Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Pridere pe perete a riflajelor / riglelor din PAL

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007
Salut!

Vreau sa pun pe o portiune de perete cateva riflaje / rigle din PAL. Am vazut ca mesterii obisnuiesc sa prinda riglele pe o placa de PAL si apoi tot ansamblul sa-l prinda de perete. Eu as vrea sa prind fiecare rigla separat pe perete. Cea mai simpla metoda de prindere, ar fi sa le lipesc pe perete. Dar apoi m-am gandit ca probabil voi mai vrea sa zugravesc din cand in cand si n-as vrea sa-mi fac viata grea dand cu pensula printre rigle.

Aveti vreo sugestie cum sa prind individual fiecare rigla si sa le pot demonta/monta inapoi usor la nevoie ?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,318
  • Înscris: 01.12.2001
Din ce e peretele?
În funcție de răspuns alegi diblul necesar. (Sau chiar fără dibluri).

#3
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007
Peretele e din BCA si e gletuit. Gauri pot sa dau pentru dibluri, dar ce suruburi folosesc? Stiu de suruburile demontabile pentru mobila cum sunt acesta:
https://www.bricodep...bil-mobila.html

La aceste suruburi partea care s-ar baga in diblu e destul de scurta (banuiesc ca vreo 15 mm). Ar fi suficient sa prinda bine sau imi va trage diblul afara din perete la un moment dat ?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am așa la mansardă, dar habar n-am cum le-a prins. Doar că la mine sunt prinse de tavan (rigips), nu perete.

Attached Files


Edited by george_alexandru, 06 June 2022 - 14:01.


#5
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Poti folosi un cadru metalic pe care sa prinzi riflajul si apoi tot asamblul urcat pe perete.
Eu asa am facut si se vede belea.

#6
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 doi_calatori, on 06 iunie 2022 - 15:05, said:

Poti folosi un cadru metalic pe care sa prinzi riflajul si apoi tot asamblul urcat pe perete.
Eu asa am facut si se vede belea.
Multumesc pentru sugestie, dar am nevoie de o solutie sa prind riglele simplu pe perete. Nu stiu daca exista surub demontabil de mobila, dar pentru prindere in perete. N-am gasit sau nu stiu cum sa-l caut.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Prinzi pe sistem ,,agățătoare ", pe șipci, și cu șurub pentru diblu care este îndoit în capul opus la 90°, băgat în perete.

Asta pentru că vrei montat/demontat rapid.

#8
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 crisstonne, on 06 iunie 2022 - 16:58, said:

Prinzi pe sistem ,,agățătoare ", pe șipci, și cu șurub pentru diblu care este îndoit în capul opus la 90°, băgat în perete.
Daca te referi la suruburile L (cum ar fi acestea: https://www.leroymer...set-8-buc/42315) imi imaginez cum le-as putea agata, dar nu prea ar mai fi fixe pe perete. Eu am nevoie sa fie bine fixate pe perete, mai ales ca de partea dreapta de la ultima rigla se lovesc usile culisante de la dressing.

Sa fie mai clar ce vreau sa fac, am atasat 3 poze. Am acolo mai multe placi de PAL, suprapuse cate 3 cu scopul de a opri usa de la dressing. Nu prea sunt estetice acele placi de PAL pentru ca nu sunt aliniate si sunt prinse cu suruburi care sunt la vedere. Acele placi de PAL as vrea sa le inlocuiesc cu niste rigle care sa dea un aspect mai placut si ordonat.

Attached Files



#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Alea de le ai, dacă erau bine aliniate, și găurile erau date simetric, apoi acoperite cu căpăcele de plastic, erau giugiuc extra.

Acum, cum să transfer informația din capul meu, în capul tău, nu știu!

Am înțeles, vrei rigle paralele, arată mai estetic, zici tu, nu te contrazic.

Apoi, ai înțeles și tu, parțial, despre acele șuruburi tip ,,L ".

Ei, pe lemn trebuie să prinzi niște bride mici, apoi duci riglele de lemn aproape, agățătorile apropiate de ,,L ", le bagi pe poziție, apoi tragi de ele, le lași în jos, ca și cum pui agățătoarea unei geci într-un cuier, doar că trebuie să fie ,,fest ", să nu joace.

Se poate face, dar nu știu dacă poți tu  :habarnam:
Lucrarea actuală este făcută de tine?

Attached Files


Edited by crisstonne, 06 June 2022 - 21:42.


#10
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Poți încerca cu prezon ca pentru suportul chiuvetei de baie:

https://www.dedeman....5/m50/p/1007181

Când ai nevoie să dai jos, desfiletezi piulița.
Dacă e prea lung, tai din porțiunea cu filet M6.

#11
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 crisstonne, on 06 iunie 2022 - 21:37, said:

Se poate face, dar nu știu dacă poți tu  Posted Image
Lucrarea actuală este făcută de tine?
Lucrarea actuala e facuta de mine, dar nu ma intreba ce a fost in capul meu atunci. In ziua in care au montat usile culisante, eu am demontat usile cu balamale de la dulapul care e in spatele usilor culisante. In acea zi am fugit cu usile vechi la un depozit de PAL si mi le-au debitat pe loc la dimensiunea ceruta, iar eu le-am prins cumva pe perete (voi afla cum le-am prins cand le demontez Posted Image ). Intentia era sa existe acolo un opritor pentru usi pana stabilim cere e solutia finala. Ei, au trecut mai bine de 10 ani si tot acolo sunt.

Sugestia cu suruburi "L" si agatatori nu stu daca e cea mai buna optiune pentru ca ideal ar fi sa ajunga riglele pana la tavan. Ca sa le pot lasa in jos sa fie agatate, ma gandesc ca trebuie sa las sus un spatiu de 1-2 cm. Totusi, sugestia ta cu suruburile "L" mi-a dat o idee. Eu initial m-am gandit la acele suruburi demontabile pentru mobila, dar mi-am dat seama ca as putea combina cama excentrica impreuna cu surub normal pe care sa-l infiletez in diblul de plastic din perete. Asa pot sa debitez lungimea riglelor sa fie de la podea pana la tavan, iar strangerea o fac din lateral. Apoi pot acoperi cu capacele sau discuri dintr-alea autoadezive.
https://www.feroshop...-lucios-minifix

#12
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 kuki403, on 06 iunie 2022 - 12:32, said:

Peretele e din BCA si e gletuit. Gauri pot sa dau pentru dibluri, dar ce suruburi folosesc? Stiu de suruburile demontabile pentru mobila cum sunt acesta:
https://www.bricodep...bil-mobila.html

La aceste suruburi partea care s-ar baga in diblu e destul de scurta (banuiesc ca vreo 15 mm). Ar fi suficient sa prinda bine sau imi va trage diblul afara din perete la un moment dat ?

Vezi ca sunt demontabili cu filet metric, bagi conexpand cartuș în perete si in conexpand infiletezi un demontabil.

Găsești la mathaus demontabili cu filet M6

Conexpand cartus(vezi ca au altă denumire la ei) găsești la hornbach
Nu stiu cum sa pun linkuri cu telefonul.

Edited by omuspan, 07 June 2022 - 12:31.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

 omuspan, on 07 iunie 2022 - 12:24, said:

Nu stiu cum sa pun linkuri cu telefonul.

Fă o captură de ecran cu poza obiectului, apoi o postezi aici.

#14
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
pentru exemplificare, demontabil
https://www.idealfer...l-41-34-mm-3761
conexpand cartus, diblu metalica sau piulita expandabila, cate bordeie atatea denumiri
https://www.dedeman....50-mm/p/7012997

Pentru montajul cu demontabili ai nevoie de precizie asa ca recomand un sablon pentru gaurire in perete si in lemn, sa iasa lemnele la aceiasi inaltime, perfect verticale, distanta dintre lemne, etc. Sablonul sa fie din lemn sa fie rigid, nu carton sau altceva asemanator. De precizia sablonului depinde precizia montajului. Ai grija ca in bca gaurile ies prea mari, sa gauresti la viteza mica sau chiar fara percutie intrucat conexpandurile cartus nu se expandeaza prea mult, sa intre fortat in perete. Gaurile sa fie atat de adanci incat diblurile sa fie maxim un mm sub fata peretelui pentru ca demontabili au filet pe maxim 5 mm lungime si conexpandurile cartus odata fixate nu le mai poti scoate. Insurubezi un demontabil sau un surub in conexpand sa verifici adancimea gauri, surubul nu-l infileta prea mult sa nu ajunga la pastila din conexpand. Ca sa le fixezi in perete bati cu un dorn in centrul conexpandului sa lovesti pastila care expandeaza conexpandul. Sa nu dai semne pe pereti si pe urma sa gauresti, dai gauri prin sablon. Dupa prima gaura bati conexpandul insurubezi un demontabil infasurat cu banda izolatoare sa fie la diametrul gauri din sablon iar gaura din sablon sa fie la diametrul burghiului si repet dai gauri prin sablon, e folositor un ajutor sa tina sablonul ferm pe pozitia dorita. Poti folosi un burghiu cu Co(balt) fara percutie, sunt mai rezistente decat burghiele HSS, poti da gauri in bca fara probleme cu un asa burghiu. Daca e Co8 (8% cobalt) e si mai bun. Nu din alea titanizate sau alte vrajeli.

Pentru demontabili gasesti pe net desen de executie gauri pentru excentric.

Edited by omuspan, 07 June 2022 - 20:31.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

 kuki403, on 07 iunie 2022 - 10:22, said:

... cama excentrica impreuna cu surub normal pe care sa-l infiletez in diblul de plastic din perete. Asa pot sa debitez lungimea riglelor sa fie de la podea pana la tavan, iar strangerea o fac din lateral. Apoi pot acoperi cu capacele sau discuri dintr-alea autoadezive.

Da, ai gîndit bine  :peacefingers:
Mare grijă la manoperă, trebuie să ai răbdare de chinez bătrîn, eu așa sînt, și cu toate că durează uneori cam mult, îmi iese tot timpul ceva mai mult decît decent.

Vezi să măsori de mai multe ori, cu atenție, să fii convins că dai găurile în lemn unde trebuie, și că se mai și întîlnesc.

În bca nu da cu percuție, dă ușor, cu răbdare, îți recomand dibluri Fischer.

Ce să mai zic, spor la treabă!
Să postezi poze cu rezultatul.

#16
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 crisstonne, on 06 iunie 2022 - 21:37, said:

Alea de le ai, dacă erau bine aliniate, și găurile erau date simetric, apoi acoperite cu căpăcele de plastic, erau giugiuc extra.
M-am lasat pagubas cu riflajele. Nu am gasit exact acelasi model de PAL de care mai este pe acolo pe hol. Unul asemanator de la EGGER era foarte scump (pe la 800 lei coala si nu vand jumatate de coala). In plus am dat jos placile actuale si am constatat ca defapt sunt prinse de un rigips (e o masca la niste tevi acolo), iar eu in urma cu multi ani am folosit niste ancore metalice pe care nu le-am strans suficient incat sa se deschida complet. Din acest motiv avea joc tot ansamblul acela si nici nu era prea aliniat. Daca mergeam pe riflaje trebuia sa si repar rigipsul. Asa ca am mers pe varianta "giugiuc extra" si am fixat bine ancorele metalice, am refacut gaurile la o placa sa fie aliniata cu celelalte, le-am mai cosmetizat si am montat totul inapoi. Acum sunt prinse zdravan si sunt mai aliniate. Mi-ai cerut poze cu riflajele, dar am doar cu "lucrarea" reparata.

Totusi, adaug o informatie pentru cei care au urmarit acest subiect si sunt interesati sa-si puna riflaje, in sistem "hobby". Puteti sa va faceti rigle din PAL la aproape orice atelier unde se debiteaza PAL. Stiu ei cum sa vi-l lipeasca sa-l dubleze, sa-l debiteze si sa-i puna cant. Doar sa ziceti ce dimensiune finala vreti sa fie riglele. In cazul meu ar fi iesit cam la 100 lei rigla de 2700 x 36 x 55 mm dintr-un PAL Egger de pret mediu. Pe OLX puteti gasi si mai ieftin rigle/sipci din lemn. Si pe OLX puteti cere sa vi le taie direct la lungimea dorita inainte sa le expedieze.

Attached Files



#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Bravo, mă bucur că ai reușit  ✌
Era și păcat să arunci atîta material.
Alinierea a schimbat totul, arată bine.

#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 kuki403, on 13 iunie 2022 - 18:06, said:

[...] Acum sunt prinse zdravan si sunt mai aliniate. Mi-ai cerut poze cu riflajele, dar am doar cu "lucrarea" reparata.[...]

Ar fi fost .... interesant ... sa fi schimbat si culoarea care, din ce vad eu, nu are nici o legatura cu ce-i in jur. In plus, este si demodata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate