Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Elon Musk: Inapoi la birouri, ori demisia ! Minim 40h/sapt

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
541 replies to this topic

#19
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostFlat, on 02 iunie 2022 - 06:26, said:

Sa fim onești, majoritatea celor din WFH stau și o freacă acasă, își rezolvă probleme personale, ba cu copiii, ba seriale și jocuri, munca e așa extra. Nu e deloc productiv pt companie. Daca ar fi 8h captiv la birou, ar putea fi stors de muncă la maxim

Poate asta fac bugetarii cand lucreaza de acasa Posted Image

Intr-o companie privata ai task-uri/deadline-uri.
Ce crezi ca se intampla daca nu le faci ?!
Simplu, zbori !

NU conteaza de unde lucrezi

Ca cei care asambleaza masini.
Majoritatea proceselor sunt total automatizate. Daca vor sa devina programatori - OK, nu am nimic impotriva
Robotii aia, trebuie sa fie programati de cineva - nu ?! Ca sa faca munca grea, in schimbul oamenilor

Eu sunt ptr automatizare. Cat mai multa si cat mai putina munca fizica.
Ca nu mai suntem la 1900 toamna.

Mai evolueaza si rasa asta umana ?!

Multi zic ca Elon de data asta, se afla de partea gresita a istoriei.
Dap, Tesla s-a si dus cateva procente in jos cu anuntul asta.

Ca idee, in ultimile 5 zile actiunile Tesla au crescut ENORM
+20%


Unde naiba pe planeta asta iti sporesti cu 20% banii in doar 5 zile ?!

Probabil iar o fenta de a lui ELON, de a mai rascumpara din actiuni - sa detina controlul total al companiei.


Pe Long...actiunile Tesla au scazut de la un maxim de 1200$, la 740$ cat sunt acum.

Edited by M4V3RiCk_, 02 June 2022 - 06:48.


#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostM4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 06:39, said:


Poate asta fac bugetarii cand lucreaza de acasa Posted Image

Intr-o companie privata ai task-uri/deadline-uri.
Ce crezi ca se intampla daca nu le faci ?!
Simplu, zbori !
...

Si totusi:

View PostM4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 06:04, said:

...
Un programator de ce ar lucra mai bine dintr-un birou cu zgomot de fond - unde unul vorbeste la telefon, la altul ii suna, altii vb pe fundal
...




Alta:

View PostM4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 06:09, said:



Da, o bata seara in parcare peste ceafa la sef
Egiptul antic, +5000 ani FFW. NU s-a schimbat nimic !

Dorinta animalica, de maimuta - de a vedea sclavu` trudind ptr tine - Priceless !
Unii traiesc si se hranesc cu asta.
Dar se considera civilizati/evoluati

Credeam cu odata cu pandemia, am trecut la o noua scara de valori - pe scara evolutie umane

Nope - unii nu vor sa lase status quo-ul din mana
Daca ar fi legal, cred ca ar folosii si un bici pe angajati Posted Image

Fapt: o bata peste cap sefului seara in parcare.
Presupunere: seful ar folosi biciul daca ar putea.
Concluzie: seful e un involuat.

Sfatul meu e sa iti schimbi poza de profil. Ca nu te reprezinta.

"Credeam cu odata cu pandemia, am trecut la o noua scara de valori - pe scara evolutie umane"

Atata timp cat voi la birou faceti asta:
"unul vorbeste la telefon, la altul ii suna, altii vb pe fundal"
nu ati depasit nimic si nu va va lasa nimeni de capul vostru daca vreun factor extern obiectiv nu obliga la munca de acasa.
Si aveti seful pe care il meritati. Ca nu degeaba a fost pus ala sef peste voi si nu altul.
Daca consideri ca esti o exceptie, cauta alta companie mai pe lungimea ta de unda unde exista si incredere si respect reciproc dar si motive pentru asta.

Edited by underb, 02 June 2022 - 07:10.


#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am stat mobile office 4 luni de zile la inceputul pandemiei. Acum am ocazia la fel sa stau sa lucrez de acasa cel putin 3 zile pe saptamana, dar cu toate astea prefer sa merg la birou. Acum pe mine ma avantajaza si pozitionarea biroului, e la 5 minute de mers cu masina de casa, deci pierd 10 minute dus/intors pe zi pe drum.

Mi se pare ca lucrul de la birou e mai lejer decat cel de acasa... mai am o discutie cu colegii, mai o iesire la o cafea, mai una/alta.... asa de acasa bagi ca migu....

Edited by mirel3003, 02 June 2022 - 07:20.


#22
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 16.08.2016

View Postcosmin_235423, on 02 iunie 2022 - 05:56, said:

eu am zis de la inceput ca munca de acasa nu e o optiune reala.
ci doar o solutie pentru pandemie.

n-ai cum sa ai o companie functionala fara angajati in birou
Sunt destule. E benefic și pentru companie și pentru angajați.

#23
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ce viața e aia, sa stai ca in Matrix in celula ta, in cocoonul propriu, sa nu zic in suc propriu, acasă. Nu te mai schimbi, deschizi laptopu in pat în chiloți, nu te mai razi, nu te mai parfumezi, nu te mai îmbraci frumos. Pentru ce mai trăiești? Devii o leguma de apartament, ca acei nerzi care locuiesc în pivnița casei părintești, și au proteza de mouse și ochelari și scolioză. Și al căror outfit include un singur maieu soios cu mustar pe el că mănâncă unde doarme și unde lucrează, in pat în fata laptopului.

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cate angajari s-au facut in timp ce toata lumea era acasa?

E benefica pt o companie care tinteste cel mult conservarea situatiei actuale. Iar asta inseamna plafonare pt toata lumea si mai devreme sau mai tarziu declin.
Personal nu vad cum poate sa creasca o companie in felul asta. In caz ca imi scapa ceva, nu tineti pt voi solutia.

View PostMicroEdge, on 02 iunie 2022 - 07:25, said:


Sunt destule. E benefic și pentru companie și pentru angajați.


#25
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 16.08.2016
In cazul meu fac mai multa treaba și mai bine când lucrez de acasă. Sunt mai odihnit și nu am ratat termene limita în cei 2 ani și ceva.
Este la fel în cazul multor colegi și prieteni.

#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011

View Postunderb, on 02 iunie 2022 - 07:32, said:

Cate angajari s-au facut in timp ce toata lumea era acasa?

E benefica pt o companie care tinteste cel mult conservarea situatiei actuale. Iar asta inseamna plafonare pt toata lumea si mai devreme sau mai tarziu declin.
Personal nu vad cum poate sa creasca o companie in felul asta. In caz ca imi scapa ceva, nu tineti pt voi solutia.
La ce fel de creștere te referi? Da un exemplu de creștere care nu poate avea loc când se lucrează de acasă

#27
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 31.07.2017

View PostFlat, on 02 iunie 2022 - 06:26, said:

Sa fim onești, majoritatea celor din WFH stau și o freacă acasă, își rezolvă probleme personale, ba cu copiii, ba seriale și jocuri, munca e așa extra. Nu e deloc productiv pt companie. Daca ar fi 8h captiv la birou, ar putea fi stors de muncă la maxim


nu e cum crezi tu, dar ma rog, iti las entuziasmul sa zburde. Cel putin pentru mine, am rezolvat de cateva ori probleme personale, nu am asa de multe - ce bine. Nu m-am mai jucat de ani de zile, seriale nu am mai vazut de cel putin 15 ani. De multe ori datorita dementei de sedinte, nu am apucat nici sa mananc, dar sa mai fac si ceva productiv. Pentru mine lucratul de la birou ar fi ca un soi de vacanta. Iar copiii, nu pot fi acasa si sa poti lucra alaturi de ei. Nu este corect, nici fata de copii, nici fata de ala care iti plateste salariul.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016

View PostXman_ghio, on 02 iunie 2022 - 05:57, said:

Le-a zis asta, aparently, executivilor nu angajatilor! Un executiv in Tesla probabil castiga de la 200k dolari in sus si au masina de serviciu.

Gresesti profund. Nu are masina de serviciu, astea nu se dau in America, si la bani mai pune un zero daca e din stratul cel mai de jos ierarhic. 200k$ face un inginer nou angajat din scoala.
Astea cu ce a spus Musk e ca repetentii clasei birfind cum au fost cazati olimpicii la internationala. E compania lui, face ce vrea el, nu se roaga nimeni de voi sa va angajati. WFH merge in unele cazuri, dar de multe ori e ineficient.
Mai sint multi altii, Apple i-a chemat la munca de cind hau. Apple niciodata nu a acceptat WFH.

Edited by vrajitoruldinoz, 02 June 2022 - 07:55.


#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
la tine la servici musk ăsta dictează?

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016

View PostM4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 06:04, said:

Hmmm....cum vine asta?

Un programator de ce ar lucra mai bine dintr-un birou cu zgomot de fond - unde unul vorbeste la telefon, la altul ii suna, altii vb pe fundal
Decat acasa?

Vreau un argument la asta !

Si NU argumente de la unii care se inghesuie 4 persoane intr-o garsoniera

Tu te gindesti la cel mai de jos programnator, contribuitorul individual care primeste o tema bine definita si simpla cu intercatiuni limitate si nu are nici o injfluenta asupra altora.
In realitate un programator mai de sus trebuie sa intercationeze cu o multime de alti oameni, zilnic, si e un mult mai usor sa te duci dintr-un birou in altul la 2 pasi decit sa incerci sa dai de unul care e poate la cumparat piine.
Oricum nici macar nu s-a referit la programatori.

#31
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostMicroEdge, on 02 iunie 2022 - 07:25, said:

E benefic și pentru companie
Nu doar ca firma nu are beneficii, ba pierde enorm pe partea de "inteligenta colectiva"

View Postvrajitoruldinoz, on 02 iunie 2022 - 07:54, said:

200k$ face un inginer nou angajat din scoala

dragostea din tei Posted Image

sau copiii spun lucruri traznite

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View PostM4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 06:07, said:


Ca idee: NU vi se pare ciudat ca la ora actuala in lume e o "lipsa de orice" ?
Sau mai bine zis e o lipsa de resurse - ca le-am cam futut si altele - nu prea avem de unde
De aia se si bate atata moneda cu ecologia/reciclarea - sa se mascheze o problema mult mai naspa

Asta cu "lipsurile" arata clar ca manipularea,ndoctrinarea si indobitocirea are succes.

#33
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View PostFlat, on 02 iunie 2022 - 06:26, said:

Sa fim onești, majoritatea celor din WFH stau și o freacă acasă, își rezolvă probleme personale, ba cu copiii, ba seriale și jocuri, munca e așa extra. Nu e deloc productiv pt companie. Daca ar fi 8h captiv la birou, ar putea fi stors de muncă la maxim

Iar cum tu consideri ca munca e o corvoada...nu vrei sa fie storsi, vrei sa se relaxeze acasa?

#34
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostM4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 06:04, said:

Hmmm....cum vine asta?

Un programator de ce ar lucra mai bine dintr-un birou cu zgomot de fond - unde unul vorbeste la telefon, la altul ii suna, altii vb pe fundal
Decat acasa?

Vreau un argument la asta !

Si NU argumente de la unii care se inghesuie 4 persoane intr-o garsoniera
Hei, eu sunt programator. Lucrez de 14 ani. Am lucrat si de acasa, si la birou in Ro si in alte tari. Ultimii 4 ani i-am lucrat full time de acasa.

Sigur, am comoditati, sunt acasa.

Ca si productivitate? Nu e ca la birou.

Acasa daca nu-mi iese o functie, iau o pauza, procrastinez, ies in curte, trece timpul.

Dupa cele 8 presupuse ore, in loc sa am munca in valoare de 8 ore, am de 5 poate. Dar taxez de 8. Uneori nu e ok, si la 10-14 zile mi se aduna munca nefacuta.
Ok, stiu ca nu multi sunt asa, dar ca si statistica, e de ajuns sa stiu ca daca eu fac asa, mai sunt si altii care o fac.

Dpdv al unei companii care plateste premium, nici pentru ei nu e ok.

Firme care platesc prin recruiteri unde suma platita e cu 40-50% mai mare decat imi dau mie nu le convine asta. O stiu si ei. Asta ar fi principalul motiv pentru care vor sa ne intoarcem la birou.

Evident ca nimanui nu-i place, esti acasa, faci ce vrei, stai in pijamale daca vrei, e ok, e placut.

Problema este exact asta, comoditatea.

Este nevoie de efort psihic sa iesi din zona de confort, dar atunci este cand cresti.

#35
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 30.08.2006
Elon Musk s-a referit la cei cu functii de conducere. IT-istii pot lucra si de acasa. Managerii trebuie sa fie la birou si in fabrica. Afacerile nu se incheie pe telefon. S-a dat pe el ca exemplu cand firma era sa intre in incapacitate de plata. Pe functiile de conducere nu stai intr-un pseudo-office raspunzand la telefoane.

Edited by Leo2006, 02 June 2022 - 08:27.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017

View PostM4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 06:39, said:


Multi zic ca Elon de data asta, se afla de partea gresita a istoriei.
Dap, Tesla s-a si dus cateva procente in jos cu anuntul asta.

Ca idee, in ultimile 5 zile actiunile Tesla au crescut ENORM
+20%


Unde naiba pe planeta asta iti sporesti cu 20% banii in doar 5 zile ?!

Probabil iar o fenta de a lui ELON, de a mai rascumpara din actiuni - sa detina controlul total al companiei.


Pe Long...actiunile Tesla au scazut de la un maxim de 1200$, la 740$ cat sunt acum.

Musk e genul fără empatie, care vede angajații ca unelte. Ești util, rămâi, nu ești util, zbori.

Din pacate aici are dreptate, contractele de muncă ii permit să cheme angajații la birou. Sindicat mă îndoiesc că au ăia, de fapt Musk dacă nu mă înșel e puternic împotriva sindicatelor.

Altfel, Tesla a scăzut pentru că toate acțiunile tech s-au dus în jos. Iar de răscumpărat nu prea poate, deoarece el are nevoie de acțiuni pentru Twitter, iar scăderea lor nu-l ajută deloc în această privință.

View Postvictor29cr, on 02 iunie 2022 - 08:18, said:


Ca si productivitate? Nu e ca la birou.

Acasa daca nu-mi iese o functie, iau o pauza, procrastinez, ies in curte, trece timpul.

Dupa cele 8 presupuse ore, in loc sa am munca in valoare de 8 ore, am de 5 poate. Dar taxez de 8. Uneori nu e ok, si la 10-14 zile mi se aduna munca nefacuta.
Ok, stiu ca nu multi sunt asa, dar ca si statistica, e de ajuns sa stiu ca daca eu fac asa, mai sunt si altii care o fac.

Mă regăsesc și eu în ce ai scris :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate