Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cum pot sa salvez trandafirul de la tata? Cred ca se transforma in maces.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
johnnydeppwaters

johnnydeppwaters

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2022
Salut,

Sper sa gasesc aici cateva raspunsuri, va multumesc anticipat pentru orice parere si sfat pe care mi le puteti oferi.

Pe scurt, am un trandafir rosu, foarte frumos, la care tin foarte mult pentru ca e plantat de tata, iar tata a murit recent.
Anul asta vad pe tufa si niste flori mici, care cred ca sunt semn ca trandafirul tinde sa se transforme in maces.
Ce pot sa fac ca sa nu se transforme in maces? Si ce am facut gresit, de ce se transforma in maces?
Mentionez ca tata nu l-a altoit, tata pur si simplu a gasit o crenguta din trandafirul asta la gunoi, i-a fost mila de el, l-a luat si l-a plantat la noi in gradina. Iar crenguta s-a transformat in ditamai tufa. Nu sunt sigura ca sunt flori de maces, dar vad o mare diferenta anul asta, pe de o parte exista trandafirii mari si rosii pe care ii stiu, iar pe de alta parte vad niste flori mai mici care seamana mai degraba cu florile de maces.

Va multumesc tuturor.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Baga foto ca din vorbe orice e posibil.

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
https://www.paradisv...afirilor-nobili

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ce chestie, nu stiam. Deci e pe dos, trandafirul e altoit pe maces.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,738
  • Înscris: 30.08.2006
Nu are cum sa se transforme trandafirul in maces daca nu a fost altoit pe un portaltoi de maces.

#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Si la mine mai cresc lastari din portaltoi.
Solutia e sa ii tai si sa lasi punctul ala de altoire la suprafata, sa nu fie acoperit de pamant. E destul de simplu sa il salvezi.

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Regula de baza este ca punctul de altoire sa fie descoperit, respectiv sa nu fie acoperit de pamant.
Ca este vita de vie, pom, trandafir, nici nu conteaza.
Exista insa unele specii, la care toamna tarziu, in primii ani, trebuie sa se faca ceea ce se numeste musuroire. Se acopera punctul de altoire cu pamant cca 5-10 cm, a.i. sa nu inghete peste iarna. Parerile sunt impartite aici. Unele pro, altele contra musuroirii. Cert este ca iernile sunt mai blande si necesitatea musuroirii, acolo unde era obligatorie, nu prea mai exista.
Ce sa intampla daca punctul de altoire este acoperit?
Din el dau radacini. Radacinile apartin portaltoiului si mai rar altoiului, doar ca ele fiind aproape de suprafata ies din pamant. Ies din pamant ca portaltoi, iar in cazul in care acesta a fost maces, ies din pamant macesi. Nu puteti folosi niciun ierbicid, ca v-ar omori trandafirul, deci trebui pur si simplu smulsi/taiati. Vedeti deci cate batai de cap din cauza astuparii punctului de altoi?
Din acest motiv, anual, partea imediata de sub punctul de altoire se dezgoleste de pamant, iar radacinile superioare se taie (copcire).

Edited by adip1962, 03 June 2022 - 07:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate