Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

La ce să fim atenți când cumpărăm un iPad?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Pentru ca aparatele mele auditive sunt Made For Iphone, am decis sa cumpar o tableta Ipad Pro 2021 second hand.
Motivul pentru care ma uit la ea este bateria Li-Po. Bateriile de la Iphone le capacesc la 85% intr-un an.

Cum provienienta tabletei nu este de prea mare incredere si nu exista chitanta, la ce ar trebui sa fiu atent ?
DIn ce am inteles:
- Deconectat din Apple ID
- Rulez o inregistrare facuta sa vad ecranul/microfonul/boxele/touchul si camerele fata/spate.
- Vad ca incarca de la power pack.

Altceva ?

#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Sa ruleze iOS si nu Android.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Atat, ce vrei sa mai verifici?
Filmezi ceva scurt de 3 secunde si redai.
Te mai bazezi si pe cinstea celui care vinde, desi din experienta mea, sa cumperi un iPhone inseamna sa ai de-aface cu tot felul de cocalari pe olx.
Cand vorbesti cu el la telefon, daca ti se pare ca are glas sau limbaj de cocalar, zi-i pas direct, nu te complica, ca pierzi vremea aiurea.
Mie imi adusese unul o punga de telefoane, desi eu am cerut unul anume, ala vazut in anunt.
Vine cu o punga cu vreo 30 de bucati si ma pune sa-mi aleg si eu unul pe care-l vreau. :)
I-am zis ca-l vreau fix pe ala din anunt, dar mi-a raspuns in scarba ca el nu are timp sa-l caute, ca el are bisnis mare cu iphoane si ca timpul lui costa bani.
:D
Eu cumpar multe electronice de pe olx, dar pana la iphoanele astea de le avem acum (4 la numar, familia), nu am dat de asemenea cocalarime.
Sunt insa si baieti ok, si tind sa cred ca pe ala il "simti" de la telefon. Daca tipule ok, nu sta el sa-ti faca cioace de-astea. Sa n-aiba Apple ID pus sa sa ti-l stearga, in rest ele cam merg, altfel nu-l pune nimeni spre vanzare. La cocalari mai dai de mici defecte estetice care nu sunt prevazute in anunt, dar evita-i ca incearca sa te abureasca.

Aaa, inca ceva.. vezi ca e o metoda prin care astia sterg apple ID-ul cu nustiuce soft dupa care SO-ul nu mai poate face update.. Mi-a zis un olxer sa fiu atent, dar n-am inteles prea bine. Daca insa are ultimul update, sau daca poate fi facut, insama ca e OK, asta am retinut. Ma cam depaseste subiectul, e un fel de sistem de operare manarit, fake cred. Dar intotdeauna e o versiune mai veche decat cea curenta, care e 15.5 mi se pare ca.

Baterie, ia de pe Aliexpress nene.
Baseus sau Nohon.Baseus am inteles ca-s mai bune, eu n-am gasit decat Nohon pentru modelul meu. E foarte buna bateria, cel putin deocamdata, 2-3 luni de utilizare.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 maccip, on 03 iunie 2022 - 16:30, said:


Te mai bazezi si pe cinstea celui care vinde


Niciodată pe OLX. La câți țepari mișună pe acolo, încredere zero.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
La pret. :)

#6
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 Phobos, on 03 iunie 2022 - 18:01, said:

La pret. Posted Image
Tocmai pretul este motivul pentru care trec peste lipsa chitantei la o tableta de 1 an.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

 maccip, on 03 iunie 2022 - 16:30, said:

Baterie, ia de pe Aliexpress nene.
Baseus sau Nohon.Baseus am inteles ca-s mai bune, eu n-am gasit decat Nohon pentru modelul meu. E foarte buna bateria, cel putin deocamdata, 2-3 luni de utilizare.
Baseus fac baterii decente... adica atunci cand le cumperi chiar au capacitatea cat scrie pe ea.... dar din pacate celulele sunt destul de slabe si se degradeaza destul de repede.

Am luat un Baseus de 30.000mAh la 3.8V (114Wh) din care in primele zile de la achizitie scoteam din ea aprox 100Wh... dupa 1.5 ani de utilizare bateria mai are aprox 60Wh... deci a "pierdut" 40% din capacitate in 1.5 ani...

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Am si eu Baseusul ala de 30Ah 65W, deocamdata e in parametri.

Tine 1 laptop si 3 tablete la incarcat. Deocamdata rupe, comparativ cu un Samsung mai vechi. Si a costat aproape la fel.
Desigur, daca dupa un an jumate scade la jumate, n-o sa fiu multumit.

 george_alexandru, on 03 iunie 2022 - 16:59, said:

Niciodată pe OLX. La câți țepari mișună pe acolo, încredere zero.
La leptopuri, tablete, telefoane si alte chestii ce-am mai luat de pe olx, nu am avut probleme. Doua exceptii au fost. Unul cu parola pe bios la un laptop, dar am decis sa-l cumpar asa, altul cu niste puncte pe ecran pe care nu l-am luat, m-a plimbat degeaba.
La iphone insa se schimba povestea radical, intri in cocalar zone imediat. 3 sferturi din ei sunt coca. Poate ca la ipaduri nu e tot asa.
:)

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 elbjorn, on 03 iunie 2022 - 18:02, said:

Tocmai pretul este motivul pentru care trec peste lipsa chitantei la o tableta de 1 an.
Eu mai am chitanta de la iPad-ul de acum 6 ani.

S-ar putea ca lipsa chitantei sa te lase fara tableta (furata si te trezesti cu Politia la usa ca ti-o confisca). S-ar putea sa aiba profil MDM si sa te trezesti cu ea blocata. S-ar putea sa fie facuta "din bucati" - carcasa arata beton, inauntru e tomberon! :-)

Risti exact atatia bani cat poti sa pierzi. Daca nu esti dispus sa pierzi banii aia atunci mai strange si iti cumperi din magazin cu garantie.

#10
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007
O singura sugestie am: daca ceva e prea bun ca sa fie adevarat, de cele mai multe ori, nu e.

Ca idee, poti cere serialul si-l poti verifica aici.

In experienta personala, nu tot ce e pe OLX e neaparat de lepadat. Asa cum nu tot ce e la vanzare e neaparat de incredere.
De exemplu, eu mi-am luat Mac-ul acum multi ani de pe OLX. Si l-am folosit fara probleme de atunci. Deci...se poate. Sunt si oameni seriosi. Dar trebuie atentie.

Daca pretul e prea mic pentru ceea ce se vinde, e bine sa te feresti. Sau macar sa fii circumspect si sa intrebi mai multe lucruri. Cum ar fi: de ce se vinde? Are vreun defect ascuns? Se vinde pentru piese? Unii il dau pentru ca au nevoie de bani. Altii pentru ca vor ultimul model. Trebuie sa vezi exact, si cum ziceam, sa fii atent.

Bafta! Si sper sa iti iei un produs ca lumea.

Edited by arsradu, 16 June 2022 - 10:54.


#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 arsradu, on 16 iunie 2022 - 10:52, said:

Bafta! Si sper sa iti iei un produs ca lumea.
Dupa ce am dat peste o gramada de samsari fara nici un fel de chitanta am luat un ipad simplu (2021 10.2) din magazin cu 4 ani garantie.
Da, la aceiasi bani gaseam ipad air 2020 dar fara nici o garantie ca nu are ecranul schimbat sau alte minuni.

#12
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007
Foarte bine! Ma bucur mult! Posted Image

Cu ecranul, nu stiu exact cum e la iPad-uri... Stiu ca la iPhone-uri (de la iPhone X incolo), de exemplu, nu poti sa schimbi ecranul fara sa pierzi TrueTone. Deci, in principiu, te poti uita dupa asta. Daca e functional, inseamna ca display-ul e cel original, sau cel putin a fost schimbat intr-un service autorizat Apple. Dar nu stiu daca se aplica si la iPad-uri.

Pe iPhone-uri, inclusiv cu un display de pe un alt iPhone (deci, 100% original), nu poti sa le faci swap, si sa mearga perfect din prima, pentru ca noul display trebuie imperecheat cu placa de baza. Iar chestia asta o poti face doar la un AASP (Apple Authorised Service Provider) saaau...acasa, daca ai tu un programator special.

Dar da, intotdeauna poti avea surprize cu un produs second-hand, asa ca, din punctul meu de vedere, ai facut alegerea corecta.

Sa-l stapanesti cu placere, si sa te bucuri de el cat mai mult timp!

Edited by arsradu, 16 June 2022 - 11:41.


#13
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut.
Revin si eu cu aproxiamtiv aceeasi intrebare....
Caut un Ipad Pro pt fiimea....pt ca sa deseneze pe ea.....
Acum problema e ca am vaazut destul demult epe olx..insa nu sunt familiarizat cu Apple....si cu "terminologie de cartier" de pe OLX...
Am gasitla unele ca spuneau ca sunt pentru "Recarosare".....ce insemana asta?

De asemenea exista vre-o posibilitate sa vad daca a fost desfacauta si schimbata carcasa , display mai ales?
Cum pot vedea daca e display original?
Cum pot sa o testez...exista ceva softuri de testare?
Va multumesc.

#14
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
recarosare = furat cu cont icloud
nu se poate 'vedea' daca a fost desfacut. daca ai ceva experienta si esti atent pe margini este posibil sa fie semne de desfacere, dar depinde pe la ce cioban o fu'
daca schimbi display nu mai functioneaza face ID, cel putin la astea
iPad Pro 12.9-inch (4th generation)
iPad Pro 12.9-inch (3rd generation)
iPad Pro 11-inch (2nd generation)
iPad Pro 11-inch . ... mai departe, cum ti'e norocul!

P.S. mai stiu pe cineva care plangea ca vrea ipad sa deseneze, si sta aruncat prin sertar ... deci;

#15
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

 marius2k, on 19 iulie 2022 - 14:23, said:

recarosare = furat cu cont icloud
nu se poate 'vedea' daca a fost desfacut. daca ai ceva experienta si esti atent pe margini este posibil sa fie semne de desfacere, dar depinde pe la ce cioban o fu'
daca schimbi display nu mai functioneaza face ID, cel putin la astea
iPad Pro 12.9-inch (4th generation)
iPad Pro 12.9-inch (3rd generation)
iPad Pro 11-inch (2nd generation)
iPad Pro 11-inch . ... mai departe, cum ti'e norocul!

P.S. mai stiu pe cineva care plangea ca vrea ipad sa deseneze, si sta aruncat prin sertar ... deci;

Multumesc.. la mine nu e cazul....
Dar e greu sa te plimbi cu laptop si tableta wacom dupa tine :D

deci la :

Pad Pro 12.9-inch (4th generation)
iPad Pro 12.9-inch (3rd generation)
iPad Pro 11-inch (2nd generation)
iPad Pro 11-inch . ...

daca se schimba display nu mai functioenaza FACE ID?
asta e o chestieimprotanta de stiut....

alte chestii de stiut?
Multumesc oricum si pt astea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate