Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Nu stim sa ne apreciem valorile

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Dan Petrescu, antrenorul CFR Cluj, e suparat de faptul că românii nu știu să-și aprecieze adevaratele valori. El a declarat ca nu a primit niciodata ceva gratuit in Romania, cand a fost intr-un restaurant, bar sau magazin:
"...în România, oriunde mergi, mergi de zece ani merg la același restaurant, o dată nu am avut o masă gratis! Și la Cluj e la fel. Mergi să iei o geantă, dar nu a zis nimeni niciodată: „Lasă că plătesc eu”. Nimic... Dacă un meci îl pierd, nici clujenii nu mă mai salută. Nu știm să apreciem valorile, pe Hagi, Nadia, Năstase, Țiriac. Sunt legende, iar noi îi certăm, dăm în ei, facem glume cu ei."
Petrescu a mai povestit cum, la Londra pe vremea cand era fotbalist a fost tratat cu totul altfel, a mers la un restaurant, Scalini, cel mai bun din oraș, și n-a plătit nimic. „Am mâncat ce-am vrut! Au spus: „E plăcerea noastră”. Apoi, m-am dus să-mi iau o valiză. Au zis :„SuperDan!”.

https://adevarul.ro/...4364/index.html

Credeti ca are dreptate si romanii nu stiu sa-si aprecieze valorile?

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
daca vrea mese si genti gratis sa se faca politician, ca aia sunt amarati, nu fotbalistii

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,656
  • Înscris: 23.10.2006
Normal este sa platesti ce comanzi. Ca unii considera sa plateasca ei pentru cineva pe care il apreciaza, este un gest frumos, dar sa te plangi ca nu primesti pe moka ceva, este de porc si arata adevarata ,,valoare" a individului.Posted Image

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,445
  • Înscris: 17.04.2006
In general da, dar nu vorbind despre oameni. Si in mod clar nu cum expune el ca vrea pomeni.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,411
  • Înscris: 15.12.2009

 Aldulescu, on 03 iunie 2022 - 08:59, said:

Credeti ca are dreptate si romanii nu stiu sa-si aprecieze valorile?

Si parerea ta care este?

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Ann0nyym0us, on 03 iunie 2022 - 09:09, said:


Si parerea ta care este?

Stiu ca afara vedetele au parte de tratament special cand merg prin magazine, restaurante, baruri, cluburi, etc. - primesc chestii gratis, li se fac reduceri, patronii sunt bucurosi ca sunt vizitati de celebritati, si doresc sa ii aiba ca clienti stabili si sa le aduca alti oameni cu bani.
La noi lucrurile sunt pe dos insa - daca esti celebru si bogat te incarca in plus la nota de plata, incearca sa te fure, toti incearca sa te jumuleasca intr-un fel, considerand ca oricum ai bani de unde sa dai.

#7
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Aldulescu, on 03 iunie 2022 - 09:19, said:

Stiu ca afara vedetele au parte de tratament special cand merg prin magazine, restaurante, baruri, cluburi, etc. - primesc chestii gratis, li se fac reduceri, patronii sunt bucurosi ca sunt vizitati de celebritati, si doresc sa ii aiba ca clienti stabili si sa le aduca alti oameni cu bani.
La noi lucrurile sunt pe dos insa - daca esti celebru si bogat te incarca in plus la nota de plata, incearca sa te fure, toti incearca sa te jumuleasca intr-un fel, considerand ca oricum ai bani de unde sa dai.
Pretenas in afara vorbim de valori adevarate, cunoscute mondial, nu de Dan Petrescu; sa fim seriosi. Se intampla ce zici tu si a ajuns la urechile noastre pentru ca este vorba de vedete foarte cunoscute, nici in afara nu primeste oricine asa benefit-uri.
Daca s-a facut antrenor pentru perk's-uri inseamna ca si-a gresit vocatia.

Edited by mannyx92, 03 June 2022 - 09:30.


#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,445
  • Înscris: 17.04.2006

 Aldulescu, on 03 iunie 2022 - 09:19, said:

Stiu ca afara vedetele au parte de tratament special cand merg prin magazine, restaurante, baruri, cluburi, etc. - primesc chestii gratis, li se fac reduceri, patronii sunt bucurosi ca sunt vizitati de celebritati, si doresc sa ii aiba ca clienti stabili si sa le aduca alti oameni cu bani.
La noi lucrurile sunt pe dos insa - daca esti celebru si bogat te incarca in plus la nota de plata, incearca sa te fure, toti incearca sa te jumuleasca intr-un fel, considerand ca oricum ai bani de unde sa dai.
Glumesti? Sau?
Cu cat esti mai celebru si bogat cu atat devi mai celebru si mai bogat, in special prin publicitatea oferita anumitor produse, mai de rahat sau nu.

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Aldulescu, on 03 iunie 2022 - 09:19, said:

Stiu ca afara vedetele au parte de tratament special cand merg prin magazine, restaurante, baruri, cluburi, etc. - primesc chestii gratis, li se fac reduceri, patronii sunt bucurosi ca sunt vizitati de celebritati, si doresc sa ii aiba ca clienti stabili si sa le aduca alti oameni cu bani.
La noi lucrurile sunt pe dos insa - daca esti celebru si bogat te incarca in plus la nota de plata, incearca sa te fure, toti incearca sa te jumuleasca intr-un fel, considerand ca oricum ai bani de unde sa dai.

Nu cred ca-i chiar asa.

Hai sa-ti dau un exemplu. Am mancat München in restaurantul unde obisnuiau sa manance printre altii Carlo Ancelotti si Pep Guardiola. Crede-ma, n-are nevoie de nicio reclama, oamenii aia fac profit prin faptul ca ofera niste servicii exceptionale iar faptul ca acolo mananca Ancelotti e o incununare a muncii lor.

Si da-mi voie sa cred ca Ancelotti sau Guardiola ar avea bunul simt ca in momentul in care li se ofera masa gratis sa insiste sa plateasca, constienti fiind de faptul ca 50€ pt o masa reprezinta o chestie absolut infima pentru nivelul lor financiar.

N-o fi Dan Petrescu la nivelul astora, nici financiar si nici ca celebritate, insa mi se pare de-a dreptul ridicol sa ceri ceva gratis cuiva care castiga de cateva ori mai putin ca tine.

#10
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.07.2019
Înainte să primească ceva moca, să-i înveţe pe jucătorii ăia ai lui să joace fotbal, nu anti-fotbal, şi să înveţe şi el să se abţină şi să nu mai înjure ca la uşa cortului când ştie că e filmat cu zeci de camere.

#11
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Nu-mi vine sa cred ca plange ca nu primeste de pomana. My dog!
Si altii mor de foame si nu-i asculta nimeni. Nesimtirea-i mare.
Ce dreacu', nu ma mai mira nimic.

Edited by johnnickelby, 03 June 2022 - 09:56.


#12
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 johnnickelby, on 03 iunie 2022 - 09:56, said:

Nu-mi vine sa cred ca plange ca nu primeste de pomana. My dog!
Si altii mor de foame si nu-i asculta nimeni. Nesimtirea-i mare.
Ce dreacu', nu ma mai mira nimic.
Crezi ca asta este esenta din ce a zis? Mie mi se pare ca nu.

#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

 Cr1spy, on 03 iunie 2022 - 10:01, said:

Crezi ca asta este esenta din ce a zis? Mie mi se pare ca nu.
Pai zi soro ce ai inteles tu, nu mai pune intrebari tampite, sa te dai inteligenta.

Edited by johnnickelby, 03 June 2022 - 10:03.


#14
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mi-e greu sa explic ce am in minte...

#15
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

 Cr1spy, on 03 iunie 2022 - 10:04, said:

Mi-e greu sa explic ce am in minte...
Mda, stiam deja.
Deja vu.

Edited by johnnickelby, 03 June 2022 - 10:07.


#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
Daca stai un pic si cugeti, intelegi ce vrea sa zica. Exprimarea e nefericita, nu a ales chiar cele mai bune exemple. Ma indoiesc ca el asteapta pomana. El asteapta recunostinta, lumea sa il aprecieze. Sau asa numite "valori" sa fie recunoscute: o felicitare, niste flori, o masa gratis. Dar se pare ca obiceiul asta nu exista in Romania.

Adevarul e ca nimeni nu mai da doi bani pe fotbalul din Romania. Asta nu e vina lui Dan Petrescu. Oricat s-ar stradui sa antreneze o echipa sa o faca de top, tot in mocirla va ajunge.

#17
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Vrea sa spuna ca psihologic suntem orientati spre critica negativa si nu spre apreciere...
Ceva cu paiul si barna pastrat ca traditie...
@Johnny

LE: Astept apreciere ptr efort.

Edited by Cr1spy, 03 June 2022 - 10:12.


#18
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

 Bursul, on 03 iunie 2022 - 10:10, said:

Daca stai un pic si cugeti, intelegi ce vrea sa zica. Exprimarea e nefericita, nu a ales chiar cele mai bune exemple. Ma indoiesc ca el asteapta pomana. El asteapta recunostinta, lumea sa il aprecieze. Sau asa numite "valori" sa fie recunoscute: o felicitare, niste flori, o masa gratis. Dar se pare ca obiceiul asta nu exista in Romania.
Da, si recunostinta cu care se multumeste este o farfurie de ciorba de burta. Ce sa zic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate