Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Jesus Myth Theory

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#37
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Paco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:

Deci, avem un nou curent ideologic care spune ca toata povestea cu isus si el rastignit sunt inventii ale unora ce au dorit sa controleze masele , si de urma carora sa aiba viata comfortabila.
Stii cum se zice: nu ideile sunt proaste, ci oamenii. La fel si cu ideile "noi", de fapt sunt vechi dar se mai zice ca mama prostilor e mereu gravida, asa ca tot apar unii care cred ca au descoperit ceva.

Iti dai seama cum niste evrei au inventat povestea cu Isus cel rastignit pentru a "controla masele si a avea viata confortabila"...cand de fapt a crede in Isus a insemnat, pentru o buna parte a inceputului crestinismului, a-ti asuma pedeapsa cu moartea sau prigonirea.
SI chiar daca a fost o perioada in istorie cand a fi crestin venea cu anumite avantaje, ea s-a terminat demult. A fi crestin acum e vazut ca un handicap, crestinii fiind considerati niste inapoiati, hateri, homofobi, transfobi, misogini si cate altele.

#38
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 04 iunie 2022 - 11:52, said:

Isus a rezistat 2.000 de ani? Posted Image  Eu zic că nu. Succesul creștinismului astăzi este doar în contextul unor societăți subdezvoltate, care nu au acces la cultură și nici formația necesară.
Personajul central al crestinismului e isus. Da, recunosc, au aparut pe parcurs sfinti si finte si despre care stim ca sunt propovaduitorii lui isus. Cum spunea despre ei "voi sunteti lumina lumii ".
Daca pana si realizatorul Qoranului a tinut sa aminteasca de el si e pomenit in cultura si religia islamica, eu zic ca inca are impact asupra culturii si religiei de azi.
Un mit nu ar putea influenta in asa masura. Fara sa amintim de faptul ca evreii recunosc ca fiind un personaj real.

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Paco_ste1, on 04 iunie 2022 - 11:01, said:


Interesant e ca la 600 ani cartea musulmanilor consemenaza despre isus din biblie.  Tu zici ca e poveste.
În Coran, Iisus e menționat de mai multe ori decât Mohamed.

#40
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022

 ericmario, on 04 iunie 2022 - 11:56, said:

Neglijabil.
Nglijabil ? 3 miliarde de pretinsi crestini ?
Parca si la nasterea unui copil tineti sa il botezati in numele lui.

 ericmario, on 04 iunie 2022 - 12:00, said:

În Coran, Iisus e menționat de mai multe ori decât Mohamed.
Asta spun si eu. Cum sa fie neglijabil daca chiar a avut un impact asa de puternic ?
Poate un mit sa impacteze in  asa masura ?

Edited by Paco_ste1, 04 June 2022 - 12:02.


#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Paco_ste1, on 04 iunie 2022 - 12:00, said:

Nglijabil ? 3 miliarde de pretinsi crestini ?

Eu mă refeream la acest ”nou curent spiritual”, cum i-ai zis tu.

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Barth Ehrman este unul dintre cei mai mari critici ai noului testament. Pana si el afirma ca Iisus a existat si ca a fost rastignit. Din ce spune el, pentru perioada antichitatii, avem prea multe surse care afirma ca a existat si a fost rastignit. Aparent, nu e singurul, ci toti istoricii respectabili sunt de acord cu el.

 Paco_ste1, on 04 iunie 2022 - 11:59, said:

Personajul central al crestinismului e isus. Da, recunosc, au aparut pe parcurs sfinti si finte si despre care stim ca sunt propovaduitorii lui isus. Cum spunea despre ei "voi sunteti lumina lumii ".
Daca pana si realizatorul Qoranului a tinut sa aminteasca de el si e pomenit in cultura si religia islamica, eu zic ca inca are impact asupra culturii si religiei de azi.
Un mit nu ar putea influenta in asa masura. Fara sa amintim de faptul ca evreii recunosc ca fiind un personaj real.
Musulmanii neaga rastignirea lui Iisus...Ca doar le-a fost aratata rastignirea oamenilor de atunci. Si de aici au dezvoltat mai multe teorii. Ca nu Iisus a fost rastignit ci altcineva. Dar bine, ei folosesc propria religie ca standard, ce contrazice religia lor e gresit si ce afirma religia lor, e corect. Posted Image

Edited by jimi91, 04 June 2022 - 12:17.


#43
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007
Da, dar JMT-stii sunt fanatici.
Iar ăștia din momentul în care-și pierd direcția, își dublează viteza!
Și decibelii.

#44
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 dark, on 04 iunie 2022 - 11:52, said:

Isus a rezistat 2.000 de ani? Posted Image  Eu zic că nu. Succesul creștinismului astăzi este doar în contextul unor societăți subdezvoltate, care nu au acces la cultură și nici formația necesară.

Succesul crestinimului ?

Eu sunt curios cati au citi Biblia, intr-o tara cu o rata de analfebetizare mica :)....multi nici nu stiu ca Iisus e Dumnezu...asa ca, oare crestinii cred in Dumnezeul crestin ortodox ? Sau doar in propriul lor Dumnezu, mai personalizat.

Eu mereu l-am vazut pe Dumnezeu ca pe un fel de martor al vietii mele.

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,395
  • Înscris: 16.03.2004

 jimi91, on 04 iunie 2022 - 12:24, said:


:)....multi nici nu stiu ca Iisus e Dumnezeu...

Nici Isus n-a știut asta! A devenit Dumnezeu la secole după ce a murit!
🙃🙃🙃🙃🙃🙃🤔😟🙄

#46
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022

 ericmario, on 04 iunie 2022 - 12:05, said:

Eu mă refeream la acest ”nou curent spiritual”, cum i-ai zis tu.
Nu sunt chiar de neglijat daca media ce promoveaza acapareaza noile generatii.
In viitorul apropiat isus va fi doar o poveste frumos spusa si considerata toxica pentru societatea moderna.
Sa spui medicilor de acum ca isus vindeca doar cu Cuvantul, il faci prost pe medic.
Deci in urma cu 2 mii ani erau vindecati iinstant iar acum e nevoie de scolarizare 5-7 ani, tehnologii de ultima ora si bani cu carul,  ca sa nu mai spun ca te tine zeci si luni de zile pana iti pune un diagnostic corect, ca de vindecare nu esti sigur. Cum sa spui unui medic cu multa carte si tehnologii ca isus vindeca instant ? Nu se simte medicul prost de da in gropi ?

 jimi91, on 04 iunie 2022 - 12:24, said:

Succesul crestinimului ?

Eu sunt curios cati au citi Biblia, intr-o tara cu o rata de analfebetizare mica Posted Image....multi nici nu stiu ca Iisus e Dumnezu...asa ca, oare crestinii cred in Dumnezeul crestin ortodox ? Sau doar in propriul lor Dumnezu, mai personalizat.

Eu mereu l-am vazut pe Dumnezeu ca pe un fel de martor al vietii mele.
Aha, deci deaia se ascunde si el ?

#47
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Paco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:


Voi cum vedeti acest nou curent spiritual ?
Trebuia să începi cu conclavul de la Niceea.

”Curentul” ăsta, să zicem spiritual, nu e tocmai nou.

#48
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 27.08.2013
Vechi. Vechi curent spiritual. Vechi curent teologic.

#49
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007
Satanismul e foarte vechi!
Hăt, hăt, din cele mai vechi timpuri...

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,395
  • Înscris: 16.03.2004
Nu e chiar așa de vechi, de fapt, începe cu H.S. Reimarus, ca documentare erudită, făcută așa cum trebuie.Posted Image Până atunci, lumea era în întuneric și sub talpa strivitoare a Bisericii.

 Sfantul Jakob, on 04 iunie 2022 - 11:59, said:


La cele care nu au acces la formația Boney M.

https://dexonline.ro...nitie/formație

vezi punctul 9

#51
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007
Cred că s-a cam fâsâit și topicul lui Paco deschis în cinstea ta! :yes:

#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Paco_ste1, on 04 iunie 2022 - 12:57, said:


Sa spui medicilor de acum ca isus vindeca doar cu Cuvantul, il faci prost pe medic.

Păi în cazul ăsta, medicii au tot dreptul să se simtă jigniți, nu crezi?
Sau tu chiar crezi că Moș Crăciun e cel ce aduce cadourile?

Pacolino, grow up man!

#53
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022

 Sfantul Jakob, on 04 iunie 2022 - 17:27, said:

Cred că s-a cam fâsâit și topicul lui Paco deschis în cinstea ta! Posted Image
Ai auzit pe atei cum spun despre evolutie ? Ca timpul e cel ce a facut totul, deci ai rabdare si cu topicul asta, plus ca nu-l las eu .
Sper doar sa se discute in limitele regulamentului.

Tu ar trebui sa te ingrijorezi pentru faptul ca aceasta teorie prinde tot mai mult nu doar printre atei ci si religiosi, si e ca buruiana, nu o poti starpi usor.. Doar dovezille mai salveaza crestinismul, ca de minuni suntem satui . Posted Image

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,395
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 03 iunie 2022 - 20:18, said:

Vezi tu drag coleg Dark, la un moment dat un împărat păgân, în mijlocul unui ospăț, a început să bea mult vin.
Șiroiau și clipoceau felurite vinuri alese, într-o multitudine de culori, turnate în pahare aurite.
Beție și desfrânare cât cuprinde. Acesta este păcatul.

Diavolul îi atrage pe oameni în păcat dar când aceștia cad el tot nu e mulțumit.
Când este mulțumit Satana? Când oamenii nu doar păcătuiesc ci trec și la blasfemie.
Omul e păcătos prin natura lui. Biblia spune că toți oamenii au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu. Dar Diavolul vrea să-l ducă pe om mai departe, într-o zonă a spiritualului în care omul să-L provoace direct pe Dumnezeu și omul să-și bată joc de Dumnezeu și de cele sfinte.

Așa se face că împăratul păgân nu s-a oprit doar la păcatul beției sau al desfrânărilor de tot felul. El a trecut la un nivel "superior": blasfemia. A  cerut să fie aduse înaintea lui și a țiitoarelor lui nici mai mult nici mai puțin decât vasele sfinte jefuite din Templul de la Ierusalim. Gândind la rece, asta nu are nicio noimă. Pentru că stăpânul imperiului avea vase de tot felul. Însă Diavolul nu e mulțumit decât atunci când pervertește până la capăt.
Diavolul este mulțumit doar atunci când omul blasfemiază și își bate joc de Dumnezeu.


1. Uită-te puțin la colegii noștri care se pretind atei!

În mod normal un ateu nu crede în Dumnezeu și nu crede în nici o specie de zei. Așa zice el. Și dacă ar fi așa, ar fi rău, desigur, dar ar fi oarecum acceptabil. Dom'le e dreptul lui să creadă în ce vrea el sau să nu creadă în nimic. Dar crezi că Satana e mulțumit cu atât? NU, nici vorbă!
Satana e mulțumit doar atunci când colegii noștri afirmă negru pe alb: Iehova e un psihopat, Iehova e un criminal, Iehova e...


2. Sau uită-te la tine, care te pretinzi jemetist!

Tu zici: "Dom'le, Isus nu este Dumnezeu, e un mit. Iar Biblia e coruptă, nu e vrednică de crezare, asta e opinia mea!"
OK, până la urmă e dreptul tău la opinie. Dar se mulțumește Satana cu atât? NU. El vrea de la tine să zici mai mult decât atât.
El jubilează să te vadă blasfemiind: Isus e un lunatic, e descreierat, e un copil din flori, Maica Domnului a curvit, etc...

Asta este motivul pentru care voi NU puteți fi doar atei sau jemetiști.

Ci sunteți sataniști sadea!

Pentru că trebuie să-l mulțumiți pe tatăl și stăpânul vostru, Diavolul!

Nu Maica Domnului a curvit! Posted Image
Maica Domnului nici nu există, fiindcă ”Domnul Dumnezeu” nu are o mamă, El fiind ”Cauza” supremă.
Myriam (din Betleem sau Nazaret, nu se știe exact...) a curvit cu ”Pantera”, un soldat din armata imperială romană. Te miră chestia asta? N-ar trebui, se întâmplă des.

Isus e un lunatic, da, a fost un lunatic. Sunt și au fost mulți țicniți pe lumea asta... Nu se scrie despre El, că credea că au vrut unii să-L facă împărat?Posted Image
De aia cică a fugit în munți. Așa scrie. De teamă să nu-L facă împărat. Împăratul cui și cine să-l facă, o gloată de iudei analfabeți, morți de foame? Cine crede așa ceva, e lunatic.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate