Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cablu Internet/Tv tras pe la vecini.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Sper sa fii postat bine.

Acuma nu stiu cat de ok,legal,moral este, dar strada mea nu are stalpi pentru ca e un puz nou si tre' sa vina toate utilitatile, ma refer la tv/internet prin pamant, primaria nu o sa bage prea curand, ca na, Romania, in fine.

Eu ce-am facut, strada paralela cu a mea, are stalpi, si norocul meu ca cumntaul sta exact in spatele meu, adica curtile sunt lipite spate-n spate cum s-ar spune, asa ca eu am vorbit cu cineva de la "firma internet"(nu vreau sa dau nume) daca poate sa imi traga si mie, din fata stalpului cumntaului, pe langa casa lui, si dupa direct la casa mea, dupa cativa bani dati pe sub mana s-a putut, s-a tras, toate bune si frumoase.

Langa mine s-a mutat un vecin(las face in multe feluri) si tot ma intreba de unde am eu cablu bla bla, eu evident ca evitam subiectu, schimbam etc, probabil si-a dat seama de ce tot il evit, pana a aflat el de undeva, ca eu am fibra trasa, si hop top ca vrea si el, dupa  vrea si vecinu vecinului, dupa vrea si vecinu, vecinu,vecinului, m-am trezit cu 3 martalogi, care vor si ei internet.

Problema e ca tot ii cheama pe astia de la "internet"  , vecinu din spatele lor a acceptat sa mearga cablu pe la el prin curte/casa, exact ca la mine, si sa le bage si lor, "internetul" le explica ca nu se poate,  ca nu poate trage prin curte la altul, si ei ma baga pe mine, ca uite ca la ala se poate la mine nu, ca daca nu au ei, sa nu am nici eu, ca asa e normal nu? poftim gandire (zise unu)

Intrebarea mea, ca sunt mega ultra nervos, ca-mi vine sa-i fyt in gura, tre' sa se uita ce face capra vecinului, poate sa-mi taie cineva cablu? sau daca ei imi fac reclmatie cumva? cablu ala nu trece prin nici-o curte, infara de a mea si a cumnatului, clar cumnatul nu are nicio treba, dar ma gandesc ca poate sa faca reclmatie, si astia o sa se sature sa fie sunati intruna sa auda "ca ala are si eu nu" si sa se enerveze si sa mi-l taie si mie.

Edited by Calypsso, 02 June 2022 - 11:05.


#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Vezi pe aria Juridic/drept civil
dar atata timp cat ai contract cu ISP-ul -si il respecti- cel putin ei (ISP-ul) nu iti va taia nimic.


#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postogo, on 02 iunie 2022 - 11:03, said:

Vezi pe aria Juridic/drept civil
dar atata timp cat ai contract cu ISP-ul -si il respecti- cel putin ei (ISP-ul) nu iti va taia nimic.

Contractul este facut pe numele meu dar cu adresa cumnatului, ca nu putea sa puna adresa mea ca nu exista stalpi, adica eu platesc facturi la zi etc..

Edited by Calypsso, 02 June 2022 - 11:15.


#4
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostCalypsso, on 02 iunie 2022 - 10:57, said:

Acuma nu stiu cat de ok,legal,moral este, dar strada mea nu are stalpi pentru ca e un puz nou si tre' sa vina toate utilitatile, ma refer la tv/internet prin pamant, primaria nu o sa bage prea curand, ca na, Romania, in fine.

Eu ce-am facut, strada paralela cu a mea, are stalpi, si norocul meu ca cumntaul sta exact in spatele meu, adica curtile sunt lipite spate-n spate cum s-ar spune, asa ca eu am vorbit cu cineva de la "firma internet"(nu vreau sa dau nume) daca poate sa imi traga si mie, din fata stalpului cumntaului, pe langa casa lui, si dupa direct la casa mea, dupa cativa bani dati pe sub mana s-a putut, s-a tras, toate bune si frumoase.
Moral sigur nu este, cel mai probabil nici legal...

Dacă vrei să știi ce se poate întâmpla în cel mai rău caz:

1. Pe „cineva”-ul ăla îl concediază si îl dă în judecată pentru neîndeplinirea sarcinilor de serviciu/fals/etc.
2. Ție îti taie netul/cablul și te dau în judecată pentru fals/uz de fals/etc.
3. Pe cumnat îl dau în judecată pentru rațiuni similare.

Și nu, nu este vorba de capra veciunului, este vorba că tu ai preferat să faci un lucru ușor și imoral în loc să iți asumi să faci un lucru corect și legal indiferent de cât de greu ar fi fost. Pur și simplu trebuie să accepți că ai greșit și că există consecințe.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Stai linistit, ca nu au ce sa iti faca.

#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Daca ar fii cum spui tu, sa-si faca si primaria treaba si sa imi puna stalpi in fata strazii sau, sa faca pe sub pamant, sau ce vor ei, numa sa fie, eu ce-am facut, doar m-am adaptat situatie,si nu numai asta, am fost am intrebat si la primarie daca se poate pune stalpi, sau sa se faca ceva, raspunsul a fost simplu "veniti cu bani voi si noi facem",si eu am acceptat si situatia asta, dar din 15 cati suntem doar 5 voiam sa punem bani restul nu, si am mers si mai departe sa vad cat costa un stalp,am gasit, dinaia din aluminiu,  dar NU! trebuie sa cumperi de unde spune primaria,adica le dai tu lor bani si ei cumpara, si ce crezi? un stalp era 3200 de lei 1 doar, si noi aveam nevoie de 8, pai imparte tu asta la 5 oameni, si apoi restul sa aiba gratis,  la o adica nici mie nu-mi convine situatie, dar nu am avut de ales, daca o luam pe cai legale exact, gasesc multe sa-i dau in gat(exista canalizare  dar ei folosesc inca fosa ILEGALA,zidita adica) dar na, nu e problema mea asta.

PS: initial era discutia prin pamant sa vina tot, dar mi-a spus un pret de am zis ca-mi cumpar casa de banii aia.

Edited by Calypsso, 02 June 2022 - 11:35.


#7
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019
Platesti? DA. Nu este ilegal! Nu are cum sa iti taie nimic, din moment ce trece prin propr privata a cumnatului. STai relaxat si arata le cum merge youtube-ul :)))
Martalogii aia, sa isi gaseasca si ei variante. Nu trebuia tu sa dai detalii despre isp cum ai facut samd. Daca te intrebau, de unde ai, trebuia sa spui...hotspot mobil sau de la nento Musk! SI inchideai subiectu! Posted Image))

Edited by silcar, 02 June 2022 - 11:35.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postbaribalu, on 02 iunie 2022 - 11:22, said:

Stai linistit, ca nu au ce sa iti faca.
au să-l spânzure în centru clujului

#9
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postsilcar, on 02 iunie 2022 - 11:33, said:

Platesti? DA. Nu este ilegal! Nu are cum sa iti taie nimic, din moment ce trece prin propr privata a cumnatului. STai relaxat si arata le cum merge youtube-ul Posted Image))
Martalogii aia, sa isi gaseasca si ei variante. Nu trebuia tu sa dai detalii despre isp cum ai facut samd. Daca te intrebau, de unde ai, trebuia sa spui...hotspot mobil sau de la nento Musk! SI inchideai subiectu! Posted Image))

Tocmai asta ca nu am dat detalii niciodata, ca ma asteptam la asa ceva, si evitam orice subiect, dar cand vine si te intreaba direct, ce este cu acel cablu ai internet/tv? iti dai seama ca am mintit, ca este de la cumnat un cablu de telefon fix, vrajeala d'asta, dar s-a spart unu ce-am baut cu el si i-am spus si ala a zis mai departe, ca sa vezi cu cine stai la baute, cu turnatorii Posted Image)) in fine, oricum stau flexat, sunt putin frustrat pe situatie, dar oricum am pregatit si planul B, il duc prin pamant de la cumnat la mine, si atunci sa vad ce o sa mai faca, sau planul C, trag de la router cumnatului un cablu LAN (Cat5) la un router la mine  si gata.

Edited by Calypsso, 02 June 2022 - 11:52.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
tu n-ai cablu, n-are nimeni ce sa-ti taie.
cumnatul tau are mai multe abonamente la cablu, c'asa vrea muschiul lui. vine des pe la tine, asa ca si-a tras unul din cabluri pana la tine in casa. n-are nimeni ce sa-i faca.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
vecinilor curioși spune-le că ai case pe ambele străzi și surioara ta stă la tine  și de aceea ai net și ei nu

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View Post_Smiley_, on 02 iunie 2022 - 11:56, said:

tu n-ai cablu, n-are nimeni ce sa-ti taie.
cumnatul tau are mai multe abonamente la cablu, c'asa vrea muschiul lui. vine des pe la tine, asa ca si-a tras unul din cabluri pana la tine in casa. n-are nimeni ce sa-i faca.
nu cred ca e asa simplu, eu parca tin minte ca scria in contract ceva ca n-am voie sa dau vecinilor net sau cablu. acum ca vecinul isi face abonament pe adresa mea e intr-adevar alta discutie…

on-topic, nu prea ai altceva de facut decat sa-i ignori pe vecini. daca nu se trezeste cineva de la operator sa faca exces de zel, n-ai avea de ce sa ai probleme. si atata timp cat platiti abonamente separate, adica nu esti pe netul lui…

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Ca să fii și moral și legal puteai să-ți pui antenă satelit de la DigiTV sau Orange. Hai, netul gratis printr-un WiFi mai țapăn de la cumnatul.

#14
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Post__Dan__, on 02 iunie 2022 - 12:24, said:

Ca să fii și moral și legal puteai să-ți pui antenă satelit de la DigiTV sau Orange. Hai, netul gratis printr-un WiFi mai țapăn de la cumnatul.

Ce zici tu acolo am avut, am pus un router mai aproape de mine si asa am functionat vreo 2 ani, dar cand prideam cand nu,  asa ca m-am suparat, ca puteam linistit sa fac hotspot de pe telefon si era aceeasi chestie, doar ca la telefon eram limitat, si am facut chestia asta.

TV la tigaie , infara ca arata ca naiba antena aia pe casa, ai 2 telecomenzi nu stii care si cum, mai plateam si o groaza de bani 75 lei, cat aici e 50 lei totul, in fine nu conteaza detaliile astea, dar aveam nevoie de fibra si atat, si ma bucur enorm ca am.

Ok am inteles ideea in mare despre cablu, ii las sa latre pana s-or plictisi,zic si eu, oricum ii ard eu in altfel cu zambetul pe buze, astept doar momentul potrivit, ca asa se merge.

Edited by Calypsso, 02 June 2022 - 12:34.


#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Este si moral si legal. Nu stiu unde vedeti voi ilegalitatea si imoralitatea aici. Are contract pe numele lui, are. Are acordul rudei sa ii traverseze propietatatea, are. Imoral si ilegal era sa traga un cablui  pt tv. si unul de net de la ruda respectiva.

#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Post_Smiley_, on 02 iunie 2022 - 11:56, said:

tu n-ai cablu, n-are nimeni ce sa-ti taie.
cumnatul tau are mai multe abonamente la cablu, c'asa vrea muschiul lui. vine des pe la tine, asa ca si-a tras unul din cabluri pana la tine in casa. n-are nimeni ce sa-i faca.

Colegul are dreptate. Problema cred ca este  ca tu  nu ai explicat vecinilor corect solutia. Practic tu din punct de vedere al operatorului ai contract la o adresa valida deci nu are ce sa iti taie. Faptul ca ai dat tu o spaga la instalare pt o fibra mai lunga care merge de fapt la alta adresa nu a ajuns niciodata la urechile operatorui si nici nu il intereseaza.

Daca fac si ei fix acelasi demers: depun o cerere de racordare cu numele lor si adresa vecinilor nu o sa ii mai refuze nimeni pt ca teoretic nu au de ce sa ii refuze.

Edited by Scurthea211, 02 June 2022 - 12:48.


#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttavitu, on 02 iunie 2022 - 11:20, said:

Moral sigur nu este, cel mai probabil nici legal...

Dacă vrei să știi ce se poate întâmpla în cel mai rău caz:

1. Pe „cineva”-ul ăla îl concediază si îl dă în judecată pentru neîndeplinirea sarcinilor de serviciu/fals/etc.
2. Ție îti taie netul/cablul și te dau în judecată pentru fals/uz de fals/etc.
3. Pe cumnat îl dau în judecată pentru rațiuni similare.

Și nu, nu este vorba de capra veciunului, este vorba că tu ai preferat să faci un lucru ușor și imoral în loc să iți asumi să faci un lucru corect și legal indiferent de cât de greu ar fi fost. Pur și simplu trebuie să accepți că ai greșit și că există consecințe.
povesti cu baubauri, in cel mai rau caz ii pot lua boii de la bicicleta!

View Postbaribalu, on 02 iunie 2022 - 12:36, said:

Este si moral si legal. Nu stiu unde vedeti voi ilegalitatea si imoralitatea aici. Are contract pe numele lui, are. Are acordul rudei sa ii traverseze propietatatea, are. Imoral si ilegal era sa traga un cablui  pt tv. si unul de net de la ruda respectiva.
nu era ilegal nici cu contract la adresa reala a lui. Daca nu e imbirligat prin pomi si stilpi pe domeniul public, nu incalaca nici o lege cablul tras prin curtea vecinului, cu acordul acestuia!

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Daca te-ai dat tu mare ca ai cablu, ...
Cand intra un vecin in casa trebuia sa dai pe canal de purici :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate