Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cablu Internet/Tv tras pe la vecini.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,065
  • Înscris: 01.12.2001
Ce te-a mâncat sa zici vecinilor că ai net și cablu?
Puneai SSID ascuns și nu știa nimeni că ai acele servicii.


#20
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
spune-le vecinilor ca cablu intre stalpi e un cablu special, iar cel de la stalp nu poate depasii o anumita lungime

#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postborn2lose, on 02 iunie 2022 - 12:20, said:

n-am voie sa dau vecinilor net sau cablu.
face unu abonament în bloc și de la el iau toți.de ce crezi că n-ai voie?iau 50 in loc de 500 de lei/lună

#22
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostCalypsso, on 02 iunie 2022 - 10:57, said:



Intrebarea mea, ca sunt mega ultra nervos, ca-mi vine sa-i fyt in gura,

Poate nu ar fi rău s o faci.

Tu ai contract, pe cumnat nu l doare capul de firele tale, pe Digi nici atâta, tocmai nu mai plătește chirie la stâlp, ăia care comentează se pot duce dracului.

Digi n are nici un interes să deschidă vreun proces civil, focile nervoase vecine n au bază legală.

Dacă nu erau dobitoci rezolvau și ei problema între ei.
Nu mai pune la suflet...

#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View PostEMPP, on 02 iunie 2022 - 13:28, said:

face unu abonament în bloc și de la el iau toți.de ce crezi că n-ai voie?iau 50 in loc de 500 de lei/lună
Pentru că "2.5. Beneficiarul poate folosi serviciul CATV numai în interes personal. Beneficiarul nu are
dreptul sa retransmita, multiplice, comercializeze, comunice sau sa prezinte public programele
receptionate. Astfel de actiuni sunt interzise si se pedepsesc conform legii."
https://s.digi.ro/ga...2FhZTQ3NjQ=.pdf
N-am stat să mai caut și pentru internet, bag mâna-n foc că-i la fel.

Edited by __Dan__, 02 June 2022 - 13:59.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View PostCalypsso, on 02 iunie 2022 - 10:57, said:

am vorbit cu cineva de la "firma internet"(nu vreau sa dau nume) daca poate sa imi traga si mie, din fata stalpului cumntaului, pe langa casa lui, si dupa direct la casa mea, dupa cativa bani dati pe sub mana s-a putut, s-a tras,
Deci în mod normal nu s-ar fi putut.

View PostCalypsso, on 02 iunie 2022 - 10:57, said:

toate bune si frumoase.
Pînă la proba contrarie.

View PostCalypsso, on 02 iunie 2022 - 11:08, said:

Contractul este facut pe numele meu dar cu adresa cumnatului, ca nu putea sa puna adresa mea ca nu exista stalpi
Se cheamă fals și uz de fals.

View Post_Smiley_, on 02 iunie 2022 - 11:56, said:

tu n-ai cablu, n-are nimeni ce sa-ti taie.
cumnatul tau are mai multe abonamente la cablu, c'asa vrea muschiul lui. vine des pe la tine, asa ca si-a tras unul din cabluri pana la tine in casa. n-are nimeni ce sa-i faca.
Are cablu doar că nu unde locuiește ci la altă adresă de la care și-a tras cablu la adresa unde locuiește.

View PostEMPP, on 02 iunie 2022 - 13:28, said:

face unu abonament în bloc și de la el iau toți.de ce crezi că n-ai voie?
Citești contractul și afli de ce.


Acu' - operatorul nu va face scandal decît dacă e forțat de circumstanțe. E fericit că are un client plătitor deci deocamdată îl doare undeva că inițiatorul a mințit în contract.

#25
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

View Postradunic, on 02 iunie 2022 - 14:02, said:

Deci în mod normal nu s-ar fi putut.


Pînă la proba contrarie.


Se cheamă fals și uz de fals.


Are cablu doar că nu unde locuiește ci la altă adresă de la care și-a tras cablu la adresa unde locuiește.


Citești contractul și afli de ce.


Acu' - operatorul nu va face scandal decît dacă e forțat de circumstanțe. E fericit că are un client plătitor deci deocamdată îl doare undeva că inițiatorul a mințit în contract.


Tu ai luat'o logic, si  ai mare dreptate te inteleg, adica in general inteleg chestile astea legale si ca ma aflu in "ilegalitate" (si daca citesti mai sus o sa vezi ca am incercat sa fac ceva, doar ca m-am adaptat) tocmai de asta am si postat aici, ca daca era proprietateea mea a cumnatului, puteau sa ma pupe la ochiu maro, ca nu aveau ce sa-mi faca. Doar ca ei merg pe miza "ca ala are si eu nu, vreau si eu, daca nu am eu, sa nu aiba nici ala" intelegi? asta ma supara de fapt, ca nu poate sa isi vada de treaba lui si sa accepte refuzul.

Ca o sa ma dea ei in judecata, nu se v-a intamplat (desi mintea prostului poate multe) nu vor merge ei atata de departe, doar ca o sa puna presiune pe ei, adica o sa-i sune de n ori, ca vreau internet, ei zic ca nu se poate, ei zic ca vecinu are, si tot asa, si poate aia  se satura sa auda asta, se duce la stalpul principal imi taie netul, si le spune, na ca uite nici vecinu nu mai are.

Pentru ca prostu' care a initiat tot acest scandal mi-a spus in fata: "o sa-i sun de atata ori pana o sa-mi bage si mie"  de aici intelegeti ce vreti, dar eu am inteles ceva naspa, ce ma ataca pe mine direct.

PS: Oricum, eu iubesc scandalurile, si tiganiile, astept doar momentul sa atace, si ma duc la primarie , politie habar nu am, sa fac plangere ca el are fosa zidita fix langa gardul meu si cand am vrut sa sap e pamantul umed pentru ca-mi vine la mine in curte borhotul lui, asa ca armele sunt pregatite, pana acuma nu am facut'o ca direct nu ma afecteaza, dar daca vrei sa faci rau, faci foarte usor.  

Ce-am uitat sa mentionez in tot faptul asta ca proprietatea cumnatului, adica a sorei mele, avem acelasi nume de familie, mai exact sotul ei a renuntat la numele lui pentru sora-mea, practic avem acelasi nume de familie, nu stiu daca ar ajuta asta cu ceva dar na. Se vede ceva, zic si eu.

Edited by Calypsso, 02 June 2022 - 14:28.


#26
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postradunic, on 02 iunie 2022 - 14:02, said:

Se cheamă fals și uz de fals.
care e falsu' ?

View Postradunic, on 02 iunie 2022 - 14:02, said:

inițiatorul a mințit în contract
ce a mintit ?

Edited by adrian_r5, 02 June 2022 - 14:46.


#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View PostCalypsso, on 02 iunie 2022 - 14:13, said:

...
Înțeleg că ți-ai pierdut răbdarea... în țara asta e normal să te apuce dracii după orice contact cu autoritățile. Doar că "adaptarea" ta e vulnerabilă.
Vecinii nu prea au motiv să te dea în judecată dar chestia cu capra vecinului e boală națională.
În locul tău aș analiza umezeala aia și dacă e chiar din fosă i-aș reclama fără să mai stau pe gînduri. E neplăcut spre periculos să ai infiltrații de la o fosă.

View Postadrian_r5, on 02 iunie 2022 - 14:46, said:

care e falsu' ?
ce a mintit ?
Adresa la care stă.

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Posttavitu, on 02 iunie 2022 - 11:20, said:

Moral sigur nu este, cel mai probabil nici legal...

Dacă vrei să știi ce se poate întâmpla în cel mai rău caz:

1. Pe „cineva”-ul ăla îl concediază si îl dă în judecată pentru neîndeplinirea sarcinilor de serviciu/fals/etc.
2. Ție îti taie netul/cablul și te dau în judecată pentru fals/uz de fals/etc.
3. Pe cumnat îl dau în judecată pentru rațiuni similare.

Și nu, nu este vorba de capra veciunului, este vorba că tu ai preferat să faci un lucru ușor și imoral în loc să iți asumi să faci un lucru corect și legal indiferent de cât de greu ar fi fost. Pur și simplu trebuie să accepți că ai greșit și că există consecințe.

Deja ai facut spume la gura , asa-i ?

#29
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am facut contract tv si internet fibra la o adresa care nu era pe numele meu !! instalatorul ma intrebat cat cablu optic sa imi lase de rezerva pana la modem ,  dupa 2,5 ani am reziliat contractul ca nu mai era locuinta folosita, nu ma intrebat nimeni nimic Posted Image

#30
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
In localitatea in care stau strazile nu au denumire iar casele nu au un numar.
Am aflat asta abia cand am semnat cu digi.
Ca m-au pus aia sa sun la primarie si primarul mi-a comunicat ca la mine-n sat toti stau pe ,,principala" la ce numar vrea fiecare.
Am intrebat si eu de un vecin care stiam ca sta la vreo 3 case mai incolo si am adaugat si eu 3 la numarul lui.
Platesc fara grija si la timp si nu am treaba.
Eu zic ca , daca esti bun-platnic n-ai nici un motiv sa-ti faci probleme.
Cainii latra, caravana trece !

Edited by Pekiasan, 02 June 2022 - 16:02.


#31
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Este idiot operatorul de cablu,deoarece fibra optica legata la stalp a trecul prin curtea cumnatului cu aprobarea lui  a ajuns la adresa ta care trebuia sa fie si pe contractul cu operatorul de cablu deoarece tu platesti abonamentul.

#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Nu e deloc idiot ! Eu daca vreau 100m cablu optic il platesc.
Faza cu adresa am patit-o intrun catun: C.V.Vasile din Deal.. ca mai era unul C.V. Vasile in Vale Posted Image
Pe SRL-ul meu si ficiorul pe al lui avem internet in doua locatii inchiriate si cablul trece peste / prin/ sub alte proprietati Posted Image bineinteles cu acordul proprietarilor! Si ca sa fie cireasa de pe tort la aceleasi adrese sunt peste 2 firme in chirie Posted Image

Edited by mihaiC1, 02 June 2022 - 16:31.


#33
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008

View Poststoshiba, on 02 iunie 2022 - 16:15, said:

Este idiot operatorul de cablu,deoarece fibra optica legata la stalp a trecul prin curtea cumnatului cu aprobarea lui  a ajuns la adresa ta care trebuia sa fie si pe contractul cu operatorul de cablu deoarece tu platesti abonamentul.

Am explicat destul de clar ca nu conteaza amplasamentul modemului si ca PF poti avea 20 de contracte diferite pe 20 proprietati care nu sunt personale

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postradunic, on 02 iunie 2022 - 14:02, said:

Se cheamă fals și uz de fals.
ce exagerări pe aici.
ți-am spus că vei fi executat în centru clujului.internet ți-a trebuit măi calypso

#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postradunic, on 02 iunie 2022 - 15:02, said:

Adresa la care stă.
De unde stii ... ai vazut contractu' ?

#36
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
n-ai niciun stres.
totul e legal atata timp cat cumnatul e de acord cu intelegerea.

isp-ul a montat la adresa din aria de acoperire
ca sunt doua contracte pe aceeasi adresa e irelevant.
n-are nimeni nicio treaba cu ce fac doi oameni la ei in curte atata timp cat e legal.

legea e pentru a preveni abuzurile nu pentru a preveni buna intelegere intre vecini.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate