cea ce face.

Am si eu pe la tara care se cearta pe garduri, acolo este discutie de gard de plasa si un vecin doreste sa monteze gard de blana, sa nu mai se vada prin el.
Automat un vecin nu o sa mai poata planta nimic pe langa gard ca are umbra.

Si la cat dureaza procesele, 3 ani de stres, ia de intreaba pe forum cum sa rezolvi tu problema.

#27
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am fost intr-o situatie similara cu a ta la una din proprietati.

S-a inaltat cu 15cm, toata apa ajungea la mine dupa gard. Nu m-am inteles cu el, desi ii spuneam dinainte ca o sa am eu probleme cu apa. Nu l-a interesat.

M-am inaltat 15+inca 15 peste ai lui, si s-a saturat de prostii, caci el nu mai are cum sa se inalte.

Da, ai calea justitiei. Dar cu 3 camioane de pamant rezolvi intr-un weekend, nu in 3 ani.

#28
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Similar, dupa ani de discutii cu un vecin care practic acoperise aproape toata curtea lui cu acoperisuri si ridicase terenul asa incat toata apa de ploaie de la el curgea direct la mine in curte, aducand si o gramada de gunoaie (depozita gunoiul langa gardul comun, unul vechi din scanduri), am facut gard de beton cu temelie serioasa. La prima ploaie injura si mergea cu cizme prin curte si aduna gunoiul cu grebla, din fata casei..
Acum vad ca si-a facut curatenie si niste santuri de scurgere

#29
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006

View PostSmurfK, on 07 iunie 2022 - 09:49, said:

Dar nu-i violează copiii, își cere doar dreptul de a nu avea pământul inundat. E o treabă de bun simț.

Am impresia că unii vedeți lucrurile conform deformat. Găsiți mai "practic" să vă rezolvați disputele prin orice alte mijloace decât prin cele legale și civilizate. Te adresezi judecătorului tomai pentru că:

Eu l-am sfatuit sa mearga la un avocat in prima instanta, sa vada ce sanse are si ce poate obtine.
Ce il obliga instanta pe vecin sa faca?
Ok, se conformeaza vecinul, apoi vinde, vine Tembel 2, uda si ala, o ia de la capat cu procesele?

Daca isi izoleaza frumos curtea, ii balteste aluia , se la vi.

Edited by marius.bunu, 07 June 2022 - 10:43.


#30
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Romania fascinanta !
Am cumparat si eu o propiete la tara . Vecinul avea scurgere de la porci pe terenul meu.
Am adus cca 20 basculante cu pamant. Dupa prima ploaie mai serioasa apa era de 30 cm in cocina.
S-a suparat si a taiat porcii si nu mai are de gand sa creasca altii.
Dar tot eu sunt cel rau.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
O fi un mic abuz de drept ?

Daca te inalti si tu 1 m cum e ?! Iti faci un deal in curte...

De unde e luat pamantul ala, are factura pe camion, material, transport ?!

#32
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Exista terenuri si gospodarii in panta, iar cei de la baza pantei nu au nici un temei sa se planga de apa care vine de pe versant, din curtile vecine. Dar fiecare isi poate face o lucrare prin care sa se protejeze de astfel de ape. "Cursul natural al apelor" nu se refera la apa pluviala sau la cea de irigatii, ci la rauri. Impotriva apelor accidentale fiecare isi poate construi ce dig sau gard doreste, ar fi chiar culmea sa nu-i dea voie cineva.

#33
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Mai bine citeste legea. Pe scurt, apa (de ploaie) de la tine din curte trebuie sa ramana la tine in curte (sau in canalizarea ta, evident). Nu ai voie sa aduci "basculante" si nu ai voie sa dirijezi apa catre curtea vecinului.
Daca e o panta naturala, trebuie sa o lasi ca atare, apa si-a facut un drum in ultimul milion de ani, cu siguranta. Daca tu vii si iti plasezi casa, porcul sau gunoiul fix pe acest drum, ai obligatia sa refaci cursul apei cumva, fix cum a fost inainte (bagi tevi, pompe, filtre, etc). Faptul ca tu iti betonezi curtea, evident ca la vecin va creste debitul de apa de ploaie,  deci e tot obligatia TA sa il reduci la cum a fost inainte. Evident ca la noi isi baga :- toata lumea in vecin

#34
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

View Postsirgoofy, on 07 iunie 2022 - 09:09, said:

Consultă un avocat care să-i trimită notificare oficială cu privire la situație, adică ce legi încalcă , i se dă o durata de remediere..... să înțeleagă că nu te joci.
Dacă nici așa nu rezolvă problema atunci instanța dpmdv.

Eu nu m-aș lăsa, dacă lași nesimțiții sa facă ce vrea mușchiul lor ajung și mai tupeiști !

Ai perfectă dreptate, asta este singura mea soluție.  
Am demarat căutarea unui avocat sau consiliere în prima fază.
Mulțumesc pentru sugestiile tale.

#35
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Doar sa ți cont ca avocatul "își da cu parerea" interpretând legea. Bine,   și instanta face la fel.

#36
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Solutia e sa-ti rezolvi problema. Problema: apa din irigatiile vecinului balteste la tine. Solutia: pune ceva in calea ei.
Sau... judecati-va, treaba voastra. Eu mi-am facut gardul singur, ca sa scap de un bou. Si am scapat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate