Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Digi VoIP - persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Salut,

Am intrat in posesia unui astfel de dispozitiv: Huawei eSpace 7910
E ca o jucarie noua care sta intr-un colt si strange praful, nu stiu cat de utila mi-ar fi ..... dar parca mi-ar placea sa o am functionala asa ca vin cu intebarile:

Sunt abonat la Digi, am de toate, internet, tv si telefonie fixa, reteaua pe fibra optica. Telefonul fix, chiar daca este functional si ar fi util uneori, il tin scos din priza deoarece din 30 in 30 de secunde scoate un pacanit (nu am investigat sa aflu care e cauza) si deranjeaza.

- aveti idee, digi ofera sevicii VoIP ptr persoane fizice? - pe net am gasit ceva dar pare doar ptr persoane juridice si fara oferta de pret.
daca da:
               - cam care ar fi preturile ptr o singura linie?
               - mai trebuie ceva modificari in instalatia lor (am lantul complet in casa de la fibra optica pana la routerul lor WIFI 6, toate echipamente asigurate de digi)
               - telefonul ala, eSpace 7910, se poate folosi in configuratia actuala a retelei sau este inutilizabil?

Stiu ca, in principiu, acestor intrebari le-as dasi raspunsurile la Digi, dar poate ..... cineva .... ma poate lamuri aici.

Multumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,744
  • Înscris: 30.08.2006
E tot voip si la Digi. Pot fi pe sim sau ethernet. Daca vrei sa-l folosesti, trebuie sa ai acces la interfata lui ca sa-l configurezi pe unul din serviciile voip disponibile in Romania. Iti recomand Clickphone ca au doar 5 euro pe an.

Edited by Leo2006, 01 June 2022 - 16:40.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Clickphone recomand si eu. Am avut cativa ani "fix" de al ei (aka voip infipt intr-un iphone vechi) si mergea impecabil.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 Leo2006, on 01 iunie 2022 - 16:37, said:

E tot voip si la Digi. Pot fi pe sim sau ethernet. Daca vrei sa-l folosesti, trebuie sa ai acces la interfata lui ca sa-l configurezi pe unul din serviciile voip disponibile in Romania. Iti recomand Clickphone ca au doar 5 euro pe an.
Am intrat acum pe pagina lor. Minim 3 euro/lună (Hosted PBX3).

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,744
  • Înscris: 30.08.2006
Nu te-ai uitat unde trebuie. Verifica daca telefonul permite configurarea la serverul SIP. Mai mult ca sigur ca telefonul are un meniu web de configurare a conexiunii voip.
Attached File  Screenshot_1.png   64.79K   69 downloads

Edited by Leo2006, 01 June 2022 - 20:32.


#6
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Ai de ales fie intre Caronet (a.k.a. ClickPhone) fie intre Alonia.

Personal aleg Alonia pentru nelimitat national (fix & mobil) la bani de cucu (8 euro/luna) iar ClickPhone il tin strict pentru rutare de apeluri nationale pe toll-free (numere verzi).

Desigur, eu am un PBX cu SBC-uri remote, etc. Aici e vorba de un singur endpoint conectat direct la serverul SIP.

#7
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Din cate am inteles eu, @gelublabla are linie telefonica fixa de la Digi si vrea sa inlocuiasca telefonul fizic ( care face zgomote !? ) cu 'jucaria' noua bazata pe voip [ asa am inteles eu: nu vrea alt numar de telefon voip de la alt furnizor, vrea sa foloseasca serviciul de telefonie fixa cuprins in abonament  ]

Nu cred ca Digi o sa-ti permita/comunice datele de logare in reteaua lor voip.

Daca tot vrei sa folosesti telefnul voip pe care l-ai primit , o solutie tehnica ar fi : linia telefonica digi [cablul de tel RJ11] conectata la un adaptor voip cu port  fxo ; sunt adaptoare care au incorporat un mic pbx care-ti permite sa creezi un utilizator pt telefonul huawei.
Nu stiu cat de avansate sunt cunostintele tale in domeniu sau ce prioritate are proiectul asta in casa ta, dar solutii tehnice sunt - sper doar ca persoane binevoitoare sa ne dea mai multe detalii - pt tine si pt cei care vor gasi topicul asta peste ani de zile...

De ex. amu' ceva timp am setat pt un prieten -  linia de tel fix Digi in portul DSL/TEL al  unui fritzbox 7360 [ portul foloseste un cablu Y special, dar poti face si tu unul dintr-un cablu RJ45] ; la portul TEL am atasat un tel fix banal . Fritzbox are un mini pbx server intern si poate fi configurat atat cu conturi voip de la alti furnizori, cat si setarea unui adaptor/telefon voip sa foloseasca linia fixa RDS [ exact cazul tau ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate