Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Carte Imobil Problema

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Buna ziua, in 2015 am facut credit prima casa si in 2020 l-am terminat de platit, problema care ma cam ingrijoreaza este ca prin 2018 deci inainte de Hotărârea 295/2021 care interzice administratorilor sa solicite fotocopii dupa actul de indentitate si de propietate conform GDPR, o doamna vecina pe care apropo nu am mai vazut-o de ceva timp in prezent, care se ocupa cu intocmirea cartii de imobil, mi-a solicitat copie xerox dupa prima si ultima pagina a actului de propietate - incheierea de autentificare - ca cica asa spune legea ca sa ma treaca in cartea de imobil eu i-am dat pentru ca orium inca aveam credit si nu stiam ca voi reusi sa il termin de platit asa de repede, m-am gandit ca in caz de ceva sunt acoperita de banca ca apartamentul era proprietatea bancii, dar acum ca apartamentul este achitat mi-e sa nu cumva sa ma trezesc cu vreo nenorocire cu apartamentul vandul sau ceva de genul asta, nu mai stiu exact daca mi-am blurat datele personale sau nu, va intreb pe voi ar fi posibil? Contractul este destul de stufos, are 11 pagini cu tot cu incheierea de autentificare, in acest caz nu stiu ce s-ar putea face doar cu prima si ultima pagina dar tot imi fac griji oarecum.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 01.12.2018
Schimba urgent butucul usii.

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Butucul l-am schimbat de atunci pentru ca am pierdut cheile o data Posted Image

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 01.12.2018
Perfect, nu-ti face alte griji.
Proprietatea ta este in siguranta.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,236
  • Înscris: 27.10.2007
eu zic sa mutam topicul pe FUN.
Cum puteti trai unii cu atatea griji inchipuite?

#6
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Adica vrei sa spui ca nu s-ar putea intampla ceva in genul problemei in legatura cu care imi fac griji in conditiile in care sunt atatea si atatea cazuri?
Recet am inchiriat o garsoniera pentru niste rude si propietara nu a vrut sa faca nici contract nici nimic, abia ne-a spus cum o cheama (dar nu sunt sigura ca e numele ei real deoarece nu ne-a aratat nici un act de identitate) de frica sa nu i se intample ceva cu casa, poftim - nu sunt singura care am asemenea "griji inchipuite".

Edited by Winc, 04 June 2022 - 13:26.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Exista o infinitate de lucruri de care ne putem face griji, dar numarul grijilor care incap in cap e finit.
Deci mai trebuie sa mai si ignoram unele.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostWinc, on 04 iunie 2022 - 13:22, said:

Adica vrei sa spui ca nu s-ar putea intampla ceva in genul problemei in legatura cu care imi fac griji in conditiile in care sunt atatea si atatea cazuri?
Recet am inchiriat o garsoniera pentru niste rude si propietara nu a vrut sa faca nici contract nici nimic, abia ne-a spus cum o cheama (dar nu sunt sigura ca e numele ei real deoarece nu ne-a aratat nici un act de identitate) de frica sa nu i se intample ceva cu casa, poftim - nu sunt singura care am asemenea "griji inchipuite".
cite ''atatea si atatea cazuri'' cunosti, poti da 20-30 de exemple?

fara suparare, dar posibil sa fie ceva in neregula cu tine, mai ai cel putin un topic ciudat deschis de curind!

https://forum.softpe...g-complicatura/

apropo, mai exista carti de imobil???

#9
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018

View Posttytysor, on 04 iunie 2022 - 14:04, said:

cite ''atatea si atatea cazuri'' cunosti, poti da 20-30 de exemple?

fara suparare, dar posibil sa fie ceva in neregula cu tine, mai ai cel putin un topic ciudat deschis de curind!

https://forum.softpe...g-complicatura/

apropo, mai exista carti de imobil???

Topic "ciudat" in care pana la urma s-a dovedit incompetenta curierului si caracterul mizerabil al altui client easybox care mi-a furat coletul - poftim!
Intre timp eu sunt acuzata de paranoia :/

Edited by Winc, 04 June 2022 - 14:11.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Unii inca cred ca dovada proprietatii sta intr-o fotocopie sau chiar in actul original.

Actul original se inregistreaza la OCPIm (intabulare), iar oricum tu de la notat primeste de ceva vreme doar copii nesemnate.

Originalul ramane la notar/arhive.

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,236
  • Înscris: 27.10.2007
daca faceai ceea ce fac toti oamenii la easybox - adica tastezi codul, bagi coletul, inchidzicutia - nu aveai problema.
trebuie sa intelegi ca tu ti-ai generat problema, cand te-ai complicat si ai facut altceva (filamre pe trepied)  in fata easybox-ului.

View PostWinc, on 04 iunie 2022 - 14:10, said:

Topic "ciudat" in care pana la urma s-a dovedit incompetenta curierului si caracterul mizerabil al altui client easybox care mi-a furat coletul - poftim!
Intre timp eu sunt acuzata de paranoia :/


#12
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ai dovada video pentru cele relatate?

#13
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Dovada video ca i-am dat acelei femei copii dupa actul de proprietate nu am, mi-a batut la usa, bla bla pentru cartea de imobil, apoi m-a asteptat pe hol sa fac copii la imprimanta, recunosc ar fi trebuit sa-i cer legea in baza careia imi cerea copii dupa acte, declaratie sau ceva de genul asta dar repet - ma simteam acoperita de banca atunci, acum nu mai sunt acoperita de banca de asta imi fac griji.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

View PostWinc, on 04 iunie 2022 - 13:22, said:

Adica vrei sa spui ca nu s-ar putea intampla ceva in genul problemei in legatura cu care imi fac griji in conditiile in care sunt atatea si atatea cazuri?
Recet am inchiriat o garsoniera pentru niste rude si propietara nu a vrut sa faca nici contract nici nimic, abia ne-a spus cum o cheama (dar nu sunt sigura ca e numele ei real deoarece nu ne-a aratat nici un act de identitate) de frica sa nu i se intample ceva cu casa, poftim - nu sunt singura care am asemenea "griji inchipuite".

Situatia asta si situatia descrisa in topicul de acum nu au nicio legatura.
Dumneata esti oricum un magnet de probleme, unele pe care ti le faci si singura, deci oricum nu e relevanta discutia.

View PostWinc, on 04 iunie 2022 - 12:33, said:

ca apartamentul era proprietatea bancii

Nu este proprietatea bancii. Tu esti proprietar, banca are ipoteca in favoarea ei.

Edited by AlexEn, 04 June 2022 - 16:00.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Nu ai de ce să-ți faci griji.
Nu știu unde ai vazut/auzit tu de atâtea și atâtea cazuri.

#16
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Inca o dovada(acest topic) care justifica de ce "celebra" poveste cu drobul de sare nu se regaseste tradusa si in alte limbi !!!

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Ca să n-ai atâtea emoții îi trimiteai copii ușor deformate ale actelor (telefonul ținut sub un mic unghi, actul de proprietate finuț îndoit). Sau puneai un watermark în Photoshop peste ele - "Copie".
P.S. Chiar dacă-ți vând casa, nu va fi atât de ușor să te evacueze. ;)

Edited by __Dan__, 04 June 2022 - 19:21.


#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,551
  • Înscris: 03.04.2013
frate ce de hateri..... zici ca vi s-a bagat in fata la semafor...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate