Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce masina sa iau ca incepator?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
NCWFanatic

NCWFanatic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2022
Salut,

Am primit carnetul si vreau sa-mi iau o masina. Ce sfaturi ati putea sa-mi dati?
Nu am o preferinta anume, atat cat undeva 70% din timp as conduce-o in oras, iar as avea nevoie de ea cam in raport de 30% din timp sa pot sa conduc la distanta relativ lunga, inafara orasului, pentru a imi vizita parintii care stau in alt capat al Romaniei de unde ma aflu eu acum. Spre exemplu, am auzit ca Volkswagen Golf 5  sau Opel Insignia ar fi masini care s-ar încadra pentru asa necesitati

Multmuesc, orice sfat se apreciaza!

#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 10.05.2007
BUGET ? AN?

Edited by mihai93, 05 June 2022 - 18:49.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNCWFanatic, on 05 iunie 2022 - 14:45, said:

Salut,

Am primit carnetul

N-ai primit niciun carnet.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"70% din timp as conduce-o in oras, iar as avea nevoie de ea cam in raport de 30% din timp sa pot sa conduc la distanta relativ lunga, inafara orasului, pentru a imi vizita parintii care stau in alt capat al Romaniei"

Cel mai prost scenariu. Atat dpdv al clasei masinii cat si al motorizarii.

Ce buget ai? 5000?


#5
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Ia-ti o benzinara pana in 100 cai. Nu te urca niciodata baut la volan (chiar daca ai baut doar o bere) !
Godspeed!

#6
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postabac, on 05 iunie 2022 - 18:51, said:

Nu poti stii sigur. Inca n-au fost arestati toti care s-au pretat la asa ceva...Probabil inca se mai "primeste" permisul de conducere in tara...

Initiator..Un Opel Corsa benzina ,motor mic. Ieftin de reparat,si aproape ieftin de intretiunut. Sau un Fiat Punto 1,2 benzina de 70 CP. Ieftin de intretinut,dimensiuni mici,NU este racheta(nici nu ai nevoie).
Un Logan benzina.
Eu as invata sa conduc pe o masina ieftin de reparat. As lasa mofturile la inceput.
Toate cele de mai sus le gasesti in 4000 euro...Ca tot n-ai specificat un buget.
Daca bugetul dumitale este nelimitat,eu as alege o Giulia Qv...
Spor la condus.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNCWFanatic, on 05 iunie 2022 - 14:45, said:

...
Am primit carnetul si vreau sa-mi iau o masina. Ce sfaturi ati putea sa-mi dati?
...
sa dai inapoi carnetul primit si sa-l iei pe bune.

legat de masina, este irelevanta marca, modelul si anul, conteaza cum a fost intretinuta.
gasesti una buna pe urma vezi ce puncte bune si ce puncte slabe are modelul ala.

p.s. eu folosesc un astra g 1.7cdti din 2008 cu 370k km. merge bine dar cere service de cca 500-1000lei/an.

Edited by arg, 05 June 2022 - 19:29.


#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Un Sandero pe benzina - nu te doare portofelul daca il forjezi prin oras.

Daca ai buget foarte limitat te uiti intre un Polo(nic) sau Golf - dar va fi un cazan pe roti care va manca bani tot timpul.

Spor la cautari!

#9
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Uitandu-a rapid pe site-urile de anunturi auto, in momentul de fata variantele sunt limitate la: Sandero 2018, 42 000 km, automat, benzina, 8 000 euro.
Recomandarea mea este sa gasesti un model cu cutie automata si pe cat se poate hatchbach cu senzori de parcare cat mai ireftin si fara sa treaca de 50 000 km.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Traversezi tara si cu Sandero, cum va face el relativ des dar parca n-ar fi chiar "cutitul" potrivit pentru asta.
E mai mult masina de judet. Cel mult de regiune. Vorbesc in ideea ca vrei sa cumperi masina si poti alege ceva potrivit, nu ca o ai deja. Daca o ai deja, mergi oriunde si aia e...

Cred ca merge un i30, ceed sau o astra H/classic 3 dupa 2009. Astrele H dinainte de 2009 sunt samsarite la greu. Nici nu merita sa cauti masina buna printre ele ca pierzi vremea.

VAG sunt samsarite aproape toate. Focus, destul de multe (la Fusion ai sanse), japonezele ori sunt stupid de supraevaluate ori curge rugina din ele la bani de golf 5.
Poate un Megane 3 sau sedanul ala de la reno facut in paralel cu megane 3 (imi scapa numele).

Insignia la pret de Golf 5 probabil ca iti merge pana acasa. Daca nu o iei de undeva prea departe de casa.

Edited by underb, 05 June 2022 - 20:02.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Nu a primit carnet pentru ca nu se mai emit carnete. De peste 25 de ani. Se emit doar plastice.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
S-a notat. Pa.

#13
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012

View PostNCWFanatic, on 05 iunie 2022 - 14:45, said:

Salut,

Am primit carnetul si vreau sa-mi iau o masina. Ce sfaturi ati putea sa-mi dati?
Nu am o preferinta anume, atat cat undeva 70% din timp as conduce-o in oras, iar as avea nevoie de ea cam in raport de 30% din timp sa pot sa conduc la distanta relativ lunga, inafara orasului, pentru a imi vizita parintii care stau in alt capat al Romaniei de unde ma aflu eu acum. Spre exemplu, am auzit ca Volkswagen Golf 5  sau Opel Insignia ar fi masini care s-ar încadra pentru asa necesitati

Multmuesc, orice sfat se apreciaza!

Salut !

De obicei soferii incepatori trebuie sa prinda experienta la volan cu o masina ieftina de reparat.
Ca fiind abia la inceput au sanse foarte mari sa zgarie, loveasca, faca accident cu masina.

Cred ca in Romania o Dacia cat mai noua este cea mai potrivita alegere pentru ca nu te doare sufletul daca lovesti masina primele 6-12 luni pana capeti experienta.
Apoi o schimbi cu una mai scumpa pentru confortul tau, sau alte criterii personals.

#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Insignia e o balena de masina si daca stai printr-un oras mai aglomerat o sa te chinui la parcare. Pentru inceput cred ca te-ar coafa un Logan 0.9 tce. Nu e nota 10 la confort la drum lung dar isi face treaba. Daca vrei un plus la confort poti sa mergi pe un Megane 3 1.6 16v

#15
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Atata timp cat nu ai zis un buget, recomand mai ales pentru distante lungi un Mercedes S 2022, sau poate un A8L

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Golf 5 nu , foarte slab la ambreiaj , ori 4 ori 6 .
Insignia nu, are piese din plastic la pompa de ulei , te lasa exact cand ti-e lumea mai draga, e imensa, greu de parcat in orase .
Ai ales doua dude - Sandero le da clasa la fiabilitate din orice directie mai putin la tabla si confort .
Vorbesti de celalalt capat al Romaniei de zici ca ai minim 3-4000km pana acolo , plecam la 3 dimineata cu Aro din Cj si noaptea ajungeam inapoi de la Constanta port , sa vezi ala confort Posted Image . Orice masina te duce si te aduce , important e la drum lung sa ti acele ceasurilor cat mai la verticala ! atunci nu fortezi nimic , aici e cheia .

Edited by ldpe, 05 June 2022 - 22:20.


#17
NCWFanatic

NCWFanatic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2022
Deci, ca sa clarific unele chestii la care nu m-am gandit initial cand am inceput topicul si pe care e nevoie sa le mentionez.
Bugetul meu ar fi pana in 4500€. Fie mult fie lutin asta e maximul pe care as fi ever la momentul asta in timp gata sa dau pe o masina.
Ce tine de masina, unii ziceau ca nu conteaza modelul, insa gasesc ca e mai usor vorbesc mai usor sa fie mentionate modele, pentru a fi mai clar cand zic ca caut o masina economa la distante lungi, relativ ieftina la reparatii si cat de cat confortabila pentru un drum de aprox 700km.
In rest, oamenii gen userul abac, care nu au ce sa faca cu viata lor decat sa comenteze in zadar (nu prea inteleg faza cu nu am luat carnetul, dar in fine sa zicem ca e standup mai cringe :)))) ) pe un forum la un post random ii rog sa se abtina pentru ca nu se face nimic productiv in cazul asta :))

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/d3ewobbg2c652-RO/image;s=1000x700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ford Focus MK 2 an 2007, motor 1.6 Benzină, 207.000 km, la pret 2550 euro.

Edited by xmanyacs77, 06 June 2022 - 05:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate