Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Drum pana in Thasos

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
A traversat cineva Bulgaria noaptea ? Sunt curios in special de drumuri si de zonele unde poti opri sa faci pauza.
Probabil ca voi opri la benzinarii, cel mai sigur.
De plecat as vrea sa plec pe la 11-12 noaptea, ca sa fie cat mai liber si sa ajung pe la un 12-13 a doua zi, cel mai tarziu. Ideea pt care as face asta e ca sa mai inteleg ceva din ziua aia.
In plus, una e sa treci vama din Ro in Bg si din Bg in Gr noaptea sau cat mai devreme ziua si alta e in mijlocul zilei.
Pentru alimentare, am stabilit deja de unde voi pune benzina, o data in vama la Giurgiu si inca o data la OMV Kardjali. La greci, doar daca este neaparat nevoie, pt ca, asa cum s-a zis, e foarte scumpa, comparativ cu Ro sau Bg, chiar si cu 4 lei, se pare.
La intoarcere, voi merge pe aceleasi benzinarii.

#20
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Noi am traversat Bulgaria catre Grecia doar noaptea ( catre ambele vami, Makaza respectiv Kulata ).
Ai avantajul ca e mai liber, doar ca trebuie sa fii mai atent la eventualele pericole de pe drum ( ex. gropi, animale salbatice etc. ).
Asa cum spui si tu, cel mai bine e sa va opriti in benzinarii, in general la cele care apartin de branduri cunoscute ( OMV, Shell, Rompetrol ... )
Tot la OMV-ul din Kardjali alimentez si eu si nu am avut nicio problema pana acum. Plata cu cardul de fiecare data.

#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Multumesc de confirmari si lamuriri.
Deci, gropile si obstacolele (de astea am ceva teama), teoretic, daca nu exagerezi cu viteza, ai cum sa le vezi. Nu sunt vitezoman in general, cu atat mai putin pe drumuri necunoscute. Ma gandesc ca un 90-100 km/h e o viteza ok pt noapte si drumurile din Bulgaria, in general, nu ?

#22
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Da, e o viteza OK, asta bineinteles in functie de conditiile de la fata locului.
Eu folosesc, atunci cand pot, un " antemergator ". Ma pun in spatele unui TIR sau camion care merge cu o viteza care ma avantajeaza, si astfel merg mult mai relaxat. In felul asta scap de grija radarelor, a gropilor / bumperelor si mai ales de grija imbecililor care merg cu faza lunga sau vin pe contrasens fara sa se asigure. De ce sa intre in mine cand pot sa intre sub un TIR sau un camion ?

#23
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
@lopi,
Felicitari pt concediu! Nu pot insa sa nu te intreb la cat ai cheltuit cu totul, plus oboseala drumului, nu era mai bine sã fi mers la noi pe litoral relativ la aceiasi bani?

#24
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Nea Darius din multe puncte de vedere NU,sa-mi fie iertat raspunsul dat de mine.

#25
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View PostDarius2022, on 22 iunie 2022 - 00:15, said:

@lopi,
nu era mai bine să fi mers la noi pe litoral relativ la aceiasi bani?
Dintr-un motiv personal, de cativa ani sunt "obligat" sa merg doar pe litoralul bulgaresc, "relativ la mai putini bani"Posted Image decat in Romania, chiar daca ajung in 6-7 ore la destinatie (Nessebar sau Sozopol). De ce? Nu-ti pot explica. Simt sa sunt respectat ca turist.
Cand motivul personal o sa dispara, voi relua calatoriile in Grecia, Turcia, Croatia si Italia. Pe litoralul romanesc, niciodata.

Edited by florinbad, 22 June 2022 - 07:10.


#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDarius2022, on 22 iunie 2022 - 00:15, said:

@lopi,
Felicitari pt concediu! Nu pot insa sa nu te intreb la cat ai cheltuit cu totul, plus oboseala drumului, nu era mai bine să fi mers la noi pe litoral relativ la aceiasi bani?

Fara suparare, dar cred ca glumesti...sau nu ai iesit din tara...
Nu totul se rezuma la suma cheltuita, sunt si alti factori la mijloc, foarte importanti : cum te simti, ce vezi, ce poti face acolo unde te duci, cu cea ce ramai dupa.
Sa mearga la noi ca sa ce ?
Ca sa fie tratat ca unul care cerseste concediul, nu il plateste ?
Ca sa se enerveze cu nesimtirea si mizeria din sistemul nostru ?
Ca sa vezi plajele noastre pline de toti ghertoii cu bani care au impresia ca plaja e a lor ? Astia ii mai vezi si in afara tarii, dar mult mai rar.
Ca sa stai in hoteluri de 4 stele cu conditii reale de 2 stele sau chiar 1 stea, dar pret de 5 stele pe la altii ?
Ca sa mananci la aceiasi bani sau chiar mai scump ca in Grecia ?
Ca sa te uiti la o mare plina de alge si plaje necuratate ?
Ca sa ti se strige permanent in cap "hai la porumb, gogosi, piatra de baie, namol, scoici, slapi, ochelari de soare si ceasuri" ?
Sunt multe motive pentru care nu (mai) merita de mult sa iti faci concediul in Romania. E mai ieftin si mai frumos pana si la bulgari, chiar daca e aceeasi mare, sa fim seriosi.
Si, pana la urma si daca te duce cu 50% mai mult sau dublu ca sa mergi in Grecia, tot merita. Intra pe Google Maps si o sa vezi niste plaje si niste peisaje, plus ca, stiu sa faca turism si sa se poarte (cel putin marea majoritate)...

Edited by Magicwisewolf, 22 June 2022 - 08:25.


#27
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDarius2022, on 22 iunie 2022 - 00:15, said:

@lopi,
Felicitari pt concediu! Nu pot insa sa nu te intreb la cat ai cheltuit cu totul, plus oboseala drumului, nu era mai bine să fi mers la noi pe litoral relativ la aceiasi bani?
Eventual sa mergi in Mamaia, ca altfel n-are sens.
Daca tot dai o căruță de bani, macar sa stii ca nu-i mai ai.

#28
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Diferenta dintre litoralul/vacanta din Grecia si cel/cea din Romania, e ca dintre mancare si mancarime. Posted Image

#29
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Sau asa (primele 5 sec sunt relevante) Posted Image  litoralul grecesc / bulgaresc vs cel romanesc :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PbPVTvqU67E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Magicwisewolf, 22 June 2022 - 11:01.


#30
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ Magicwisewolf - noaptea e mai infricosator - drum pe alocuri montan si putine masini. Pentru o scurta pauza, cum s-a scris peco mari - OMV, Lukoil.
- plecatul la 23-00 noaptea - mi se pare aiurea. Nici nu dormi, conduci si toata noaptea, risti sa te ia si somnul. Cel mai bine, te culci la ora 21, te scoli la 2-3 noaptea si ai 5-6 ore de somn bun, aproape ai dormit toata noaptea ! Aglomerat nu este la ora aia.
Daca pleci la 23-00 noaptea, oricum, ajungi cu 2 ore mai devreme si tot nu intelegi nimic de dimineata aia, de oboseala ! Mai ai si riscurile la volan ! Eu, am trecut vama, pe la 5-6 dimineata si a fost liber, 2 masini in fata.
Cu somnul - eu, am plecat pe la 4 dimineata din Afumati, pe la 5:15-5:30 am trecut vama, am mers dupa o masina care mergea tare (100-140 km/h). Depinde de unde pleci, am fost de multe ori la mare si fara 5-6 ore de somn, nu ma bag la drum !
Gropile se pot evita noaptea daca se merge normal 80-100 km/h si poate nu ai probleme nici cu politia. E bine de tinut dupa alta masina noaptea.
Grecia - peisaje frumoase peste tot, asa e tara lor, mare avantaj. Si oamenii sunt foarte primitori si cu zambetul pe fata mereu.

@ Darius2022 - era o varianta si litoralul romanesc. Am ales Grecia pentru ca:
- in perioada iunie - la noi la mare nu prea gasesti deschis restaurante, magazine. In iulie-august e ok, in iunie si septembrie is multe inchise. Desi se face reclama ca e bine, nu a fost. Am fost de 3 ori in septembrie la noi si multe restaurante, magazine erau inchise, nici nu prea aveam unde sa mananc. Si atmosfera apasatoare, deprimanta. Nu vreau sa merg in concediu sa am asa o stare.
- vremea - iunie, septembrie - e mai rece la noi, in septembrie am prins ploi si frig. Apa e rece, nu prea te poti baga in ea.
- marea - Marea Neagra - e mai agitata fata de alte mari, valuri mai mari. Daca mai e si ploaie furtuna, e nervoasa rau si periculoasa, mai ales pentru copii.
- merg undeva unde nu am mai fost
- oboseala - cu copii mici, ai dreptate, mai mult de 12 ore fara pauza de joaca, e greu de suportat. E mult mai ok si pentru copii si pentru mine, la noi. Intr-o seara ajung.

In iulie-august sigur merg la mare la noi. E ok in Venus, Olimp e un hotel, mai putin Mamaia, poate Saturn am vazut vreo 2-3 cazari. Eforie si altele, m-au dezamagit total. Venus e ok, cat de cat. O sa aleg sa merg in ro in perioada asta pentru ca:
- e mai aproape
- e tara mea si ajut oarecum si turismul si economia, se vorbeste in limba mea, macarea o stiu etc.
- copii vorbesc, greaca, turca, engleza, numai romana nu vor
- perioada e buna la noi
- vreau sa merg la Delfinariu + gradina Zoo de acolo
- poate o fuga si in Delta daca mai e timp

Sper sa nu ma razgandesc cu litoralul romanesc. As merge cu drag la mine in tara la mare. Uneori cand vad ca nu se face nimic, nu se renoveaza, nu se asculta si nevoile clientului, uneori mizerie, incep sa imi ajunga. La hotelurile care am fost - majoritatea de 4 stele, a fost ok, nu pot sa ma plang asa de tare, mai bine in afara dar e ok si la noi. Cel mai mult, mi-a placut in Venus. Poate as incerca Saturn. Macar cateva zile sa vad ce mai e si pe la noi.

@ piciul
- pret/oferta - cred ca e mai bine uneori in strainatate.

- cu avionul, nu pot pleca anul asta, am anulat deja
- cu masina, doar distante relativ mici

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View Postlopi, on 23 iunie 2022 - 15:56, said:

@ Magicwisewolf - noaptea e mai infricosator - drum pe alocuri montan si putine masini. Pentru o scurta pauza, cum s-a scris peco mari - OMV, Lukoil.
- plecatul la 23-00 noaptea - mi se pare aiurea. Nici nu dormi, conduci si toata noaptea, risti sa te ia si somnul. Cel mai bine, te culci la ora 21, te scoli la 2-3 noaptea si ai 5-6 ore de somn bun, aproape ai dormit toata noaptea ! Aglomerat nu este la ora aia.
Daca pleci la 23-00 noaptea, oricum, ajungi cu 2 ore mai devreme si tot nu intelegi nimic de dimineata aia, de oboseala ! Mai ai si riscurile la volan ! Eu, am trecut vama, pe la 5-6 dimineata si a fost liber, 2 masini in fata.
Cu somnul - eu, am plecat pe la 4 dimineata din Afumati, pe la 5:15-5:30 am trecut vama, am mers dupa o masina care mergea tare (100-140 km/h). Depinde de unde pleci, am fost de multe ori la mare si fara 5-6 ore de somn, nu ma bag la drum !
Gropile se pot evita noaptea daca se merge normal 80-100 km/h si poate nu ai probleme nici cu politia. E bine de tinut dupa alta masina noaptea.
Grecia - peisaje frumoase peste tot, asa e tara lor, mare avantaj. Si oamenii sunt foarte primitori si cu zambetul pe fata mereu.

Ms de lamuriri.
Din pacate, e cam singura varianta sa plec noaptea. Estimarea pe Google, fara trafic, este de vreo 10 ore. Cu trafic, cred ca se duce spre 11 ore lejer, la care mai pun si cateva opriri pt alimentare si pauza de cafea, un pipi...
In total cred ca voi ajunge la 12 ore, in cel mai fericit caz, daca e totul ok la vami si se trece usor. Vorbesc de august, totusi, ma astept la aglomeratie mult mai mare ca la final de iunie.
Daca plec la 4 dimineata, cu 12-13 ore drumul, ajung la 16-17, nu mai inteleg nimic din ziua aia. Asa, daca ajung la un 12-13, mai e timp de cate ceva. Si scap si de aglomeratii pe la vami, zic eu.
Plus ca, in mare parte, copiii o sa doarma pana pe la 6-7 dimineata, cel putin, e mai bine si pt ei, e mai bine si pt mine.
Nu stiu, e primul drum in Grecia, va fi un test anul asta, in functie de rezultate, vedem cum procedam la anul. Emotii am, nu pot sa ma cac pe mine, dar le am si daca plec la ora 00 si daca plec la ora 4.

#32
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,997
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDarius2022, on 22 iunie 2022 - 00:15, said:

@lopi,
Felicitari pt concediu! Nu pot insa sa nu te intreb la cat ai cheltuit cu totul, plus oboseala drumului, nu era mai bine să fi mers la noi pe litoral relativ la aceiasi bani?

Hell, no.
Doar daca esti masochist mai mergi la noi Posted Image
Servicii execrabile la pret de Maldive.

View PostMagicwisewolf, on 23 iunie 2022 - 16:23, said:


In total cred ca voi ajunge la 12 ore.

Atat am facut eu.
Mers ziua, fara copii in masina.

O data pe la Makaza, alta data pe la Svilengrad.

Edited by marius.bunu, 24 June 2022 - 10:47.


#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Si cum ti s-a parut drumul ? Noaptea ai incercat vreodata ?
As fi curios sa vad niste opinii de la persoane care au mers si ziua si noaptea si pot detalia un pic cum li s-a parut.

#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,997
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMagicwisewolf, on 24 iunie 2022 - 11:21, said:

Si cum ti s-a parut drumul ? Noaptea ai incercat vreodata ?
As fi curios sa vad niste opinii de la persoane care au mers si ziua si noaptea si pot detalia un pic cum li s-a parut.

Noaptea nu am incercat, mi se pare mai obositor noaptea-chiar daca as fi odihnit-decat ziua sa conduc obosit.

O fi inertia celor 4 ani in care am lucrat in 3 schimburi Posted Image

Altii sunt pe invers.
Noaptea nu e trafic, mai ales daca nu ai copii dupa tine, le-o fi mai usor.

Castigi o zi de plaja, daca ajungi dimineata.

Edited by marius.bunu, 24 June 2022 - 11:25.


#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Depinde de fiecare. Unii considera ca daca merg noaptea castiga o zi de plaja sau de vacanta. Noi am incercat o singura data si nu a functionat pentru noi. Greu sa fii pe drum dupa o zi de munca, la sosire apartamentul nu era gata, noi rupti de oboseala, copiii plini de energie dupa ce au dormit pe masina (erau si micuti atunci iar energia lor mare nu se chiar potrivea bine cu oboseala noastra).

De atunci consideram drumul o parte din concediu. Nu planificam mai mult de 8-9, maxim (rar) 10 ore de condus efectiv pe zi. La asta se pot adauga oricum evenimente neprevazute gen cozi la vami sau accidente/blocaje in drum. Luam o pauza de pranz mai consistenta intr-o benzinarie decenta. Daca e nevoie luam cazare intermediara intr-un loc care sa permita si o plimbare de dezmortire + o cina omeneasca. A doua zi ne trezim devreme, luam micul dejun (daca este) si plecam rapid. Oricum pentru cazarea intermediara fac un bagaj mic cu cele necesare iar restul ramane in masina.

Dar depinde de fiecare. Stiu familii pentru care acest “plecam rapid” nu se poate. Samd.

Edited by mdt, 24 June 2022 - 12:43.


#36
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu zic ca are dreptate mdt, eu sunt la fel dar numa ca invers :). Nu ma pot trezi dimineata, iar gandul sa imi incep concediul cu o trezire pe la 7 imi taie avantul, la fel si mersul ore intregi pe drumuri batute de soare, cu soarele in ochi si parbriz, prefer noaptea la mers lung. Ziua imi pregatesc bagajele, traseul, ma odihnesc si pe la 12 sau 1 noaptea plec usurel spre locul de destinatie. In 25 de ani de cand conduc am gasit ca cel mai frumos moment al zilei este rasaritul, intervalul ala in care se face lumina afara si liniste in timp ce esti in masina pentru mine e parte din concediu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate