Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Achizitie iPad Pro 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
Salutare! Am nevoie de un iPad Pro pentru munca.
Sunt hotarat la modelul 2021 de 12.9 inch, datorita procesorului M1, ecranului si senzorului lidar.
Il voi folosi in special pentru desen (tehnic dar si schite/desen liber), notite, vizualizare modele 3d, planuri, ceva editare foto/video foarte light (reusesc cu succes si de pe s22 ultra), office etc.
***sper eu si scanare 3d (nu am asteptari foarte mari la capitolul asta, dar din ce am vazut pe yt, pare sa fie suficient pentru nevoile mele. daca a folosit cineva in acest scop sunt curios cum vi se pare).

•Ce varianta sa aleg?
De stocare foarte mare nu as avea neaparat nevoie pentru ca tot ce lucrez se duce imediat in cloud sau stocare externa. Merita diferenta mare de pret doar pentru ram de 16gb in loc de 8? Vi se pare utila varianta cu sim 5g in utilizare zilnica? (as zice ca ma pot descurca si cu wi-fi only, cu hotspot de pe telefon, dar probabil sunt mai multe dezavantaje dacat as crede eu)

• De unde e mai avantajos sa cumpar?
Avand in vedere ca e pentru munca as putea sa fac un efort si sa o iau din magazin, totusi vad pe olx multe variante la pret foarte bun, noi/sigilate, sau desfacute "pentru poze", sau chiar folosite, din amanet sau direct de la proprietar.
- Ce probleme as putea avea, pe langa lipsa garantiei?
- Ce sa verific la cumparare?
- Cum ma asigur ca o pot folosi fara probleme, fara sa fie blocata ulterior? E de ajuns sa o resetez si sa ma loghez cu contul meu apple sau mai sunt si alti pasi?
- Toate variantele cu sim functioneaza pe retele din Romania/europa?

Orice alte sfaturi pe subiect si raspunsuri la intrebari pe care nu m-am gandit sa le pun sunt bine-venite :)


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Daca poți, ia din magazin. E mai simplu, mai curat, eviți bătăile de cap.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde ce aplicatie folosesti. Cauta pentru fiecare app in parte cat RAM consuma.

De ex Lightroom, daca vrei sa exporti o librarie intreaga de 100+ poze din RAW in jpeg 100% fine, manca ceva RAM. Se poate si cu 8, dar 16 ar fi mai bine.

5G e util, dar nu stiu daca merita diferenta de pret. Eu prefer sa am o conexiune in plus (mai un SIM non EU, in roaming, un sim extra, date oriunde fara sa stau sa fac hotspot sau sa ma conectez la wifi, etc). Eu unul la wifi ma conectez doar acasa. In rest, ori n u ii securizat, ori merge foarte prost.

De cumparat, doar noua din magazin. O achizitie de genul nu merita sa o cumperi de la bisnitari.

O alta varianta, pe care o iau eu in calcul in loc de iPad Pro, e Samsung Galaxy Tab S8+. Dar trebuie sa vezi daca aplicatiile pe care le vrei, sau variante, exista pe Android. Android din pacate sufera la capitolul aplicatii premium.
Sunt insa cateva avantaje: multitasking adevarat (e o porcarie pe ipadOS), background work (de ex dai export in Lr si iesi din aplicatie, o sa isi continue treaba; descarci ceva in background, etc). File manager mult, mult mai bun.

Faptul ca ipad nu stie sa copieze in background de pe un ssd/ sd extern in memoria interna si invers ma deranjeaza foarte tare. La fel si cu aplicatiile, nu raman in background, si daca dai export la mai multe lucruri o data os a trebuiasca sa stai cu ochii in aplicatie pana termina.

#4
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
E totusi diferenta de +/-2000 lei intre nou din magazin si nou de la bisnitari. Nu e usor de trecut cu vederea.
Concret ce probleme as putea intampina pe langa stresul de a umbla prin oras cu o caciula de bani, 1% risc sa se termine cu buzunar la gat si lipsa garantiei pentru produs? (desi teoretic produsele ar trebui sa fie acoperite de o garantie internationala apple indiferent cati proprietari schimba)

Galaxy Tab sau orice alta varianta iese din discutie, fata de actualul s22 ultra primesc doar un ecran mai mare si un pen mai confortabil, nu ma convinge. Plus ca sunt multe aplicatii care mi-ar fi utile dar nu au varianta de android, iar la cele care au, mai sunt diferente fata de variantele iOS. In plus nu are lidar, si asta e principalul motiv pentru care vreau sa trec la iPad.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Multe așa zis sigilate sunt de fapt furate. Prețurile Apple sunt destul de la fel peste tot, nu mai sunt diferențe mari.

Vezi ca e cineva de pe forum care s-a ars cu MacBook sigilat nou de pe olx. Furat. Magazinul păgubit i l-a blocat via S/N.

E o investiție pentru viitorii 3-4 ani. Mai ales ca o folosești pentru munca.

Edited by Lex404, 01 June 2022 - 22:11.


#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View Postr_a_d_uk, on 01 iunie 2022 - 17:56, said:

Concret ce probleme as putea intampina
Pai sa vedem:
1. Poate fi furat. Il platesti si apoi ti-l ridica Politia de la usa => ai ramas si fara iPad si fara bani.
2. Poate avea profil MDM. Degeaba ii dai reset ca ti-l poate bloca ulterior => ai o "caramida" frumoasa si inutilizabila + ai ramas si fara bani
3. Poate fi "recarosat" - facut din piese, reparat, etc. Nu ai garantie => poti sa scapi sau poti sa "o musti". Daca iti place sa iti joci banii la pacanele s-ar putea sa merite
4. Poate ai bafta si chiar este ok, n ai batai de cap si ai economisit niste bani.

Per ansamblu as estima 33% sanse sa fie totul perfect ok, restul e noroc...

#7
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
La cat costa un astfel de produs, eu nu mi-as lua de pe OLX.

Garantia aia de 1 an la Apple pe care o trambiteaza bisnitarii este de forma, nu e ca in State, sa ai IMEI si rezolvi orice, fara factura.

La noi, primul an e solutionat de Apple, dar prin service autorizat, unde ai nevoie de factura ca sa poti face ceva.

Daca iti asumi lipsa garantiei, spor! Ai sanse sa prinzi vreun produs defect si te alegi cu un bibelou de 6000+lei.

Eu am mers pe varianta de 128GB, super scula, procesorul este un monstru insa este tras in jos de iPadOS, sa speram ca versiunea 16 va aduce imbunatatiri pe partea de multitasking.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Inainte sa te hotarasti pe iPad zic sa mergi intr-un showroom ca sa testezi si Pen S de pe Samsung Galaxy Tab S8+ / S8 Ultra. Mie mi se pare mai bun pentru desen sau scris.

Dar daca Lidar este lucrul pe care il cauti in special mergi pe iPad.

#9
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016

View PostXman_ghio, on 01 iunie 2022 - 22:15, said:


Pai sa vedem:
1. Poate fi furat. Il platesti si apoi ti-l ridica Politia de la usa => ai ramas si fara iPad si fara bani.
2. Poate avea profil MDM. Degeaba ii dai reset ca ti-l poate bloca ulterior => ai o "caramida" frumoasa si inutilizabila + ai ramas si fara bani
3. Poate fi "recarosat" - facut din piese, reparat, etc. Nu ai garantie => poti sa scapi sau poti sa "o musti". Daca iti place sa iti joci banii la pacanele s-ar putea sa merite
4. Poate ai bafta si chiar este ok, n ai batai de cap si ai economisit niste bani.

Per ansamblu as estima 33% sanse sa fie totul perfect ok, restul e noroc...

Sa zicem ca iau unul sigilat, ar ramane problema mdm-ului sau sa fi fost furat.

Cum ma asigur ca nu are profil MDM? Se vede in setari pe undeva, sau e ceva ascuns si nu am cum sa verific? Am dat un search pe google si am gasit ambele variante, nu prea inteleg ce si cum.

Daca a fost furat se poate verifica, exista ceva baze de date sau e surpriza?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde când face magazinul auditul și le înregistrează. Dacă sunt furate de noi, nu au mdm tip corporate. Dar tot pot fi blocate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate