Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Datorii prea mari SRL

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postborn2lose, on 06 iunie 2022 - 19:42, said:

n-o sa accepte nicio banca asa garantii, dar presupunand ca ar accepta, te-ar obliga sa inchei si asigurari pentru ele. pt masini exista casco, computerul ala te pun sa-l asiguri la 100k, si asa mai departe, intelegi ideea. daca banca nu isi recupereaza integral banii (+dobanda), in absolut orice scenariu - nu primesti imprumutul.

View Postcosmin_235423, on 06 iunie 2022 - 19:44, said:

da. totul e asigurat.

Asta era raspunsul pe care-l cautam: pentru orice imprumut esti obligat sa oferi garantie pentru care, la randul lor, esti obligat sa platesti asigurare ca in orice caz posibil, banca sa poata recupera banii.
Nu stiam de faptul ca asigurarile sunt obligatorii. Deci inteleg ca, orice s-ar intampla, in cazul in care firma nu reuseste, toate datoriile pot fi oarecum recuperate si patronul nu este responsabil / dator sa aduca nimic din buzunarul lui.

#20
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 19:40, said:

Daca asigurarea nu-ti da bani (sa zicem ca a intrat un angajat cu masina in cladire si s-a daramat jumatate), ce se intampla?
daca asigurarea nu acopera paguba.
de obicei banca o sa ceara falimentul si lichidarea activelor firmei
si cam aici se termina.

insa din cauza asta banca nu crediteaza firmele la inceput de drum.
trebuie sa ai cativa ani de activitate si sa ai un business sanatos
caz in care nici sa nu merite sa faci prostii

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 18:15, said:

Sa zicem ca un SRL face multiple imprumuturi la banci ......si nu este generat suficient venit incat sa acopere ratele.
Ce se intampla mai departe?......
la modul general, creditorii cen insolventa firmei in instanta, este numit un administrator judiciar care va incerca sa redreseze firma. daca nu reuseste, se cere falimentul firmei, iar bunurile acesteia sunt valorificate si sumele obtinute sunt impartite creditorilor.

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 18:15, said:

Daca pe firma am cumparat o masina, iar acea masina a fost facuta dauna totala si data la fier vechi, ce mai ia banca?
in general firmele or sa conditioneze astfel de imprumuturi de existenta unei asigurari.

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 18:15, said:

Si cel mai important, patronul (sau actionarii) firmei sunt responsabili cu ceva?
in principiu asociatii raspund in limita capitalului social subscris.
mai poate raspunde administratorul firmei (care deseori este patron/asociat), in anumite conditii

in practica insa, bancile cer pentru astfel de imprumuturi garantii personale din partea asociatilor firmei, caz in care raspunderea acestora se extinde asupra bunurilor cu care au garantat.

#22
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 19:48, said:

inteleg ca, orice s-ar intampla, in cazul in care firma nu reuseste, toate datoriile pot fi oarecum recuperate si patronul nu este responsabil / dator sa aduca nimic din buzunarul lui.
in ce priverste contractele comerciale. da.

in ce priveste statul si anumite spete juridice, nu. te cauta si acasa pe persoana fizica.

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postericmario, on 06 iunie 2022 - 19:04, said:

Banca nu iese pe minus, orice împrumut ai face trebuie să-l garantezi cu ceva.
per total, nu! dar sint sute de cazuri individuale unde pierde!

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ca idee am încercat sa iau un leasing pentru o bicicleta si deși era ca valoare cât o mașină nici n-au vrut să aibă de lucru  cu așa ceva.așa că se cam uita ce faci cu banii și dacă ieși din tipar nu fac nicio afacere cu tine

#25
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 18:15, said:

Sa zicem ca un SRL face multiple imprumuturi la banci pentru extinderea afacerii, insa planurile nu merg conform planului si nu este generat suficient venit incat sa acopere ratele.
Ce se intampla mai departe?
Poti sa functionezi in continuare in incercarea de a mari suficient de mult afacerea incat sa platesti datoriile?
Sunt luate bunurile firmei de catre banca? Daca pe firma am cumparat o masina, iar acea masina a fost facuta dauna totala si data la fier vechi, ce mai ia banca?
Si cel mai important, patronul (sau actionarii) firmei sunt responsabili cu ceva? Daca firma mea ia imprumut insa nu poate sa-l plateasca, trebuie sa dau bani din buzunarul meu?
Stric despre a lua imprumut din banca si apoi sa nu-l mai platesti, din X motive, in general, daca nu exista bunuri, ca si administrator de firma, nu mai poti lua credit 5 ani. Nu stiu daca doar ce la aceeasi  banca, sau e general. Imi imaginez ca e general si apari in sistem.

Nu, nu mai poti functiona in continuare, caci o sa fii executat silit(firma) si o sa ai conturile blocate.

Ca sa-ti dau si idei de astfel de manevre, uite cum procedeaza "unii" in USA.

Se ia credit ipotecar, se da 25% avans, se da cladirea spre chirie. Se asteapta 3-4 ani, se cere reevaluare. Daca(in cele mai dese cazuri da) valoarea imobilului a crescut, plus faptul ca genereaza si profit, se mai primeste o suma de bani. In general acea suma e de 3-4x cat avansul. Se iau banii si declara faliment. Banca vinde cladirea, si "antreprenorul" ramane cu banii.

Se repeta cu cati veri ai.

Vorbim de banci, nu de anaf.

#26
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 18:31, said:


Deocamdata nu am firma, nici contabil. Am cateva idei de oportunitati pentru afaceri, insa toate au un grad destul de mare atat de risc cat si de investit. Vreau sa incerc sa-mi dau seama cu ce se mananca imprumuturile pe firma si datele tehnice legale inainte sa ma bag in ceva ce s-ar putea sa-mi afecteze restul vietii daca nu merge conform planului.

Tu crezi ca banca "e cretina" sa iti dea 100k euro la un SRL nou infiintat cu capital social de 200 lei??? O sa descoperi ca trebuie sa aduci 150% sau mai mult "colateral" pentru creditele alea.

Asta este o alta idee geniala pe langa cea cu masinile dauna totala? :-)

In principiu Administratorul firmei raspunde in limita capitalului social, dar daca a administrat firma in mod fraudulos, a delapidat-o (adica a achizitionat chestii in interes personal, a utilizat activele in interes propriu, etc) poate fi tras la raspundere cu patrimoniul propriu.

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 19:48, said:

Deci inteleg ca, orice s-ar intampla, in cazul in care firma nu reuseste, toate datoriile pot fi oarecum recuperate si patronul nu este responsabil / dator sa aduca nimic din buzunarul lui.

... dah, logic!

Banca nu se asociaza cu tine in business ca sa fie parte la pierderi/beneficii. Ea iti ofera niste bani pe care ii vrea inapoi cu dobanda. Riscurile trebuie sa fie minime si tu, ca un adevarat antreprenor, iti asumi pierderile.

La fel ca la un credit ipotecar: daca ai luat 100k euro pentru un apartament, ulterior cade piata imobiliara si pierzi apartamentul cu 50k euro => banca se va indrepta impotriva ta pentru diferenta ramasa. Ea nu e firma de inchirieri/vanzari imobiliare; e vina ta ca nu ti-ai respectat scadentarul si diferenta de recuperat se rasfrange asupra ta.

#27
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostXman_ghio, on 06 iunie 2022 - 22:12, said:

Tu crezi ca banca "e cretina" sa iti dea 100k euro la un SRL nou infiintat cu capital social de 200 lei??? O sa descoperi ca trebuie sa aduci 150% sau mai mult "colateral" pentru creditele alea.

Asta este o alta idee geniala pe langa cea cu masinile dauna totala? :-)

Mult misto ieftin aveti in voi, ce-ar fi sa citesti si restul reply-urilor inainte sa lasi comentarii in bataie de joc?

#28
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Mi-am adus aminte ceva mai tarziu, dupa ce-am postat ieri. Ai idee cate acte semnezi/produci pentru un leasing? Asa pe scurt:
– bilantul contabil si dovada depunerii acestuia;
– balanta de verificare la decembrie, cu un an in urma;
– balanta cea mai recenta;
– formular de solicitare finantare – necesar sa fie completat, semnat si stampilat de catre client;
– formular de Acord CRC – de asemenea, completat, semnat si stampilat;
– cartea de identitate a persoanei care va semna contractul de leasing;
– copie CUI;
– copie CIF (in scopuri de TVA)
– copie dupa actul constitutiv al societatii finantate;
– situatia ratelor de leasing/credit, in sold atunci cand s-a facut ultima balanta;
– Hotarare AGA/Decizie Asociat Unic – (in original);
– fisa specimenelor de semnaturi ale celor autorizati sa reprezinte societatea.
Pe langa astea mai semnezi si nu stiu cate bilete la ordin avalizate de banca. Orice masina in leasing are CASCO, asa ca la dauna totala esti asigurat. Cat despre imprumuturi, incearca sa iei un credit zilele astea. Vor fi bucurosi sa-ti dea, vei deveni sclavul bancilor! De curiozitate, stii ce dobanzi sunt acum?

Edited by lucianburjuiul, 07 June 2022 - 06:50.


#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 18:15, said:

Ce se intampla mai departe?

Intră în procedura de insolvență. Asta se declanșează în momentul în care o firmă nu își mai poate plăti datoriile. Asta înseamnă cam ce zici tu, o perioadă în care firma încearcă să prioritizeze cheltuielile, firmele către ai datorii, bănci, instituții, etc, poți stabili cu ele o reestructurare a datoriilor, dacă există posibilitatea ca tu să le plătești.
Dacă se constată că nu ai, parctic, posibilitatea să le plătești, atunci poți intra în faliment și respectiv lichidare, unde se iau toate bunurile societății și încearcă a fi valorificate.

Băncile n-o să-ți dea împrumuturi atât de mari, încât să intri în faliment. Dacă afacerea ta are un grad atât de mare de risc, nu-ți prea dau nici 10 lei împrumut.

Există răspunderea ta personală, dacă comiți o infracțiune. De exemplu, poate te gândești să iei împrumutir pe firmă, banii ăia să-i folosești în interes propriu, iar firma s-o lași să se ducă în faliment. Treaba asta se numește delapidare, și este infracțiune.
Așa, nu prea poți fi tras la răspundere că ți-ai administrat prost afacerea, cât timp intențiile tale au fost bune.

Edited by SmurfK, 07 June 2022 - 07:11.


#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Venitul nu acopera ratele. Cashul acopera ratele.

View Postericmario, on 06 iunie 2022 - 18:25, said:

De ce nu-ți întrebi contabilul?

Muahahaaaaaa. E un banc ?

Cel mai bun lucru e sa faci niste cursuri de finante mai intaii, ceva pt antreprenori.
In rest e treaba bancilor sa se acopere, vei raspunde personal. Casca ochii la contractele de imprumut si vei vedea.

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgoldieczr, on 06 iunie 2022 - 19:48, said:


Nu stiam de faptul ca asigurarile sunt obligatorii.
Dacă tu, persoană fizică, cumperi o mașină nouă în rate, pe toată durata desfășurării creditului vei fi obligat să ai full casco.
Crezi că pentru firme e altfel?
Sau de ce crezi că și-ar asuma banca astfel de riscuri?
Și mai e o chestie, asigurarea o vei încheia cu asiguratorul agreat de bancă, nu cu cine vrei tu.
De exemplu faci credit auto la BCR, asigurarea o vei avea la BCR Asigurări, samd.

View Postvictor29cr, on 06 iunie 2022 - 21:38, said:

Stric despre a lua imprumut din banca si apoi sa nu-l mai platesti, din X motive, in general, daca nu exista bunuri, ca si administrator de firma, nu mai poti lua credit 5 ani. Nu stiu daca doar ce la aceeasi  banca, sau e general. Imi imaginez ca e general si apari in sistem.

Se numește Birou de Credit.

#32
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postericmario, on 07 iunie 2022 - 18:26, said:

Dacă tu, persoană fizică, cumperi o mașină nouă în rate, pe toată durata desfășurării creditului vei fi obligat să ai full casco.
Crezi că pentru firme e altfel?

Niciodata n-am avut credite la banca, nu suport ideea de datorii, de aia nici nu prea am avut idee de asigurari / casco obligatorii, insa pentru firme este alta poveste.

Edited by goldieczr, 07 June 2022 - 18:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate