Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

glovo in 2022, o experienta romaneasca autentica :)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Salutare. Cu ceva timp in urma ma interesam pe forum de anumite aspecte legate de domeniul curieratului de mancare sau food delivery. Asa ca am lucrat la glovo o perioada si vreau sa detaliez cateva lucruri.

Am facut cu bicicleta, cu scuterul si cu masina.

- contractul se face cu o firma partenera iar comisioanele sunt: 120-130 lei pe saptamana darile la stat(impozite, sanatate, pensie?) pe care le plateste firma partenera pt curier din castigul saptamanal al curierului si 9-10% comisionul firmei pe saptamana din castigul saptamanal al curierului. Misto nu ?
- tarifarea orelor/ multiplicatorul a scazut destul de mult fata de cum era inainte chiar si in orele de varf/ pranz. S-a dus baba cu colacii demult la glovo. :)
- timpul de asteptare la unele restaurante este mare si pierzi mult timp
- cursele sunt in medie de 6-10 lei, uneori si mai mult daca faci cu masina
- cica se da bonus de greutate si vreme rea ?lol Nu stiu ce sa zic. Poate sa fie ceva cu 0,0000001 lei, probabil?
- timpul de asteptare cica s-ar plati cu 10 bani pe ora, dar pt ora aia pierduta sa primesti 10 bani nu prea este afacere.
- realocarea/refuzarea de comenzi se poate face maxim de 3 ori din aplicatie dupa care pot sa-ti blocheaze programul si sa numai livrezi.
- cel mai bine daca este o comanda cu bani putini se lasa sa expire timpul si o anuleaza ei din oficiu
- orele de munca se rezerva luni si joi
- curierii sunt tratati cu fundul, cu greata in general de lucratorii de la restaurante/magazine si de aia mari care fac bani de pe urma lor
- comenzile de la hypermarketuri (daca livrezi cu masina) pot fi mari cu multe baxuri de apa de 2l si chiar de 5l si trebuie carate de multe ori la etaj in blocuri fara lift si culmea nu prea primesti tips. timpul de asteptare dupa comanda la hypermarketuri este mare.
- cu bicicleta mi s-a parut cel mai naspa pt ca esti platit putin; tragi pe caile respiratorii toata mizeria si poluarea din oras de te ustura nasul si gatul; daca ai greutate te rupe la partea dorsala de la sa; nu prea ai loc de masini; esti f. expus la accidente in trafic; ploaia, vantul si soarele puternic te rup.
-cu scuterul ar fi cel mai ok-ish fata de bicicleta ca si comoditate si rapiditate
- cu masina iti da hypermarketuri adica sa cari volum de cumparaturi, baxuri de apa, bauturi , etc. ; trafic; carburant scump, RCA scump, uzura piese, revizie, amenzi, cauciucuri, revizie, greu cu parcarea, etc dar se "castiga" oleaca mai bine
- suportul glovo "te ajuta" sa pierzi timpul f. bine.
- de evitat comenzile de la hypermarketuri, farmacii sau de tip "comanda orice" - pierdere de timp si fu. de nervi
- se lucreaza si cu cash adica in prima zi de munca dupa ce duci o comanada la client acesta iti va plati o suma de bani si tot asa pana cand o sa ajungi la un fond de rulaj pt a plati cu cash anumite comenzi la restaurante, deci NU se vine cu bani de acasa.
- clientii dau tips daca esti politicos cu ei. Mai apar nemultumiri daca asteapta mult dupa comanda dar este bine sa fie anuntati din timp ca sa nu anuleze ei comanda. Se asteapta la restaurante.
- in general singura parte buna ar fi clientii care sunt draguti si lasa tips
- pe vreme rea este f. nasol pe 2 roti si in general vremea este f. schimbatoare cu ploi si vant.
- poti avea si 2 comenzi de la acelasi restaurant catre clienti diferiti
- inca un lucru important, chiar daca adresele sunt cu share location de multe ori scarile de blocuri sunt cam greu de gasit sau nu sunt numerotate si trebuie sa suni clientul sa te ghideze cu puncte de reper.  waze ul sau maps ul te lasa in spatele blocurilor deobicei.
- credeti ma dupa 7-8 ore de chinuit cu bicicleta prin Bucuresti dupa adrese iti iese pe ochi, dupa 1 saptamana iti iese prin piele glovo. si cand te uiti in aplicatie ca banii sunt prea putini in comparatie cu stresul si efortul depus ti se ia rau DAR cica sunt si oameni care livreaza 10 ore pe bicicleta pe zi, zilnic de ani de zile.
Multa lume se incanta cand aud ca "unii au facut" mii de lei intr-o luna dar nu stiu ce "provocari" sunt. :)
Aproximativ jumate din banii pe care ii faci se duc la altii in buzunar si o parte pe cheltuieli zilnice ca sa supravietuiesti. :)

In fine , sunt oameni care sunt extrem de dispusi sau nevoiti sa lucreze inuman de mult indiferent daca castigul este mai mic sau mai mare iar "baietii destepti" stiu asta si profita din plin.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 Andi03, on 01 iunie 2022 - 18:07, said:

Aproximativ jumate din banii pe care ii faci se duc la altii in buzunar si o parte pe cheltuieli zilnice ca sa supravietuiesti. Posted Image


Darile pe venit sunt aproape 50%, deci este fix aceeasi situatie.

#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ce este glovo cu livrarea mancari sau ce este bolt cu transportul, cam tot aia este.
La inceput aveau oferte si merita si pentru livrator/sofer si pentru client.

Si daca refuzi de 3 ori ce faci? Ma gandesc ca primesti vreo comanda dintr-o zona dubioasa, nu vrei sa livrezi acolo,ce faci? Esti obligat sa duci?

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Jobul asta e ceva temporar. Eu asa il vad.
Cand eram student, m-am chinuit 3 ani sa gasesc ceva de lucru. 3 ani, da?
Cand am gasit, salariul era de 800 000 lei /luna la nivelul anului 1999-2000. Deci 80 de lei/luna dupa denominalizare. Da, stiu, erau alte preturi, dar totusi..
8 ore de munca pe timp de noapte., cca 22 de zile pe luna.

Pentru mine, la vremea aia, glovo/livrare, ar fi fost cel mai tare job. Erau si atunci livratori, dar exclusiv pizza. Am incercat, dar nu se putea din cauza programului. Ar fi fost jobul perfect, se castiga din tips de 3 ori salariul (care era si acolo mic).

Eu il vad ca pe un job temporar, ca pentru studenti, nu un job serios in care sa "faci cariera". Desi le las bacsis tuturor, cei tineri primesc mai mult. Si, marturisesc, tsiganii primesc de la mine cel mai mult deoarece vreau sa incurajez munca si in randurile lor.
Tot la vremea aia, ca si picolo de restaurant, se traia exclusiv din bacsis. Eu nu am facut, dar am avut o gagica care nu primea niciun fel de salariu decat pe hartie. O jecmaneau patronii, dar castiga chiar mai bine ca mine din bacsisurile lasate de clienti.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
si cu cat zici ca ramaneai in mana pe luna?

#6
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Castiguri mici, te mai jupoaie si cu comisioanele si impozitele, apoi iti mai pui fundul la bataie pe bicicleta sau banii la bataie pentru motorina daca livrezi cu masina. Nu prea e worth

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
eu stau intr-un oras mic, unde ma duc sa-mi cumpar cam totul singur si pe jos, oarecum e relaxant pentru mine sa fac asta. mie inca mi se pare oarecum ”ireal” ca il platesti pe unu sa-ti aduca cumparaturile. acum, am stat si in orase mari si inteleg ca poate fi obositor sa te duci la market dupa o zi de munca. dar cum am ajuns.....

interesante si detaliile cu experienta. cred totusi ca e ok sa existe lucrurile astea, nu mai ai de munca, bagi repede ceva cat sa te descurci. desi sunt locuri de munca acum, de nu putem sa ducem.

Edited by bobitad, 01 June 2022 - 19:06.


#8
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 bobitad, on 01 iunie 2022 - 19:03, said:

eu stau intr-un oras mic, unde ma duc sa-mi cumpar cam totul singur si pe jos, oarecum e relaxant pentru mine sa fac asta. mie inca mi se pare oarecum ”ireal” ca il platesti pe unu sa-ti aduca cumparaturile. acum, am stat si in orase mari si inteleg ca poate fi obositor sa te duci la market dupa o zi de munca. dar cum am ajuns.....


intr-un oras mai mare se mai poate justifica nevoia. cu toate astea, (inca) prefer sa ma duc eu la hypermarket. depinde si in functie de situatie, sunt si persoane care au nevoie de ajutorul cuiva care sa le aduca cumparaturile la usa.

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Glovo si restul serviciilor de genul acesta au provocat cresterea preturilor la mancare. Sper sa dea faliment si sa se revina la vechea formula, cand restaurantele aveau proprii angajati care livrau mancarea.
Asa, prin intermediar, cresc costurile ( trebuie sa manance si familia lor ceva, nu, Glovo?)
Poate sunt eu oldschool, nu stiu, dar era mai simplu cand dadeai un telefon la restaurant, spuneai ce doresti sa comanzi si mancarea iti era livrata de un sofer angajat la acel restaurant.

#10
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 lex2010, on 01 iunie 2022 - 19:15, said:


Poate sunt eu oldschool, nu stiu, dar era mai simplu cand dadeai un telefon la restaurant, spuneai ce doresti sa comanzi si mancarea iti era livrata de un sofer angajat la acel restaurant.

pentru cei mai tineri e mai usor sa dea un scroll in aplicatie si sa comande ce vrea fara sa auda vocea plictisita a operatoarei. depinde de persoane

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 lex2010, on 01 iunie 2022 - 19:15, said:

Glovo si restul serviciilor de genul acesta au provocat cresterea preturilor la mancare.
Nu, preturile sunt mai mari la ei nu si la restul ! Platesc mai mult cei care comanda si e problema lor daca asa doresc. De ex daca iei KFC prin glovo totul e cu 15-25% mai scump decat in magazin sau pe delivery-ul propriu.
Dupa ce au inghitit Foodpanda au crezut ca au ramas singuri pe piata si au cele mai mari preturi, noroc cu Tazz Posted Image

Edited by andreic, 01 June 2022 - 19:28.


#12
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Daca doresti poti comanda si de la restaurantele respective, acum daca esti mai comod si iti place aplicatia...

#13
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Credeti ma ca le merge f. bine. Oamenilor le convine de minune pt un anumit tarif sa le aduca cineva mancarea/cumparaturile acasa la botul calului si sa comande din aplicatie ce vrea matzul lor.

@-ARA-   daca epuizezi alea 3 realocari/refuzuri de comanda si sa zicem ca ai o a 4-a comanda pe care doresti sa o refuzi, in principiu iti anuleaza programul de munca pe ziua respectiva ori nu te mai lasa sa o anulezi si trebuie sa o onorezi.  Se intampla sa mai dai refuzuri mai ales cand astepti mult timp dupa comenzi. Pierzi timp cu asteptatul, in loc sa faci bani. Sunt asteptari si de o ora si chiar mai bine, ceea ce este inadmisibil.

Edited by Andi03, 01 June 2022 - 20:16.


#14
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010

 Andi03, on 01 iunie 2022 - 18:07, said:

- cica se da bonus de greutate si vreme rea ?lol Nu stiu ce sa zic. Poate sa fie ceva cu 0,0000001 lei, probabil?
- timpul de asteptare cica s-ar plati cu 10 bani pe ora, dar pt ora aia pierduta sa primesti 10 bani nu prea este afacere.
In fine , sunt oameni care sunt extrem de dispusi sau nevoiti sa lucreze inuman de mult indiferent daca castigul este mai mic sau mai mare iar "baietii destepti" stiu asta si profita din plin.

n-am mai comandat prin glovo de vreo 1 an, eram fan foodpanda dar cum cel din urma nu mai exista, o sa ma dau iar pe glovo. ce vroiam sa zic, inainte sa platea comision de vreme rea la glovo, tin minte ca plateam undeva la 3-4 lei mai mult. s-a scos acum sa inteleg?

referitor la 10 bani/ora pierduta, bataie de joc pe scurt Posted Image


 horhescu, on 01 iunie 2022 - 19:20, said:

pentru cei mai tineri e mai usor sa dea un scroll in aplicatie si sa comande ce vrea fara sa auda vocea plictisita a operatoarei. depinde de persoane

mai toate restaurantele au propriul site unde poti comanda, nu trebuie sa dai nici un telefon
si eu prefer sa dau comanda direct la restaurant nu prin intermediari. dar din ce inteleg livrarea se face tot printr-o firma de livrare e.g.  glovo tazz etc dar la pret de restaurant, fara comision adaugat, ceea ce ma face sa cred ca restaurantul suporta cheltuiala de transport.

Edited by mikaell, 01 June 2022 - 20:18.


#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Am văzut azi așteptând la coada de lângă bucătăria unui restaurant de cartier o puștoaică sub 20 de ani mai mică decât gentoiul Glovo pe care-l căra-n spate. Călare pe bicicletă. Câștiga și ea un ban cinstit, nu cred că intenționa să iasă la pensie de-acolo. Pentru cei ca ea e genul ăsta de job. Restul făceți-vă taximetriști.

Edited by __Dan__, 01 June 2022 - 20:23.


#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

 andreic, on 01 iunie 2022 - 19:22, said:

De ex daca iei KFC prin glovo totul e cu 15-25% mai scump decat in magazin sau pe delivery-ul propriu.
Si nu-ti aduc niciodata tot ce ai comandat.
De 2 ori am comandat, de 2 ori mi-au "uitat" un produs (cca 20-30 lei).

#17
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Eu pot sa va spun de ce e mai simplu sa comanzi prin glovo si nu direct la restaurante. Noi comandam cand suntem la birou in fiecare zi, inainte de pandemie aveam firme se catering sau restaurant deschis, cantina, ma rog ce era si nu dadeai bani la glovo, acu nu mai sunt deschise si noi nu ne permitem pauze din asta de mers la cumparaturi sau la restaurant sa ridicam comenzi de acolo. Si mai este partea cu plata, cand comanzi direct la restaurant de cele mai multe ori platesti cash si nu e usor sa alegi dupa 10 oameni in firma sa se scobeasca fiecare de 20 lei sau cat face comanda. La glovo platesti cu cardul si apoi fiecare transfera celui care a platit. Eu personal pentru 5 lei in pus pe zi nu mai umblu sa cumpar sanvisuri sau sa iau snitele de la mega in pauza de pranz, desi mi as dori sa revina firmele de catering cu plata la luna inapoi...

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

 lex2010, on 01 iunie 2022 - 19:15, said:

Poate sunt eu oldschool, nu stiu, dar era mai simplu cand dadeai un telefon la restaurant, spuneai ce doresti sa comanzi si mancarea iti era livrata de un sofer angajat la acel restaurant.
Treaba e ca, din observatiile mele, produsul livrat prin glovo/restul, nu e acelasi cu cel servit in restaurant, sau cu cel livrat de livratorii proprii.
Si asa a fost de mult, de pe vremea cand era quicki(sau ceva de genul), care erau un fel de glovo.
Nu e vina livratorului, ci a restaurantului sau probabil a firmei de livrare care creeaza conditii nasoale pentru restaurant(poate).

Ieri prin tazz am luat shaorma de la Dristor doner. Nicio treaba cu aia originala. Ma rog, mananci si plangi,dar macar mananci...
Tocmai ce a sosit pizza de la Fabio. Livratori proprii. Fierbinte domnule. Fierbinte la genul ca daca n-ai caldura la calorifer, poti s-o pui pe calorifer sa-l incalzeasca. Nicio treaba cu pizza livrata prin glovo care e cel mult calda si sigur un pic castrata de featuresurile ce se gasesc pe pizza de obicei.


Per total eu evit sa comand prin firmele de livrare. La serviciu cand comanda altcineva, ma lipesc si eu, dar eu personal nu prea comand decat daca sunt lihnit si nu am alta optiune. Pentru ca nu e ce trebuie.

Edited by maccip, 01 June 2022 - 20:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate