Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Volvo s40 sau s60 (2007 s40 - 2006-2009 s60)

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
gicu2htz

gicu2htz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2022
Buna, doresc sa imi cumpar o masina sh, buget 4000Euro si din gama Volvo am gasit modelele s40-s60 pe la acest pret.

O voi folosi cam 30-50km/zi si daca imi puteti recomanda dintre cele doua care ar fi mai fiabila, sa ma duca pe mai multi ani fara prea multe probleme. Daca imi puteti recomanda si motorizarile la modelul respectiv, mi-ar fii de ajutor mult.

La s40 am vazut ca la diesel apar probleme cu turbina (probabil foloseste mai mult ulei) iar la benzinar se vorbea numai de schimbarea distributiei la timp. Diferenta dintre s40 si s60 inafara de interior nu prea stiu sa ma pronunt asupra subiectului, chiar daca s60 e cel aparut dupa si probabil considerat mai bun, unii sunt de parere ca s40 e mai bun.

Ce parere aveti?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
s60 = volvo
s40 = Ford focus

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cea mai fiabila e aia mai bine intretinuta. Oricum la varsta aia nu te astepta sa nu ceara bani oricare ar fi ea. Nu mi-as lua diesel, ci benzinar aspirat. Mai simplu si mai ieftin de reparat.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Ai trecut de la i30 la S60?
Ca sa mergi singur cu ea la facultate?
Cum crezi, dar daca ceri sfaturi ar trebui si sa asculti de cele care nu-ti convin, adica mai toti care iti zic ca daca iei genul asta de masina ai sanse foarte mari sa bagi MULTI bani in ele destul de repede ca sa le tii intregi.
Stiu pe cineva care are S60 2004 (parca) si chiar e intretinut cum trebuie, omu' lucreaza cu serviceuri, a avut mare grija de masina aia si inca functioneaza tot de pe ea. Si tot baga bani din cand in cand pe diverse chestii. Si nici n-ar vinde-o, asa ca tare imi e ca una ingrijita mai putin o sa te mai coste cateva mii in astia 5-6 ani, iar de consum nici nu mai are rost sa vorbim.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 TruculMagic, on 03 iunie 2022 - 21:34, said:

s60 = volvo
s40 = Ford focus

Asa-i ca n-ai auzit de platforma Ford D3? :)

Ambele sunt bazate pe platforme Ford iar asta nu e un lucru deloc rau la bugetul asta.


Mecanica accesibila si robusta Ford, tinuta de drum Ford si calitatea fabricatiei Volvo (tabla, vopsea, antifonare, interior si outfittingul in general).

Initiator, ia S40 daca nu faci des drumuri lungi.

Ambele sunt masini f bune in ciuda vechimii. Mai ramane sa si gasesti un exemplar ok.

Edited by underb, 03 June 2022 - 23:02.


#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 gicu2htz, on 03 iunie 2022 - 21:14, said:

La s40 am vazut ca la diesel apar probleme cu turbina
diesel sunt 4 motoare, despre ce motor vorbim?

#7
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Chevrolet Cruze 1.8 benzina sau 1.6 automat..Dotari. Caroserie si piese ieftine de Opel Insignia 180 de cai....nu schimbi la ea in 10 ani decat 1 furtun si 2 becuri si revizii, EURO 5.


De te sa te complici cu un Volvo vechi? nicidecum diesel.

Am avut diesel atatia ani si cand am trecut le benzina, recomand benzina oricui la orice ora peste orice diesel.

La 4000 mai ai benzinare de la VAG.

Edited by alexandrualexww2, 04 June 2022 - 03:51.


#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E o varinata si Cruze (care imparte platforma cu Astra J sedan nicidecum cu Insignia :) ) daca o tii pana moare la tine.
Altfel, daca esti genul care o schimba la 2 ani, nu sunt nici Cruze si probabil nici Volvo masinile potrivite.

#9
gicu2htz

gicu2htz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2022

 dan210, on 04 iunie 2022 - 01:43, said:

diesel sunt 4 motoare, despre ce motor vorbim?
La motorul de 1.6 TDCI am citit undeva ca ar putea aparea probleme cu turbina, iar la modelul 2.0 HDi ar putea aparea probleme cu injectoarele si egr-ul.

#10
gicu2htz

gicu2htz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2022

 TehCube, on 03 iunie 2022 - 21:51, said:

Ai trecut de la i30 la S60?
Ca sa mergi singur cu ea la facultate?
Uitandu-ma la anunturi pentru o perioada de timp imi dau seama ca e mai greu sa dai de un i30 sau ceed, si in bugetul de 4000Euro (inca nu am renuntat la aceste optiuni). Am gasit anunturi referitoare la aceste modele de Volvo si am vrut sa cer opinia celor care detin aceasta masina (am mai vazut ceva forum-uri care recomandau volvo ca prima masina de aceea am luat in considerare si aceasta masina).
Inteleg ca ar fi o decizie pripita (mai ales ca incepator si pentru facultate +/- unele drumuri prin oras) sa aleg aceasta marca, nu numai din cauza pieselor care sunt mai scumpe dar si consumul foarte mare. De aceea si la Kia, Hyundai, skoda etc inca nu sunt sigur daca ar trebui sa merg pe un benzinar, gandindu-ma la motoare de 1.6 in special daca ar fi sa aleg care are o performanta mai buna dar la acelasi consum cu un motor de 1.4

#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
insignia???Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 dan210, on 04 iunie 2022 - 01:43, said:

diesel sunt 4 motoare, despre ce motor vorbim?
Probabil 1.6 hdi PSA.

#13
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Cruze = Astra
Malibu = Insignia

Cauta un S40 cu motor de 1.8 sau 2 litri,ambele benzina. Cele diesel sunt proaste rau,si foarte obosite. Singurul diesel bun de pe S40 e cel de 150 de cai,in 5 cilindri.
La S60 singurul motor ok e cel de 2.0 Turbo,dar consuma la benzina de vorbesti singur.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 alexandrualexww2, on 04 iunie 2022 - 03:50, said:

Chevrolet Cruze 1.8 benzina sau 1.6 automat..Dotari. Caroserie si piese ieftine de Opel Insignia 180 de cai....nu schimbi la ea in 10 ani decat 1 furtun si 2 becuri si revizii, EURO 5.


De te sa te complici cu un Volvo vechi? nicidecum diesel.

Am avut diesel atatia ani si cand am trecut le benzina, recomand benzina oricui la orice ora peste orice diesel.

La 4000 mai ai benzinare de la VAG.

Cruze e defapt Opel Astra J , n-are legatura cu Insignia. Nici nu se compara cu volvo, e o masina ieftina. De ce recomanzi benzina ? Un benzinar aspirat pe cruze/opel ,etc... consuma mult si nu are nici performante.
Benzinare la 4000 de la vag ? Care ? Ca toate in acel pret sunt horror.

 gicu2htz, on 04 iunie 2022 - 09:48, said:

La motorul de 1.6 TDCI am citit undeva ca ar putea aparea probleme cu turbina, iar la modelul 2.0 HDi ar putea aparea probleme cu injectoarele si egr-ul.

Sunt cateva siteuri cu, cate un tampit ce isi da cu parerea despre masini, ca pica turbine , etc, iar voi le luati de bune. Egr, injectoare, turbo, pot sa pice la orice masina, mai ales la una sh cu rulaj ridicat.
Asta nu inseamna ca pica zilnic. Nu e mare lucru sa schimbi una si apoi ani de zile nu mai ai treaba.

 newusername123, on 04 iunie 2022 - 13:48, said:

Cruze = Astra
Malibu = Insignia

Cauta un S40 cu motor de 1.8 sau 2 litri,ambele benzina. Cele diesel sunt proaste rau,si foarte obosite. Singurul diesel bun de pe S40 e cel de 150 de cai,in 5 cilindri.
La S60 singurul motor ok e cel de 2.0 Turbo,dar consuma la benzina de vorbesti singur.

De ce sunt proaste ? Cum adica sunt obosite ? N-au dormit bine noaptea ?

#15
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Pentru ca 1.6 diesel sunt motoare proaste,si dupa ce ca sunt proaste,mai au si 350 de mii de kilometri. Daca era 1.5 dCi,ori 1.9 TDI putea sa aiba si 450 de mii,ca tot mergea bine.
Cine a avut motorizarea asta pe Ford,stie cum sta treaba.
1.6 TDCI bun a fost cel de 90 de cai.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 gicu2htz, on 04 iunie 2022 - 09:59, said:


Uitandu-ma la anunturi pentru o perioada de timp imi dau seama ca e mai greu sa dai de un i30 sau ceed, si in bugetul de 4000Euro (inca nu am renuntat la aceste optiuni). Am gasit anunturi referitoare la aceste modele de Volvo si am vrut sa cer opinia celor care detin aceasta masina (am mai vazut ceva forum-uri care recomandau volvo ca prima masina de aceea am luat in considerare si aceasta masina).
Inteleg ca ar fi o decizie pripita (mai ales ca incepator si pentru facultate +/- unele drumuri prin oras) sa aleg aceasta marca, nu numai din cauza pieselor care sunt mai scumpe dar si consumul foarte mare. De aceea si la Kia, Hyundai, skoda etc inca nu sunt sigur daca ar trebui sa merg pe un benzinar, gandindu-ma la motoare de 1.6 in special daca ar fi sa aleg care are o performanta mai buna dar la acelasi consum cu un motor de 1.4

Pai gasesti 1.6 benzina si la S40. Va consuma cam la fel si va merge cam la fel ca 1.6le de la coreeni chiar daca e o diferenta de putere intre ele dupa 5000 de ture. Diferenta irelevanta dpmdv mai ales ca aduci vorba si de consum.

E motor ok, Ford. Ala de pe Focus. Piesele au pret de Ford deci nimic de speriat.

Mai e si 1.8ul benzina, tot de la Ford. Asta era pe Mondeo. Nici asta nu e departe cu consumul.

Oricum o dai, un S40 nou costa cam dublu fata de un Ceed 1.4 best cum sunt cele mai multe Ceeduri din vremurile alea. Si nu chiar degeaba.

Altfel, recomand cu caldura o Astra Classic 3 (Astra H facuta dupa 2009). Alea facute pana in 2008 inclusiv sunt samsarite in proportie de 99.9%.
Pe alea facute incepand cu 2009 ai ocazia sa le gasesti in stare ok ca nu s-au mai vandut in Germania ci doar in est, in paralel cu Astra J. Cu putin noroc gasesti ceva de la primul proprietar.

Edited by underb, 04 June 2022 - 22:14.


#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013
Activezi in domeniul pieselor auto?Mecanic auto cumva?

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
As fi putut dar nu mi-a placut ce am vazut prin "bucatarie" cand am facut o incercare. Cam multe manevre si minciuni pe care trebuia sa le acopar sau la care sa fiu partas (reprezentanta). M-am reorientat rapid (2 saptamani) spre un domeniu inrudit. Tot cu motoare (multe de provenienta auto) dar fara roti.
Sunt inginer mecanic.

Edited by underb, 04 June 2022 - 22:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate