Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Cablu Internet/Tv tras pe la vecini.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Invata romaneasca. Nu discuti nimic cu nimenea.

Asta ce ai povestit este cu "sa moara capra vecinului". Ca aia care se uita pe camp la case construite fara autorizatie, castigate prin justitie sau intrate in legalitate. Si apare un nebun ca ala cum are autorizatie?

Internetul/cabu/fibra optica este tras direct de pe stalp la tine, pleaca de pe stalp 2 fire?

Invata alta data sa iti tii gura. Cum zicea colegul. Reteaua WIFI ascunsa.

Eu locuiam la bloc si m-am pomenit cu un derbedeu la usa, un dasta de prin cartier de nu era prieten cu nimenea, avea un CD in mana ca sa-i fac si lui un CD. Ma gandeam? Ce naiba? De unde pana unde am ajuns eu sa fac astuia CD-uri? Bine ca m-am gandit repede sa zic ca este unitatea optica stricata.
Nu mai stiu de la cine o aflat ca am calculator, nici nu a mai contat, important este ca am stiut sa rezolv.

Asa si cu tine, ia de trage cablul la ruda aia si de acolo trage la tine, discret.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Cum ai făcut tu contractul pe numele tau dar pe alta adresa, nu cea din CI sau fara copie contract cumpărare?

Eu am făcut un contract pt o locuință ce nu e in CI, dar nu mai țin minte daca mi-a cerut și copie contract cumpărare.

#39
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
M-am distrat. :)
Lasa-i pe vecini sa sune zilnic la rds. Sunt convins ca un colos ca rds o sa cedeze psihic in fata a 3 suparati cu viata. Presiunea va fi imensa.
Pe vremea romtelecom... am pus dsl. Aveau un număr fix de porturi disponibile in cutia de pe strada. Cred ca am fost in primii 3 care si-au pus. Vecinul meu... n-a prins loc. Cred ca mai mult de un an s-a rugat de ei sa ii instaleze si lui. Raspunsul: nu putem tehnic. La revedere!

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Aici e invers: tehnic nu e posibil.
Însă unul din echipa a făcut o "învârteală" pe un ciubuc. Colosul nu accepta așa ceva.
Posibil jmekerasul să fie sancționat și inițiatorul decuplat

#41
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Sigur! O sa se irite chiar Zoltan! Cred ca va veni, in persoana, sa-i taie cablul.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adrian_r5, on 02 iunie 2022 - 14:46, said:

care e falsu' ?
ce a mintit ?

 adrian_r5, on 02 iunie 2022 - 18:23, said:

De unde stii ... ai vazut contractu' ?
Cand   Posted Image ? Unde !

#43
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 dorin_2k, on 03 iunie 2022 - 08:12, said:

Însă unul din echipa a făcut o "învârteală" pe un ciubuc. Colosul nu accepta așa ceva.
Posibil jmekerasul să fie sancționat și inițiatorul decuplat
Ciubucul mai trebuie si dovedit! Pana la urma agentul si echipa de instalari si-au facut treaba pentru care isi incaseaza salariile, au adus inca un abonat in sistem, abonat care isi plateste facturile. Colosul vrea cat mai multi abonati si angajati care stiu sa se descurce in activitatile lor.

#44
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

 tavitu, on 02 iunie 2022 - 11:20, said:

Moral sigur nu este, cel mai probabil nici legal...

Dacă vrei să știi ce se poate întâmpla în cel mai rău caz:

1. Pe „cineva”-ul ăla îl concediază si îl dă în judecată pentru neîndeplinirea sarcinilor de serviciu/fals/etc.
2. Ție îti taie netul/cablul și te dau în judecată pentru fals/uz de fals/etc.
3. Pe cumnat îl dau în judecată pentru rațiuni similare.

Și nu, nu este vorba de capra veciunului, este vorba că tu ai preferat să faci un lucru ușor și imoral în loc să iți asumi să faci un lucru corect și legal indiferent de cât de greu ar fi fost. Pur și simplu trebuie să accepți că ai greșit și că există consecințe.

Singurul lucru imoral este legea (dacă există o asemenea lege) care-ți interzice să faci înțelegeri cu vecinii pentru a trece un cablu pe proprietatea lor. Dacă altcineva decît vecinul pe a cărui proprietate trece cablul îți poate face reclamație, asta este o porcărie, care poate fi legală, dar tot porcărie rămâne.
Toate legile care stabilesc infracțiuni fără victime sunt imorale, făcute doar să dea de lucru unor paraziți ai societății din administrația de stat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate