Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Schimbare baterie iphone 11

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
soso948

soso948

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2022
salut. unde anume as putea inlocui o baterie de iphone 11 pro? in cluj napoca. sa fie originala. la apple in iulius? sau mai exista si in alta parte un service autorizat apple? msss

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Parca si la Vivo (fost Polus) e un magazin iStyle, unde ai putea cere informatii.

Edited by Ciubex, 06 June 2022 - 10:28.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Am inlocuit pana acum bateriile la 2 x iphone 6s si un iphone X. Am cumparat baterii chinezesti de capacitate mai mare decat originalul de pe amazon, am avut grija sa aiba reviewuri multe si bune.

Cu toate bateriile am avut noroc, merg si in ziua de azi de rup si arata health 100%.

Bateriile le-am schimbat singur dupa ce am urmarit tutoriale pe youtube.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 abac, on 06 iunie 2022 - 13:04, said:

...Bateriile le-am schimbat singur dupa ce am urmarit tutoriale pe youtube.
Banuiesc ca nu mai aveai garantie la ele, asa-i?
Poate al initiatorului inca e in garantie.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011

 abac, on 06 iunie 2022 - 13:04, said:


Cu toate bateriile am avut noroc, merg si in ziua de azi de rup si arata health 100%.




Cred ca 100% arata pe veci daca au fost manarite altfel si nu-s originale.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Da, ale mele nu mai aveau garantie.

Nu stiu daca se poate manari procentajul de la health, dar cu siguranta nu se poate manari durata de utilizare intre doua incarcari.

Daca are garantie initiatorul, sa se adreseze direct catre Apple support si il trimit ei unde trebuie.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 soso948, on 06 iunie 2022 - 09:34, said:

salut. unde anume as putea inlocui o baterie de iphone 11 pro?
Deja se cere înlocuită? Nu are nici 3 ani telefonul

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
in 32 de luni daca l-a incarcat odata pe zi sunt 960 de cicluri de incarcare. E cam pe final bateria.

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 abac, on 06 iunie 2022 - 20:10, said:

in 32 de luni daca l-a incarcat odata pe zi sunt 960 de cicluri de incarcare. E cam pe final bateria.
Adică nu mai tine nici jumate din cat ținea când era nou?

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 soso948, on 06 iunie 2022 - 09:34, said:

salut. unde anume as putea inlocui o baterie de iphone 11 pro? in cluj napoca. sa fie originala. la apple in iulius? sau mai exista si in alta parte un service autorizat apple? msss
La iStyle sau Depanero - care sunt autorizati Apple. Le duci telefonul, fac verificarea si primesc ok de la Apple, monteaza bateria si ai battery health afisat ok. Altfel o sa ai mesaj ca bateria nu a putut fi verificata si poate fi contrafacuta :-)

Daca o schimbi "la un service de cartier" sa verifici sa aiba review-uri bune. Sa monteze acel "seal" care protejeaza de praf (ca de apa nu as mai fi sigur ca va fi util - evita sa mai crezi ca mai este spill proof).

 abac, on 06 iunie 2022 - 13:04, said:

Am inlocuit pana acum bateriile la 2 x iphone 6s si un iphone X. Am cumparat baterii chinezesti de capacitate mai mare decat originalul de pe amazon, am avut grija sa aiba reviewuri multe si bune.

Cu toate bateriile am avut noroc, merg si in ziua de azi de rup si arata health 100%.

Bateriile le-am schimbat singur dupa ce am urmarit tutoriale pe youtube.

...toate bune pana cand o sa iti explodeze in fata sau pe noptiera cand se incarca :-(

Daca au mai mult de 6 luni si arata tot 100% inseamna ca sunt niste pocnitori. Posibil pentru ca sunt mai mari (sa zicem 108% fata de original) sa apara asa: iPhone-ul afisaza 100% pentru tot ce depaseste 100%. Deci pana iti scade de la 108% pana la 99% o sa iti afiseze tot 100%.

In plus de la i11 in sus primesti mesaj ca bateria posibil sa nu fie originala => nu le mai poti inlocui cu orice baterie chinezeasca. La telefoanele mai vechi nu isi mai bate nici Apple capul cu mesajele astea :-)

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Si bateria originala de iphone are mai mult de 100%.
Eu am iphone 8 luat SH de mai mult de juma de an si are health 100%.
Il incarc cam la 3 zile. Nu stiu cum a fost folosit inainte. Cand l-am luat m-am uitat la capacitate si era undeva mult peste 100%.

 missionnad, on 06 iunie 2022 - 19:56, said:

Deja se cere înlocuită? Nu are nici 3 ani telefonul
Depinde de cum a fost folosita bateria. Temperatura e parametrul important care distruge bateriile. Regula e 7 grade in plus dubleaza viteza de imbatranire a bateriei. 14 grade o mareste de 4 ori, 21 grade de 9 ori isi tot asa. Chiar si un singur episod in care bateria e incinsa tare, are impact mare asupra bateriei.
Daca il incingi zi de zi pe jocuri si alte prostii, n-o sa tina nici un an. La fel daca uiti telefonul des in masina incinsa de soare.
Si la utilizare intensa, 80% health nu mai e satisfacator deoarece nu mai tine o zi intreaga.

Pentru un lite user ca mine, poate ca un battery health 80% ar fi okish, dar pentru unul care-l incinge toata ziua sigur nu e.
Multi se plang de capacitatea bateriilor de iphone, dar in fapt nu stim exact cum il folosesc cei care se plang.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate