Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Ați instalat circuite de 20V - 24V în locuințã?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 21.08.2008
Panourile de curent moderne permit inserarea unor module transformator care furnizeazã o tensiune de ieșire scãzutã, în jurul valorii de 20 de volți, având ca tensiune primarã tensiunea de 230 de volți.

Un astfel de modul este și cel arãtat în poza ce acompaniazã aceastã postare.

Ați experimentat construirea unor circuite speciale alimentate de acest fel de transformatoare?

Ați folosit aceste circuite pentru alimentarea unor instrumente de iluminat LED (becuri economice, benzi LED etc.)?

Ați instalat prize USB (Type A și Type C) pe acest tip de circuite?

Ați reușit sã alimentați diverse unelte care lucreazã la tensiuni joase în acest circuit?

Dar telefoane mobile și laptopuri?

.

Attached Files



#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Ala din poza e pentru sonerie.  Ai vazut ce putere are ? Ce telefoane si mai ales laptopuri vrei sa "alimentezi" de la ala ? BIne, se incarca in 3 zile, teoretic ar merge ...

Iar becuri LED vor merge vreo 2 - 3 si atat.

Sunt utilizate in mediile unde peicolul de electrocutare e foarte mare, nu asa ca sunt "moderne", de fapt doar forma este moderna, nimic nou sub soare.

#3
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Multe lucruri vrei sa faci  cu un transformator de sonerie .  Vrei sa afli ceva anume sau intrebi in general la ce e bun un transformator ?
Intre noi fie vorba si panourile mai putin moderne permiteau inserarea unor transformatoare .

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Dacă vrei să experimentezi, cumpără transformatorul ăsta:
https://www.triticom...w-230-vac-2x12v
Este cu doar 70 de lei mai scump dar asigură 2x12V la 8,33A.
Dar să știi că vei avea randament mai mic decât alimentarea la 230V din cauza pierderilor în transformator.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
am mai auzit idei trasnite, dar a lui initiator e noua.

#6
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
cei care avem sisteme solare avem circuite de curent continuu de acest gen,personal n-am decat 320vdc si 220v ac, dar sunt unii care au acumulator pe 24v sau 48v si au circuite pe tensiunea respectiva.

#7
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ce sa experimenteze cu toroidalul? Audio?

 stdalionutpwr, on 06 iunie 2022 - 18:38, said:

cei care avem sisteme solare avem circuite de curent continuu de acest gen,personal n-am decat 320vdc si 220v ac, dar sunt unii care au acumulator pe 24v sau 48v si au circuite pe tensiunea respectiva.
Ce faci cu circuitul de 320vdc?

#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 slai, on 06 iunie 2022 - 18:36, said:

am mai auzit idei trasnite, dar a lui initiator e noua.
Nu-i nouă!
Acum 11 ani, aici: https://forum.softpe...0v-in-casa-mea/, Gigismunt propunea alimentarea casei cu 20 de acumulatori de 12V 66Ah legați în serie.

 Peerless, on 06 iunie 2022 - 18:45, said:

Ce sa experimenteze cu toroidalul? Audio?
„Toroidalul” este tot un transformator și nu este destinat doar montajelor Audio.

Edited by Mircel, 06 June 2022 - 18:52.


#9
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
O fi ajuns cu lectura la zi? https://www.energy.g...-ac-vs-dc-power

 Mircel, on 06 iunie 2022 - 18:48, said:

„Toroidalul” este tot un transformator și nu este destinat doar montajelor Audio.

Da-mi un exemplu de aparat din 2022 care mai contine transformator toroidal cu primar de 230 si secundar de 24 cu priza la mijloc...

#10
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Acum curentul continuu poate fi transformat la fel ca cel alternativ cu ajutorul electronicii, curentul alternativ fiind tinut in interirul cutiei numita convertizor sau invertor, si nu mai radiaza campuri ELF in mediul inconjurator.

In cazul in care curentul alternativ circula prin conductoare lungi acestea functineaza ca antena si radiaza o parte din energia electromagnetica in spatiul inconjurator.

Pe vremuri se foloseau tuburi pantzer din otel care ecranau aceste campuri, acum nu se mai folosesc, pe semne ca bunicii erau mai grijulii cu sanatatea lor.
Curentul continuu genereaza un camp magnetic static asemnator campului magentic terestru sau al unui magnet.

#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 21.08.2008

 stdalionutpwr, on 06 iunie 2022 - 18:38, said:

cei care avem sisteme solare avem circuite de curent continuu de acest gen,personal n-am decat 320vdc si 220v ac, dar sunt unii care au acumulator pe 24v sau 48v si au circuite pe tensiunea respectiva.

@Viorelsolar este cel care avea o idee similară acum 11 ani:

Quote

Eu te sfătuiesc să te gândești la un circuit suplimentar de max. 48V cc,cu care cochetez și eu când voi construi noua mea casă Posted Image ,care poate fi folosit pentru iluminatul casei cu becuri economice sau led,cele care folosesc direct aceast curent continuu,eventual cu niște regulatoare step down foarte eficiente care se folosesc inclusiv pentru panourile fotovoltaice poți avea orice tensiune dorești dar sub 48V cc unde ai nevoie spre exemplu să zicem 18-19V cc pentru alimentarea unui laptop sau monitor tv,sau sunt compresoare de frigider care au motoare pentru cc 12-48V dacă vrei să convertești un frigider cu un astfel de compresor .Această tensiune de 48-52V cc. furnizată de 4 acumulatori de 12V înseriați este la limita periculozității pentru om,deci nu văd nici un sens să folosești o tensiune DC mai mare,pentru că nici nu văd cosumatori cu alimentare în comutație care să depășească această tensiune,iar ideea este bună pentru că economisești ceva curent din eficiența unui sistem de stocare în acumulatori,fără să mai convertești tensiunea DC-48V în 220V~ prin invertorul de curent care deja are destule pierderi,fiind el însuși un consumator,care poate consuma chiar 30% din ceea ce poate converti în CA,dacă este un invertor sinus modificat chinezesc ieftin.

Cred că mai am mult de citit Posted Image
.

Edited by Koal, 06 June 2022 - 19:22.


#12
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Pe unde zici ca trageau bunicii tuburi pantzer metalice ca sa nu-i radieze alternativu'?

#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 21.08.2008
@Peerless

Instalațiile electrice erau îngropate în tencuială în interiorul unor tubermane cu peliculă ecranată, acelea erau tuburile Panzer.

Cred că și acum există echipamente similare.

.

#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Peerless, on 06 iunie 2022 - 19:22, said:

Pe unde zici ca trageau bunicii tuburi pantzer metalice ca sa nu-i radieze alternativu'?

Divagăm de la subiect...
Până în anii '60-'65 cablurile electrice treceau prin tuburi metalice spiralate ca ăsta: https://www.hornbach...n-pvc/10301743/
Ulterior au fost înlocuite cu tuburi Bergman.
În zilele noastre s-a revenit la Copex și metalice și din plastic.
(Copex înseamnă oare „spiralat”?)

Attached Files


Edited by Mircel, 06 June 2022 - 19:45.


#15
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Au fost metalice pentru ca se produceau mai ieftin decat cele din pvc pe vremea aia nu pentru ca se dorea ecranarea traseelor de ac.
Revenind, pare cea mai stupida idee sa faci traseu de cc prin casa dar daca tot se insista ganditi-va la usb power delivery.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 27.10.2007
pe unde puteau ...
Spoiler

 Peerless, on 06 iunie 2022 - 19:22, said:

Pe unde zici ca trageau bunicii tuburi pantzer metalice ca sa nu-i radieze alternativu'?

par si destul de rezistente. astea din poza au rezistat bombardamentelor..

 Peerless, on 06 iunie 2022 - 19:50, said:

Au fost metalice pentru ca se produceau mai ieftin decat cele din pvc pe vremea aia nu pentru ca se dorea ecranarea traseelor de ac.
Revenind, pare cea mai stupida idee sa faci traseu de cc prin casa dar daca tot se insista ganditi-va la usb power delivery.


#17
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Mare noroc! Pot fi refolosite... Cred ca-s rusesti, nu?

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 21.08.2008

 Peerless, on 06 iunie 2022 - 19:50, said:

...dar daca tot se insista ganditi-va la usb power delivery.

Asta menționez și eu în postarea inițială.
Circuitul de curent direct poate fi folosit de diverse echipamente electronice care pot ajusta voltajul la necesarul diverselor aparate, iar USB Power Delivery este interfața prin care acestea pot fi alimentate.

Iar unii colegi de forum cu suficiente cunoștințe de electronică deja au implementat genul acesta de circuite.
.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate