Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Recycle bin ocupa spatiu desi e empty

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Am sters un folder de vreo 60gb(din recycle bin) si in timp ce se stergea am dat stop dar fisierele ramase nesterse nu au ramas in recyle bin. Acum daca dau sa vad fisierele ascunse ale sistemului, chiar daca recycle bin e empty imi arata ca ar avea ~20gb si multe foldere in el pe care nu le pot accesa. Oare cum sa eliberez acel spatiu?
Multumesc!

#2
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Deschide windows explorer, si deschide directorul $Recycle.Bin, si apoi Recycle Bin din partitia de unde ai sters acel director. Si vezi daca le vezi acolo,

#3
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
chkdsk. Cit mai rapid.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
E o practică atipică - cel puțin pentru mine - să ștergi fișierele din coș. Ăla se golește cu Empty Recycle Bin. Așadar după ce că le radiezi - manual - de acolo mai și întrerupi operațiunea și dai de foldere pe care nu le poți accesa? Dacă vrei ceva din tomberon dai Restore, nu dublu clic. Urmează sfaturile colegilor și pe viitor gândește-te de două ori înainte să dilești ceva - adică de patru ori până la eliminarea din RB.
P.S. Voiam să-ți spun și ce face combinația shift+del, dar mai bine nu.

Edited by __Dan__, 02 June 2022 - 04:39.


#5
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012

 IncredibleWiring, on 01 iunie 2022 - 21:53, said:

Deschide windows explorer, si deschide directorul $Recycle.Bin, si apoi Recycle Bin din partitia de unde ai sters acel director. Si vezi daca le vezi acolo,
Am deschis insa imi arata ca are 19.8gb cum ziceam si recyle e empty plus niste foldere pe langa pe care nu le pot accesa si imi arata ca sunt 0kb
Am sters acele foldere dar tot imi arata ca recyle are 19.8gb

Edited by justice22, 02 June 2022 - 07:48.


#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
0. Cu chkdsk nu a mers ?
1:
" Method 1. Run CMD to fix corrupted Windows 10 recycle bin
1. Go to Start > Click All Programs > Accessories;
2. Right-click Command Prompt > Select "run cmd as administrator".
3. Type: rd /s /q C:\$Recycle.bin and hit Enter.
4. Reboot the computer and then you can reuse the Recycle Bin again.
If this doesn't work, open cmd window again and type: sfc / scannow > Enter. System File Checker will check and fix the problem for you."
https://www.easeus.c...-lost-data.html

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Check disk-ul e obligatoriu in cazul de fata.

Dupa care ai inca doua posibilitati in Windows:

1. Disk Cleanup - faci ca aici - https://forum.softpe...cleanup-update/ cu Celanup System files - bifezi toate.
2. In Settings in Search scrii Storage Sense - te duci la "Configure Storage sense or run it now" si dai Clean Now.

Suplimentar poti instala CCleaner si dai sa teaga si cu el - vezi ce bifezi/debifezi pe la programe. Si nu strica si o curatare de registrii.

Asta e pareta usoara.
Daca nu s-a rezolvat inseamna ca ai ai corupt Recycle Bin-ul si va trebui sters efectiv de pe partitia aia si recreat manual.

Vezi ca nu se sterge manual cum ai vrut tu sa stergi din continut, ca de-aia ai corupt prima data - trebuia sa dai Empty si gata.

Ptr asta vezi primele 2 metode de aici - https://www.easeus.c...-lost-data.html

#8
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Rezolvat cu CCleaner. Multumesc! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate