Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Cont dobanda la termen Euro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009
Buna ziua !
Cunoaste cineva,cumva,daca exista vreo banca in Romania care ofera depozite in Euro
cu dobanda la termen ? Un prieten m-a rugat acest lucru,el nu doreste cont curent in
Euro sau lei,nu doreste un card atasat,vrea numai sa depuna la o banca romaneasca ceva euro
in cont cu dobanda  la termen pe la pastrare,pe un timp mediu.Eu sunt total paralel
cu bancile romanesti,si as fi recunoscator oricarui sfat .Multumesc anticipat !!

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,476
  • Înscris: 13.03.2005
Sunt bănci care la care poți face depozit de euro, dar nu te aștepta la dobânzi mari. Tendința actuală e sa te facă să îi cheltui și nu te mai încurajează să ii tii in bancă.
La LibraBank nu au costuri lunare cu deschiderea contului de euro.
Poți căuta aici, dar sa verifici și costurile cu depunere și retragerea banilor.
https://www.conso.ro/compara/depozite

Edited by wertyck, 02 June 2022 - 23:18.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca exista cont de depozit, fara cont curent.
Ce inseamna depozit pe termen mediu, pare ca  este incert.

Edited by pasilla, 02 June 2022 - 23:29.


#4
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 03.05.2019
@initiator: nu inteleg cum il poti ajuta pe prietenul tau daca esti total paralel cu subiectul. Orice informatie vei primi va fi total pierduta intrucat, nu-i asa, esti total paralel cu subiectul. Recomanda prietenului d-tale sa vina direct aici, sa intrebe direct si, intrucat el nu este, cu siguranta, paralel cu subiectul, va sti cum sa proceseze sfaturile pe care le primeste. Nu-i asa?

#5
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015

View Postpasilla, on 02 iunie 2022 - 23:27, said:

Nu cred ca exista cont de depozit, fara cont curent.

TBI Bank(cel putin la lei...)

Edited by ph13xlv, 03 June 2022 - 08:10.


#6
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009
salut,multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Prietenul meu nu doreste neaparat dobanzi mari,el doreste de asemenea ca sa nu mai aibe banii lichizi in casa...
stiti voi.....multumesc pentru sfaturi.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Orice banca in principiu are depozite de lei/eur, dar e nevoie si de cont curent, pt ca prin el se tranzactioneaza.

Problema e ca avem supralichiditate, deci unele banci te si penalizeaza daca ai depozite prea mari.

Mai e o probleme spinoasa: sa fie o banca care mai are casierie, ca de ex Raiffeisen si ING nu mai au nimic, cite rogi de zid sa scuipe niste bani si el nu te aude.

#8
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Cum a scris si ph13xlv, TBI Bank e cam singura care face ce vrei tu.
https://tbibank.ro/p...pozitul-simplu?
Fiind vorba de euro, nu poate fi facut on-line, ci doar intr-o filiala - le gasesti mai jos pe pagina.
Si da, este exact ceea ce vrea prietenul tau - fara card sau cont curent.

P.S. Banca e bulgara, nu romaneasca.

#9
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,013
  • Înscris: 25.12.2005
Libra bank.

Nu te costa nimic sa iti faci si cont in lei.
De asemmenea cont si depozit euro , gratuit , on line.

Edited by alex321, 03 June 2022 - 09:28.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,992
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdm, on 03 iunie 2022 - 09:09, said:

Mai e o probleme spinoasa: sa fie o banca care mai are casierir, ca de ex Raiffeisen si ING nu mai au nimic, cite rogi de zid sa scuipe niste bani si el nu te aude.

Raiffeisen mai are casier doar la sediul central principal al bancii din localitate. Deocamdata. In rest are casier automat, din metal. Bancomatul.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Ia mai verifica tu totusi :)

Au inchis TOT!
https://www.revistab...uni-cu-numerar/

Quote

Operatiuni cu numerar DOAR pentru achitarea ratelor la creditele in valuta EUR, CHF, USD

Link

#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015
Poate CEC cu depozite in scara. Faci cate un depozit pe 1 an (are dobanda cea mai mare) la fiecare 3 luni sau mai des chiar. Mie mi-au zis ca daca fac un depozit pe minim o luna nu platesc comision la retragere. Pentru mine comisionul n-ar fi o problema deoare n-am nevoie de cash, iar daca e sa-i multi la o alta banca ii trimiti direct in contul respectiv. Daca vii cu sume mai mari in cash sa-i depui (cred ca e 10000) te poate intreba de provenienta lor. Pe mine au vrut sa ma intrebe cand le-am zis ca o sa virez de la alta banca, dar nu stiau ce vorbesc fiind vorba numai de cash. Oricum cu inflatia asta e de asteptat ca dobanzile sa creasca incepand cu iulie-spetembrie ( vezi https://www.nytimes....-inflation.html ). Peste ocean deja au crescut... in dec 2021 am facut un depozit pe 5 ani cu 1.54, in dec 2021 cu 2.36%, iar cum as putea face cu peste 4%.

#13
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
La CEC iti trebuie cont. Plus ca te taxeaza si cand respiri langa banca lor...

#14
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009
salutare ,
se pare ca ar fI o ceva sau altceva....
Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani, care au economii strânse, vor putea subscrie, în perioada 6 – 21 iunie 2022, prin intermediul BT Capital Partners&Banca Transilvaniași altor bănci partenere, în titlurile de stat FIDELIS denominate în lei și în euro, a anunțat, vineri, Ministerul Finanțelor, într-un comunicat transmis StartupCafe.ro.
Titlurile de stat în lei au scadențe de 1 an și 3 ani cu dobânzi anuale de 7,2% și respectiv 7,8%, iar cele în euro au scadențe de 1 an și 2 ani și dobândă anuală de 1,40%, respectiv 2,30%.
Acum ramane de vazut daca trebuie facut si un cont curent in euro la  aceste banci prin care  se fac tranzactiile.


#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015

View Postvladut01, on 04 iunie 2022 - 12:34, said:

in dec 2021 am facut un depozit pe 5 ani cu 1.54, in dec 2021 cu 2.36%, iar cum as putea face cu peste 4%.
Am vrut sa spun in dec 2020 am facut un depozit pe 5 ani cu 1.54, in dec 2021 cu 2.36%, iar acum as putea face cu peste 4%.

View Postmykero, on 04 iunie 2022 - 14:36, said:

La CEC iti trebuie cont. Plus ca te taxeaza si cand respiri langa banca lor...
sa-i vezi pe cei de la BCR... la acelasi profil pentru operatiunile si conturile pe care le am acum la CEC, la BCR plateam cam 50 lei taxe pe luna, acum la CEC platesc 9 lei/luna. La BCR aveam un consilier dedicat si i-am cerut sa-mi umble pe la comsioane spunandu-i ca peste ocean n-am platit atatea taxe in 20 de ani cat plateam la BCR intr-o luna si in plus sunt banci in Romania cu conditii mult mai bune... nu s-a putut si am plecat.

View Postalinbals, on 04 iunie 2022 - 21:19, said:

salutare ,
se pare ca ar fI o ceva sau altceva....
Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani, care au economii strânse, vor putea subscrie, în perioada 6 – 21 iunie 2022, prin intermediul BT Capital Partners&Banca Transilvaniași altor bănci partenere, în titlurile de stat FIDELIS denominate în lei și în euro, a anunțat, vineri, Ministerul Finanțelor, într-un comunicat transmis StartupCafe.ro.
Titlurile de stat în lei au scadențe de 1 an și 3 ani cu dobânzi anuale de 7,2% și respectiv 7,8%, iar cele în euro au scadențe de 1 an și 2 ani și dobândă anuală de 1,40%, respectiv 2,30%.
Acum ramane de vazut daca trebuie facut si un cont curent in euro la  aceste banci prin care  se fac tranzactiile.

n-as pune mai mult de 1 an, dupa cum am spus e foarte posibil sa creasca dobanzile si in Europa. Peste ocean, echivalentele Bancii Centrale Europene, FED si Banca Canadei au marit dobanzile cu 0.5% si respectiv de 2 ori cu 0.5% pana acum si se asteapta ca dobanda sa treaca de 3% de la 1% respectiv 1.5%. Cresterile in increment de 0.5% n-au mai fost de vreo 20 de ani. In mod normal dobanzile ar trebui sa fie mai mari decat rata inflatiei, dar asta ar insemna o recesiune masiva si o lovitura nimicitoare pentru cei cu credite. Suntem intre ciocan si nicovala datorita politicilor excesive de mentinere a dobanzilor apropiate de zero sau chiar negative.

Edited by vladut01, 05 June 2022 - 00:49.


#16
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postwertyck, on 02 iunie 2022 - 23:17, said:

Sunt bănci care la care poți face depozit de euro, dar nu te aștepta la dobânzi mari. Tendința actuală e sa te facă să îi cheltui și nu te mai încurajează să ii tii in bancă.
La LibraBank nu au costuri lunare cu deschiderea contului de euro.
Poți căuta aici, dar sa verifici și costurile cu depunere și retragerea banilor.
https://www.conso.ro/compara/depozite

Pai pe Conso scrie una, pe site-ul bancilor, alta ... Cine are idee de ce s-au prabusit asa dobanzile la EUR in ultima luna ?

View PostAdm, on 03 iunie 2022 - 09:09, said:

Orice banca in principiu are depozite de lei/eur, dar e nevoie si de cont curent, pt ca prin el se tranzactioneaza.

Problema e ca avem supralichiditate, deci unele banci te si penalizeaza daca ai depozite prea mari.

Mai e o probleme spinoasa: sa fie o banca care mai are casierie, ca de ex Raiffeisen si ING nu mai au nimic, cite rogi de zid sa scuipe niste bani si el nu te aude.
Nici Idea dupa 13 luna curenta

View Postalinbals, on 04 iunie 2022 - 21:19, said:

salutare ,
se pare ca ar fI o ceva sau altceva....
Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani, care au economii strânse, vor putea subscrie, în perioada 6 – 21 iunie 2022, prin intermediul BT Capital Partners&Banca Transilvaniași altor bănci partenere, în titlurile de stat FIDELIS denominate în lei și în euro, a anunțat, vineri, Ministerul Finanțelor, într-un comunicat transmis StartupCafe.ro.
Titlurile de stat în lei au scadențe de 1 an și 3 ani cu dobânzi anuale de 7,2% și respectiv 7,8%, iar cele în euro au scadențe de 1 an și 2 ani și dobândă anuală de 1,40%, respectiv 2,30%.
Acum ramane de vazut daca trebuie facut si un cont curent in euro la  aceste banci prin care  se fac tranzactiile.


Titlurile de stat în în euro au scadențe de 1 an și 2 ani și dobândă anuală de 1,40%, respectiv 2,30% - cine le garanteaza, statul ? Si care-s comisioanele de cumparare / vanzare pt ele ?

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,476
  • Înscris: 13.03.2005
Exista topic separat pentru ce intrebai tu: https://forum.softpe...4#entry29104861

#18
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postwertyck, on 09 iunie 2022 - 17:04, said:

Exista topic separat pentru ce intrebai tu: https://forum.softpe...4#entry29104861
Ms , am postat si acolo, ma interesa si dobanda-la-termen-euro pt depozite FGBD, de-asta am postat aici ... De ex o banca FGBD cu 0.3 - 0.4 / 12m / EUR - au coborat toate si conso nu mai e actualizat ...

Edited by Malineanu, 09 June 2022 - 17:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate