Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie bicicleta < 2000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bkmgeorge

bkmgeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2019
Salutare,

Nu sunt foarte cunoscator pe partea de biciclete insa vreau sa fac o achizitie si as avea nevoie de putin ajutor din partea membrilor mai experimentati.

Inaltime: 1.80m
Utilitate bicicleta: plimbari in oras dar si prin paduri (nu in zone foarte abrupte, deci sa nu va imaginati ca vreau sa fie top pe off road)
Buget: 2000 RON

Optiunea 1: Rockrider ST530
Optiunea 2: Omega Thomas

La un mic research intre cele 2 modele de mai sus am vazut o mica reticenta pentru RR datorita componentelor marca Decathlon, in comparatie cu cele mai calitative daca pot spune de pe Omega (unde au ceva componente Shimano)

Voi ce parere aveti? sunt binevenite si sugestii de alte modele

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Are shimano entry level sa nu crezi ca sunt ceva wow. Rockrider vad ca are roti 27.5 , omega 29". Tu stii ce ti se potriveste.

#3
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Koga Miyata

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,017
  • Înscris: 06.09.2008
Ambele-s slabe... am mers recent cu cineva cu omega pe 29, e bicicleta de parc si plimbari usoare si atat.
Persoana se gandea sa o schimbe sa treaca la ceva mai ok.
Piese ieftine ce pana recent erau pe bicle de 1200-1300lei... de fapt omega in 2020 costa ~1200lei, era prin mall-uri.

Daca tu faci doar plimbare si nu practici urcari serioase poate e ok... cat timp asteptarile sunt la minim.
Pt mers mai serios ori in ture cu grup de alti ciclisti astea-s panarame.
Dpmdv ai buget doar de SH, pana saptamana trecuta a fost rr 540 la oferta 1930lei, acum au scos si pagina ca s-a dat tot.

Mai e 1 bucata RR explore 520 (roti 29") marime L daca maresti bugetul... nu e wow dar macar face banii
Ori cauta RR 540 cu 2 foi la SH in stare buna, marime L.

Edited by sirgoofy, 02 June 2022 - 06:46.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De curiozitate, ce vei face la prima pana in padure? Te vei descurca?
Sau in caz ca ai orice alta mica problema. Cazi si indoi un disc de frana de ex si nu mai poti merge asa pe bicicleta.
Chestii banale pt unii dar game-over pt altii si care nu sunt nici ceva nemaivazut.

Intreb pt ca daca va fi totusi doar bicicleta de oras, aria de selectie se poate mari.

Intre cele 2, rockrider.

#6
bkmgeorge

bkmgeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2019
Multumesc tuturor de sugestii!

@underb in caz de pana cred ca ma voi descurca (imi voi cumpara accesoriile necesare si din ce am vazut pe YT nu pare ft greu)

Sincer nu as vrea sa depasesc bugetul de 2000 RON pentru ca nu voi iesi foarte des cu ea prin padure si pe campuri (o data la 2-3 sapt) in rest ma voi plimba prin zone asfaltate

Sa inteleg ca RR530 e mai bun decat Omega Thomas ? dar un best buy in acesti bani ar fi un RR540 care intr-adevar nu mai e pe stoc :(

Sincer as fi inclinat spre o bicicleta Decathlon doar pt simplul fapt ca pot sa o servisez la ei.

Acum daca mai aveti si alte sugestii/modele de recomandat as dori sa mai ramana activ topic-ul incat am de gand sa mai astept 1-2 saptamani sa vad daca gasesc un RR 540 la Decathlon, iar daca nu voi merge pe RR 530 cred.



#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbkmgeorge, on 02 iunie 2022 - 08:49, said:

Sincer as fi inclinat spre o bicicleta Decathlon doar pt simplul fapt ca pot sa o servisez la ei.

Realistic vorbind, dacă 2000 de lei ți se pare sumă măriciă să dai pe o bicicletă, vei ajunge să îți faci chestiile uzuale pe-acasă. Aici mă refer la chestii mai simpluțe, curățat/degresat general (lanț, foi, pinioane, etc), completat lichid frână, schimbat roți, făcut pană, reglaje. Nu o zic la modul "săracule", dar nici mie nu mi se pare o sumă mică, iar la service am cam renunțat pe chestiile astea de când dădeam câte 3-400 lei la fiecare vizită.

Nu am deținut Rockrider, dar nu cred că are ce să fie prost. La Decathlon rareori am găsit produse proaste, și nu cred că degeaba văd "Rockrider", "BTWIN", "Triban", etc, scris pe o mare parte a bicicletelor cu care mă întâlnesc. Dacă n-aș fi găsit ofertă bună la Cross-ul pe care-l am acum, probabil că aș fi luat Rockrider.

#8
bkmgeorge

bkmgeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2019
Am vazut in review-uri pe YT ca multi zic de RR530 ca nu are frane bune desi fiind hidraulice. Nu prea imi dau seama ce inseamna pentru ei frane bune... se uzeaza ft usor sau ce mai exact?

#9
bkmgeorge

bkmgeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2019
Si inca un lucru, mi-a recomandat un amic Cross Rival 27.5" (2100 RON noua - de la RideShop - acum eu nu ii cunosc si poate stiti voi mai multe despre ei, daca sunt firma ok)



#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am Cross GRX, sunt super mulțumit de ea, am luat-o ... să zicem nouă, de fapt avea 20 de km la bord...
Tipul o luase de la Rideshop, a pățit ceva medical, după 3 ture n-a mai folosit-o.
Am vorbit cu Răzvan (patronul), am întrebat de ea, super amabil omu, știa bicicleta, era recomandată de el fostului proprietar.


Recomand cu căldură.

Văd că au pe Google 444 de review-uri, toate bune.

Edited by waterman, 02 June 2022 - 12:06.


#11
bkmgeorge

bkmgeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2019
multumesc @waterman

Ar fi diferenta mare intre Cross Rival 27.5" (2100 LEi) si Cross GRX HDB 29" (2350 LEI)?

Cross GRX 7, ma scuzati

Edited by bkmgeorge, 02 June 2022 - 12:02.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai in primul rand tre sa iei bicicleta pe măsura ta.
După aia vezi ce roți vrei, una are rotile de 27,5, cealaltă 29.

Sună la ei, cere cu Răzvan, spune-i ce vrei și cere recomandare dintre cele două.

Mie personal nu-mi place culoarea la Rival

Si aripile ălea... bleah

https://www.rideshop...;-bej-gri-430mm

Vezi ca le poti adauga la lista de comparare.

Attached File  1.JPG   95.51K   9 downloads
Attached File  2.JPG   94.83K   8 downloads

Dacă ești craiovean, du-te la magazin că e mai lejer de vorbit, le și vezi.

Nu mă pricep (sorry) la echipare, să zic care-i mai bună.

De curios, pe unde te vei plimba ?

Edited by waterman, 02 June 2022 - 12:17.


#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,017
  • Înscris: 06.09.2008
Ca echipari, Cross Rival e ok la acel pret, Cross GRX 7 e jecmaneala !
Totusi Rival e o tampenie cu acele anvelope excesiv de mari dar cu profil de asfalt.... pt fraieru fat-bikeru urban Posted Image

View Postbkmgeorge, on 02 iunie 2022 - 08:49, said:

...Sincer nu as vrea sa depasesc bugetul de 2000 RON..

View Postbkmgeorge, on 02 iunie 2022 - 12:05, said:

...Cross Rival 27.5" (2100 LEi) si Cross GRX HDB 29" (2350 LEI)?
Incet tot urci bugetul, inca 150lei si luai acel Explore... doar ca s-a dat Posted Image

Edited by sirgoofy, 02 June 2022 - 12:55.


#14
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

La click4sport Cross-ul GRX 7 e 2300 si primesti 5% discount daca te abonezi la newsletter. Voiam sa-l iau eu acum ceva timp dar am luat ceva SH.

#15
bkmgeorge

bkmgeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2019
@waterman

Eu sunt din Piatra Neamt si am ceva padurici/campuri pe aici in care as vrea sa ma plimb (nimic extrem)

Initial am zis 2000 LEI, acum cand vad optiuni mult mai bune la 200-300 lei in plus ma gandesc ca fac un sacrificiu si sa urc pana la 2300-2500 maxim maxim 😂 ma gandesc ca fac o investitie pe minim 4-5 ani, deci daca o fac macar sa fie ce trebuie

Sa inteleg ca acel RR Explore e peste Cross Rival si Cross GRX 7?

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aici te lămuresc colegii, nu mă pricep la versus-uri

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,017
  • Înscris: 06.09.2008

View Postbkmgeorge, on 02 iunie 2022 - 13:40, said:

...Eu sunt din Piatra Neamt
Explore 520 marime L ar trebui sa fie in magazinul din Piatra Neamt, ... asa arata pe site-ul lor.
Mergi sa-l vezi, sau nu :)

#18
bkmgeorge

bkmgeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2019
O sa merg maine sau sambata sa vad cum se simte RR Explore, deci din comentarii am vazut ca unii se plangeau de franele ei 😥

Nu exclud nici cele 2 modele de la Cross momentan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate