Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce parcuri pot vizita pentru prima data in Bucuresti?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCellini60, on 20 noiembrie 2022 - 09:15, said:

De-a lungul timpului s-a numit Carol al II-lea, Parcul National, I. V. Stalin...
Acu e Mihai I.

#56
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostPuferiu_, on 30 decembrie 2022 - 11:04, said:

Anul asta m-am plimbat prin Bucuresti la pas cum nu m-am mai plimbat niciodata. Am ajuns in zone in care nu am fost niciodata, prin parcuri noi si mall-uri in care n-am mai fost de mult. In mare parte, pe jos. Doar in cazuri extreme foloseam transportul in comun (oboseala, ploaie sau zone mult prea indepartate). Traseul meu preferat este Calea Rahovei (Shaormeria Baneasa Cosbuc)-Parcul Izvor-Cismigiu-Mei Wei-Gradina Icoanei/Parcul Ioanid-retur. Ca sa ies din zona de confort, alaltaieri ce am zis? Reconfiguram traseul, ca deja devine obisnuinta. Traseul a fost urmatorul: Calea Rahovei-Shaormeria Baneasa Cosbuc-Piata Constitutiei-Piata Victoriei-Parcul Herastrau-apoi pe linia lui 41 pana la capat (Manastirea Casin-Podul Grant-Crangasi-Lacul Morii-Pasajul Lujerului-Drumul Taberei-Brasov). Am continuat pe Calea 13 Septembrie-Ispirescu-Margeanului-pana acasa. Durata totala a traseului: 7 ore. Dificultate: medie. Distractie: maxima. Pe lista mai am inconjurul Lacului Morii si Cimitirul Bellu.

Ia-ti din Decathlon o trotineta mecanica, e fun si iti permite sa dublezi distanta fara efort. Spre deosebire de bicicleta poti merge pe trotuar fara sa deranjezi si o poti plia si lua cu tine oriunde ai nevoie.

#57
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Încă nu s-a inventat trotineta electrică care să care un grăsan ca mine. Plus că, mersul pe jos, are farmecul său. Una e să vezi Bucureștiul din mașină/tramvai/autobuz, și alta e să-l iei la pas. Și, de obicei, o iau pe străduțele lăturalnice.
Azi, de exemplu am fost în Parcul Sebastian-Calea 13 Septembrie-Izvor-Cișmigiu-Piața Romană-destinația finală, Mei Wei. Apoi, retur. Pe jos, bineînțeles. În mare parte, pe străduțele  lăturalnice pentru a observa arhitectura clădirilor, mă uit după mașini, admir femei și îmi ocup mintea cu altceva decât gânduri negre. Plus că am cele mai frumoase picioare pentru un bărbat.

Edited by Puferiu_, 08 January 2023 - 20:03.


#58
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Știți că vă ziceam alaltăieri că vreau să dau roată Lacului Morii. După ce femeia aceea a fost sfâșiată de câini, nu prea mai îmi arde să trec pe acolo. Poate lucrurile se vor schimba până la vară.

#59
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Pe „promenadă” nu sunt câini în haită. A fost omorâtă în mijlocul câmpului.

#60
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Plus că promenada e amenajată de la stăvilarul Ciurel doar până la insulă. Mai încolo e vechiul drum cimentat, adică pustietate.
Dacă te plimbi de la Parcul Crângaşi la insulă şi înapoi e suficient şi nu e niciun pericol.
Iar lângă podul ce duce pe insulă sunt şi 2 toalete ecologice, în caz de vreo nevoie.

Sănătate şi tcb !

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 08 ianuarie 2023 - 20:02, a scris:

Încă nu s-a inventat trotineta electrică care să care un grăsan ca mine.
Ei nu... nu ai banii necesari dar trotinete exista chiar de 3-6KW cu roti mari pneumatrice, suspensii full lenght. Li se mai zice trotinete offroad Posted image

Vizualizare mesajonisifor12, pe 22 ianuarie 2023 - 20:50, a scris:

Pe „promenadă” nu sunt câini în haită. A fost omorâtă în mijlocul câmpului.
Nu chiar mijlocul campului, asa e zona aia.

Attached File  promenada.jpg   375.98K   25 downloads

Edited by andreic, 23 January 2023 - 11:35.


#62
Evening_light

Evening_light

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.11.2022
Merita vazut parcul din Drumul Taberei numit si parc Moghioros. Au sere cu intrare si ghidaj gratuit. Si cu program.

#63
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.11.2022
Herastrau si Alexandru Ioan Cuza,fostul IOR!

#64
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Astazi, indreptandu-ma spre ParkLake, am ajuns in alt parc. Adica m-am ratacit. In fine, am ajuns in Parcul Gheorge Petrascu. De parcul asta habar nu aveam, dovada ca Bucurestiul continua sa ma uimeasca. Micut, ascuns intre blocuri. Dar frumos amenajat. Era aglomerat. In schimb, mi-a placut ca inflorisera copacii.

Attached Files



#65
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
Puferiu_, de ce nu ai fost in Parcul Crangasi si dupa la Parcul Pacii Autogara Militari?
Sau te puteai duce in Padurea Chiajna

#66
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Spune-mi Paul, te rog. Repede ai mai postat.

In Parcul Crangasi am tot fost. Nu e cel de langa Lacul Morii? Dar ce legatura are cu parcul mentionat de mine mai sus?

Habar nu am unde este Parcul Pacii. De Padurea Chiajna nu zic nimic, ca aia nici macar nu e in Bucuresti.

PS: de obicei, in parcurile din Bucuresti ma duc pe jos. Doar daca e vremea nasoala sau sunt foarte obosit ma intorc cu transportul in comun.

#67
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Toate-s la fel. De parcuri zic.

#68
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPuferiu_, on 19 martie 2023 - 22:01, said:

... In Parcul Crangasi ...

ieri la prânz:

Attached File  IMG_20230327_121611.jpg   253.88K   9 downloads Attached File  IMG_20230327_121749.jpg   279.63K   9 downloads Attached File  IMG_20230327_121809.jpg   293.65K   9 downloads.


Sănătate și tcb !

#69
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostPuferiu_, on 23 martie 2023 - 20:17, said:

Toate-s la fel. De parcuri zic.
Pe naiba la fel, parcurile sunt foarte diferite unul de celalalt. De exempu IOR, Izvor, Tei, Crangasi, sau Parcul Copiilor, Moghioros, mult asfalt, multe alei, verdeata e mai mult pentru delimitare intre alei. Te duci acolo sa mai iei nitel aer sau sa se plimbe copii cu trotineta si sa bea un suc. IOR-ul l-am inclus pentru ca este foarte aglomerat. Parcurile atea sunt gandite sa primeasca multi vizitatori, pe o suprafata mica, au arbusti, floricele, ghivecele.
Tineretului, Carol, Herastrau partea de Nord, au portiuni unde zici ca esti in padure si pe deal, te dai cu MTB-ul perfect pe acolo sau te duci iarna la sanius. Vegetatia e mai putin ingrijita, naturala, parcurile sunt mai salbatice. Alei mai putine si copaci inalti, vegetatie multa. Campusul de la Politehnica era foarte frumos pana sa interzica accesul public.

Edited by tomcatsk8, 28 March 2023 - 13:30.


#70
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Duminica am fost in Carol. Aglomerat, dar m-am bucurat de verdele ierbii si florile copacilor. Din cauza vantului prea puternic, s-a stins flacara de la Mormantul Ostasului Necunoscut, dar s-a reaprins singura imediat. Sigur se stinsese deoarece miroasea a gaze. La intoarcerea spre casa, am vazut un fazan pe strada Spatarul Preda .

Attached Files



#71
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ieri am fost in Parcul Circului. Pe caldura aia mare, stiti ce ar fi mers? O apa rece. Peste care am si dat. De anul trecut stiam ca, in fata Circului, e o fantana publica cu cea mai rece si proaspata apa din Bucuresti. Un adevarat Izvor al Tamaduirii. O Mecca a insetatilor. Tara Sfanta a celor veniti pe jos tocmai din Rahova. Cred ca de cinci ori am baut apa. Asta la dus, ca dupa ce m-am plimbat prin parc, m-am intors si am mai baut de cinci ori. Dupa ce ma spalam pe maini si pe fata de 10 ori. Ba am luat si intr-o sticla de-o jumate, la pachet.
Attached File  358690438_1639474433226124_3655002534461815270_n.jpg   380.42K   15 downloadsAttached File  358328360_1341890206733735_809504641495860903_n.jpg   426.13K   18 downloads

Pe drumul de intoarcere, pe jos fiind, am trecut prin fata Clubului 99, pe ale carui trepte statea, nonsalant, Mirica. Da, baiatul acela simpatic, cu ras colorat. Apoi am traversat pe la Piata Spaniei si am luat-o pe Dumbrava Rosie. Va recomand zona respectiva, ca sunt multe cladiri impresionante. Nu degeaba sunt atatea ambasade si consulate acolo. Am facut un mic popas in Parcul Ioanid inainte de a lua 226 de la Orizont. Acasa am ajunt foarte obosit, dar satisfacut. Exact cum imi place mie.
Attached File  358305649_805936567908917_4697752746894361627_n.jpg   468.81K   18 downloads

#72
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Phoai de mine, cate plimbari ma asteapta! Urmeaza sa intru in concediu, deci mai mult timp pentru mine. Am de gand sa urmez traseul sinelor de tren care brazdeaza Bucurestiul si sa vizitez Muzeul Militar. Toate astea, pe jos, bineinteles.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate