Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Abuzul maghiarilor asupra romanilor 1940

* * * - - 12 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018
Dupa cum se stie de la istorie, pe 30 august 1940 maghiarii au luat partea aia din ardeal de la noi, erau acolo 2,6 milioane de oameni pe 43000 de m patrati. Jumate erau romani. Maghiarii au facut prapad acolo mai ales in Ip si Treznea, au perscutat romanii, i-au ucis, a fost cosmar.
Insa nu am inteles de ce au facut asta, de ce nu i-a asimiliat omeneste. Mi se pare ca si in 1918 au facut la fel in niste zone inca sub dominatia lor.

Faza e cunoscuta, o simpla cautare si apar destule despre masacru de acolo, noua ne-a zis profa la istorie despre asta cand eram in scoala. Sunt si batrani care in interviu au povestit asta.

Intrebarea mea este la voi, voi ce parere aveti ? De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?
Dupa mine oamenii sunt oameni, nu conteaza etnia, daca ai luat un teritoriu, trateaza-i pe tot ca oameni, ca doar tu ai vrut acel teritoriu si stiai ca-s si altii de alta etnie acolo.
Discutam cu un amic pe privat, si cand i-am zis ca vreau sa deschid acest topic, a zis ca e flame, eu nu vad de ce e flame.

Edited by MinettoMatoi, 05 June 2022 - 17:25.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Amicul tau avea dreptate. E topic de flame adica inca un topic de aruncat cu kkt in unguri.

#3
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?
Au avut și maghiarii un lider dus cu pluta, pe nume Miklós Horthy, care a ordonat armatei să comită atrocitățile respective. Nu poți învinui o întreagă comunitate etnică ce trăiește azi, pentru crimele comise la ordinul unui comandant, în urmă cu 80 de ani. Deși consider că el, sau statul maghiar, ar fi trebuit să răspundă pentru acele crime, intr-o formă sau alta.
De aceea mulți români din Transilvania (în special vârstnici) îî detestă pe maghiari, trăind cu sentimentul că nu li s-a făcut dreptate în urma acelor evenimente.

Edited by glassofwine, 05 June 2022 - 18:01.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

Intrebarea mea este la voi, voi ce parere aveti ?
Ca nu ar mai trebui sa scormonim cu batul.

#5
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Am Inteles , la istorie nu ni s-a spus niciodata, ca doar unde se razvrateau romanii si asasinau soldati maghiari pe la spate.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?

Pentru ca asa se proceda in acele vremuri. Nu sunt singurii care au procedat asa. Nici pe departe.

#7
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Rog cu umila mea parere un moderator sa inchida topicul.
Ar fi intelept, cred...

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?
Întrebare de kkt.

#9
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

Dupa cum se stie de la istorie, pe 30 august 1940 maghiarii au luat partea aia din ardeal de la noi, erau acolo 2,6 milioane de oameni pe 43000 de m patrati. Jumate erau romani. Maghiarii au facut prapad acolo mai ales in Ip si Treznea, au perscutat romanii, i-au ucis, a fost cosmar.
Insa nu am inteles de ce au facut asta, de ce nu i-a asimiliat omeneste. Mi se pare ca si in 1918 au facut la fel in niste zone inca sub dominatia lor.

Faza e cunoscuta, o simpla cautare si apar destule despre masacru de acolo, noua ne-a zis profa la istorie despre asta cand eram in scoala. Sunt si batrani care in interviu au povestit asta.

Intrebarea mea este la voi, voi ce parere aveti ? De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?
Dupa mine oamenii sunt oameni, nu conteaza etnia, daca ai luat un teritoriu, trateaza-i pe tot ca oameni, ca doar tu ai vrut acel teritoriu si stiai ca-s si altii de alta etnie acolo.
Discutam cu un amic pe privat, si cand i-am zis ca vreau sa deschid acest topic, a zis ca e flame, eu nu vad de ce e flame.

43000 de m patrati?

#10
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

Intrebarea mea este la voi, voi ce parere aveti ? De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?
Or fi zis ăia ceva, or fi înjurat...

#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

voi ce parere aveti ? De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?

La război...ca la război. Nu doar ungurii au făcut aşa. Să ne gândim la masacrul din Odesa, cel din Octombrie 1941. Şi să ne gândim şi la alţii.

Aşa se întâmplă în război, când unor oameni "le ia Dumnezău minţile". E un mecanism psihologic ce face pe cei înclinaţi spre sadism, ca atunci când sunt într-o situaţie şi pe un teritoriu unde legile nu li se mai aplică, să-şi manifeste sadismul. E mecanismul numit "inelul lui Gyges".
Să ne gândim şi acum la violurile comise de ruşi în Germania la finalul războiului mondial, şi...în Ucraina acum.

Edited by lupini, 05 June 2022 - 19:12.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,435
  • Înscris: 30.08.2017

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

Intrebarea mea este la voi, voi ce parere aveti ? De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?


Pentru ca atat i-a dus capul atunci. Si nici acum nu pare ca ii duce prea mult...iar s-au pozitionat de partea gresita, de data asta cu rusii.

Edited by george_alexandru, 05 June 2022 - 20:44.


#13
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

...
Discutam cu un amic pe privat, si cand i-am zis ca vreau sa deschid acest topic, a zis ca e flame, eu nu vad de ce e flame.

EA pune o captură de ecran (Print Screen) cu discutia avuta, discutia avuta cu amicul matale ... desigur si inainte vezi ce spune Regulamentul referitor la mesajele private.

Asa, nu trebuie uitat ! in general dar si foarte clar, exact:
,,...2) Negarea, contestarea, aprobarea, justificarea sau minimalizarea în mod evident, prin orice mijloace, în public, a genocidului, a crimelor contra umanității și a crimelor de război, astfel cum sunt definite în dreptul internațional, în Statutul Curții Penale Internaționale și în Carta Tribunalului Militar Internațional înființat prin Acordul de la Londra, la data de 8 august 1945, și recunoscute ca atare printr-o hotărâre definitivă a Curții Penale Internaționale, a Tribunalului Militar Internațional înființat prin Acordul de la Londra, la data de 8 august 1945,  ... ... ...  sau a oricărui altui tribunal penal internațional înființat prin instrumente internaționale relevante și a căror competență este recunoscută de statul român, ori a efectelor acestora se pedepsește cu ...''

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

De ce credeti ca maghiarii au facut asa ?

De ce are importanta?
Trecutul nu-l mai poti schimba

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

Discutam cu un amic pe privat, si cand i-am zis ca vreau sa deschid acest topic, a zis ca e flame, eu nu vad de ce e flame.

Pentru ca situatiile astea amintite din trecut exista DOAR pentru a incita spiritele, adica flame

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2022 - 17:24, said:

Insa nu am inteles de ce au facut asta, de ce nu i-a asimiliat omeneste.
Pentru ca nu puteau sa ii asimileze omeneste. Nu au putut nici cu forta.
Trupele mici si slabe apeleaza la o arma teribila: teroarea. Dar asta e foarte eficienta pe termen scurt. lumea fuge in toate partile si elibereaza teritoriul invadat. Bineinteles ca fugarii se regrupeaza si ataca cu ambitie mai mare.

Edited by Friskey, 05 June 2022 - 21:39.


#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
Ca așa procedau popoarele la vremea respectiva, când au dorit să cucerească sau să asupreasca pe alții, crezându-se superiori față de vecini.

Edited by aris86, 05 June 2022 - 22:01.


#17
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,304
  • Înscris: 28.07.2008
initiator, te rog eu omeneste si din tot sufletul, inainte de a deschide asemenea subiecte pentru a-ti acoperi golurile de informatie si intrebarile, asigura-te ca ai studiat temeinic sursele deja existente- iti vor raspunde din plin si de ce subiectul e de flame

Societatea Cultural-Științifică "George Barițiu", Istoria României.Transilvania, Editura George Barițiu, Cluj-Napoca, 1997, [2]
Manea Mihai, Teodorescu Bogdan, ISTORIA ROMÂNILOR, Manual pentru clasa XII-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1994.
Țurlea Petre, Ip si Trăznea, Atrocități maghiare și Acțiune diplomatică, Editura Enciclopedică, București, 1996.
Lehrer Milton G., Ardealul pământ românesc. Problema Ardealului văzută de un american, Editura Vatra Românească, București, 1991.
Fătu Mihai, Mușat Mircea, Teroarea horthysto-fascistă în nord-vestul României (septembrie 1940 - octombrie 1944), Editura Politică, București, 1985.

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
30 august 1940
cativa maghiari trec pe ulita lui Gheorghe, vad izmenele atarnate in curte si le iau.
Cu casa, cu cartier, cu oras, cu o bucata din Transilvania
Prietenii Romaniei, germania nazista  si Italia fascista, si guvernul Gigurtu,.......arbitreaza....
La inceput felia a fost mult mai mare, iar guvernul roman cedeaza si rusilor si cedeaza si Germaniei

Proasta orientare are Romania.....

Ion Gigurtu declara la radio că România trebuie
" să facă sacrificii teritoriale pentru a justifica orientarea sa progermană și aderarea totală a României la Axa Berlin-Roma"

Maghiarii au cerut
Si la acel "arbitraj" caruia unii ii spun dictat, li s-a aprobat, inclusiv de Romania.

Asa ca baieti...puneti la loc izmenele lui Gherrghe pe franghie ca nu maghiarii le-au furat
Ci "aliatii "...

Edited by vio69a, 05 June 2022 - 22:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate