Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Supplier invoice number

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Buna,

am facut cu ceva timp in urma un pfa cu norma ptr un contract de consultanta it cu o firma din u.e.
Acum cand a venit timpul sa ma plateasca pentru prima luna mi se cere acest Supplier invoice number care este numarul facturii din sistemul meu.
Dar eu ca si pfa cu norma nu tin nici o evidenta cu facturi.
E vreo problema daca trec un numar oarecare?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 13.03.2005
Păi trebuie să ai ai o numerotare internă pentru facturi...

E ciudat să primesc de la tine factura Nr 3 in fiecare lună...

https://facturis-onl...ma-factura.html

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Nu e nici o problema, incepe si tu de la RO_000001.

Daca vrei sa fii 'in regula', dai o decizie interna: "Subsemnatul blabla... decid folosirea intervalului RO_000001 - RO_999999 ca nr de factura emisa de ... io"

Si gata.

Intrebarea intrebatoare este cum facturezi TVA-ul cu baietii astia din UE, ca in mod normal se face cu taxare inversa. Daca esti platitor de TVA, of course.

#4
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Pai cand am facut pfa am depus declaratia aceea ptr inregistrare in scopuri de tva sau cum ii zice.
Si am primit acel numar cif care se verifica pe Vies

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,220
  • Înscris: 27.10.2007
Legea spune că toate persoanele fizice sau juridice care desfășoară activități producătoare de venituri au obligaţia să asigure un regim intern de numerotare a formularelor financiar-contabile utilizate. Adică, la începutul fiecărui an financiar (care în România coincide cu începutul anului calendaristic), trebuie să definești o serie pentru facturile, proformele, chitanțele și avizele pe care le vei emite în anul respectiv către clienții tăi.
vezi aici si modelul de aici

#6
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Am inteles, multumesc.
Nedumerirea mea este motivul pentru care trebuie sa tin aceasta evidenta.
Trebuie trimise aceste facturi si la Anaf?
Pentru ca eu sunt impozitata pe o norma predefinita, nu pe valorile mentionate prin acele facturi. De ce mai trebuie atunci sa stie Anaf ce venituri am?

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Pai tu trebuie sa tii evidenta intrarilor, chiar daca esti la norma. Vezi ca este un registru deja predefinit.

Motivul este ca peste 100.000 EUR pe an trebuie sa treci la PFA in sistem real.

Nu trebuie sa trimiti facturile la ANAF... sau cel putin nu trebuia pe vremea mea.

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005
Pune o numerotare simpla si cu un pic de logica, iti va fi simplu si in relatia ta cu clientul.
Poti combina anul, cu luna, si un index, gen 202206_01, eu as mai pune inainte si niste caractere care sa te reprezinte, KY_202206_01.
In loc de niste litere aiurea, poti pune ceva din vendor code-ul pe care il ai la ei, acum depinde cum arata.

Asa cand se mai rataceste o factura iti va fi simplu sa discuti cu clientul.
Evita caractere speciale, mai ales cele care nu sunt suportate de Win in filename.

Edited by cristiandrei, 03 June 2022 - 07:13.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,220
  • Înscris: 27.10.2007
Tu ai ales cea mai simpla forma pentru a-ti gestiona afacerea, dar partenerii tai pot avea o contabilitate ai complicata...
cand vine ANAF la ei si ii intreaba ce au platit acolo, ei trebuie sa spuna factura 1, 2, 3 emisa de partenerul meu, nu factura lunii ianuarie, pe cea a lunii februarie si pe cea a lunii martie emise de partenerul meu. si mai ciudat ar fi sa spuna factura 1, 1, 1 emise de partenerul meu.
nu mai un situatia depasirii pragului...
Chiar mi se pare un pic ciudat, ca nu intelegi necesitatea de a avea serii pentru acte, in scopul identificarii lor unice.

 krtyna, on 02 iunie 2022 - 22:50, said:

De ce mai trebuie atunci sa stie Anaf ce venituri am?


#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 strongsss, on 03 iunie 2022 - 18:03, said:

Chiar mi se pare un pic ciudat, ca nu intelegi necesitatea de a avea serii pentru acte, in scopul identificarii lor unice.

Sunt cazuri unde nu au nevoie de acte, nu e cazul lui.

PFA la norma a fost gandit pentru a acoperi zona meșteșugarilor (pălărieri, cizmari, ...) care nu au nevoie de contabilitate, nu emit facturi.

Ca s-au derulat inclusiv tranzactii cu petrol sau armament prin PFA la norma... este alta poveste... :)

Edited by LukRo, 03 June 2022 - 20:32.


#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,220
  • Înscris: 27.10.2007
stiu (in mare) ce-i PFA la norma. dar mi s-a parut ca initiatorul nu intelege necesitatea ca actele sa aiba serie si numar.
asa cum te legitimezi cu CI seria XX numarul yyyyyy si nu cu "buletinul meu, pe care apare poza mea" la fel si tranzactia se identifica prin factura Seria XYZ numarul 11111.
toate actele au un numar (si o serie), nu-i nimic complicat sau vreo conspiratie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate