Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

JBOD, storage pool, volume

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,
Am un NAS 216 play cu un HDD de 3TB in el.
Are deja un storage pool care e setat in RAID SHR.

Am nevoie de mai mult spatiu, am cumparat un al doilea HDD de 6TB, l-am bagat in carcasa si acum nu stiu cum sa setez storagte pool  si volumele.

Nu am nevoie de RAID fac backup la poze si filme pe un HDD extern o data la cateva luni. Am inteles ca atunci ar fi mai bine sa il setez in JBOD nu in RAID 0. Oricum din interfata DSM nu am optiune de RAID 0.

Nu pot sa schimb RAID-ul la storage pool-ul existent, din SHR-2 la JBOD, deci singura optiune pe care o vad este sa creez un alt storage pool cu noul drive in JBOD. Nu am nevoie de doua partitii diferite, o sa stochez pe el filmele si pozele familiei, deci e vorba de o extensie, dar asta e singura optiune pe care o am.


E ok cum incerc eu sa fac?

Va multumesc

Edited by jimmyy, 05 June 2022 - 11:18.


#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Documentatia zice altceva:
DSM6: Add Drives to Expand the Storage Pool Capacity
DSM7: Add Drives to Expand the Storage Pool Capacity

Edited by Znevna, 05 June 2022 - 12:17.


#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Doar ca n-o sa mearga, avand un HDD si mai adaugand unul - la acelasi pool "SHR" - ii va rezulta un RAID 1, cu zero crestere de capacitate (adica ar avea 3TB).
D-asta prefer NAS-urile cu macar 4 sloturi HDD.

OP: Ce merge facut e sa creezi un nou pool SHR (sau Basic) pentru HDD-ul nou adaugat. E OK, doar ca nu vei avea absolut nici un pic de reduntanta. Orice inlocuire a unui HDD inseamna sa restaurezi datele din backup, posibil si sa reinstalezi/reconfigurezi NAS-ul.
Sigur, asta inseamna ca vei avea volume separate.

In principiu ai putea sa reinitializezi NAS-ul si sa faci un JBOD sau RAID0, dar nu recomand combinarea mai multor discuri fara reduntanta. Riscul de a pierde datele creste.

Edited by TS030, 05 June 2022 - 12:38.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Faza e ca jucaria aia suporta doar 2 HDD-uri, iar de obicei se pun 2 la fel daca vrei un Raid.

Ai aici un calculator care iti explica clar optiunile, faza e ca cei 6 Tb sunt cu 3 Tb in plus dc vrei redundanta sau mergi pe RAID 0 pt spatiu maxim, adica va face un mare HDD logic de 9 Tb, fara redundanta.
Daca unul crapa, ai mari sanse sa nu recuperezi nimic.

Daca vrei RAID 0, atunci va trebui sa faci back-up la toate informatiile de pe HDD de 3 Gb si sa distrugi actualul Pool, apoi sa creezi altul RAID 0 cu cele 2 HDD-uri, total 9 Tb.

PS Poti crea un pool separat de 6 Tb si macar daca pica un HDD, atunci pierzi doar informatiile de pe el.

Vor aparea ca doua partitii/HDD-uri separate.

Edited by Courage, 05 June 2022 - 13:50.


#5
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 TS030, on 05 iunie 2022 - 12:32, said:

Doar ca n-o sa mearga, avand un HDD si mai adaugand unul - la acelasi pool "SHR" - ii va rezulta un RAID 1, cu zero crestere de capacitate (adica ar avea 3TB).
D-asta prefer NAS-urile cu macar 4 sloturi HDD.

OP: Ce merge facut e sa creezi un nou pool SHR (sau Basic) pentru HDD-ul nou adaugat. E OK, doar ca nu vei avea absolut nici un pic de reduntanta. Orice inlocuire a unui HDD inseamna sa restaurezi datele din backup, posibil si sa reinstalezi/reconfigurezi NAS-ul.
Sigur, asta inseamna ca vei avea volume separate.

In principiu ai putea sa reinitializezi NAS-ul si sa faci un JBOD sau RAID0, dar nu recomand combinarea mai multor discuri fara reduntanta. Riscul de a pierde datele creste.

Mersi,
Pot sa fac si un nou pool JBOD, e mai bine SHR sau BASIC?
Mi se pare foarte ciudat ca nu pot sa schimb setarea poolului deja existent de la SHR-2 la altceva, pentru ca am doar un HDD in pool... anyway am acceptat ca nu se poate. Acum e vorba de al doilea HDD sa-l configurez correct.

#6
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 jimmyy, on 05 iunie 2022 - 13:56, said:

Pot sa fac si un nou pool JBOD, e mai bine SHR sau BASIC?
Imi pare rau, nu prea sunt familiarizat cu Synology. Impresia mea e ca, in mare, cand ai un singur disc SHR si Basic ar fi echivalente.

JBOD nu are sens cu un singur disc.

#7
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 Courage, on 05 iunie 2022 - 13:49, said:

Faza e ca jucaria aia suporta doar 2 HDD-uri, iar de obicei se pun 2 la fel daca vrei un Raid.

Ai aici un calculator care iti explica clar optiunile, faza e ca cei 6 Tb sunt cu 3 Tb in plus dc vrei redundanta sau mergi pe RAID 0 pt spatiu maxim, adica va face un mare HDD logic de 9 Tb, fara redundanta.
Daca unul crapa, ai mari sanse sa nu recuperezi nimic.

Daca vrei RAID 0, atunci va trebui sa faci back-up la toate informatiile de pe HDD de 3 Gb si sa distrugi actualul Pool, apoi sa creezi altul RAID 0 cu cele 2 HDD-uri, total 9 Tb.

PS Poti crea un pool separat de 6 Tb si macar daca pica un HDD, atunci pierzi doar informatiile de pe el.

Vor aparea ca doua partitii/HDD-uri separate.


Multumesc,
Mi-a trecut si mie prin minte sa fac un backup la cel de 3TB si apoi sa-l pun iar in NAS ca drive nou in JBOD in acelasi pool.
Mi se pare destul de mult de lucru... Avantajul ar fi ca o sa am doar un singur pool, adica un singur spatiu logic in care sa-mi pun eu fisierele nu?
Altfel, daca il adaug acum intr-un pool nou/separat o sa am doua pool-uri deci o sa am doua spatii logice mapate fiecare pe un HDD fizic. Eu mapez NAS-ul pe un lan drive pe laptopuri, deci presupun ca o sa am doua in loc de unul...

La al doilea pool, sa-l fac JBOD, SHR sau BASIC? sau nu conteaza din moment ce e un singur HDD fizic...

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
JBOD cu ambele discuri, da, singurul avantaj e ca exista un volum care se intinde pe amandoua HDD-urile. Dezavantajul major e ca orice s-ar intampla cu oricare din cele 2 HDD-uri, se pierd toate datele si trebuie luat de la inceput.

La al doilea pool, SHR sau Basic. Altceva nu are logic sens.

#9
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc
Am setat al doilea storage pool cu un volum separat si e ok acum am 5.5T suplimentari.

De curiozitate cam cat rezista un WD RED intr-un NAS care nu e folosit chiar asa de des, cam de 2-3 ori pe zi. Presupun ca HDD-ul in NAS e la ralenti in sleep mode cand nu e folosit.

Mersi

#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu exista un "cat rezista". Cel mai bine presupui ca poate crapa oricand - si-ti faci backupuri.

Daca ai backup-uri si e doar de curiozitate, probabil ca ar tine macar 5 ani; dar nimeni nu poate garanta.
Atentie la racire, si atentie la ciclurile de sleep/wake-up (se aud, iar prin Smart sa nu creasca mult Start/Stop Count sau cum ii zice).

Edited by TS030, 08 June 2022 - 16:28.


#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
uite un wd wd40efrx-68wt0n0 ce merge de aproape 8 ani non-stop.
Attached File  hdd wd.PNG   10.62K   15 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate