Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Obligatii privind veniturile primite cu titlu de donatii prin paypal.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Va salut, am sa fiu cat mai concret si am sa trec la subiect.

Am un Blog iar pe acest blog vizitatorii imi pot da bani cu titlul de donatii, suma donata poate fi aleasa doar de cel care doneaza ne fiind impusa de mine o anumita suma.
Din punct de vedere legal : Lege 227/2015 art. 65 litera p) sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare și aur financiar, primite cu titlu de moștenire ori donație.

Sumele primite din donatii sunt efectuate prin PayPal cu titlul de donatie iar acestia sunt adaugati in contul meu fiind persoana fizica.
Avand in vedere ca statul Roman face ce vrea cu cetatenii sai ca asa doreste el exista vreo situatie prin care pot fi tras la raspundere sa platesc anumite impozite pentru aceasta procedura?

Legea este destul de clara dar in Romania legile sunt aplicate in mod diferit. (sunt patit)

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Ai titlu notarial ca e donatie?
Daca nu, toata lumea spune ca primeste donatii pe card ;)
Daca nu e suma mare, plateste 10% impozit si nu ai complicatii cu ANAF.
Daca e suma mare, vorbeste cu un contabil sau mergi la ANAF si cearta-te cu inspectorii cand le spui ca de fapt e donatie, nu altceva.

#3
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005
Daca tot citesti legislatia, vezi si ce inseamna exact termenul "donatie" in codul civil.

Edited by pavelescu, 02 June 2022 - 10:03.


#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009
In definitia juridica a donatiei mi se pare ca exista: "fara a urmari sa primeasca ceva in schimb (art. 801, 803 c. civ.)." Cititorii tau nu ti-ar "dona" banii daca nu ar urmari blog-ul tau. Ca urmare sumele primite, chiar daca sunt oferite sub forma de "donatie", ele sunt de fapt un venit din alte surse => sunt supuse impozitarii. Platesti 10% si ai scapat.

 Don3, on 02 iunie 2022 - 09:43, said:

Avand in vedere ca statul Roman face ce vrea cu cetatenii sai ca asa doreste el

Traiesti in Coreea de Nord sau cum? :-)

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005

 Don3, on 02 iunie 2022 - 09:43, said:

Va salut, am sa fiu cat mai concret si am sa trec la subiect.

Am un Blog iar pe acest blog vizitatorii imi pot da bani cu titlul de donatii, suma donata poate fi aleasa doar de cel care doneaza ne fiind impusa de mine o anumita suma.
Din punct de vedere legal : Lege 227/2015 art. 65 litera p) sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare şi aur financiar, primite cu titlu de moştenire ori donaţie.

Sumele primite din donatii sunt efectuate prin PayPal cu titlul de donatie iar acestia sunt adaugati in contul meu fiind persoana fizica.
Avand in vedere ca statul Roman face ce vrea cu cetatenii sai ca asa doreste el exista vreo situatie prin care pot fi tras la raspundere sa platesc anumite impozite pentru aceasta procedura?

Legea este destul de clara dar in Romania legile sunt aplicate in mod diferit. (sunt patit)

Da mai, statul e naspa, iti ia taxe pe venituri, si au vrea sa spun ca nu iau salariu, imi doneaza firma lunar.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Don3, on 02 iunie 2022 - 09:43, said:

Avand in vedere ca statul Roman face ce vrea cu cetatenii sai ca asa doreste el
Cetatenii au votul, nu altcineva.

#7
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Apreciez raspunsurile tuturor si va multumesc pentru pareri. Eu am sa ma stabilesc definitiv in UK acolo unde fiscalitatea este ceva in egala masura pentru ambele tabere (stat/cetatean). Acolo daca nu atingi pragul de 13000 lire/an, statul iti inapoiaza imediat tot impozitul dat in anul respectiv iar birocratia si contabilitatea sunt floare la ureche...

Nu doresc sa intru in polemici sau contraziceri cu nimeni, respect punctul de vedere al fiecaruia.

 neagu_laurentiu, on 02 iunie 2022 - 10:21, said:

Cetatenii au votul, nu altcineva.

Am 34 de ani si nu am votat si nu voi vota niciodata pe nimeni in tara vreodata! Este dreptul meu sa aleg asta!

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
E tot dreptul tau sa nu acuzi fara a fi jucator.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Avand in vedere ca statul Roman face ce vrea cu cetatenii sai ca asa doreste el exista vreo situatie prin care pot fi tras la raspundere sa platesc anumite impozite pentru aceasta procedura?

Quote

Am 34 de ani si nu am votat si nu voi vota niciodata pe nimeni in tara vreodata! Este dreptul meu sa aleg asta!

Traiesti intr-un stat in care exista legi . Ca sunt sau nu aplicate , sau cum sunt aplicate , e partea a doua. Daca vrei sa dormi linistit, iti platesti taxele
Poate iesi si tu pe la vot si votezi pe cei care au de gand sa creeze un stat / legi / trai pe care ti-l promit ... de obicei nu se intampla, insa stii cum e , "daca nu votezi, nu contezi" Posted Image

Quote

Acolo daca nu atingi pragul de 13000 lire/an, statul iti inapoiaza imediat tot impozitul dat in anul respectiv iar birocratia si contabilitatea sunt floare la ureche...
Exista tari asemanatoare , poti oricand sa mergi acolo Posted Image .
PS : Ce faci in UK cu 13000 lire pe an ? lol:

Eventual iti poti fac un PFA sau sa platesti acei 10% de care zicea cineva mai sus ...

Edited by Andreysc7, 02 June 2022 - 10:41.


#10
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 Andreysc7, on 02 iunie 2022 - 10:39, said:

Traiesti intr-un stat in care exista legi . Ca sunt sau nu aplicate , sau cum sunt aplicate , e partea a doua. Daca vrei sa dormi linistit, iti platesti taxele
Poate iesi si tu pe la vot si votezi pe cei care au de gand sa creeze un stat / legi / trai pe care ti-l promit ... de obicei nu se intampla, insa stii cum e , "daca nu votezi, nu contezi" Posted Image


Exista tari asemanatoare , poti oricand sa mergi acolo Posted Image .
PS : Ce faci in UK cu 13000 lire pe an ? lol:

Eventual iti poti fac un PFA sau sa platesti acei 10% de care zicea cineva mai sus ...

Este un prag stabilit de statul Englez daca nu-l depasesti acestia iti da inapoi taxele ... Iar la suma, am intalnit si cetateni englezi care traiesc pe banii astia, sunt cazuri care primesc ajutoare din partea statului ce nu depasesc anual 13.000 lire. Acum ca aia mai au si alte surse de venit este partea a doua.

Referitor la PFA mi se pare cea mai proasta gluma! In UK mi-am facut singur Self-emplyed (similar pfa-ului) in doar 30 de minute. Pai cum sa fac eu PFA atat timp cat calificarea mea profesionala este intr-un alt domeniu fata de cel din care pot face un ban? M-am gandit si la un SRL! Dar la ce sistem birocratic exista in Romania, spun PAS! Ma duc la altii in tara lor si fac acelasi lucru ba chiar acolo primesc si ajutor.

Pentru mine nu taxele sunt cu adevarat o problema ci drumul pe care trebuie sa-l faci pentru a le putea platii. De ce nu exista o situatie prin care ori ce PF sa poata platii impozit 10%, 20% dar fara sa fie obligata sa aiba PFA sau SRL ?

Edited by Don3, 02 June 2022 - 10:56.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Don3, on 02 iunie 2022 - 10:53, said:

Pai cum sa fac eu PFA atat timp cat calificarea mea profesionala este intr-un alt domeniu fata de cel din care pot face un ban?
In legea ce reglementeaza PFA spune ca doar pentru anumite profesii ai nevoie de studii si astea-s reglementate bine (ce faci tu nu intra aici).

#12
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 neagu_laurentiu, on 02 iunie 2022 - 10:36, said:

E tot dreptul tau sa nu acuzi fara a fi jucator.
Nu cred ca am acuzat pe cineva de ceva.

 neagu_laurentiu, on 02 iunie 2022 - 10:56, said:

In legea ce reglementeaza PFA spune ca doar pentru anumite profesii ai nevoie de studii si astea-s reglementate bine (ce faci tu nu intra aici).
Pai daca tot imi fac PFA si doresc sa ofer servicii mai ample utilizatorilor mei sau daca doresc sa vand spatiu publicitar... Din ce m-am documentat pentru fiecare serviciu in parte ai nevoie de cod caen ... nu stiu poate nu m-am documentat bine dar totusi atat de multa bataie de cap plus taxele aferente...

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
ART. 8 (3) În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activități economice este necesară îndeplinirea unor condiții de pregătire profesională și/sau de atestare a pregătirii sau experienței profesionale, persoanele prevăzute la art. 4 trebuie să facă dovada îndeplinirii acestora.

Pot sa-ti dau si pe cele care necesita dar nu intra ce ai tu.

Cat despre fiscalitate la PFA poti citi tu legea si aplica sau te sfatuiesti cu un economist. Nu trebuie sa te pricepi tu la toate, nicaieri.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2022 - 11:16.


#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

 Don3, on 02 iunie 2022 - 10:53, said:

Referitor la PFA mi se pare cea mai proasta gluma! In UK mi-am facut singur Self-emplyed (similar pfa-ului) in doar 30 de minute. Pai cum sa fac eu PFA atat timp cat calificarea mea profesionala este intr-un alt domeniu fata de cel din care pot face un ban? M-am gandit si la un SRL! Dar la ce sistem birocratic exista in Romania, spun PAS!

Hai sa nu mai o dam ampulea ...
Si eu am locuit in vest si mi-am facut "Autoentrepreneur" (PFA) in Franta , tot online, si nu am facut drumuri pe la ghisee... asa ca stiu povestea dar hey, uite-ma in Romania.
PFA - calificare doar pentru anumite meserii
SRL - Am eu SRL iar inafara de trimis actele (in mare parte facturi / chletuieli) la contabila, nu fac altceva... uneori ma duc personal ca sa mai stau de vorba cu ei ... Care birocratie ? Ca la ce faci tu , nu o sa faci altceva in plus fata de ceea ce fac eu
Ai auzit si tu de birocratia din RO. In cazul unui SRL pe ceea ce faci tu , nu ai nici o treaba cu birocratia (ma rog, sa facturezi clientii, faci contracte cu ei , dar na, asta e cu totul altceva)

Quote

Ma duc la altii in tara lor si fac acelasi lucru ba chiar acolo primesc si ajutor.

Drum bun, sunt sigur ca te vor astepta cu bratele deschise

Quote

nu stiu poate nu m-am documentat bine dar totusi atat de multa bataie de cap plus taxele aferente
Taxe al dracu de mari ... Un SRL poate functiona si fara angajati , iar in cazul asta ai :
- 3% pe venit (daca ai cel putin un angajat , e 1%)
- 5% din dividende (daca dividendele depasesc 12 salarii minime) , platesti inca 3000ron CAS , indiferent de suma scoasa peste acea limita .. ceva de genu

Edited by Andreysc7, 02 June 2022 - 11:39.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,605
  • Înscris: 07.02.2003

 Don3, on 02 iunie 2022 - 09:43, said:

Avand in vedere ca statul Roman face ce vrea cu cetatenii sai
Trebuie sa-i disciplineze financiar, sa iasa de la negru :)

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,100
  • Înscris: 09.01.2007
Misto ar fi sa ne trecem toata populatia veniturile pe donatii, sa vedem ce iese.

#17
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Ceea ce primesti tu intra in categoria de "dar manual".
Din punct de vedere fiscal, este neimpozabil, dar daca se poate dovedi ca este ca urmare a unor prestari de servicii (blogaritul intra la creare de continut, il putem numi chiar si artistic sau jurnalistic) si ca acestea sunt veniturile tale principale, evident ca legal ar trebui sa fie impozitate.

 Don3, on 02 iunie 2022 - 11:04, said:

Pai daca tot imi fac PFA si doresc sa ofer servicii mai ample utilizatorilor mei sau daca doresc sa vand spatiu publicitar... Din ce m-am documentat pentru fiecare serviciu in parte ai nevoie de cod caen ... nu stiu poate nu m-am documentat bine dar totusi atat de multa bataie de cap plus taxele aferente...

Mi-am facut recent un pfa si totul a mers mai smooth decat ma asteptam. Daca ai semnatura electronica, poti infiinta pfa-ul online. Daca nu, o poti face prin posta. Eu asa am facut, ca era situatia cu certificatele QR pe atunci. Am pus toate actele in plic si le-am trimis prin curier la ONRC, am platit taxa de 7.82 lei (parca) pentru trimitere prin posta si am primit inapoi actele prin posta.
In functie de cod caen si localitatea sediului, ai o anumita norma de venit. Iti faci cont la SPV, declari norma de venit si ai obligatia sa platesti 10% din acea norma de venit.

Asta e tot. Iar contabilitatea e basic. Mult mai basic decat la englezi, daca tot ziceai ca esti acolo.

Probabil n-ai demult firma in UK. Iti spun ca aia sunt uneori mai batuti in cap decat ai nostri, ai sanse mari sa strici contabilitatea foarte usor si sa-ti iei amenda de HMRC. Plus ca taxele sunt mai mari, nu doar 10% din norma de venit (PFA) sau 3% din venituri (SRL).

Edited by Thuraya_123, 02 June 2022 - 22:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate