Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Interviu tehnic internship

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salut, am obtinut un interviu pentru un internship in java development(aplicatii enterprise in mare) .
Din punct de vedere tehnic sunt destul de bine pregatit, insa as vrea cateva sfaturi in ceea ce priveste impresia lasata  la interviu.
Poate imi puteti da ceva tehnici psihologice prin care poti impresiona angajatorul sau alte tehnici de a te face vazut bine in ochii lui.Vreau raspunsuri punctuale. Salut!

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Vii la timp.
Te-mbraci normal.
Ai bunul simt la tine.
Esti sincer. Daca nu stii zi-le direct ca nu stii vreo tehnologie.
Daca zici ca faci ceva, faci.
Vorbesti cu aia, nu stai posac/anxios. Poate faci si o gluma (DOAR UNA!).

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu exista o reteta. Depinde de persoana care iti ia interviul. Te comporti normal.

#4
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Trebuie sa vorbesti continuu, nu sa iti traga cuvintele

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De ce te-ai baga la internship din moment ce sunt slujbe platite?

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
Sa nu minti. Sa nu spuii ca esti destul de bine pregatit.
De asta esti la interviu, sa se stabileasca in ce masura esti pregatit pentru noul serviciu.
In urma intreviului angajatorul trebuie sa ramana cu certitudini nu cu impresii.

 Friskey, on 06 iunie 2022 - 16:57, said:

De ce te-ai baga la internship din moment ce sunt slujbe platite?
un raspuns probabil este "de impresie"
"stiu" niste mentori care au avut "internship" si acum isi permit sa ceara sume considerabile de bani

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Iti spun eu o parte a unei retete de succes mai ales la inceput, pune tu intrebari sa vada aia ca iti merge mintea ca au cu ce sa lucreze chiar daca nu stii destula java sau ce-o mai fi. Intreaba referitor la cerinta lor daca e ceva tehnic, nu te grabi sa raspunzi cum iti trece tie prin cap la prima strigare, cauta clarificari. Intreaba despre echipa, cati sunt, cum isi impart treaba, pe ce lucreaza, ce posibilitati de cariera ai acolo, etc. Am intervievat ceva oameni la un moment dat, eu si nici managerii aia mari pe langa care am mai invatat una alta NU au dat feedback pozitiv unuia care nu a intrebat nimic interesant la interviu.... aah si nici vreo unuia care a zis ca cauta pe google.

Edited by MarianG, 06 June 2022 - 17:27.
fara glume


#8
Aker

Aker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.03.2007
Din experienta mea , atat in tara cat si afara depinde cine va fi in componenta comisiei . Cei de la HR urmaresc sa vada ce fel de persoana esti , daca te poti integra intr-un colectiv , ce fel de caracter esti , daca esti potrivit pentru politica firmei .
Cei din structura tehnica o sa urmaresca mai mult partea de cunostinte si daca corespunzi pentru job .
Chiar daca esti lipsit de experienta vor sa vada o persoana cu initiativa , sociabila si care vrea mai mult de la firma decat sa treaca timpul si sa ia niste bani .
Si ca ori ce firma romaneasca , mai ales ca esti si incepator vor profita de asta la salarizare :)) .

#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Tehnicile psihologice trebuie să aibă și susținere biologică. Adică se poate interveni cu suplimente /nootropice.
Nu detaliez aici, dar poți lăsa un pm.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai, omul se baga la un biet internship si nu e platit (sau e?). Daca nu e bata si nu pare vreun ciudat, il accepta ca n-au nimic de pierdut ca nici macar nu il platesc si nici cu contract de munca nu e, e voluntar/practica.
In timpul internshipului se lamuresc ei de ce ii poate pielea si apoi iau decizia finala daca il angajeaza sau nu.
Si nu, nu exista tehnici psihologice sa ii determini tu pe ei sa te accepte ca nu faci tu NLP cu ei pe acolo. Esti serios si raspunzi la ce te intreaba si le pui tu intrebari doar daca ai. Daca n-ai, lasi asa si nu nascocesti intrebari pentru ca vei fi penibil si oricum nu esti tu la masura aia. Pe viitor faci nazuri.
Eu sunt impotriva internshipurilor daca nu sunt platite pentru ca sunt o forma de sclavie. Mai ales in IT unde daca stii cat de cat ceva esti ca si angajat oriunde in alta parte cu salariu.

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Friskey, on 06 iunie 2022 - 16:57, said:

De ce te-ai baga la internship din moment ce sunt slujbe platite?
Pentru ca internship-ul este obligatoriu sa fie platit (prin lege, de ani de zile). Asta asa, ca idee.

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
In primul rand sa nu umfli CV-ul exagerat si sa stii sa dai detalii despre tehnologiile pe care le-ai pus in CV cum ca le-ai stapani. Nu trece cursuri prin care ai trecut si nu s-a prins nimic de tine.
Din pacate se minte crunt in CV-uri iar HR-ul este cvasi-inexistent, doar niste pustoaice fara pregatire psihologica.
Daca nu stii sa raspunzi, raspunde cu "nu stiu". Privirea cu ochii mari, holbati, nu face decat sa irite intervievatorul.
Important este ce stii, care iti sunt punctele forte. Oricum nu ai cum sa stii tot sau foarte mult si foarte bine.
Nu e amuzant sa ai oameni la interviu cu CV de L2/L3 si care nu se califica nici macar pt L1.

Edited by sonnydellmarco, 06 June 2022 - 20:58.


#13
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
1.Sa fi punctual (iti iei o marja de 1 h de ora stabilita)
2.Sa fi imbacat decent
3.Sa te aranjezi  (tunzi ,barbieresti,tai unghiile )
4.Telefonul pe mut cand ai interviul
5.Sa astepti sa puna intrabrea sa raspunzi dupa,sa nu vorbesti peste,nici sa traga interlocutorul de tine.
6.Sa privesti persoana in ochi
7.Sa dormi bine cu o seara inainte
8.Sa fi sincer in cv ,sa spui cum vezi colaborarea pe termen lung cu firma,cu ce ai putea sa aduci tu valoare
9.Documenteaza te putin despre firma la care mergi
9.Fa-ti un discurs de acasa ,sa nu te balbai

#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
6. Cu mulți ani în urmă am făcut greșeala să privesc cam insistent la balcoanele celei care făcea interviul - probabil prea multă băutură în ultimele luni Posted Image
90% din cauza asta nu am fost acceptat.
11. Fără greșeli în CV - gen să fi în loc de să fii

Edited by NelsonMandela, 07 June 2022 - 10:21.


#15
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012

 helen76, on 07 iunie 2022 - 09:55, said:

9.Fa-ti un discurs de acasa ,sa nu te balbai
Dacă cineva nu își cunoaște punctele forte și vine cu discursuri prefabricate, are deja o problemă.
Mai bine lucrează freelancer de acasă.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
o tot dați cu „să fii punctual”, „să fii îmbrăcat...”
e IT, dacă interviul nu-i on-line, mai bine aplică la altcineva!

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Sa nu fii pampalau mare. Poti avea emotii, oricine poate avea, nu e asta problema. Dar sa nu fii inchis in tine, sa se chinuie sa-ti ia raspunsuri.
Daca nu esti vreun mare geniu, incat sa nu conteze decat asta, pentru ei conteaza mult si daca te integrezi in colectivul lor. Chiar daca poate se lucreaza de acasa, trebuie sa fii si in stare sa comunici cu ceilalti, sa poti colabora, sa nu-ti fie frica sa pui intrebari sau sa ridici probleme.

In rest, sa fii la timp la interviu, placut ochiului, cred ca se subinteleg.

Edited by bai3tzash, 07 June 2022 - 12:40.


#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

 gushpi, on 07 iunie 2022 - 12:33, said:

o tot dați cu „să fii punctual”, „să fii îmbrăcat...”
e IT, dacă interviul nu-i on-line, mai bine aplică la altcineva!
Si internship-ul sa fie remote ce dracu ....


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate