Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Monitor 32 QHD.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.12.2002
Am un Dell de 27 Full Hs de prin 2016. Aseara am luat asta
https://www.emag.ro/...n/pd/DD9GVFMBM/

Azi am facut retur, ma omoara Full HD pe 32 de inch. Oscilez intre :

https://www.emag.ro/...u/pd/D6RRQCBBM/

https://www.emag.ro/...u/pd/D3HP4MMBM/
si
https://www.emag.ro/.../pd/DWLBC9MBM/?

Nu ma uit la filme pe PC, jocuri light ocazional gen Forza Horizon 4 si 5, Flight Simulator, World of Warships, browsing si cam atat. Nu fac editare foto, video, etc...

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Am cumparat in 2016 monitorul asta cu 2000 de lei:

https://www.samsung..../ls32d85ktsnen/

Mai zic eu, daca e Samsung, mai zice si "profesional", o sa tina mult si bine. Folosit in special pentru office.

Garantie 3 ani, puteam sa mai fac o extragarantie 1 an cu vreo 100 sau 200 de lei, n-am mai facut extra.

A mers PERFECT 5 ani.

Anul trecut... stau la PC, ies din camera, revin dupa 30 de minute, misc mousul sa recapat imaginea pe ecran ca de obicei, si nimic. Ramane negru.

Din tastatura, nimic. Dau restart la PC, nimic. Nici ledul nu mai functiona.

L-am dus la un service de-asta mic, de cartier, reparatii TV.

Acolo imi zice ca a puscat sursa in el, cu sursa n-ar fi o problema, dar cand a puscat a innegrit si ceva placa electronica de langa ea, si ca daca ar fi sa schimb placa aia ar fi cam 600 de lei dar e la risc, el nu garanteaza ca dupa aia nu s-a mai dus si ceva mai departe. Insa pana nu schimba placa nu poate sa zica.

Nu l-am mai dus de-atunci la altcineva, o sa-l duc iar zilele astea sa mai aflu o parere, insa tot m-am gandit, cum dracu sa dai atatia bani pe unul de marca si cand pusca sursa sa-ti buleasca tot ce-i inauntru?

Pe dinafara nu se vedea nici un semn ca ar fi puscat ceva in el, nici miros nu s-a simtit cand am intrat in camera.

Mi-ar parea rau sa-l arunc, caci cu ecranul n-am avut nici o problema, a mers perfect.

Am vazut ca astia de la Samsung au ceva suport cu service unde poti sa suni pentru interventii de genul asta insa n-am incercat, nu stiu cat o fi tariful pentru asa ceva, daca merita.

Edited by Phobos, 04 June 2022 - 10:26.


#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Părere personală bineînțeles, după ce am făcut cercetări cam o lună, l-am luat pe ăsta:

https://www.emag.ro/...q/pd/D8X0MHMBM/

- Are culori superbe, nu necesită niciun fel de calibrare.
- KVM integrat în cazul în care vrei sa conectezi 2 PC-uri/laptopuri la el și să folosești aceeași tastatură și mouse.
- Gsync/Freesync
- VRR + back-light strobing in același timp (dacă nu ești gamer nu ai nevoie)
- Are și nițel HDR, în Forza 5 și Doom Eternal se vede superb
- 170Hz refresh rate

Review:
https://www.rtings.c...s/gigabyte/m32q





#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
La diagonala 31.5 / 32 as lua 4K, am monitor de 28" pe 4k si e ok, ... evident ca FHD la 32" e stupid :)

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsirgoofy, on 04 iunie 2022 - 10:43, said:

La diagonala 31.5 / 32 as lua 4K, am monitor de 28" pe 4k si e ok, ... evident ca FHD la 32" e stupid Posted Image
Eu nu as lua 4K pentru ca placile video actuale nu fac fata in 4K..... placile video actuale abia fac fata in 2K... In jocurile serioase nici macar in 2K nu fac fata placile video...
FHD merge pana la maxim 27".... 2K merge linistit pe 32".

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Joc la rezolutie 2k pe monitor 4k, nu e asa problema.
Iar in desktop, filme etc am 4k, imo e alegerea cea mai ok.

Sa ia ce vrea, insa cred ca m-ar enerva 2k in desktop/ browser pe monitor de 32", am 2k la telefon Posted Image

Edited by sirgoofy, 04 June 2022 - 11:38.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsirgoofy, on 04 iunie 2022 - 11:35, said:

Joc la rezolutie 2k pe monitor 4k, nu e asa problema.
Iar in desktop, filme etc am 4k, imo e alegerea cea mai ok.

Sa ia ce vrea, insa cred ca m-ar enerva 2k in desktop/ browser pe monitor de 32", am 2k la telefon Posted Image
Si se vede ca ceapa.... .ca nu face scaling cum trebuie.... toate jocurile ce le joci pe alta rezultie, alta decat cea nativa a monitorului se vad ca ceapa...

#8
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postmirel3003, on 04 iunie 2022 - 11:09, said:

Eu nu as lua 4K pentru ca placile video actuale nu fac fata in 4K..... placile video actuale abia fac fata in 2K... In jocurile serioase nici macar in 2K nu fac fata placile video...
FHD merge pana la maxim 27".... 2K merge linistit pe 32".
Ca utilizator de RTX3080 zic ca nu ai dreptate :) , in 2k duce ce joc vrei tu maxim fara stres , la 4K tot am 60fps , si daca mai cobor din setari ajung si la 100fps usor

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Postmirel3003, on 04 iunie 2022 - 12:02, said:

Si se vede ca ceapa.... .ca nu face scaling cum trebuie.... toate jocurile ce le joci pe alta rezultie, alta decat cea nativa a monitorului se vad ca ceapa...

Daca spui tu, eu ce joc se vede ok, jocuri mai pana-n 2018 ce-i drept, poate astea noi se vad cum spui tu... "ca ceapa"

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Exact monitor ca la lui Phobos am avut doar ca l-am cumparat prin 2014 si am dat vreo 3k lei pe el.
In 2017 l-am schimbat cu un TV HDR 4K, de 40" adica fix un 1m.Complet altceva, nu imi venea sa cred ca am dat doar 2k pe tv si tocmai vandusem monitorul Samsung cu 1700 lei.
Pentru cine crede ca este prea mare...hmm, acum am un OLED de 55" dar atentie ca se poate seta o rezolutie inferioara fara scalare, adica iti apare o fereastra corespunzatoare rezolutiei care este afista pixel cu pixel, poti rula asa mai usor jocuri si nici nu te deranjeaza diagonala, daca pare prea mare.
Exemplu: la 55" daca setezi rezolutia QHD 2560x1440 obtii o imagine in jur de 32".
Eu as recomanda fara retinere un TV capabil de RGB 4:4:4 in 4k care sa duca HDR.

Attached Files



#11
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.12.2002
Am luat Lenovo-ul pana la urma. Desi nu am mai avut monitor curbat pana acum m-am obisnuit f repede cu el. Ptr ce vreau eu e mai mult decat suficient.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate